Co Rosja daje w zamian? Szef NATO o koszcie sojuszu z Kimem

Źródło:
PAP
Blinken: Dalsze wspieranie Ukrainy jest kluczowe dla bezpieczeństwa USA
Blinken: Dalsze wspieranie Ukrainy jest kluczowe dla bezpieczeństwa USATVN24
wideo 2/4
Blinken: dalsze wspieranie Ukrainy jest kluczowe dla bezpieczeństwa USATVN24

Nie ma nic za darmo - wskazał szef NATO Mark Rutte, który spotkał się z sekretarzem stanu USA Antonym Bliknem, by omówić sytuację w Ukrainie i sojusz między Rosją a Koreą Północną. Rutte wskazywał, czym Putin płaci za pomoc wojskową Kim Dzong Una, podkreślając rosnące zagrożenie, ze strony sojuszu reżimów. Blinken dodał, że zaangażowanie żołnierzy północnokoreańskich w wojnę w Ukrainie, wymaga reakcji.

Jak mówił Mark Rutte, Korea Północna nie jest jedynym reżimem zaangażowanym w rosyjską agresję w Ukrainie, ponieważ od pewnego czasu wiadomo, że sankcje nałożone na Rosję obchodzą Chiny, które wspierają Moskwę, oraz Iran, który dostarcza jej drony i broń. Państwa zachodnie i władze w Kijowie oceniają zaangażowanie żołnierzy z Korei Północnej w wojnę jako poważną eskalację. Ostrzegł, że jest to zagrożenie dla bezpieczeństwa Europy, ale też USA, Korei Południowej i Japonii.

Pjongjang skierował do Rosji ponad 10 tysięcy żołnierzy, którzy biorą w działaniach zbrojnych w obwodzie kurskim. 

Mark Rutte: Rosja płaci bronią, technologią i pieniędzmi

Szef NATO spotkał się w środę rano w Brukseli z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem, by omówić wspieranie Ukrainy w obliczu drugiej prezydentury Donalda Trumpa. Rutte odniósł się również do obecności żołnierzy północnokoreańskich w Ukrainie. - To wszystko wzmacnia potencjał Putina do wojny z Ukrainą. Ale nie ma nic za darmo, bo Rosja płaci za te dostawy bronią, technologią i przekazując pieniądze - mówił Rutte.

Dodał, że wzmacnianie tych państw jest zagrożeniem zarówno dla Europy, jak i USA oraz części państw azjatyckich.

Po rozmowie z Antonym Blinkenem, szef NATO przekonywał o konieczności kontynuowania wsparcia dla Ukrainy. - Jest to szczególnie ważne ze względu na zaangażowanie żołnierzy Korei Północnej w wojnę, ponieważ zwiększają oni szansę Rosji na wygraną. 

Vladimir Putin - Kim Jong UnVLADIMIR SMIRNOV/SPUTNIK/PAP

Antony Blinken: to wymaga naszej reakcji 

- Mieliśmy bardzo owocne spotkanie dotyczące naszej pomocy Ukrainie. Również w kontekście zaangażowania żołnierzy Korei Północnej w walkę, to wymaga naszej reakcji - powiedział po spotkaniu Blinken.

Podkreślił również rolę współpracy sojuszników w ramach NATO. - Widzimy, jak kwestie bezpieczeństwa w poszczególnych regionach, jak Euroatlantyk, Indo-Pacyfik czy Bliski Wschód są od siebie zależne. Dlatego tak ważne jest, abyśmy ze sobą współpracowali. 

CZYTAJ TEŻ: Rosja zacieśnia współpracę z Korea Północną. NATO „wzywa do nieudzielania jakiejkolwiek pomocy”. 

Sojusz wojskowy Rosji i Korei Północnej

O formalnym udziale Korei Północnej w wojnie Rosji przeciwko Ukrainie mówił na początku tego miesiąca minister obrony Ukrainy, Rustem Umerow. W opublikowanym wywiadzie dla koreańskiej stacji KBS potwierdził, że doszło do pierwszych starć wojsk ukraińskich z żołnierzami Korei Północnej. 

CZYTAJ TEŻ: Ukraińcy już walczą z żołnierzami Kima. Minister: Korea Północna przystąpiła do wojny.

Ponadto w sobotę 9 listopada Władimir Putin podpisał ustawę ratyfikującą umowę o kompleksowym partnerstwie strategicznym Rosji i Korei Północnej. W praktyce dokument oznacza sojusz militarny pomiędzy tymi krajami. Przywódcy zobowiązali się do wzajemnej pomocy wojskowej, w przypadku zagrożenia dla suwerenności jednej ze stron.

Rada Federacji wskazała, że utrzymanie partnerstwa ma charakter bezterminowy. 

CZYTAJ TEŻ: Prezydent, minister obrony, szef NATO i przedstawiciele USA w Redzikowie. Dziś wielkie otwarcie.

Autorka/Autor:os/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: VLADIMIR SMIRNOV/SPUTNIK/PAP