Wysoki rangą węgierski urzędnik Antal Rogan został objęty sankcjami w związku z podejrzeniem o udział w korupcji na Węgrzech - donosi we wtorek Reuters, powołując się na Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych. Rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller oświadczył, że Rogan jest "symbolem szerszego klimatu bezkarności na Węgrzech, gdzie kluczowe elementy państwa zostały przejęte przez oligarchów i niedemokratycznych aktorów".
Antal Rogan, który został objęty sankcjami w związku z podejrzeniem o korupcję na Węgrzech, jest bliskim współpracownikiem premiera Węgier Viktora Orbana i kieruje jego gabinetem - wyjaśnia Reuters.
Według agencji, Rogan jest blisko Orbana od dziesięcioleci, zarządzając machiną medialną jego rządu, a także kampaniami wyborczymi. Obecnie nadzoruje również tajne służby Węgier, sojusznika NATO.
Sankcje nałożono na podstawie tzw. Globalnej Ustawy Magnitskiego, umożliwiającej karanie za korupcję i łamanie praw człowieka. Skutkiem wtorkowego posunięcia jest zakaz wjazdu oraz zablokowanie wszelkich aktywów Rogana w USA i amerykańskich bankach.
Do momentu publikacji artykułu przez Agencję Reutera, Rogan nie odpowiedział na prośbę o komentarz w sprawie.
Oskarżenie o korupcję węgierskiego urzędnika
Departament Skarbu Stanów Zjednoczonych (ang. United States Department of the Treasury) oskarżył Rogana o wykorzystywanie swojej pozycji w celu zapewnienia sobie i swoim sojusznikom politycznym korzyści finansowych - informuje Reuters.
Z kolei Bradley T. Smith, pełniący obowiązki podsekretarz skarbu ds. terroryzmu i wywiadu finansowego, przekazał w oświadczeniu, że "Stany Zjednoczone nie zawahają się pociągnąć do odpowiedzialności osoby takie jak Rogan, które wykorzystują władzę swojego urzędu, aby nielegalnie wzbogacić siebie i swoich kolesi kosztem swojego kraju i współobywateli".
- Podczas kadencji jako urzędnika rządowego, w tym ministra odpowiedzialnego za gabinet Orbana, Rogan miał wytyczać plany, mające na celu kontrolowanie strategicznych sektorów węgierskiej gospodarki. Minister Rogan odegrał kluczową rolę w stworzeniu systemu na Węgrzech, który przyniósł korzyści jemu i jego partii kosztem narodu węgierskiego - oświadczył rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller.
Rzecznik dodał, że działalność Rogana jest "symbolem szerszego klimatu bezkarności na Węgrzech, gdzie kluczowe elementy państwa zostały przejęte przez oligarchów i niedemokratycznych aktorów".
Napięte relacje
Reuters wyjaśnia, że relacje między Węgrami i Stanami Zjednoczonymi są coraz bardziej napięte podczas prezydentury Joe Bidena. Częściowo z powodu stosunków Budapesztu z Moskwą.
Nałożone sankcje są już kolejnym takim ruchem obecnej administracji USA wobec węgierskich urzędników, choć Rogan jest najbliższym premierowi Węgier oficjelem objętym restrykcjami.
Orban jest jednym z najbardziej zagorzałych zwolenników prezydenta elekta Donalda Trumpa w Europie. Trump zostanie zaprzysiężony na prezydenta USA 20 stycznia.
Węgry straciły ponad miliard euro
W oświadczeniu wydanym przez amerykański resort finansów zaznaczono, że ze względu na brak działań w sprawie korupcji w systemie zamówień publicznych Węgry straciły niedawno 1 mld euro środków z UE.
Węgierski rząd utraci fundusze, ponieważ nie podjął działań wymaganych przez Radę UE w grudniu 2022 r., w tym nie zapewnił przejrzystości wydatkowania środków unijnych, zwłaszcza w zakresie zamówień publicznych oraz nie wprowadził gwarancji przeciwdziałających korupcji, konfliktom interesów i innym nadużyciom finansowym
- Wyznaczony Węgrom przez Radę termin na wprowadzenie środków zaradczych mija 31 grudnia – przyznała w rozmowie z Polską Agencją Prasową Anna-Kaisa Itkonen.
W Brukseli podkreślono, że to pierwszy taki przypadek w historii Unii Europejskiej, gdy państwo członkowskie straci środki z polityki spójności.
Źródło: Reuters, PAP
Źródło zdjęcia głównego: TAMAS KOVACS/PAP/EPA