Bliski Wschód

Bliski Wschód

"Byłam pierwsza w moim otoczeniu. Czułam, że coś zmieniam"

- Nieważne, co masz na sobie, jakie masz buty, jak wyglądasz. Najważniejsze, że kiedy jesteś na boisku, masz kontrolę i możesz wygrywać. To daje ci siłę, by wygrywać w życiu - mówi 22-letnia Amina. Od urodzenia mieszka w obozie dla uchodźców w Libanie. Drużyna "Koszykówka pokonuje granice" daje tutaj młodym dziewczynom niejedną szansę. Na zobaczenie świata, na edukację, na to, by zbyt wcześnie nie wychodzić za mąż, wreszcie - by nie zmarnować życia.

"Ledwo oddychamy. Zaczyna nam brakować powietrza"

Blokady dróg, aresztowania, operacje wojskowe, ataki na placówki medyczne - to codzienność na Zachodnim Brzegu Jordanu. Od 7 października - po tym, jak Hamas zaatakował Izrael - źle dzieje się nie tylko w Strefie Gazy. Na Zachodnim Brzegu izraelskie wojsko zabiło 502 Palestyńczyków, w tym 122 dzieci - najwięcej, odkąd ONZ zbiera takie dane.

"Ja jej nie widzę. Ja ją tworzę. Nadzieja jest czymś, co tworzymy"

- Mam przywilej rozmawiać z Palestyńczykami, którzy tak samo jak ja, stracili swoich bliskich w tym konflikcie. Niech ofiary naszych bliskich będą ofiarami pokoju, a nie wojny. Wierzę we wspólną przyszłość, dla niej warto się poświęcić i działać, bo gdzie jest działanie, tam jest nadzieja, a gdzie jest nadzieja, tam jest zmiana - mówi Maoz Inon, 49-letni Izraelczyk, który w ataku Hamasu 7 października ub. roku stracił oboje rodziców. Dziś głośno mówi o potrzebie pokoju. Każdemu, kto chce słuchać.

"Ostatni taniec" Messiego i Ronaldo odwołany. Ale saudyjska rewolucja piłkarska trwa

Najpierw ściągnęli do siebie Cristiano Ronaldo, później kilkanaście innych gwiazd europejskiej piłki. Od kilku lat goszczą mecze o superpuchary Włoch i Hiszpanii. A w 2034 roku zorganizują mundial. Saudyjczycy z przytupem weszli do świata piłki i chcą w nim rozdawać karty na boisku i poza nim. Przyleciałem do Rijadu, by na własne oczy przekonać się, jak wygląda saudyjska rewolucja piłkarska.