Zakaz zdjęć żywych istot, filmy z większej odległości. Nowe wytyczne dla prasy

Źródło:
PAP
Kabul pod rządami talibów. Nagrania z sierpnia 2022 roku
Kabul pod rządami talibów. Nagrania z sierpnia 2022 roku
Archiwum Reuters
Kabul pod rządami talibów. Nagrania z sierpnia 2022 rokuArchiwum Reuters

Portal Arab News donosi, że afgańskie Ministerstwo Krzewienia Cnoty i Zapobiegania Występkom chce wprowadzenia zakazu publikowania wizerunków żywych istot. Władze jednej z centralnych prowincji doradzili reporterom, by robili zdjęcia z większej odległości i filmowali mniej wydarzeń.

Rzecznik afgańskiego Ministerstwa Krzewienia Cnoty i Zapobiegania Występkom zapowiedział wdrożenie zakazu publikowania wizerunków żywych istot, co, zdaniem talibów, jest sprzeczne z prawem islamskim - poinformował w poniedziałek portal Arab News.

- Nowe prawo ma obowiązywać w całym kraju, lecz będzie wdrażane stopniowo - przekazał dziennikarzom rzecznik, zapowiadając, że władze będą przekonywać wydawców, iż "te rzeczy są sprzeczne z szariatem i należy ich unikać".

CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Washington Post": talibowie najpierw odebrali prawa kobietom, teraz biorą się za mężczyzn

Resort moralności zapowiedział zakaz publikowania wizerunków żywych istotPAP/EPA - Samiullah Popal

"W niedzielę władze centralnej prowincji Ghazni wezwały lokalnych dziennikarzy, by poinformować ich, że policja moralności zacznie stopniowo wdrażać nowe prawo. Doradzili reporterom, by robili zdjęcia z większej odległości i filmowali mniej wydarzeń, aby wyrobić w sobie nawyk" - powiedział agencji AFP jeden z dziennikarzy.

Co ciekawe, mimo zapowiedzi wprowadzenia nowego prawa urzędnicy władz nadal regularnie publikują zdjęcia ludzi w mediach społecznościowych - zauważyła agencja.

Afganistan na dnie rankingu wolności prasy

Kiedy talibowie przejęli władzę w Afganistanie, w kraju zatrudnionych było 8,4 tysiąca dziennikarzy i pracowników mediów. Obecnie w zawodzie pozostało 5,1 tysiąca, przy czym zaledwie 560 z nich to kobiety.

AFP dodała, że Afganistan spadł również ze 122. na 178. miejsce na 180 krajów w rankingu wolności prasy sporządzonym przez pozarządową międzynarodową organizację Reporterzy bez Granic.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Cios zadany kobietom. Mają milczeć. Bo takie stworzyli prawo

Choć Koran, święta księga islamu, nie zawiera zakazu tworzenia wizerunków ludzi ani zwierząt (potępia jednak wszelkie bałwochwalstwo), takie sugestie znajdują się w hadisach: spisanych później niż Koran opowieściach o życiu proroka Mahometa.

Mahomet miał twierdzić, że aniołowie nie wejdą do domu, w którym znajdują się obrazy, zaś artyści, tworzący wizerunki ludzi czy zwierząt, zostaną po śmierci surowo ukarani.

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: PAP/EPA - Samiullah Popal