Europejska Federacja Dziennikarzy (EFJ) zabrała głos w sprawie postępowania Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, która chce ukarania TVN za emisję reportażu "Siła kłamstwa". W publikacji zatytułowanej "Nowy atak na liberalne media" EFJ wraz z polskim Towarzystwem Dziennikarskim "apelują do KRRiT o ponowne przeanalizowanie swojej decyzji". Zwrócono również uwagę na gesty solidarności największych mediów ogólnopolskich i lokalnych, które zdecydowały się na opublikowanie na swoich stronach internetowych materiału Piotra Świerczka.
W grudniu otrzymaliśmy z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji pismo informujące, że w związku z emisją reportażu Piotra Świerczka "Siła kłamstwa" przewodniczący Rady wszczął z urzędu postępowanie w sprawie ukarania nas. Zarzuca nam się "propagowanie działań sprzecznych z prawem, polską racją stanu i działań zagrażających bezpieczeństwu" oraz "nierzetelność i nieobiektywność". KRRiT nie przedstawiła jednak ani jednego konkretnego dowodu na poparcie swoich zarzutów.
W odpowiedzi na pismo z KRRiT TVN wniósł o umorzenie postępowania jako bezprzedmiotowego.
"Siła kłamstwa" jest materiałem wyróżnionym wieloma nagrodami, jego autor otrzymał między innymi nagrodę Grand Press. Reportaż jest dostępny na portalu tvn24.pl.
Europejska Federacja Dziennikarzy: to nowy atak na liberalne media
Do działań KRRiT odniosła się w publikacji Europejska Federacja Dziennikarzy (EFJ), będąca organizacją regionalną Międzynarodowej Federacji Dziennikarzy. Jest największą organizacją skupiającą dziennikarzy w Europie, reprezentującą około 320 tysięcy osób w 71 organizacjach dziennikarskich z 43 krajów.
Publikacja o telewizji TVN została zatytułowana "Nowy atak na liberalne media". Zwrócono uwagę na solidarność kilkudziesięciu największych mediów ogólnopolskich i lokalnych, które zdecydowały się na opublikowanie na swoich stronach internetowych materiału Piotra Świerczka.
"Europejska Federacja Dziennikarzy i jej polski oddział Towarzystwo Dziennikarskie (TD) z zadowoleniem przyjmują ten przejaw poparcia wśród konkurencyjnych mediów i apelują do KRRiT o ponowne przeanalizowanie swojej decyzji" - napisała EFJ.
W publikacji organizacji opisano również szczegóły reportażu "Siła kłamstwa" oraz związane z nim działania KRRiT, które podjęto w grudniu. Zwrócono uwagę, że stacji "grozi nie tylko wysoka grzywna, ale też utrata koncesji na nadawanie".
- To zdumiewające, że polskie władze wybrały sprawę katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem na pierwsze starcie z naszymi wolnymi mediami. Przecież od wielu lat jest jasne, że katastrofa była wypadkiem, a nie wybuchem, jak oni wciąż powtarzają. To tylko dowodzi, jak ważne są wolne media i jak kluczowe jest bronienie prawdy - powiedział członek zarządu Towarzystwa Dziennikarskiego Krzysztof Bobiński, którego wypowiedź jest przytoczona w publikacji EFJ.
Europejska Federacja Dziennikarzy napisała też, że "wszczęcie postępowania przez KRRiT jest kolejnym etapem starcia między niezależnymi mediami a rządem w Polsce". Dodano, że następuje on "po protestach ulicznych z 2021 roku, które były reakcją na kontrowersyjny projekt ustawy o własności mediów, który, gdyby został przekształcony w prawo, zmusiłby właścicieli TVN do sprzedaży swoich większościowych udziałów".
EFJ zwróciła również uwagę na "toczącą się później rozgrywkę, w której KRRiT zwlekała z decyzją o przedłużeniu koncesji na nadawanie kanału TVN24".
Reportaż "Siła kłamstwa"
Reportaż "Siła kłamstwa", wyemitowany premierowo 12 września 2022 w TVN24, to efekt wielomiesięcznej pracy dziennikarza "Czarno na białym" TVN24 Piotra Świerczka. Autor dotarł do nagrań, zdjęć i międzynarodowych ekspertyz, dotyczących katastrofy w Smoleńsku w 2010 r., które - choć zostały zlecone przez tzw. podkomisję smoleńską Antoniego Macierewicza - nigdy nie znalazły się w jej raportach, także w tym ostatnim, który miał być raportem końcowym. Materiały te albo wprost wykluczają zamach, albo wskazują na katastrofę jako przyczynę tragedii. Świerczek rozmawiał także z ludźmi, którzy pracowali dla podkomisji, ale nie zgadzają się z jej wnioskami, że w Smoleńsku doszło do zamachu. Co więcej, rozmówcy dziennikarza wprost mówią, że ich badania zostały zmanipulowane lub wybiórczo wykorzystane pod tezy z góry założone przez podkomisję.
Reportaż nagrodzony w 2022 r. Grand Press w kategorii Dziennikarstwo śledcze. Piotr Świerczek jest także autorem reportaży "Siła faktów" i "Siła dźwięku".
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock