Finlandia będzie mieć Procę Dawida. Jako pierwsza w NATO

Autor:
asty/kab
Źródło:
PAP
Izraelski system obrony powietrznej
Izraelski system obrony powietrznej
Reuters Archive
Reuters ArchiveIzraelski system obrony powietrznej

Wojsko Finlandii otrzyma nowy izraelski system obrony przeciwlotniczej i rakietowej. Prace nad zamówieniem systemu rozpoczęły się w 2017 roku. Koszt obecnego zakupu szacowany jest na ponad 300 milionów euro.

Fińskie siły zbrojne otrzymają nowy system obrony przeciwlotniczej i rakietowej Proca Dawida - poinformował w środę resort obrony. - Razem z nowymi myśliwcami F-35 oraz użytkowanymi już systemami fińska obrona powietrzna będzie szczególnie licząca się w Europie - podkreślił dowódca sił powietrznych gen. Juha-Pekka Keranen.

Proca Dawida, system rozwijany przez izraelski koncern Rafael oraz amerykański Raytheon, "znacząco poprawi" zdolności obronne fińskiej armii w dziedzinie zwalczania celów powietrznych lecących na znacznych wysokościach - przekazano w komunikacie.

Proca Dawidamod.gov.il

System obronny będzie kompatybilny z systemami NATO

Pod koniec 2021 roku Finlandia zamówiła z USA 64 myśliwce wielozadaniowe F-35. Od 2025 roku mają one zastępować dotychczas użytkowane w kraju F/A-18 Hornet.

- Nie mieliśmy luki w obronie powietrznej, ale teraz na niektórych obszarach będziemy w stanie odeprzeć wszystkie ataki, co uwolni nasze myśliwce - wyjaśnił płk Mikko Mantynen ze sztabu wojsk lądowych, podkreślając, że zamówiony system obronny będzie w pełni kompatybilny z systemami NATO.

Prace nad zamówieniem systemu obrony przeciwlotniczej rozpoczęły się w 2017 roku. Koszt obecnego zakupu szacowany jest na ponad 300 milionów euro. Fiński przemysł ma uczestniczyć w procesach integracji zamawianego systemu, jak i jego doposażenia we współpracy ze stroną izraelską oraz amerykańską.

Finlandia będzie pierwszym użytkownikiem tego rozwiązania w NATO. Do tej pory Proca Dawida jest na uzbrojeniu Sił Obronnych Izraela.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: mod.gov.il