Prokuratura Krajowa przekłada termin publikacji raportu dotyczącego spraw z lat 2016-2023. Donald Trump chce, żeby państwa NATO wydawały pięć procent swojego PKB na obronność. Z kolei wysoki rangą węgierski urzędnik Antal Rogan został objęty amerykańskimi sankcjami. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w środę 8 stycznia.
1. Prezentacja raportu przełożona
Publikacja raportu zespołu prokuratorów badającego sprawy z lat 2016-2023 i konferencja prasowa zostały przełożone na 14 stycznia ze względu na usprawiedliwioną nieobecność przewodniczącej zespołu - przekazała Prokuratura Krajowa.
Prokurator generalny Adam Bodnar informował pod koniec grudnia, że raport będzie "podstawą odpowiedzialności dyscyplinarnej, a w części przypadków także karnej, wobec prokuratorów, którzy sprzeniewierzyli się rocie przysięgi, podejmując decyzje niezgodnie z zebranym materiałem dowodowym, realizując za to polityczne polecenia lub oczekiwania".
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Prezentacja raportu przełożona. Ma pokazać polityczny wpływ na postępowania w czasach PiS
2. Propozycja Trumpa dla NATO
Prezydent elekt USA Donald Trump stwierdził, że państwa NATO powinny wydawać pięć procent swojego PKB na obronność. - Ich wszystkich na to stać – stwierdził.
Trump wyraził też nadzieję na zakończenie wojny w Ukrainie w ciągu sześciu miesięcy. Stwierdził też, że to polityka Joe Bidena była powodem rosyjskiej agresji na Ukrainę.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Propozycja Trumpa dla NATO. "Ich wszystkich na to stać"
3. Bliski współpracownik Orbana objęty amerykańskimi sankcjami
Wysoki rangą węgierski urzędnik Antal Rogan został objęty sankcjami w związku z podejrzeniem o udział w korupcji na Węgrzech - donosi Reuters, powołując się na Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych.
Rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller oświadczył, że Rogan jest "symbolem szerszego klimatu bezkarności na Węgrzech, gdzie kluczowe elementy państwa zostały przejęte przez oligarchów i niedemokratycznych aktorów".
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Bliski współpracownik Orbana z amerykańskimi sankcjami
4. Wyższe kary dla kierowców, zautomatyzowane sprawdzanie uprawnień
- Osoby łamiące sądowy zakaz jazdy będą surowo karane i najmocniej odczują proponowane przez nas zmiany. Projekt nowego prawa jest już przygotowany - przekazał wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha.
Tragiczny wypadek sprzed kilku dni, spowodowany przez kierowcę mającego zakaz prowadzenia pojazdów, to kolejny dowód, że zmiany przepisów o ruchu drogowym są niezbędne.
5. Wielkie pieniądze na elektrownię atomową
Rząd przeznaczy ponad 60 miliardów na budowę pierwszej elektrowni jądrowej. Jak przekazała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, państwo udzieli publicznego wsparcia w latach 2025-2030 dla spółki Polskie Elektrownie Jądrowe.
Zgodnie z ostatnimi deklaracjami Pełnomocnika Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej wylanie tzw. pierwszego betonu jądrowego pod pierwszy reaktor ma nastąpić w 2028 r., a rząd ma deklaracje wykonawcy, że od tego momentu potrzebuje siedmiu lat na zakończenie procesu budowy.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Pieniądze na pierwszą elektrownię atomową. Duzy przelew od rządu
Źródło: PAP, TVN24
Źródło zdjęcia głównego: Wiktor Dąbkowski/PAP