Biały Dom potwierdza: Rosjanie otrzymali drony bojowe z Iranu

Autor:
pp//now
Źródło:
Reuters, PAP

Rosja otrzymała drony bojowe z Iranu - przekazał wysoki rangą urzędnik Białego Domu, o czym poinformował Reuters. Chodzi o drony Mohadżer-6 i Szahed, które Rosja miała otrzymać z Iranu w ciągu kilku dni w sierpniu. Według informacji, na jakie powołuje się portal Ukraińska Prawda, Rosja zamierza wykorzystać pozyskane drony na polu bitwy. Portal cytuje rzeczniczkę Białego Domu, która miała powiedzieć, że drony zostały przetransportowane drogą lotniczą do Rosji.

- Sprzęt został załadowany na rosyjskie samoloty transportowe na lotnisku w Iranie, które następnie poleciały do Rosji - miała powiedzieć rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre, o czym poinformował portal Ukraińska Prawda.

Według agencji Reutera powołującej się na proszącego o zachowanie anonimowości wysokiego rangą urzędnika Białego Domu, do przekazania dronów Mohadżer-6 i Szahed doszło w sierpniu, "w ciągu kilku dni".

Portal Ukraińska Prawda przekazał jednocześnie, że przedstawiciele amerykańskiego wywiadu sądzą, iż wiele dronów zakupionych przez Rosję od Iranu doznało już licznych awarii podczas testów, więc nie jest do końca jasne, jaki mogą one mieć wpływ na przebieg wojny w Ukrainie.

Irański dron Szahed-129Morteza Nikoubazl/NurPhoto via Getty Images

"Oceniamy, że Rosja zamierza użyć tych irańskich bezzałogowych statków powietrznych"

Według urzędnika Białego Domu, na którego powołuje się Reuters, Waszyngton uważa, iż Rosja zamierza wykorzystać na polu bitwy w Ukrainie drony pozyskane z Iranu.

- Oceniamy, że Rosja zamierza użyć tych irańskich bezzałogowych statków powietrznych, zdolnych do przeprowadzania ataków powietrze-ziemia, do użycia w wojnie elektronicznej i do namierzania celów na polu bitwy w Ukrainie - podkreślił.

Ostrzeżenie z Białego Domu

W zeszłym miesiącu Biały Dom po raz pierwszy publicznie ostrzegł, że Iran planuje dostarczyć Moskwie setki uzbrojonych dronów. W sierpniu Amerykanie twierdzili, że rosyjscy wojskowi dwukrotnie odwiedzali Iran, aby zorganizować transfer. W tym samym czasie irański minister spraw zagranicznych Hosejn Amir-Abdollahijan zaprzeczył, jakoby Teheran zamierzał sprzedać Moskwie drony do wykorzystania na Ukrainie.

O planach pozyskania irańskich dronów przez Rosję donosiły też media.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:pp//now

Źródło: Reuters, PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości