Dwa lata obrony Ukrainy. Kalendarium rosyjskiej inwazji

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Kilkaset tysięcy osób zabitych, kilkaset tysięcy rannych, a kilkanaście milionów ludzi zmuszonych do ucieczki. Dwa lata temu Rosja rozpoczęła pełnoskalową inwazję na naszego sąsiada. Chciała zniszczyć Ukrainę. Nie udało jej się. Ukraina wciąż istnieje, straciła - oby tylko przejściowo - część swojego terytorium, ale nadal walczy. O własne przetrwanie, nasze bezpieczeństwo i o lepszą przyszłość dla dużej części świata, bo obrona przed rosyjską agresją to w szerszej perspektywie walka demokracji z autorytaryzmem. Oto kalendarium 730 dni bohaterskiej obrony Ukrainy.

Pierwszy fakt jest taki: wojna w Ukrainie trwa nieprzerwanie od 2014 roku. To wtedy Rosjanie i "zielone ludziki" zaatakowały w Donbasie i zajęły zbrojnie Krym. Ale to 24 lutego 2022 roku świat zmienił się naprawdę.

Już w 2021 roku Rosja zaczęła gromadzić żołnierzy oraz sprzęt wojskowy wokół granic z Ukrainą. W ocenie wielu ekspertów był to blef, a Rosja chciała po prostu wymuszenia na demokratycznym Zachodzie i NATO potwierdzenia tego, że nie będą one wspierały ambicji krajów Europy Wschodniej, które tak jak Ukraina, chciały dla siebie innej przyszłości niż tej związanej z Moskwą.

Rosyjskiego sprzętu i samych żołnierzy wciąż jednak przybywało i atak stawał się bardziej prawdopodobny.

Trzy dni przed inwazją, 21 lutego 2022 roku, Władimir Putin podpisał dekret o uznaniu suwerenności separatystycznych Republik Ludowych w ukraińskim Donbasie - Donieckiej i Ługańskiej - okupowanych od 2014 roku przez Rosjan właśnie.

Tereny kontrolowane przez Rosję (stan na 23 lutego)
Mapa ukazująca tereny kontrolowane przez Rosję 100 dni po agresji

Atak z północy, wschodu i południa

24 lutego 2022 roku wydał ten najważniejszy rozkaz - przeprowadzenia, jak ją nazwał, "specjalnej operacji wojskowej" w Donbasie, której celem miała być "demilitaryzacja i denazyfikacja Ukrainy". Wojska rosyjskie rozpoczęły inwazję na pełną skalę, atakując terytorium Ukrainy od północy, w tym z terenu Białorusi, od wschodu oraz od południa - ze strony anektowanego nielegalnie lata wcześniej Krymu.

Rozpoczęły się ataki rakietowe na budynki wojskowe i lotniska m.in. w Kijowie, Charkowie, Odessie, w obwodzie lwowskim i całym Donbasie. Władze Ukrainy poinformowały też o cyberataku na dużą skalę, który objął m.in. banki.

W ciągu pierwszych kilku dni inwazji na terytorium Ukrainy weszły niemal wszystkie siły rosyjskie, które zgromadziły się wokół granic tego państwa - około 130-150 tysięcy żołnierzy.

Rosyjskie helikoptery zestrzelone nad Hostomlem (nagranie z 24 lutego 2022 roku)
Rosyjskie helikoptery zestrzelone nad Hostomlem (nagranie z 24 lutego 2022 roku)facebook.com/MinistryofDefence.UA

W pierwszym dniu agresji prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił stan wojenny, zerwał stosunki dyplomatyczne z Rosją i podpisał dekret o powszechnej mobilizacji wszystkich ukraińskich mężczyzn w wieku od 18 do 60 lat.

25 lutego: rosyjskie oddziały rozpoznawcze docierają do przedmieść ostrzeliwanego Kijowa. Wojska rosyjskie przejmują kontrolę nad elektrownią atomową w Czarnobylu, biorąc jej pracowników za zakładników. W pobliżu Mariupola i Chersonia na południu kraju trwają zacięte walki.

Kijów pod ostrzałem. Relacja Wojciecha Bojanowskiego ze zniszczonego domu (wideo z 25.02.2022)
Kijów pod ostrzałem. Relacja Wojciecha Bojanowskiego ze zniszczonego domu (wideo z 25.02.2022)TVN24

27 lutego: na całym terytorium Ukrainy trwają rosyjskie uderzenia rakietowo-powietrzne, Rosjanie zajmowali kolejne tereny. Zełenski ogłasza utworzenie Międzynarodowego Legionu Obrony Terytorialnej Ukrainy, do którego mogą zaciągać się cudzoziemcy.

28 lutego: charkowskie osiedla mieszkaniowe są ostrzeliwane rakietami Grad. W tym dniu Zełenski podpisuje także wniosek o członkostwo Ukrainy w Unii Europejskiej.

Ostrzał Charkowa na nagraniach
Ostrzał Charkowa na nagraniachTwitter: ArmedForcesUkr

Marzec 2022 roku

1 marca: 65-kilometrowy rosyjski konwój wojskowy posuwa się w kierunku stolicy Ukrainy - ostatecznie niezdobytego Kijowa.

2 marca: Wojska rosyjskie zdobywają Chersoń oraz Zaporoską Elektrownię Jądrową, największą elektrownię jądrową w Europie. Przez pierwsze sześć dni wojny na Ukrainie ginie ponad dwa tysiące cywilów.

W tym dniu wchodzą w życie unijne sankcje wykluczające niektóre rosyjskie banki z systemu SWIFT. W ciągu następnych miesięcy kolejne pakiety sankcji UE obejmują m.in. rosyjskie i białoruskie sektory: finansowy, energetyczny i obronny. Zamrożeniem aktywów i zakazem podróży objęto dotychczas około 2000 osób i podmiotów.

3 marca: Ukraińskie źródła informują o śmierci pod Mariupolem rosyjskiego generała majora Andrieja Suchowieckiego. To pierwszy tak wysoki rangą oficer, którego śmierć została potwierdzona. Do końca roku w Ukrainie zginie według różnych źródeł nawet 13 rosyjskich generałów.

5 marca: Od początku rosyjskiej inwazji Ukrainę opuściło 1,2 miliona uchodźców. W następnych miesiącach w całej Europie zarejestrowano prawie 7,9 mln uchodźców z Ukrainy, a około 8 milionów osób stało się uchodźcami wewnętrznymi. Z emigracji z całego świata wróciło na Ukrainę około 80 tysięcy osób, głównie mężczyzn - żeby walczyć.

05.03.2022 | Już ponad milion osób opuściło Ukrainę, a będą kolejni. Tłum uchodźców we Lwowie
05.03.2022 | Już ponad milion osób opuściło Ukrainę, a będą kolejni. Tłum uchodźców we LwowiePonad milion dwieście tysięcy uchodźców uciekło z Ukrainy do Polski, Rumuni, Mołdawii lub Węgier. Ta fala się nie zatrzymuje - co widać we Lwowie.Paweł Szot | Fakty TVN

7 marca: Departament obrony USA informuje, że Rosja wysłała na Ukrainę prawie 100 procent sił zgromadzonych przed inwazją oraz wystrzeliła ponad 600 pocisków rakietowych.

13 marca: Kijów się obronił, Ukraińcy wspomagani przez informacje wywiadowcze z Zachodu atakują Rosjan punktowo, głównie na tyłach i plany Moskwy upadają. Ukraina wciąż istnieje. Walki nabierają charakteru pozycyjnego, a większość sił rosyjskich skupiła się wokół dużych miast, m.in. Charkowa, Mariupola, Mikołajowa i Czernihowa.

15 marca: Niezwykły dzień. Wizyta premierów Polski, Czech i Słowenii - Mateusza Morawieckiego, Petra Fiali i Janeza Janszy - w Kijowie. To pierwsi przywódcy, którzy odwiedzają Ukrainę w czasie wojny.

16 marca: Siły rosyjskie bombardują teatr w Mariupolu, zabijając co najmniej 300 ukrywających się tam cywilów. Według Biura Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka (OHCHR) w trakcie rosyjskiej inwazji do końca listopada 2023 roku zginie ponad 10 tys. cywilów, a niemal 19 tys. zostanie rannych. Większość ofiar zginie w wyniku ostrzału rakietowego i ciężkiej artylerii. Zdaniem władz ukraińskich rzeczywista liczba ofiar cywilnych może być znacząco wyższa.

18 marca: trwają walki m.in. o Izium, Wuhłedar, Mariupol, Makarów, Rubiżne, Siewierodonieck i Popasną.

Ewakuacja mieszkańców miasta Izium
Ewakuacja mieszkańców miasta Izium Charkowska obwodowa administracja

Kwiecień 2022 roku

2 kwietnia: władze Ukrainy ogłaszają, że cały obwód kijowski jest wolny od rosyjskich wojsk, co formalnie kończy trwającą od początku inwazji bitwę o Kijów. Wojska rosyjskie wycofują się z obwodów kijowskiego, czernihowskiego i sumskiego.

Po wycofaniu się rosyjskiego wojska z podkijowskiej Buczy, dziennikarze i obserwatorzy praw człowieka dokumentują masowe groby i ciała cywilów pozostawione na ulicach, w piwnicach lub na podwórkach.

W Buczy i jej okolicy znaleziono ciała ok. tysiąca cywilów, ponad 650 z nich zostało zabitych kulami lub odłamkami pocisków, a wielu innych zmarło m.in. z głodu, zimna i braku lekarstw. Część ofiar była torturowana przed śmiercią. Podobnie jak w innych miejscach dochodziło również do gwałtów.

4 kwietnia: prezydent USA Joe Biden apeluje o przeprowadzenie procesu w sprawie rosyjskich zbrodni wojennych na Ukrainie i nazywa Putina zbrodniarzem wojennym.

8 kwietnia: ponad 50 osób ginie, a 110 zostaje rannych w wyniku ataku amunicją kasetową na stację kolejową w Kramatorsku w obwodzie donieckim, gdzie chronili się cywile. W trakcie wojny Rosjanie stosują zabronione przez konwencję genewską bomby kasetowe i broń hipersoniczną.

Kramatorsk. Rosjanie ostrzelali dworzec kolejowy. Nie żyje kilkudziesięciu cywilów
Kramatorsk. Rosjanie ostrzelali dworzec kolejowy. Nie żyje kilkudziesięciu cywilów
Paweł Pieniążek o ostrzale dworca w Kramatorsku: ludzie z trudem radzili sobie z tym, co zobaczyli
Paweł Pieniążek o ostrzale dworca w Kramatorsku: ludzie z trudem radzili sobie z tym, co zobaczyli TVN24

14 kwietnia: Flagowy okręt rosyjskiej Floty Czarnomorskiej krążownik rakietowy Moskwa zatonął na Morzu Czarnym po eksplozji i pożarze na pokładzie w wyniku uderzenia dwiema ukraińskimi rakietami przeciwokrętowymi Neptun.

18 kwietnia: Rosja rozpoczyna ofensywę na wschodzie kraju mającą na celu przejęcie całego obwodu donieckiego i ługańskiego, znaną również jako bitwa o Donbas.

21 kwietnia: Oblężony od początku wojny położony na południu kraju Mariupol zostaje zdobyty przez Rosjan - cały z wyjątkiem huty Azowstal, będącej ostatnią redutą ukraińskiej obrony w mieście.

20.04.2022 | Ostatni bastion obrońców Mariupola intensywnie bombardowany. Mają kilkuset rannych
20.04.2022 | Ostatni bastion obrońców Mariupola intensywnie bombardowany. Mają kilkuset rannychOstatni obrońcy Mariupola mogą liczyć już tylko na siebie. Nie wiadomo, jak długo będą stawiać opór Rosjanom. Ukraińcy sami mówią, że pozostały im godziny, najwyżej dni. Wysyłają w świat, jak mówią, ostatnie apele o ratunek. Rosjanie bombardują zakłady, używając tam najcięższych pocisków i bomb. Obrońcy mają setki rannych, w tym cywilów. Na linii kontaktu w Donbasie rozpoczął się ostrzał artyleryjski przed decydującą bitwą.Andrzej Zaucha | Fakty TVN

Maj 2022 roku

8 maja: trwają walko o poszczególne ulice i budynki w Siewierodoniecku, w efekcie czego do końca miesiąca to położone na wschodzie Ukrainy, w obwodzie ługańskim miasto zostaje w 90 proc. zniszczone.

17 maja: z kombinatu metalurgicznego Azowstal, ostatniego bastionu oporu ukraińskich obrońców Mariupola, ewakuowanych zostaje ponad 260 żołnierzy.

18 maja: siły rosyjskie przejmują całkowitą kontrolę nad Mariupolem, a ok. dwóch tysięcy obrońców Azowstalu idzie do niewoli.

Ambasadorzy Finlandii i Szwecji przy NATO oficjalnie przekazują wnioski swych państw o dołączenie do Sojuszu Północnoatlantyckiego.

19 maja: Senat USA przegłosowuje pakiet pomocy dla Ukrainy w wysokości 39,8 mld dolarów.

Czerwiec 2022 roku

1 czerwca: Joe Biden informuje o zatwierdzeniu kolejnego pakietu pomocy wojskowej dla Ukrainy, w ramach którego po raz pierwszy przekazano system artylerii rakietowej HIMARS o zasięg ok. 80 kilometrów.

2 czerwca: według Zełenskiego, Rosja kontroluje 20 procent terytorium Ukrainy, co odpowiada prawie 125 tys. kilometrów kwadratowych jej powierzchni (to dla porównania ponad 1/3 terytorium Polski).

19 czerwca: ONZ informuje, że 181 milionów osób na całym świecie narażonych jest na niedożywienie lub głód, częściowo z powodu rosyjskiej blokady Morza Czarnego, przez które ukraińskie zboże nie może być eksportowane do ubogich krajów takich jak Sudan, Libia, Somalia.

23 czerwca: Komisja Europejska przyznaje Ukrainie i Mołdawii statusu państw kandydujących do Unii Europejskiej.

30 czerwca: po wycofaniu się Rosjan, Ukraina odzyskuje kontrolę nad strategiczną Wyspą Węży na Morzu Czarnym.

Wyspa Węży Marynarka wojenna Ukrainy
Ukraińskie wojsko odzyskało kontrolę nad Wyspą Węży
Ukraińskie wojsko odzyskało kontrolę nad Wyspą Węży Facebook.com/CinCAFU

Lipiec 2022 roku

3 lipca: po ciężkich walkach o Lisiczańsk Siły Zbrojne Ukrainy są zmuszone do wycofania się z miasta, a cały obwód ługański zostaje zajęty przez wojska rosyjskie.

5 lipca: rozpoczyna się proces ratyfikacji członkostwa Szwecji i Finlandii w Sojuszu Północnoatlantyckim.

17 lipca: Zełenski informuje, że Rosja wystrzeliła ponad 3000 pocisków manewrujących przeciwko Ukrainie.

22 lipca: Przedstawiciele Ukrainy i Rosji podpisują z Turcją i ONZ osobne umowy odblokowujące eksport ukraińskiego zboża przez porty Morza Czarnego.

29 lipca: w wybuchu w rosyjskim tzw. obozie filtracyjnym w Ołeniwce w okupowanym obwodzie donieckim ginie co najmniej 53 ukraińskich jeńców wojennych, a ponad 70 zostaje ciężko rannych. W ocenie władz w Kijowie to celowy akt terrorystyczny zorganizowany przez Rosjan.

W Ołeniwce przetrzymywano ukraińskich jeńców
W Ołeniwce przetrzymywano ukraińskich jeńców TVN24

Sierpień 2022 roku

11 sierpnia: co najmniej 10 pocisków trafia w Zaporoską Elektrownię Jądrową, o co wzajemnie obwiniają się Rosja i Ukraina.

20 sierpnia: Daria Dugina, córka znanego rosyjskiego ultranacjonalisty Aleksandra Dugina, ginie w wybuchu samochodu pułapki pod Moskwą, co mogło być próbą zabicia jej ojca. Władze Ukrainy zaprzeczają odpowiedzialności za zamach.

29 sierpnia: siły ukraińskie rozpoczynają kontrofensywę na południu kraju w rejonie Chersonia i Mikołajowa.

Rosyjskie wojsko pod Zaporoską Elektrownię Jądrową (11.03.2022)
Rosyjskie wojsko pod Zaporoską Elektrownię Jądrową (11.03.2022)Telegram/Enerhoatom

Wrzesień 2022 roku

6 września: rozpoczyna się kontrofensywa sił ukraińskich w rejonie Charkowa, w wyniku której udaje się odzyskać ponad 12 tys. kilometrów kwadratowych terytorium państwa.

10 września: siły ukraińskie odzyskują kontrolę nad Iziumem w obwodzie charkowskim. W mieście odkrywane są masowe groby, a w nich ponad 400 ciał, w większości cywili. Część ekshumowanych zwłok ma związane ręce lub ślady tortur.

21 września: Władimir Putin ogłasza mobilizację, w wyniku której w ciągu następnego roku 300 tys. Rosjan pójdzie na wojnę, a 260 tys. ucieknie z kraju.

23 września: rozpoczynają się nieuznane przez społeczność międzynarodową tzw. referenda w samozwańczych: Donieckiej Republice Ludowej i Ługańskiej Republice Ludowej oraz na okupowanych terenach obwodu zaporoskiego i chersońskiego w sprawie przyłączenia tych regionów do Rosji.

30 września: Putin ogłasza włączenie tzw. Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej, a także obwodów chersońskiego i zaporoskiego w skład Federacji Rosyjskiej.

Październik 2022 roku

8 października: Na moście Krymskim łączącym anektowany Krym z terytorium Rosji dochodzi do eksplozji, która niszczy fragment nitki drogowej mostu i powoduje zawalenie jednego z jego przęseł. Według mediów ukraińskich, to operacja specjalna Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

22 października: na terenie całej Ukrainy ogłaszane są przerwy w dostawie prądu, ponieważ rosyjskie naloty uderzają w infrastrukturę krytyczną i obiekty energetyczne.

Most Krymski uszkodzony. Relacja Andrzeja Zauchy
Most Krymski uszkodzony. Relacja Andrzeja ZauchyTVN24

Listopad 2022 roku

11 listopada: siły ukraińskie wkraczają do Chersonia, z którego wycofali się Rosjanie.

15 listopada: po raz pierwszy w trakcie wojny pocisk trafia w terytorium NATO; w przygranicznej polskiej wsi Przewodów giną dwie osoby. Rakieta należy do ukraińskiej obrony przeciwlotniczej reagującej na rosyjski ostrzał, a sytuacja to wynik nieszczęśliwego wypadku. Zdaniem władz Polski i pozostałych krajów NATO ostateczną winę za śmierć Polaków ponosi Rosja, jako państwo agresor.

W Przewodowie zginęły dwie osoby. Relacje mieszkańców
W Przewodowie zginęły dwie osoby. Relacje mieszkańców16.11| Dwie osoby zginęły po eksplozji we wsi Przewodów (Lubelskie) przy granicy z Ukrainą. Jak opowiadają mieszkańcy, słychać było huk, ale na początku nikt nie wiedział, co się stało.TVN24

Grudzień 2022 roku

5 grudnia: Ukraina używa dronów do atakowania baz lotniczych w głębi Rosji: w Engels-2 i Diagilewie.

11 grudnia: zacięte walki w okolicach Bachmutu niemal ścierają z powierzchni ziemi to położone na wschodzie Ukrainy, w obwodzie donieckim miasto. Linia frontu niewiele się zmienia. Po stronie rosyjskiej walczą oddziały Grupy Wagnera, prywatnej firmy wojskowej Jewgienija Prigożyna.

21 grudnia: podczas pierwszej zagranicznej podróży od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji 24 lutego prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotyka się z prezydentem USA Joe Bidenem i wygłasza przemówienie przed połączonymi izbami Kongresu w Waszyngtonie.

Styczeń 2023 roku

1 stycznia: siły ukraińskie atakują rosyjską bazę w okupowanej Makiejewce w obwodzie donieckim, w wyniku czego mogło zginąć 400 rosyjskich żołnierzy.

10 stycznia: Rosjanie zajmują Sołedar w pobliżu Bachmutu, o który wciąż trwają walki.

18 stycznia: W katastrofie śmigłowca w Browarach ginie 21 osób, w tym szef MSW Ukrainy Denys Monastyrski i jego dwaj zastępcy.

24 stycznia: niemiecki rząd decyduje o dostawie czołgów Leopard 2A6 na Ukrainę oraz o wydaniu licencji eksportowych do krajów, które chcą przekazać swoje czołgi Leopard 2 Kijowowi.

25 stycznia: Polska deklaruje przekazanie Ukrainie 14 czołgów Leopard 2, Hiszpania – 10, Holandia – 18, Finlandia – 14, Norwegia – 8, i Portugalia – 4. Administracja amerykańska podaje, że dostarczy Ukrainie 31 czołgów M1 Abrams.

Czołgi Abrams. Zdjęcie ilustracyjne M2M_PL/Shutterstock

Luty 2023 roku

2 lutego: Rosjanie, ponosząc ciężkie straty, kontynuowali ofensywę na kierunkach łymańskim, bachmuckim i awdijiwskim - podał sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

5 lutego: wojsko rosyjskie ostrzeliwuje Charków z systemów S-300. Rannych zostaje co najmniej pięciu cywilów.

20 lutego: Prezydent USA Joe Biden składa niezapowiedzianą wizytę w Kijowie, podczas której obiecuje dalsze wsparcie militarne i finansowe.

Marcin Wrona o kulisach wizyty Joe Bidena w Kijowie
Marcin Wrona o kulisach wizyty Joe Bidena w KijowieTVN24

Marzec 2023 roku

11 marca: zarówno Ukraina jak i Rosja oświadczają, że pod Bachmutem w ciągu 24 godzin zginęły setki żołnierzy z obu stron.

17 marca: Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze wydaje nakaz aresztowania Putina oraz rosyjskiej rzeczniczki praw dziecka Marii Lwowej-Biełowej, oskarżając ich o odpowiedzialność za zbrodnie wojenne w Ukrainie polegające na bezprawnych deportacjach dzieci z okupowanych terenów Ukrainy do Rosji. Ukraińskie władze znają tożsamość ok. 20 tys. deportowanych dzieci, jednak pełna ich liczba może sięgać setek tysięcy.

20 marca: Unia Europejska ogłasza, że w ciągu najbliższego roku dostarczy na Ukrainę milion pocisków artyleryjskich.

Ołeh Biłecki o wydaniu przez MTK nakazu aresztowania prezydenta Rosji Władimira Putina
Ołeh Biłecki o wydaniu przez MTK nakazu aresztowania prezydenta Rosji Władimira PutinaTVN24, Reuters

Kwiecień 2023 roku

4 kwietnia: Finlandia zostaje 31. członkiem Sojuszu Północnoatlantyckiego.

5 kwietnia: siły rosyjskie skupiają się na atakach w kierunkach Łymanu, Bachmutu, Awdijiwki i Marjinki, a najcięższe walki toczą się w Bachmucie i Marjince. Mający przewagę liczebną Rosjanie robią postępy w Bachmucie.

7 kwietnia: z Pentagonu wyciekają tajne dokumenty zawierające plany USA i NATO dotyczące wsparcia ukraińskiego wojska przed spodziewaną ofensywą.

Relacja reportera TVN24 Tomasza Kanika z okolic Bachmutu
Relacja reportera TVN24 Tomasza Kanika z okolic BachmutuTVN24

Maj 2023 roku

1 maja: sztab generalny armii ukraińskiej raportuje o kontynuowaniu przez Rosjan ofensywy na kierunkach łymańskim, bachmuckim i awdijiwskim.

2 maja: Rosjanie ostrzeliwują Chersoń. Są zabici i ranni.

7 maja: Ukraińskie media informują o zestrzeleniu nad Kijowem rosyjskiej rakiety hipersonicznej Kindżał. Pocisk został strącony trzy dni wcześniej nad stadionem.

16 maja: Rosja przeprowadza kolejny w tym miesiącu, największy od tygodni zmasowany atak na Kijów przy użyciu rakiet balistycznych i dronów z północy, południa i wschodu. Pociski są wystrzeliwane z powietrza, lądu i morza.

21 maja: Rosjanie ostatecznie zajmują Bachmut w obwodzie donieckim, ale jak mówi Wołodymyr Zełenski - wcześniej przestał on właściwie istnieć.

25 maja: Moskwa i Mińsk podpisują umowę o rozmieszczeniu rosyjskiej taktycznej broni atomowej na Białorusi.

Nagranie pokazujące skale zniszczeń w Bachmucie
Nagranie pokazujące skale zniszczeń w BachmucieTelegram/MotolifeUA

Czerwiec 2023 roku

6 czerwca: siły rosyjskie wysadzają zaporę wodną Kachowskiej Elektrowni Wodnej, w wyniku czego woda zalewa dziesiątki miejscowości, wywołując katastrofę humanitarną i ekologiczną.

8 czerwca: rozpoczyna się kontrofensywa ukraińska mająca na celu wyzwolenie terenów zajętych przez wroga na południu i wschodzie kraju. W ciągu pięciu miesięcy armia ukraińska przesunie się tylko o kilkanaście kilometrów w głąb pozycji rosyjskich, przez co cała operacja uważana jest za niepowodzenie. W ciągu następnych miesięcy media określają konflikt jako wojnę pozycyjną oraz konflikt w impasie.

23 czerwca: Grupa Wagnera buntuje się przeciwko armii rosyjskiej. W Rostowie nad Donem opanowuje obiekty wojskowe, następnie kolumna pojazdów z ok. 10 tys. najemników Wagnera rusza w kierunku Moskwy. Na drugi dzień i po negocjacjach z prezydentem Białorusi Alaksandrem Łukaszenką Prigożyn wstrzymuje marsz swoich oddziałów na Moskwę i wycofuje je na Białoruś.

Jewgienij Prigożyn opuszcza siedzibę sztabu w Rostowie nad Donem
Jewgienij Prigożyn opuszcza siedzibę sztabu w Rostowie nad DonemTVN24

Lipiec 2023 roku

6 lipca: Rosja przeprowadza atak rakietowy na Lwów, ginie 10 osób, uszkodzonych zostaje 35 budynków.

8 lipca: podczas wizyty w Turcji Zełenski uzgadnia powrót na Ukrainę pięciu dowódców ukraińskiego garnizonu w Azowstalu, wziętych do niewoli po zdobyciu przez Rosjan Mariupola w maju 2022 roku i internowanych w Turcji w ramach poprzedniego porozumienia z Rosją.

12 lipca: podczas szczytu NATO w Wilnie państwa członkowskie godzą się na uproszczenie procesu przystąpienia Ukrainy do Paktu, lecz nie przedstawiają formalnego zaproszenia ani harmonogramu, kiedy ten kraj mógłby faktycznie przystąpić do NATO.

17 lipca: Przestaje obowiązywać umowa o eksporcie ukraińskiego zboża przez Morze Czarne, ponieważ Rosja wstrzymuje swój udział w porozumieniu, w ramach którego Ukraina wyeksportowała ponad 32 mln ton kukurydzy, pszenicy i innych zbóż.

Według ONZ dzięki korytarzowi zbożowemu ceny żywności obniżone zostały o ponad 20 proc. na całym świecie.

Zniszczony magazyn zbożowy w obwodzie odeskim Operacyjne Dowództwo Południe/Facebook

Sierpień 2023 roku

13 sierpnia: według rządu w Kijowie Ukraina jest najbardziej zaminowanym krajem na świecie, po tym jak Rosja rozmieściła miliony min, próbując udaremnić kontrofensywę Ukrainy na południu i wschodzie kraju.

23 sierpnia: w katastrofie lotniczej w miejscowości Kużenkino giną przywódcy Grupy Wagnera - Jewgienij Prigożyn i Dmitrij Utkin.

Rosyjskie media donoszą, że Jewgienij Prigożyn nie żyje. Wcześniej rzucił wyzwanie Kremlowi
Rosyjskie media donoszą, że Jewgienij Prigożyn nie żyje. Wcześniej rzucił wyzwanie KremlowiAndrzej Zaucha/Fakty TVN

Wrzesień 2023 roku

21 września: Rosja ponownie intensyfikuje ataki rakietowe, uszkadzając ukraińskie obiekty infrastruktury energetycznej. Ukraińskie władze podają, że Rosja wystrzeliwuje w kierunku Ukrainy mniej rakiet, ale wysyła więcej dronów.

Październik 2023 roku

17 października: Zełenski potwierdza, że Siły Zbrojne Ukrainy używają amerykańskich pocisków balistycznych ATACMS. Biały Dom przekazał, że Ukraina otrzymała starszą wersję pocisków o zasięgu 165 km.

Listopad 2023 roku

1 listopada: siły ukraińskie kontynuują ofensywę w kierunku Melitopola, z kolei armia rosyjska atakuje w kierunkach Kupiańska, Bachmutu, Awdijiwki, Marjinki, Szachtarska i Zaporoża.

25 listopada: Rosja przeprowadza największy od kilku miesięcy atak dronów, wymierzony głównie w Kijów. Udaje się zestrzelić 74 z 75 irańskich Shahedów. Władze lokalne informują, że w ciągu jednej doby armia rosyjska ostrzelała obwód chersoński 100 razy, wystrzeliwując ponad 520 pocisków.

Zmasowany atak dronów na Kijów
Zmasowany atak dronów na KijówTVN24

Grudzień 2023 roku

1 grudnia: w wywiadzie dla agencji Associated Press Zełenski przyznaje, że ukraińska kontrofensywa "nie przyniosła pożądanych rezultatów" ze względu na utrzymujące się niedobory broni i żołnierzy.

26 grudnia: Ukraińskie lotnictwo przy użyciu pocisków manewrujących niszczy rosyjski okręt desantowy Nowoczerkask w Teodozji na Krymie. Siły rosyjskie ostrzeliwują pociąg ewakuacyjny w Chersoniu.

28 grudnia: od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji siły rosyjskie wystrzeliły na Ukrainę około 7400 pocisków rakietowych i przeprowadziły 3900 ataków dronami Shahed - podsumowuje ukraińska armia.

Ulice Chersonia po rosyjskich ostrzałach Drop of Light / Shutterstock

Styczeń 2024 roku

7 stycznia: siły ukraińskie niszczą częściowo ukończony most kolejowy na budowanej trasie z Mariupola do Rosji.

23 stycznia: ukraińscy piloci rozpoczynają szkolenia z instruktorami na myśliwcach F-16 na terenie USA, Danii i Wielkiej Brytanii. Zdaniem szefa MSZ Ukrainy Dmytro Kułeby ukraińscy piloci mogą jeszcze w tym roku zacząć używać F-16 w walce. Dotychczas przekazanie tych myśliwców Ukrainie zadeklarowały władze Holandii, Danii, Belgii i Norwegii.

Luty 2024 roku

8 lutego: prezydent Zełenski ogłasza powołanie nowego naczelnego dowódcy Sił Zbrojnych: generała Walerija Załużnego zastąpił generał Ołeksandr Syrski.

9 lutego: ukraiński Sztab Generalny informuje, że od początku wojny siły rosyjskie przeprowadziły 815 ataków chemicznych przeciw Ukrainie.

17 lutego: wojsko ukraińskie wycofuje się z Awidijwki w obwodzie donieckim. Miasto od miesięcy jest miejscem jednych z najbardziej intensywnych walk na froncie i nieustannych szturmów Rosjan. Awdijiwka, postrzegana jako brama do pobliskiego Doniecka, największego miasta przejętego przez wspieranych przez Rosję separatystów jeszcze w 2014 r. i od tego czasu okupowanego, została niemal całkowicie zniszczona.

Straty po obydwu stronach są trudne do oszacowania

Według danych amerykańskiego i brytyjskiego wywiadu, straty po stronie rosyjskiej wynoszą 300-350 tys. zabitych i rannych żołnierzy, a po stronie ukraińskiej co najmniej 200 tys., jednak nie da się precyzyjnie określić liczby ofiar wojskowych.

Według władz ukraińskich - zginęło 400 tys. rosyjskich żołnierzy.

Sankcje na Moskwę. Zachód zjednoczony, ale Stany w roku wyborcznym nie

Rosyjska inwazja skonsolidowała Zachód, który nałożył bezprecedensowe sankcje na Moskwę i udzielił liczonego w setkach miliardów dolarów wsparcia zbrojeniowego, ekonomicznego i humanitarnego Kijowowi. NATO poszerzyło się o Finlandię, na ostatniej prostej do Sojuszu jest też Szwecja.

Równocześnie jednak w USA republikanie blokują od wielu miesięcy kolejne pakiety pomocy dla Ukrainy. Administracja chciałaby przekazać Kijowowi prawie 100 miliardów dolarów, by dofinansować jego armię, ale prezydent Joe Biden nie może tego zrobić bez zgody politycznych przeciwników. 2024 to rok wyborczy w USA, a Donald Trump rozpoczął już kampanię prze prawyborami, których jest olbrzymim faworytem.

Joe Biden w pierwszych dniach lutego zwrócił się do Kongresu z apelem o zgodę na finansową pomoc dla Ukrainy, Tajwanu, a także Izraela. Jeżeli Władimir Putin nie zostanie powstrzymany, nie zatrzyma się na Ukrainie. Zaatakuje kolejny kraj - podkreślił prezydent USA.

Autorka/Autor:tas/adso

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Marynarka wojenna Ukrainy

Tagi:
Raporty: