Izraelskie miasta zasypywane rakietami. Żelazna Kopuła odpowiada ze "stuprocentową dokładnością"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Bojownicy palestyńskiego Hamasu od soboty zasypują izraelskie miasta rakietami. W sieci pojawiły się nagrania i wpisy mówiące o tym, że izraelski system obrony powietrznej Żelazna Kopuła przechwytuje pociski wystrzelone ze Strefy Gazy ze "stuprocentową dokładnością". Czym jest i jak działa Iron Dome?

Rzecznik zbrojnego skrzydła palestyńskiego Hamasu Abu Ubaida poinformował, że "walki nadal trwają na kilku obszarach, głównie w pobliżu północnej granicy Strefy Gazy". Mówił również o tym, że bojownicy organizacji "zabili i zranili dużą liczbę żołnierzy izraelskich w Mawki'im, na południe od Aszkelonu".

CZYTAJ: Atak Hamasu na Izrael. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Hamas oświadczył, że jego celem jest także lotnisko Ben Guriona pod Tel Awiwem.

Tysiąc rakiet i odpowiedź Żelaznej Kopuły

Od soboty na izraelskie miasta spadły tysiące rakiet, wystrzelonych przez Palestyńczyków.

W sieci pojawiły się nagrania i wpisy, mówiące o tym, że izraelski system obrony powietrznej Żelazna Kopuła przechwytuje pociski wystrzelone ze Strefy Gazy ze "stuprocentową dokładnością".

Opracowany i produkowany w Izraelu system Żelazna Kopuła powstał dzięki finansowemu wsparciu Stanów Zjednoczonych, armia amerykańska ma też dwie baterie tego uzbrojenia - napisał wcześniej portal Times of Israel.

Jak działa Żelazna Kopuła?

Po wojnie z Hezbollahem w 2006 roku, kiedy na północny Izrael spadło około czterech tysięcy rakiet, izraelskie władze zgłosiły pilne zapotrzebowanie na sposób ochrony przed takim zagrożeniem. Pracami nad przyszłym Iron Dome zajął się państwowy koncern zbrojeniowy Rafael, współpracujący z szeregiem innych izraelskich firm. Traktowane priorytetowo prace nad systemem bardzo szybko posuwały się naprzód. Pierwsze testy, podczas których zniszczono jednocześnie kilka nadlatujących rakiet, miały miejsce w 2010 roku. Pierwsza w pełni sprawna bateria weszła do służby wiosną 2011 roku.

Żelazna Kopuła składa się z trzech kluczowych elementów. Pierwszym jest zaawansowany radar, który wykrywa nadlatujące rakiety, po czym je śledzi i automatycznie naprowadza antyrakiety.

Drugi element to jednostka dowodzenia, działająca na zaawansowanym oprogramowaniu napisanym na potrzeby Iron Dome. Jego zadaniem jest analizowanie toru lotu nadlatujących rakiet i decydowanie, czy zmierzają one w kierunku terenu zabudowanego. Jeśli wyliczenia wykażą, że tak, to zostają odpalone przeciwrakiety. Jeśli nie, to wrogi pocisk jest zostawiany w spokoju. Ma to na celu zmniejszenie kosztów działania systemu i utrudnienie "zalania" go masą wrogich rakiet. Cały proces decyzyjny zajmuje mniej niż sekundę i ludzie jedynie go nadzorują.

Ostatnim elementem Iron Dome są antyrakiety Tamir. Każda bateria ma ich 60, umieszczonych po 20 na trzech wyrzutniach. Rakiety najpierw są naprowadzane w pobliże celu przez radar naziemny. Na ostatnim odcinku lotu kierują się już, korzystając z własnych sensorów, które umożliwiają precyzyjne trafienie w nadlatującą rakietę.

Izraelski system obrony antyrakietowej Żelazna KopułaPAP

Tunele ze Strefy Gazy

Rzecznik prasowy Sił Obronnych Izraela Daniel Hagari przekazał w poniedziałek rano, że na terytorium Izraela nadal znajdują się terroryści oraz że armia bada wykorzystywanie wydrążonych przez nich tuneli ze Strefy Gazy.

- Hamas zaczął wojnę z Izraelem, dokonując największej masakry cywilów w historii naszego kraju - powiedział generał Hagari. - Zapłaciliśmy wysoką cenę, ale przywrócimy obywatelom Izraela bezpieczeństwo - zapewnił.

Hagari oznajmił, że w rejonie przygranicznym nadal istnieje sześć punktów zapalnych, a terroryści z Hamasu nadal są w stanie przenikać przez granicę.

- Około 70 terrorystów przeniknęło do kibucu Beri. Większość z nich zginęła w trakcie walk, ale część zabarykadowała się w domach - poinformował rzecznik. - Myśliwce, śmigłowce, samoloty i artyleria zaatakowały w nocy ponad 500 celów należących do organizacji terrorystycznych Hamas i Palestyński Islamski Dżihad (PIJ) w Strefie Gazy - dodał Hagari.

Atak Hamasu na IzraelMaciej Zieliński/PAP

Autorka/Autor:tas/ft

Źródło: PAP, tvn24.pl