Przedstawiciele polskich władz rozmawiali z najważniejszymi urzędnikami krajów sojuszniczych o eksplozji w Przewodowie. Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem USA Joe Bidenem i szefem NATO Jensem Stoltenbergiem. Sekretarz obrony USA Lloyd Austin omówił z wicepremierem, ministrem obrony Mariuszem Błaszczakiem sytuację związaną z bezpieczeństwem na wschodniej flance NATO, w tym doniesienia o uderzeniu pocisku na terytorium Polski - przekazał Pentagon. Sekretarz stanu USA Antony Blinken złożył w rozmowie z szefem MSZ Zbigniewem Rauem kondolencje z powodu utraty życia dwóch polskich obywateli w wybuchu we wschodniej Polsce - podał Departament Stanu.
W związku ze zdarzeniem w Przewodowie przedstawiciele polskich władz przeprowadzili konsultacje ze światowymi przywódcami.
Prezydent Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem USA Joe Bidenem. W nocnym oświadczeniu dla mediów prezydent przekazał, że amerykański przywódca zapewnił o wsparciu dla Polski.
Jak podał Biały Dom, prezydent USA zaoferował pełne wsparcie i pomoc w polskim śledztwie w sprawie wybuchu w Przewodowie. "Prezydent Duda opisał polską ocenę dotyczącą eksplozji, która miała miejsce we wschodniej części Polski przy granicy z Ukrainą. Prezydent Biden zaoferował pełne wsparcie dla Polski i pomoc w śledztwie" - napisano w oświadczeniu. Biden miał też "potwierdzić żelazne zobowiązanie USA względem NATO" i złożyć kondolencje polskiemu prezydentowi.
"Obaj przywódcy zapewnili, że pozostaną w ścisłym kontakcie, by ustalić kolejne kroki podczas trwającego śledztwa" - podał Biały Dom.
Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch przekazał, że prezydent Duda rozmawiał m.in. z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Także Stoltenberg poinformował na Twitterze o swojej rozmowie z prezydentem Dudą. "NATO monitoruje sytuację, a sojusznicy ściśle się konsultują. Ważne, aby wszystkie fakty zostały ustalone" - napisał sekretarz generalny NATO.
Polski prezydent rozmawiał także z premierem Wielkiej Brytanii Rishim Sunakiem. Brytyjski premier - jak przekazano w komunikacie wydanym przez Downing Street - wyraził solidarność Wielkiej Brytanii w związku z doniesieniami o pociskach, które spadły na Polskę i zaoferował pomoc w ustaleniu tego, co się stało.
W ramach konsultacji z sojusznikami z NATO prezydent rozmawiał także z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem i prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.
Macron po rozmowie z premierem: Polska może liczyć na wsparcie Francji
Rzecznik rządu Piotr Müller przekazał, że premier Mateusz Morawiecki jest w stałym kontakcie z przywódcami krajów sojuszniczych. Poinformował o rozmowie m.in. z premier Włoch Giorgią Meloni. Premier podziękował za wyrazy solidarności i wsparcia.
Szef rządu rozmawiał także z prezydentem Francji. "Polska może liczyć na wsparcie Francji i naszą gotowość do pomocy w prowadzonych śledztwach - napisał na Twitterze prezydent Emmanuel Macron. "Rozmawiałem z premierem Mateuszem Morawieckim, aby wyrazić naszą solidarność" - dodał.
Błaszczak rozmawiał z Austinem. "Sekretarz zapewnił o żelaznym zobowiązaniu USA"
Jak podał rzecznik Pentagonu gen. Patrick Ryder, sekretarz obrony USA LLoyd Austin i szef MON Mariusz Błaszczak omówili "obecną sytuację bezpieczeństwa wzdłuż wschodniej flanki NATO, w tym doniesienia o uderzeniu pocisku na polskim terytorium".
"Sekretarz Austin zapewnił ministra Błaszczaka o żelaznym zobowiązaniu Stanów Zjednoczonych do obrony Polski i gotowości Departamentu Obrony, by pomóc Polsce w dochodzeniu w sprawie incydentu" - napisał Ryder w oświadczeniu.
W środę Błaszczak i Austin ponownie odbędą rozmowy w ramach wirtualnego spotkania grupy kontaktowej ds. obrony Ukrainy z udziałem ministrów 50 krajów wspierających Ukrainę.
Rau rozmawiał z szefami amerykańskiej i niemieckiej dyplomacji
W kontekście wtorkowych wydarzeń w powiecie hrubieszowskim minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau odbył rozmowę telefoniczną z minister spraw zagranicznych Niemiec Annaleną Baerbock.
Wcześniej szefowa niemieckiej dyplomacji zapewniła, że jej myśli są z Polską. "Moje myśli są z Polską, naszym bliskim sojusznikiem i sąsiadem. Uważnie monitorujemy sytuację i jesteśmy w kontakcie z naszymi polskimi przyjaciółmi i sojusznikami z NATO" - napisała na Twitterze Baerbock.
Aktualna sytuacja bezpieczeństwa była także przedmiotem rozmowy telefonicznej szefa MSZ z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem.
"Sekretarz wyraził kondolencje z powodu utraty życia dwóch Polaków i powtórzył pełne wsparcie USA i pomoc przy dochodzeniu Polski. Podkreślając siłę więzów NATO, sekretarz i minister spraw zagranicznych zaakcentowali wagę tego, by Sojusz pozostał w bliskiej koordynacji, podczas gdy badamy to zdarzenie i rozważamy kolejne kroki" - napisał w komunikacie rzecznik resortu dyplomacji Ned Price.
Incydent pod Hrubieszowem był też przedmiotem rozmowy Blinkena z szefem MSZ Ukrainy Dmytro Kułebą. Price stwierdził, że obaj dyplomaci omówili swoje oceny eksplozji i obiecali pozostać w bliskiej koordynacji. Obaj rozmawiali też o fali ataków rakietowych na ukraińskie miasta, które zniszczyły budynki mieszkalne w Kijowie i elementy infrastruktury energetycznej w całym kraju.
"Sekretarz dodatkowo zapewnił, że Stany Zjednoczone będą dalej blisko współpracować z sojusznikami i partnerami, by dostarczyć Ukrainie to, czego potrzebuje by się bronić" - napisano.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: twitter.com/POTUS