Klimat

Klimat

"Nie ma zmian klimatu, bo mieliśmy zimny czerwiec". Co na to odpowiedzieć?

Czy niskie temperatury latem oznaczają, że klimat się nie ociepla? Albo: czy jeśli pogoda jest w normie, to znaczy, że nie ma zagrożenia katastrofą klimatyczną? Na takie pytania możecie trafić na spotkaniu ze znajomymi czy w komentarzach w internecie. Jak na nie odpowiadać? O tym właśnie mówił ekspert w pierwszym odcinku "Podcastu o końcu świata". - Patrzmy na trendy i na zjawiska w długiej perspektywie czasowej. Pogoda to nie klimat - podkreślił profesor Zbigniew Karaczun.

Jezioro wysycha nie wiadomo dlaczego. Minister obiecuje sprawdzić

Jezioro wysycha - i nie bardzo wiadomo, dlaczego. Zmiany klimatyczne? Działalność hotelu? Nadmierna urbanizacja? A może wszystkie te czynniki razem wzięte powodują, że z roku na rok wody w jeziorze jest coraz mniej? Wiceminister klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała deklaruje, że przeanalizuje, czy podlegli mu urzędnicy popełnili jakieś błędy w tej sprawie.

"Kościół nie był gotowy na to przesłanie". Co zostanie po pierwszym "zielonym" papieżu?

Encyklika Laudato Si, napisana przez papieża Franciszka i opublikowana w 2015 roku, z pewnością przejdzie do historii jako pierwsza, która problem degradacji naszej planety stawia na pierwszym miejscu. Osobną kwestią jest, czy Kościół był przygotowany na zmianę paradygmatu, o którą apelował papież, porzucenie przekonania, że należy Ziemię "czynić sobie poddaną".