Występowanie przenoszących dengę komarów tygrysich stwierdzono już w 13 państwach UE, w tym w kilku popularnych destynacjach wakacyjnych. Zaobserwowano je m.in. w Chorwacji, Grecji, Włoszech czy Hiszpanii. Co należy o nich wiedzieć? Jak chronić się przed roznoszoną przez nie chorobą? Wyjaśniamy.
Zmiany klimatyczne sprzyjają rozprzestrzenianiu się komara tygrysiego - przestrzega Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). Gatunek ten występuje w Azji, krajach Pacyfiku, na Karaibach, w obu Amerykach i Afryce. Zgodnie z ustaleniami ECDC dowody na istnienie jego populacji znaleziono też w 13 państwach Unii Europejskiej. Mowa o: Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Francji, Grecji, Hiszpanii, Malcie, Niemczech, Portugalii, Rumunii, Słowenii, Węgrzech i Włoszech.
Pojedyncze osobniki zarejestrowano też w Belgii, na Cyprze, w Czechach, Holandii i na Słowacji. W okresie od maja 2023 do kwietnia 2024 roku przypadki roznoszonej przez nie dengi stwierdzono w trzech krajach UE, tj. we Francji, Hiszpanii i Włoszech - informuje ECDC.
Komary tygrysie w Europie. Jak zapobiegać ukąszeniu?
U większości zakażonych denga przebiega bezobjawowo. U innych daje o sobie znać po około 3-14 dniach od momentu infekcji. Towarzyszące jej dolegliwości to m.in. osłabienie, gorączka, bóle głowy, mięśni, kości i stawów. U zakażonych może też występować wysypka czy ból oczu. Niekiedy, w późniejszym przebiegu choroby, dochodzi również do zagrażającej życiu gorączki krwotocznej. Na dengę nie ma leku, walczy się wyłącznie z jej objawami. Planując podróż w miejsca, w których poziom rozprzestrzenienia choroby jest duży, warto się wcześniej przeciwko niej zaszczepić.
By zapobiec zakażeniu wirusem dengi, ECDC zaleca też stosowanie środków odstraszających komary. Portal Euronews podpowiada, by wybierać produkty zawierające substancje, takie jak DEET, IR3535 czy ikarydyna, które cechują się wyższą skutecznością niż repelenty oparte na olejkach eterycznych. Wśród metod zapobiegania infekcji dengi ECDC wymienia też korzystanie z moskitier czy zasłanianie większości ciała ubraniem. Agencja rekomenduje także spanie w klimatyzowanych pomieszczeniach. Silne powiewy powietrza mogą bowiem zdezorientować owady i utrudnić im lądowanie.
Celem ograniczania rozrodu komarów ECDC zaleca też regularne usuwanie lub oczyszczanie otwartych pojemników ze stojącą wodą, takich jak doniczki, opony, dziury w drzewach i baseny skalne. Poleca również odpowiednie zakrywanie zbiorników na wodę, takich jak m.in. beczki czy studnie.
Każdego roku denga prowadzi do około 25 tysięcy zgonów na całym świecie. Najbardziej niebezpieczna jest dla dzieci.
Źródło: BBC, Euronews, tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: pongmoji/Adobe Stock