Dworzec w Wolsztynie już nie straszy. Budynek z 1957 roku przeszedł gruntowną modernizację. Teraz łączy on funkcje dworca kolejowego z autobusowym, a w środku mieści nawet kino.
Choć z nowego dworca w Wolsztynie można korzystać już od kilku miesięcy, oficjalnie otwarto go dopiero w zeszłym tygodniu.
Po modernizacji obiekt pełni funkcję Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego, łączącego dworzec kolejowy z autobusowym.
Miasto przejęło budynek
Budynek dworca w 2016 roku przejęła gmina Wolsztyn. Rok później ogłoszono konkurs na opracowanie koncepcji architektoniczno-urbanistycznej centrum komunikacyjnego. Wygrała je poznańska pracownia PL.architekci. Autorem projektu jest Bartłomiej Bajon. Przebudowa ruszyła w sierpniu 2019 roku.
"Mamy nadzieję, że po zakończonej inwestycji dworzec stanie się prawdziwą wizytówką naszego miasta, jak i dobrym przykładem dla innych" - czytamy na stronie urzędu miasta.
W ramach inwestycji przebudowano i nadbudowano istniejący budynek dworca, wybudowano zadaszenia, rampy dla niepełnosprawnych i pasażerów z walizkami czy wózkami, schody zewnętrzne, plac manewrowy dla autobusów wraz z peronami obsługującymi pasażerów komunikacji autobusowej.
Od strony ul. Dworcowej powstał plac z zegarem. Obok stanął pawilon z toaletami i parking rowerowy. Wśród ławek i donic z drzewami umieszczono tablice informacyjne.
W budynku dworca znalazły się podstawowe pomieszczenia do obsługi pasażerów: poczekalnia, kasy biletowe, toalety i restauracja. W środku znalazły się także m.in. centrum informacji miejskiej i kino dla 30 widzów. W planach jest powstanie punktu gastronomicznego.
Wszystkie nowe zabudowy są wykonane ze stali i utrzymane w kolorystyce czarno–czerwonej, co ma nawiązywać do koloru parowozów, z których słynie Wolsztyn.
Cała inwestycja pochłonęła niespełna 13 milionów złotych, z czego 4,2 mln zł stanowiło dofinansowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Źródło: TVN 24 Poznań
Źródło zdjęcia głównego: Urząd Miejski w Wolsztynie