Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Autor:
akr//now
Źródło:
PAP

W Rosji trwa ukryta mobilizacja wojskowa - podał ukraiński wywiad wojskowy (HUR). Dodał, że ma ona miejsce nawet w największych miastach. Za sprawą podjętej w środę unijnej decyzji Rosjanom trudniej będzie uzyskać wizy do krajów europejskich. Tego samego dnia ostrzelane zostało miasto Enerhodar, w którym mieści się Zaporoska Elektrownia Jądrowa. Stało się to na chwilę przed przybyciem tam specjalnej misji.

ZOBACZ TAKŻE: Relacja z wydarzeń z Ukrainy i wokół niej (31 sierpnia) >>>

> Na posiedzeniu ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej w Pradze uzgodniono pełne zawieszenie umowy z Rosją o ułatwieniach wizowych. Już wcześniej UE zawiesiła część tej umowy z 2007 roku, która dotyczyła urzędników rządowych i biznesmenów. Teraz ma zamrozić część dotyczącą turystów.

> Już nawet w największych rosyjskich miastach, takich jak Moskwa i Petersburg, trwa ukryta mobilizacja w związku z wojną z Ukrainą. Osoby powołane do armii trafią do oddziałów na okupowanym Krymie - poinformował ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

CZYTAJ TEKST PREMIUM: Synteza dwóch wrogów. Azjatycka twarz oporu południa Ukrainy >>

> Mer Enerhodaru Dmytro Orłow poinformował w środę, że rosyjskie wojska ostrzelały miasto tuż przed wizytą misji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. W wyniku ataku został zniszczony budynek rady miasta.

> Ukraiński ekspert wojskowy pułkownik Roman Switan ocenił, że grupy dywersyjne ukraińskiej armii mogą już przedzierać się do Chersonia. Jak mówi, linia frontu, znalazła się dość blisko okupowanego przez Rosjan miasta, by tego rodzaju jednostki mogły się dostać do Chersonia i realizować różne zadania. - Kolaboranci i okupanci nie będą czuli się tam dobrze - powiedział pułkownik cytowany przez agencję UNIAN.

> Ukraiński ekspert wojskowy Mychajło Samuś wyraził przypuszczenie, że Rosja może wykorzystać zaplanowane na początek września rosyjskie manewry Wschód (Wostok) do przeprowadzenia tajnej mobilizacji na wojnę z Ukrainą i uzupełnienia swoimi rezerwami strat poniesionych na polu walki.

> Rosja otrzymała drony bojowe z Iranu - przekazał wysoki rangą urzędnik Białego Domu, o czym poinformował Reuters. Chodzi o drony Mohadżer-6 i Szahed, które Rosja miała otrzymać z Iranu w ciągu kilku dni w sierpniu. Według informacji, na jakie powołuje się portal Ukraińska Prawda, Rosja zamierza wykorzystać pozyskane drony na polu bitwy.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr//now

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości