Chcą przebudować dworzec, ale bez konkursu. "Po tylu latach hasło 'przyspieszenie' brzmi dość zabawnie"

Źródło:
PAP, TVN24.pl
Dworzec Poznań Główny na zdjęciach
Dworzec Poznań Główny na zdjęciachTVN 24
wideo 2/7
Dworzec Poznań Główny na zdjęciachTVN 24

W 2012 roku w Poznaniu otwarto nowy budynek dworca kolejowego. Stary zamknięto i miał zostać przebudowany. Nadal jednak stoi opuszczony. Teraz PKP - by przyspieszyć prace - chce zrezygnować z konkursu na realizację inwestycji. Przeciwni są lokalni politycy i społecznicy, którzy obawiają się, że popełnione zostaną błędy podobne do tych, co w tak zwanym chlebaku, czyli budynku obecnie działającego dworca.

- Brak konkursu architektonicznego to jest ryzyko, że po prostu powtórzy się sytuacja z "chlebakiem" (potoczne określenie obecnie funkcjonującego dworca Poznań Główny - red.), który jaki jest każdy widzi. My tego nie chcemy - podkreśla poseł Koalicji Obywatelskiej Franciszek Sterczewski.

"Poznań Główny to jeden z największych dworców w Polce i przede wszystkim zasługuje na to by być zrobionym porządnie, bez oszczędności i funkcjonalnie. Najwyższa pora, aby osoby decyzyjne to w końcu zrozumiały i podeszły poważnie do realizacji zadania pt. Nowy Poznań Główny" - komentują członkowie stowarzyszenia inwestycje dla Poznania, które od lat wytykało wszystkie absurdy powstałego w 2012 roku "chlebaka".

Nowy dworzec Poznań Główny od samego początku wzbudzał kontrowersje, a główne zarzuty dotyczyły jego funkcjonalności.

Z walizkami do góry i na dół

Sztandarowym przykładem była trasa łącząca przystanek tramwajowy z dworcem. Aby dojść nią na dworzec lub przystanek, piesi musieli znacznie nadkładać drogi: przejść przez galerię handlową i trzy razy zmieniać poziomy. - Nie wiem, kto to projektował, ale widzę, że użyto tu wszystkich możliwych absurdów, by utrudnić drogę pasażerom - komentował Paweł Sowa z Inwestycji dla Poznania.

Ile zajmuje droga na dworzec? "Na szagę" dwa razy mniej
Ile zajmuje droga na dworzec? "Na szagę" dwa razy mniej02.11 | Nie milkną echa wytyczenia drogi dla pieszych z przystanku tramwajowego do nowego dworca PKP w Poznaniu. Ta zamiast "zebrą" wprost do nowego budynku, prowadzi pod ziemią a następnie przez galerię handlową. I zamiast minuty z kilkunastoma sekundami zajmuje ponad dwie i pół minuty.TVN 24 Poznań

Osoby z dużym bagażem lub niepełnosprawni aż trzykrotnie musieli zmieniać poziomy i pokonać 448 metrów. Gdyby wyznaczono przejście dla pieszych, wystarczyłoby wjechać z peronu na dworzec windą i przez zebrę dotrzeć na przystanek. Droga skróciłaby się z 448 do 216 metrów.

Ale urzędnicy przekonywali, że to niebezpieczne, bo "ktoś się zagada i wpadnie pod tramwaj"

Na najkrótszą, zieloną drogę czekano trzy lataInwestycje dla Poznania

Absurd udało się usunąć dopiero w 2015 roku, przejście dla pieszych obiecał swoim wyborcom nowy prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Czytaj też: Na to przejście dla pieszych czekali pięć lat

Schody ruchome? Po co to komu?

Dojście na przystanek było największym absurdem poznańskiego dworca. Ale niejedynym.

W 2014 roku, świadomi niedociągnięć na terenie poznańskiego dworca, kolejarze poprosili o pomoc eksperta - architekta i wykładowcę Politechniki Gdańskiej doktora Daniela Załuskiego. Ten bezlitośnie wyliczył dworcowe buble.

Na dworcu ma się pojawić więcej ruchomych schodówPKP SA

- Rozmawiałem z ludźmi kilka dni po kilka godzin. Siedziałem, patrzyłem, jak się zachowują, rozmawiałem z pasażerami i pracownikami. W Poznaniu widać strasznie dużo niedoróbek. "Makabryła roku" to dobre określenie - mówił Załuski, odnosząc się do tytułu, jaki w 2013 roku poznański dworzec otrzymał od internautów.

Czytaj więcej: Zniknie absurd na dworcu PKP w Poznaniu. Wybudują ruchome schody

- Zdarzyło się tam wiele nieszczęść. Na przykład schody ruchome tylko w jedną stronę. Niepotrzebnie też zagracono halę kasową, która poza tym jest całkiem porządna. Za mało jest jednak biletomatów. Powinny stać wszędzie, gdzie to możliwe - wyliczał.

Zdaniem Załuskiego należałoby również zmienić lokalizację punktu informacji pasażerskiejPKP SA

Zwracał też uwagę na brak poczekalni. Pasażerowie czekający na pociąg siadali więc na kaloryferach. - Dworzec potrzebuje prawdziwej poczekalni. Pasażerowie zasługują na porządne ławki z oparciami. Kaloryfer to trochę za mało - mówił Załuski.

Część poprawek wprowadzono po roku od kontroli. Wybudowano m.in. ruchome schody na perony w obydwu kierunkach. Część z nich jest jednak regularnie nieczynna.

PKP chce przyspieszyć budowę nowego dworca

Stary budynek dworca kolejowego Poznań Główny zamknięto w 2013 roku. W lutym 2020 roku władze Poznania i zarząd PKP podpisały list intencyjny ws. przebudowy starego budynku dworca i przywrócenia mu funkcji obsługi pasażerów. Według ówczesnych zapowiedzi, tego samego roku miała zostać wybrana pracownia odpowiedzialna za projekt inwestycji. Przebudowa miała zostać zrealizowana do końca 2023 roku.

Władze miasta i PKP S.A. do tej pory nie podpisały jednak porozumienia, które określa m.in. wzajemne zobowiązania stron, obszary działania i inne istotne z punktu widzenia współpracy kwestie.

O dalsze losy dworca dopytywała poseł Joanna Jaśkowiak. W odpowiedzi na jej interpelację, PKP poinformowało, że chce zrezygnować z konkursu na nowy dworzec Poznań Główny i zrealizować go w formie przetargu po uprzednich konsultacjach.

Czytaj też: Rewolucja na poznańskim dworcu. Od niedzieli nowe numery peronów

Jak przekazał Bartłomiej Sarna z biura prasowego Polskich Kolei Państwowych S.A., propozycja kolejarzy przedstawiona władzom Poznania "zakłada ograniczenie zakresu konkursu architektonicznego do placu dworcowego - zarówno w części należącej do miasta, jak i PKP S.A.". - Jeśli chodzi o budynek dworca dalsze prace zostałyby oparte o wypracowane, w toku dotychczasowych spotkań, założenia konserwatorskie i urbanistyczne oraz konsultacje społeczne, na których bazowałby również konkurs. Na ich podstawie, wspólnie z miastem, wypracowana byłaby ostateczna koncepcja, która posłuży do ogłoszenia postępowania na wybór wykonawcy dokumentacji projektowej dla przebudowy dworca Poznań Główny - wskazał Sarna. Jak dodał, w ocenie PKP takie rozwiązanie będzie szybsze, a w związku z tym "bardziej ekonomiczne". - Jesteśmy przekonani, że szczegóły dalszej współpracy uda się ustalić podczas najbliższego spotkania z przedstawicielami urzędu miasta, które planowane jest na początku października - zaznaczył. Sarna przyznał, że wskazanie dokładnych terminów realizacji inwestycji jest uzależnione od momentu zakończenia rozmów oraz podpisania ostatecznego porozumienia o współpracy pomiędzy PKP i władzami Poznania. Zastępczyni dyrektora Biura Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta Urzędu Miasta Poznania Agnieszka Górczewska przekazała, że architektom spółki PKP "udało się wypracować roboczą koncepcję" przebudowy dworca, którą chcą przedstawić władzom Poznania. - W piśmie przesłanym przez PKP propozycję tę uargumentowano oszczędnością czasu i środków finansowych. Jednocześnie spółka zaoferowała szerokie konsultacje społeczne projektu budynku dworca - wskazała Górczewska.

I dodała: - Władze miasta wyraziły zainteresowanie propozycją, ponieważ zaproponowana formuła przyniesie realną oszczędność środków budżetowych i czasu. Dodatkowo PKP zagwarantowało przeprowadzenie konsultacji społecznych wypracowanej koncepcji z mieszkańcami, co w przypadku konkursu architektonicznego nie byłoby możliwe - wygrana praca nie podlega już konsultacjom.

Czytaj też: Wielka metamorfoza dworca w Wolsztynie

"Nie chcemy, żeby dworzec powstał w jakiejś pracowni jakiegoś szwagra"

Te argumenty nie trafiają do społeczników i lokalnych polityków. "Główny podawany powód to przyspieszenie tej inwestycji. Musimy przyznać, że po tylu latach hasło 'przyspieszenie' brzmi dość zabawnie. Szczególnie, że ostatnie czego Poznań potrzebuje to zrobienia dworca na szybko, byle zrobić. Jest to też o tyle bardziej zabawne, że już w... lutym 2017 roku była mowa, że PKP chce zrezygnować z konkursu! - przypomina stowarzyszenie Inwestycje dla Poznania. I dodaje: "Zatem mija ponad 5 lat, nie został rozstrzygnięty, czy nawet ogłoszony ani przetarg, ani konkurs. Za to jesteśmy dalej tylko wśród opowiastek, rozważań i mamy wrażenie, że temat dworca jest poruszany tylko po to by coś o nim powiedzieć".

Członkowie stowarzyszenia Inwestycje dla Poznania podkreślają, że Poznań Główny to jeden z największych dworców w Polsce i "przede wszystkim zasługuje na to by być zrobionym porządnie, bez oszczędności i funkcjonalnie".

Czytaj też: Problem z toaletami dla osób niepełnosprawnych na dworcu Łódź Fabryczna

Petycję w sprawie przeprowadzenia konkursu architektonicznego na projekt przebudowy starego dworca kolejowego Poznań Główny zapowiedzieli już lokalni politycy i przedstawiciele rad poznańskich osiedli. - To jest w mojej ocenie skandal (...) Tak być nie może, że najważniejszy węzeł komunikacyjny w Wielkopolsce, jeden z najważniejszych dworców w Polsce, z którego rocznie korzysta około 22 mln osób, ma nie mieć porządnego dworca - mówił poseł KO Franciszek Sterczewski.

Zaapelował o przeprowadzenie konkursu i dialog ze środowiskiem architektów. Przypomniał, że przeciwko odstąpieniu od konkursu opowiedział się poznański oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich. Polityk zaznaczył również, że przeprowadzenie konkursu przy tego typu inwestycjach jest europejską normą. - Nie chcemy, żeby dworzec powstał w jakiejś pracowni wybranej przez ministra, w pracowni jakiegoś szwagra lub innego kolegi partyjnego. Chcemy normalnego, transparentnego, otwartego konkursu. Żadne małe konsultacje i wyłonienie projektu w trybie przetargowym nie załatwią sprawy. To jest zbyt skomplikowane miejsce, zbyt skomplikowany projekt, żeby tryb konkursowy tutaj ominąć - podkreślił Sterczewski.

Autorka/Autor:FC/ tam

Źródło: PAP, TVN24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24

Pozostałe wiadomości

Francuskie ministerstwo spraw wewnętrznych podało ostateczne wyniki pierwszej tury wyborów parlamentarnych. Wygrało ją skrajnie prawicowe Zjednoczenie Narodowe.

Są ostateczne wyniki pierwszej tury wyborów we Francji

Są ostateczne wyniki pierwszej tury wyborów we Francji

Źródło:
Reuters

Jarosław Kaczyński w 2019 roku napisał list do Zbigniewa Ziobry, w którym zwrócił się o "natychmiastowe zakazanie kandydatom Solidarnej Polski korzystania z Funduszu Sprawiedliwości w trakcie kampanii wyborczej" - podała "Gazeta Wyborcza", przytaczając treść listu. Ostrzegał, że przypadki nieprawidłowości "mogą przynieść fatalne skutki z punktu widzenia przebiegu kampanii".

Kaczyński pisał do Ziobry w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Ostrzegał przed "fatalnymi skutkami"

Kaczyński pisał do Ziobry w sprawie Funduszu Sprawiedliwości. Ostrzegał przed "fatalnymi skutkami"

Źródło:
"Gazeta Wyborcza"

Są pierwsze komentarze po wygranych przez skrajną prawicę wyborach parlamentarnych we Francji. "Jest to więcej niż zły wynik dla prezydenta Emmanuela Macrona i jego politycznej marki reformistycznego centryzmu" - ocenił "Financial Times". "To, co się odbywa, to nie dramat - co oznaczałoby walkę dobra ze złem. To jest w ścisłym sensie tego słowa tragedia, gdy przeznaczenie, które każe wam wybierać, oferuje wam same złe wybory" - podkreśla francuski dziennik "Le Figaro".

Zjednoczenie Narodowe wygrywa wybory we Francji. Pierwsze reakcje i komentarze

Zjednoczenie Narodowe wygrywa wybory we Francji. Pierwsze reakcje i komentarze

Źródło:
PAP

Najlepiej pytać autora albo osoby, które znają ten list, bo ja go nie znam - powiedział były szef kancelarii premiera Michał Dworczyk (PiS), pytany o list Jarosława Kaczyńskiego do Zbigniewa Ziobry z 2019 roku, w którym prezes PiS zwrócił się o "natychmiastowe zakazanie kandydatom Solidarnej Polski korzystania z Funduszu Sprawiedliwości w trakcie kampanii wyborczej".

List Kaczyńskiego, funkcjonowanie Funduszu Sprawiedliwości. Dworczyk: ja takiej wiedzy nie miałem

List Kaczyńskiego, funkcjonowanie Funduszu Sprawiedliwości. Dworczyk: ja takiej wiedzy nie miałem

Źródło:
TVN24

Gdzie jest burza? W poniedziałek 01.07 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Zjawiskom towarzyszą opady deszczu oraz porywisty wiatr. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? O poranku grzmi, miejscami leje

Gdzie jest burza? O poranku grzmi, miejscami leje

Źródło:
tvnmeteo.pl

Tragiczny wypadek w Bilczycach w Małopolsce. Samochód osobowy wjechał w rowerzystkę przewożącą pięcioletnią córkę. 40-latka zginęła na miejscu, dziewczynka w ciężkim stanie trafiła do szpitala. Dwie osoby podróżujące samochodem zostały zatrzymane.

Matka zginęła na miejscu. Jej pięcioletnia córka walczy o życie

Matka zginęła na miejscu. Jej pięcioletnia córka walczy o życie

Źródło:
tvn24.pl

Młody mężczyzna utonął w Dunajcu. Jego ciało służby wydobyły w niedzielę wieczorem w miejscowości Błonie w Małopolsce.

22-latek wskoczył z kolegą do Dunajca i już nie wypłynął

22-latek wskoczył z kolegą do Dunajca i już nie wypłynął

Źródło:
tvn24.pl

Drogowa rewolucja w stolicy. Od dziś w Warszawie obowiązuje Strefa Czystego Transportu (SCT). Zakazy wjazdu niektórych aut obejmują większość Śródmieścia i fragmenty otaczających je dzielnic. W ten sposób miasto chce ograniczyć ilość zanieczyszczeń powietrza i poprawić stan zdrowia mieszkańców.

W Warszawie od dziś działa Strefa Czystego Transportu.

W Warszawie od dziś działa Strefa Czystego Transportu.

Źródło:
PAP

Korek utworzył się w porannym szczycie na Wisłostradzie. Jezdnię zablokowali aktywiści z Ostatniego Pokolenia.

Usiedli na jezdni, zablokowali ruch na Wisłostradzie

Usiedli na jezdni, zablokowali ruch na Wisłostradzie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Na drodze krajowej numer 15 w Małej Nieszawce (województwo kujawsko-pomorskie) doszło do śmiertelnego wypadku. Bus przewożący pasażerów zderzył się czołowo z samochodem osobowym. Jedna osoba zginęła.

Bus zderzył się z osobówką. Nie żyje jedna osoba

Bus zderzył się z osobówką. Nie żyje jedna osoba

Źródło:
tvn24.pl

Wielotysięczny tłum zebrał się w niedzielę wieczorem na paryskim placu Republiki i protestował przeciwko skrajnej prawicy. W nocy manifestacja rozlała się po ulicach francuskiej stolicy. Według oficjalnych wyników, które w poniedziałek rano opublikowało MSW w Paryżu, pierwszą turę wyborów wygrało Zjednoczenie Narodowe.

Niespokojna powyborcza noc w Paryżu. Zamieszki na ulicach

Niespokojna powyborcza noc w Paryżu. Zamieszki na ulicach

Źródło:
Reuters, PAP

Silne burze przechodziły w niedzielę nad Polską, powodując poważne zniszczenia. Szczególnie niebezpiecznie było w pasie od Pomorza po Opolszczyznę, gdzie obowiązywały alarmy trzeciego stopnia. Wiatr przewracał drzewa i zrywał dachy. Niebezpiecznie było również w poniedziałkową noc.

Nawałnice w Polsce. Ranni, pozrywane dachy, drzewa na torach i samochodach

Nawałnice w Polsce. Ranni, pozrywane dachy, drzewa na torach i samochodach

Aktualizacja:
Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl, PAP, TVN24

Na Jeziorze Nyskim na Opolszczyźnie konieczna była ewakuacja osób znajdujących się w wodzie podczas silnej burzy z porywistym wiatrem i obfitymi opadami deszczu. W porę z pomocą ruszyli ratownicy Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Akcja ratunkowa na Jeziorze Nyskim. Ewakuowano kąpiących się

Akcja ratunkowa na Jeziorze Nyskim. Ewakuowano kąpiących się

Źródło:
tvn24.pl

Zbigniew Ziobro ma w poniedziałek zeznawać przed sejmową komisją śledczą do spraw inwigilacji Pegasusem. Szefowa komisji przekazała, że został skutecznie powiadomiony o przesłuchaniu i nie dostarczył usprawiedliwienia ewentualnej nieobecności.

Ziobro ma stawić się przed komisją śledczą

Ziobro ma stawić się przed komisją śledczą

Źródło:
PAP

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. Poniedziałek będzie kolejnym z rzędu burzowym dniem, a niebezpiecznie może być w 15 województwach. Sprawdź, o której godzinie alarmy wejdą w życie.

IMGW ostrzega. W poniedziałek powrócą burze

IMGW ostrzega. W poniedziałek powrócą burze

Źródło:
IMGW

859 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Prezydent Ukrainy w wywiadzie, którego fragmenty cytuje w niedzielę Ukraińska Prawda, oświadczył, że na dzisiaj widzi tylko jeden model negocjacji z Władimirem Putinem. Chodzi o trójstronne porozumienie z pośrednikami, które było zawarte w przypadku tak zwanego korytarza zbożowego na Morzu Czarnym. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

Rosjanie zakłócali sygnał GPS w setkach lotów brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych (RAF) przelatujących nad Europą Wschodnią. Tak wynika z analizy przeprowadzonej przez "The Sunday Telegraph". Zakłócenia miały miejsce w więcej niż co czwartym locie transportowym i obserwacyjnym w pierwszych czterech miesiącach 2024 roku.

Rosjanie zakłócali sygnał GPS w lotach brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych

Rosjanie zakłócali sygnał GPS w lotach brytyjskich Królewskich Sił Powietrznych

Źródło:
PAP

Francuzi zagłosowali w wyborach parlamentarnych. W Małopolsce doszło do tragicznego wypadku, nie żyje matka, a córka walczy o życie. Polscy siatkarze zdobyli brązowy medal Ligi Narodów. Hiszpanie i Anglicy awansowali do ćwierćfinałów Euro 2024. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek 1 lipca.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek 1 lipca

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w poniedziałek 1 lipca

Źródło:
tvn24.pl, TVN24, PAP

Policjanci z Woli zatrzymali mężczyznę, który jechał autem bez zapiętych pasów. W samochodzie oraz w mieszkaniu zatrzymanego znaleźli marihuanę, mefedron, amfetaminę i ecstasy. Podejrzany usłyszał zarzut posiadania środków odurzających i substancji psychotropowych.

Zatrzymali go, bo nie miał zapiętych pasów. To był początek jego problemów

Zatrzymali go, bo nie miał zapiętych pasów. To był początek jego problemów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Marine Le Pen, liderka Zjednoczenia Narodowego, skomentowała wyniki niedzielnej pierwszej tury wyborów parlamentarnych we Francji. - Francuzi jednoznacznie poświadczyli, że chcą coś zmienić - stwierdziła. Prezydent Emmanuel Macron przekazał, że potrzebne jest "demokratyczne i republikańskie" zjednoczenie przed drugą turą.

Marine Le Pen i Jordan Bardella zabierają głos

Marine Le Pen i Jordan Bardella zabierają głos

Źródło:
Reuters, PAP

Szczęśliwym finałem zakończyły się poszukiwania zaginionej 25-latki spod Wyszkowa. Kobieta poinformowała rodzinę o tym, że wyjeżdża do Grecji do swojego partnera. Przez miesiąc nie było z nią kontaktu.

Rodzinie powiedziała, że wyjeżdża do partnera do Grecji. Finał poszukiwań zaginionej 25-latki

Rodzinie powiedziała, że wyjeżdża do partnera do Grecji. Finał poszukiwań zaginionej 25-latki

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rejon miejscowości Awdijiwka i Pokrowsk w obwodzie donieckim był w ostatnich dniach głównym celem rosyjskich działań zbrojnych w Ukrainie i prawdopodobnie pozostanie tak w najbliższym tygodniu - przekazało w niedzielę brytyjskie ministerstwo obrony.

Brytyjski wywiad o "głównym celu rosyjskich wysiłków"

Brytyjski wywiad o "głównym celu rosyjskich wysiłków"

Źródło:
PAP

Poszukiwania 19-latka, który zaginął w połowie czerwca na hiszpańskiej Teneryfie zostały zakończone - poinformowała w niedzielę policja. Ostatnim dniem akcji była sobota.

Koniec poszukiwań zaginionego na Teneryfie 19-latka. Sprawa "nadal otwarta"

Koniec poszukiwań zaginionego na Teneryfie 19-latka. Sprawa "nadal otwarta"

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Niezapowiedziany sprawdzian kondycji strażaków skończył się interwencją medyczną. Sześciu z 11 ćwiczących źle się poczuło, dwóch z nich trafiło do szpitala. Są już w domu, a komenda wyjaśnia, co się stało.

Sprawdzali kondycję bojową strażaków. Połowa zasłabła, dwóch trafiło do szpitala

Sprawdzali kondycję bojową strażaków. Połowa zasłabła, dwóch trafiło do szpitala

Źródło:
tvn24.pl

Po upalnym weekendzie temperatura spadnie nawet o kilkanaście stopni. Jak pogoda czeka nas w pierwszej połowie lipca? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: nagły koniec piekielnego upału

Pogoda na 16 dni: nagły koniec piekielnego upału

Źródło:
tvnmeteo.pl
Narkotyczna zemsta Chin. Fentanyl nie bierze się znikąd

Narkotyczna zemsta Chin. Fentanyl nie bierze się znikąd

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W Thionville w północno-wschodniej Francji doszło w nocy z soboty na niedzielę do strzelaniny. Miało to miejsce podczas przyjęcia weselnego. Trzech uzbrojonych mężczyzn otworzyło ogień w stronę gości. Jedna osoba zginęła, pięć zostało rannych, sprawcy uciekli z miejsca zdarzenia. Według policji atak był formą wyrównania rachunków między handlarzami narkotyków.

Podjechali do gości weselnych i otworzyli ogień. Jedna osoba nie żyje, kilkoro rannych

Podjechali do gości weselnych i otworzyli ogień. Jedna osoba nie żyje, kilkoro rannych

Źródło:
AFP, RFI
"Nie ma chleba, będziemy jeść turystów"

"Nie ma chleba, będziemy jeść turystów"

Premium

Amerykańscy pianiści Christian Sands i Emmet Cohen to dwa największe nazwiska w programie tegorocznego Jazzu Na Starówce. Będzie też szeroka prezentacja polskiego jazzowego mainstreamu. Tradycyjnie nie zabraknie gości z Austrii i Włoch. Festiwal rozpoczyna się w przyszłym tygodniu.

Z nowojorskiego mieszkania grał dla milionów słuchaczy. Wystąpi na Starówce

Z nowojorskiego mieszkania grał dla milionów słuchaczy. Wystąpi na Starówce

Źródło:
tvnwarszawa.pl

"Król Zanzibaru" to dokument dostępny na platformie Max, opowiadający historię Polaka, który szybko rozwinął hotelowe imperium na afrykańskiej wyspie. W pewnym momencie jednak sieć zbankrutowała, a turyści zostali pozbawieni wakacji, zaś pracownicy pensji. - Grup oszukanych przez Wojtka było wiele - podkreślała we "Wstajesz i weekend" dziennikarka śledcza Agnieszką Szwajgier. O współpracy z Wojtkiem z Zanzibaru opowiadał również oszukany przez niego dziennikarz Żelisław Żyżyński.

Genialny wizjoner czy sprytny oszust? "Król Zanzibaru" na platformie Max

Genialny wizjoner czy sprytny oszust? "Król Zanzibaru" na platformie Max

Źródło:
tvn24.pl

Dwadzieścia książek reprezentujących różne gatunki literackie znalazło się na liście nominowanych do 28. edycji Nagrody Literackiej Nike, przyznawanej za najlepszą książkę roku. Finalistów poznamy na początku września.

Nominowani do Nagrody Literackiej Nike. Jeden gatunek szczególnie doceniony

Nominowani do Nagrody Literackiej Nike. Jeden gatunek szczególnie doceniony

Źródło:
PAP