Alert w Kabulu. USA i Wielka Brytania apelują, aby nie zbliżać się do lotniska

Autor:
asty//now
Źródło:
PAP

Ambasada USA w Kabulu zwróciła się do Amerykanów, aby nie podróżowali na lotnisku w Kabulu, a znajdującym się na lotnisku zalecono jego natychmiastowe opuszczenie. Zalecenie, aby trzymać się z dala od lotniska w Kabulu wystosowało również ministerstwo spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii. Jak podał brytyjski resort dyplomacji, istnieje "ciągłe i wysokie zagrożenie atakiem terrorystycznym", a podróżowanie drogami jest "niezwykle niebezpieczne".

Ambasada USA w Kabulu zaleciła obywatelom USA, aby nie podróżowali na międzynarodowe lotnisko Hamida Karzaja. Amerykanom znajdującym się już w Abbey Gate, East Gate i North Gate doradzono natychmiastowe opuszczenie lotniska.

W ostrzeżeniu zamieszczonym na stronie internetowej ambasady nie podano powodu jego wydania. Alert ukazał się po ostrzeżeniu prezydenta USA Joe Bidena i innych urzędników administracji o zagrożeniu ze strony tak zwanego Państwa Islamskiego dla operacji ewakuacyjnej. Alert przypomina Amerykanom, aby "byli zawsze świadomi swojego otoczenia, zwłaszcza w dużym tłumie".

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Wielka Brytania zaleca trzymać się z dala od lotniska w Kabulu

W zaktualizowanych wytycznych MSZ Wielkiej Brytanii zaleciło, aby wszyscy, którzy znajdują się na terenie lotniska "oddalili się w bezpieczne miejsce i czekali na dalsze wskazówki". Jak napisano, istnieje "ciągłe i wysokie zagrożenie atakiem terrorystycznym", podróżowanie drogami jest "niezwykle niebezpieczne" i są doniesienia o "złym traktowaniu" ludzi zmierzających w stronę na lotniska.

W środę po południu stacja Sky News podała, powołując się na wysokie rangą brytyjskie źródło, że istnieje "bardzo wysokie ryzyko ataku terrorystycznego" w czasie operacji ewakuacyjnej prowadzonej na lotnisku w Kabulu przez USA, Wielką Brytanię i inne państwa zachodnie. Według tego źródła, największe zaniepokojenie budzi afgańska filia tak zwanego Państwa Islamskiego o nazwie Państwo Islamskie Prowincji Chorasan (ISIS-K).

Ewakuacja z Afganistanu

Prowadzona przez państwa zachodnie operacja ewakuowania z Afganistanu ich obywateli oraz afgańskich współpracowników ich wojsk ma się zakończyć do 31 sierpnia. W Kabulu prowadzi ją obecnie ponad 1000 brytyjskich żołnierzy.

Brytyjskie ministerstwo obrony podało w środę, że do tej pory brytyjskimi samolotami ewakuowano ponad 11 tys. osób. W środę brytyjski minister spraw zagranicznych Dominic Raab mówił też, że niemal wszyscy obywatele Wielkiej Brytanii, którzy nie mają równocześnie afgańskiego obywatelstwa, zostali już ewakuowani z Afganistanu.

Autor:asty//now

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości