Enerhodar ostrzelany tuż przed wizytą misji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej

Źródło:
PAP

Mer Enerhodaru Dmytro Orłow poinformował w środę, że rosyjskie wojska ostrzelały miasto tuż przed wizytą misji Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. W wyniku ataku został zniszczony budynek rady miasta.

"31 sierpnia, poranek. Budynek rady miasta w Enerhodarze" - napisał Dmytro Orłow na kanale Telegram i zamieścił zdjęcia poważnie zniszczonego obiektu.

Szef władz rejonu nikipolskiego Jewhen Jewtuszenko jest zdania, że okupacyjne rosyjskie władze będą starały się przekonać członków delegacji MAEA, że ostrzałów dokonują Ukraińcy przeprowadzający ataki z przeciwległego brzegu Zbiornika Kachowskiego na Dnieprze.

- Celem tych działań jest stworzenie odpowiedniego (propagandowego) obrazka dla misji MAEA. Chodzi o (zorganizowanie) grupy lokalnych mieszkańców, którzy przed kamerami oświadczą (podczas rozmowy) z delegacją, że miasto było atakowane z naszego brzegu (kontrolowanego przez Ukrainę) - wyjaśnił Jewtuszenko.

Ostrzelany budynek rady miasta Enerhodar t.me/orlovdmytroEn/932

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ

Inspekcja MAEA

Misja ekspertów MAEA wyruszyła z Kijowa w stronę okupowanej przez rosyjskie wojska Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej Enerhodarze na południu Ukrainy, gdzie przeprowadzi inspekcję – powiadomiła w środę w godzinach porannych agencja Ukrinform.

14-osobowa delegacja, na czele z szefem MAEA Rafaelem Grossim, ma dotrzeć do obiektu w najbliższych godzinach. Dziennik "Wall Street Journal" informował wcześniej, że misja rozpocznie pracę w środę, a zakończy w sobotę. Według mediów w składzie delegacji są m.in. eksperci z Polski, Litwy, Chin i Serbii. Nie ma wśród nich specjalistów z USA i Wielkiej Brytanii.

Zaporoska Elektrownia Jądrowa jest największym tego typu obiektem w Europie. Po rozpoczętej 24 lutego inwazji Rosji na Ukrainę została zajęta przez agresora w nocy z 3 na 4 marca.

Na terenie elektrowni stacjonuje około 500 rosyjskich żołnierzy oraz pracownicy rosyjskiego koncernu Rosatom. W sierpniu wojska rosyjskie kilkakrotnie ostrzelały obiekt, stwarzając ryzyko uwolnienia substancji promieniotwórczych. Moskwa każdorazowo oskarżała o te incydenty Kijów.

Autorka/Autor:tas/dap

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: t.me/orlovdmytroEn/932

Tagi:
Raporty: