Próbują uratować Europejczyków przed rzadką chorobą na kontynencie. Laboratorium działa na pełnych obrotach

shutterstock_2209177329
Denga przenoszona jest przez komary
Źródło: Reuters Archive

Hiszpańskie laboratorium hoduje, sterylizuje i wypuszcza co tydzień 45 tysięcy komarów tygrysich. W ten sposób naukowcy walczą z rozprzestrzenianiem się gorączki denga i innych chorób.

Centrum Zwalczania Szkodników Biologicznych w Walencji sterylizuje i wypuszcza co tydzień około 45 000 samców komarów, aby te mogły łączyć się w pary z samicami - których ukąszenie przenosi choroby wśród ludzi - i ostatecznie zmniejszyć ogólną populację komarów.

- To gatunek, który staje się coraz bardziej powszechny w Europie wraz ze zmianami klimatycznymi. Korzystne dla ich rozmnażania warunku panują w Europie coraz dłużej, a populacja stale rośnie - powiedział Vicente Dalmau z Departamentu Zdrowia, Rolnictwa i Rybołówstwa regionu Walencji.

Do sterylizacji komarów naukowcy wykorzystują akcelerator elektronów. Taka technika sterylizacji była już stosowana w innych częściach świata, ale hiszpańskie laboratorium, wykorzystując swoje doświadczenie z muszkami owocowymi, jest pionierem w jej stosowaniu na komarach tygrysich w Europie.

CZYTAJ WIĘCEJ: Przenoszą dengę, są już w 13 krajach Europy. Jak się chronić przed komarem tygrysim? 

Komary tygrysie w Europie

Zmiany klimatyczne sprzyjają rozprzestrzenianiu się komara tygrysiego - przestrzega Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). Gatunek ten występuje w Azji, krajach Pacyfiku, na Karaibach, w obu Amerykach i Afryce. Zgodnie z ustaleniami ECDC dowody na istnienie jego populacji znaleziono też w 13 państwach Unii Europejskiej. Mowa o: Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Francji, Grecji, Hiszpanii, Malcie, Niemczech, Portugalii, Rumunii, Słowenii, Węgrzech i Włoszech.

Pojedyncze osobniki zarejestrowano też w Belgii, na Cyprze, w Czechach, Holandii i na Słowacji. W okresie od maja 2023 do kwietnia 2024 roku przypadki roznoszonej przez nie dengi stwierdzono w trzech krajach UE, tj. we Francji, Hiszpanii i Włoszech - informuje ECDC.

Komar tygrysi
Komar tygrysi
Źródło: Shutterstock

Co roku 25 tysięcy osób umiera na dengę

U większości zakażonych denga przebiega bezobjawowo. U innych daje o sobie znać po około 3-14 dniach od momentu infekcji. Towarzyszące jej dolegliwości to m.in. osłabienie, gorączka, bóle głowy, mięśni, kości i stawów. U zakażonych może też występować wysypka czy ból oczu. Niekiedy, w późniejszym przebiegu choroby, dochodzi również do zagrażającej życiu gorączki krwotocznej.

Na dengę nie ma leku, walczy się wyłącznie z jej objawami. Planując podróż w miejsca, w których poziom rozprzestrzenienia choroby jest duży, warto się wcześniej przeciwko niej zaszczepić.

Każdego roku denga prowadzi do około 25 tysięcy zgonów na całym świecie. Najbardziej niebezpieczna jest dla dzieci.

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: