Debatują o bezpieczeństwie. Większość fińskich partii za wstąpieniem do NATO 

Źródło:
PAP

Fiński parlament rozpoczął debatę na temat możliwości wstąpienia do NATO, w czasie której osiem na dziesięć ugrupowań wyraziło poparcie dla przyłączenia się do Sojuszu bądź zawiązania innego sojuszu wojskowego w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę.

Premier Sanna Marin, cytowana przez agencję Reutera, argumentowała, że obronność i bezpieczeństwo Finlandii wymagają wzmocnienia, a decyzja o tym, czy należy kandydować do NATO powinna zostać podjęta w ciągu najbliższych tygodni. - To oczywiste, że działania Rosji zbliżyły Finlandię do uznania sojuszu wojskowego za konieczny - powiedział jeden z przywódców Socjaldemokratycznej Partii Finlandii Antti Lindtman. Liderką socjaldemokratów pozostaje także premier Marin.

Lider Partii Centrum Juha Pylvas przekazał, że jego ugrupowanie jest gotowe przystać na wszelkie decyzje, które zapewnią bezpieczeństwo Finlandii, łącznie z ubieganiem się o członkostwo w NATO.

Innego zdania był przywódca Sojuszu Lewicy Jussi Saramo, który powiedział, że ubieganie się o członkostwo w Sojuszu Północnoatlantyckim doprowadziłoby do zwiększenia napięcia na fińsko-rosyjskiej granicy i mogłoby sprawić, że Finlandia stałaby się potencjalnym celem rosyjskiej agresji. Między innymi z tych powodów Sojusz Lewicy sprzeciwił się idei wstąpienia do sojuszu w ramach NATO.

Poseł nacjonalistów, reprezentujący ugrupowanie posiadające tylko jedno miejsce w parlamencie, wyraził bezpośredni sprzeciw wobec potencjalnej kandydatury Finlandii do członkostwa w NATO.

Finlandia i Szwecja z aspiracjami wejścia do NATO

W ubiegłym tygodniu fińska rada ministrów przyjęła raport, który jest podstawą do złożenia formalnego wniosku o członkostwo w NATO.

W liczącym około 50 stron raporcie, który został przekazany parlamentowi, opisano, że działania wojenne skierowane przeciwko Ukrainie dowodzą, jak ważne jest "szybkie osiągnięcie gotowości do działania i zdolność reagowania oraz odpowiedzi na długotrwałą presję militarną".

Eduskunta, fiński parlamentRuslan Poluektov/Shutterstock

Analiza ewentualnego członkostwa w NATO (czyli plusów i minusów akcesji oraz praw i obowiązków państwa członkowskiego), do którego zaczęła przymierzać się Finlandia po ataku Rosji na Ukrainę, zajmuje kilka stron dokumentu. "Możliwe członkostwo w NATO objęłoby Finlandię gwarancjami bezpieczeństwa" - zwrócono uwagę. Według dokumentu "dołączenie Finlandii i Szwecji do Sojuszu zwiększyłoby stabilność w regionie Morza Bałtyckiego w dłuższej perspektywie".

Zarówno w Szwecji, jak i Finlandii prasa spekuluje, że kraje złożą formalne wnioski do NATO w maju lub czerwcu.

Autorka/Autor:akw/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Ruslan Poluektov/Shutterstock