Hiszpańskie laboratorium hoduje, sterylizuje i wypuszcza co tydzień 45 tysięcy komarów tygrysich. W ten sposób naukowcy walczą z rozprzestrzenianiem się gorączki denga i innych chorób.
Centrum Zwalczania Szkodników Biologicznych w Walencji sterylizuje i wypuszcza co tydzień około 45 000 samców komarów, aby te mogły łączyć się w pary z samicami - których ukąszenie przenosi choroby wśród ludzi - i ostatecznie zmniejszyć ogólną populację komarów.
- To gatunek, który staje się coraz bardziej powszechny w Europie wraz ze zmianami klimatycznymi. Korzystne dla ich rozmnażania warunku panują w Europie coraz dłużej, a populacja stale rośnie - powiedział Vicente Dalmau z Departamentu Zdrowia, Rolnictwa i Rybołówstwa regionu Walencji.
Do sterylizacji komarów naukowcy wykorzystują akcelerator elektronów. Taka technika sterylizacji była już stosowana w innych częściach świata, ale hiszpańskie laboratorium, wykorzystując swoje doświadczenie z muszkami owocowymi, jest pionierem w jej stosowaniu na komarach tygrysich w Europie.
Komary tygrysie w Europie
Zmiany klimatyczne sprzyjają rozprzestrzenianiu się komara tygrysiego - przestrzega Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). Gatunek ten występuje w Azji, krajach Pacyfiku, na Karaibach, w obu Amerykach i Afryce. Zgodnie z ustaleniami ECDC dowody na istnienie jego populacji znaleziono też w 13 państwach Unii Europejskiej. Mowa o: Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Francji, Grecji, Hiszpanii, Malcie, Niemczech, Portugalii, Rumunii, Słowenii, Węgrzech i Włoszech.
Pojedyncze osobniki zarejestrowano też w Belgii, na Cyprze, w Czechach, Holandii i na Słowacji. W okresie od maja 2023 do kwietnia 2024 roku przypadki roznoszonej przez nie dengi stwierdzono w trzech krajach UE, tj. we Francji, Hiszpanii i Włoszech - informuje ECDC.
Co roku 25 tysięcy osób umiera na dengę
U większości zakażonych denga przebiega bezobjawowo. U innych daje o sobie znać po około 3-14 dniach od momentu infekcji. Towarzyszące jej dolegliwości to m.in. osłabienie, gorączka, bóle głowy, mięśni, kości i stawów. U zakażonych może też występować wysypka czy ból oczu. Niekiedy, w późniejszym przebiegu choroby, dochodzi również do zagrażającej życiu gorączki krwotocznej.
Na dengę nie ma leku, walczy się wyłącznie z jej objawami. Planując podróż w miejsca, w których poziom rozprzestrzenienia choroby jest duży, warto się wcześniej przeciwko niej zaszczepić.
Każdego roku denga prowadzi do około 25 tysięcy zgonów na całym świecie. Najbardziej niebezpieczna jest dla dzieci.
Źródło: Reuters, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock