Naklejki na ławkach, imienne zaproszenia, liczenie przy drzwiach. Tak kościoły szykują się na Wielkanoc

Źródło:
TVN24, PAP
Koronawirus w Polsce. Wielkanoc 2021 w reżimie sanitarnym.
Koronawirus w Polsce. Wielkanoc 2021 w reżimie sanitarnym. TVN24
wideo 2/4
Koronawirus w Polsce. Wielkanoc 2021 w reżimie sanitarnym. TVN24

Kościoły w Wielkanoc będą otwarte, ale wejdzie do nich mniej wiernych niż dotychczas. To, jak dopilnować, by przestrzegano limitów w poszczególnych parafiach, pozostaje w gestii proboszczów. Niektórzy już ogłosili, jak zamierzają dopilnować przestrzegania zasad reżimu sanitarnego.

- Chcielibyśmy uniknąć zamykania kościołów, ale ta decyzja nie należy do nas, tylko do rządu i resortu zdrowia – powiedział w piątek rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak. Jednocześnie podkreślił, że człowiek to nie tylko ciało, ale także duch, który również musi być zdrowy.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO>>>

Na razie nie wygląda na to, by resort zdrowia planował zamknąć świątynie dla wiernych w Wielkanoc. Podczas czwartkowej konferencji ogłoszono jedynie, że od soboty zmieni się limit wiernych dopuszczonych do udziału w zgromadzeniach religijnych. Do tej pory była to jedna osoba na 15 metrów kwadratowych, teraz to już jedna osoba na 20 metrów kwadratowych. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa, a także zachowywanie 1,5 metra odległości od innych osób.

Jest rozporządzenie w sprawie nowych restrykcji. Co się zmienia.

- To, w jaki sposób zostanie przeprowadzona weryfikacja liczby osób, zależy od gospodarza miejsca. Każdy proboszcz jest zobligowany do tego, by te wszystkie nałożone ograniczenia wprowadzić w życie i ich przestrzegać. Tu nie ma jakiejś jednej wspólnej metodologii, ponieważ parafie są bardzo różne, miejsca są bardzo różne, wspólnoty są bardzo różne – powiedział podczas briefingu ks. Leszek Gęsiak, rzecznik KEP.

Na jakie rozwiązania zdecydują się poszczególne parafie?

Rzecznik KEP: sposób weryfikacji liczby wiernych w kościołach zależy od proboszcza
Rzecznik KEP: sposób weryfikacji liczby wiernych w kościołach zależy od proboszczaTVN24

Kto pierwszy, ten lepszy

W kościele pw. Św. Stanisława Kostki w Poznaniu w tym roku nie odbędzie się święcenie pokarmów. Jak mówią tamtejsi księża, można to uczynić samodzielnie poprzez krótką modlitwę w domu. I jak zapewniają, będzie to miało taką samą wartość jak święcenie w kościele. Każdy, kto chce, może przyjść wcześniej do parafii i otrzymać wodę święconą oraz tekst modlitwy.

Wierni będą mogli za to uczestniczyć w nabożeństwach związanych z Triduum Paschalnym. Zgodnie z wytycznymi do kościoła będzie mogło wejść 45 osób. - Nie chcielibyśmy stwarzać takiego wrażenia policyjnego, że będziemy tutaj strażnikami przy wejściu i będziemy wszystkich pilnować, czy zachowują dystans, czy nie. Ale będziemy znowu apelować do naszych parafian, by znów siadali w wyznaczonych miejscach. oznaczymy je naklejkami tak, żeby zachowywać dystans. Ponadto cały czas zachęcamy do przyjmowania Komunii Świętej na rękę – mówi ks. Radek Rakowski.

Część parafian chce wziąć udział w nabożeństwach, pozostając przed kościołem. - Mogę przyjść i tak jak dzisiaj być sobie przed kościołem. Przy okazji spacer mam – mówiła jedna z parafianek. - Żadna msza święta oglądana w telewizji nie zastąpi nam takiej mszy na żywo. Nie możemy przyjąć Pana Jezusa – dodała druga.

Tylko z imiennym zaproszeniem

Parafie starają się wypracować taki model uczestnictwa w nabożeństwach, by zachować zasady reżimu sanitarnego. Dominikanie w Poznaniu wprowadzili wejściówki na Triduum Paschalne. "Ze względu na aktualną sytuację epidemiczną i obowiązujący limit wiernych w kościele, w bieżącym roku uczestnictwo w Triduum Paschalnym wewnątrz świątyni będzie możliwe za okazaniem imiennego zaproszenia" - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie internetowej zakonu.

Każdy, kto chce otrzymać takie zaproszenie, musi zgłosić się telefonicznie w poniedziałek, 29 marca. Jedna osoba może otrzymać zaproszenie tylko na jeden dzień Triduum Paschalnego. Na każdej takiej wejściówce będzie podane imię i nazwisko uczestnika nabożeństwa oraz wskazane konkretne miejsce w ławce lub na krześle.

"Osoby z zaproszeniami będą mogły zajmować miejsce w kościele za okazaniem zaproszenia w Wielki Czwartek i Piątek w godzinach 18.15 – 18.45, a w Wielką Sobotę w godzinach 20.15 – 20.45. Dla wiernych bez zaproszeń z zastosowaniem zasad bezpieczeństwa epidemicznego udostępniony będzie dziedziniec kościoła z ogrzewanymi namiotami i telebimem" – czytamy w komunikacie z 20 marca.

Pozostawienie otwartych kościołów jest rzeczą niezwykle ważną, bo człowiek jest nie tylko ciałem, ale także duszą, a modlitwa – zwłaszcza w momentach doświadczeń i trudów – jest naszym umocnieniem na drodze do zbawienia

"Będziemy liczyć"

W parafii pw. Świętego Wojciecha w Wągrowcu święcenie pokarmów odbędzie się zgodnie z tradycją, ale nie wewnątrz świątyni, a na placu przed nią. - Wyznaczyłem godziny od 12 do 17, żeby każdy, kto chce, miał czas, by spokojnie się pojawić na święceniu. Kapłani będą święcić pokarmy co 30 minut. Wszystko po to, by uniknąć tłoku i zachować dystans - opowiada proboszcz ks. Tomasz Kruszelnicki.

Jakie zasady będą obowiązywać podczas pozostałych nabożeństw? W Boże Narodzenie obowiązywały imienne zapisy. Tym razem proboszcz nie zdecydował się na takie rozwiązanie. - Już ogłosiłem w zapowiedziach, że zgodnie z wytycznymi w naszym kościele może przebywać 60 osób. Aby mieć pewność, że ten zasady są przestrzegane, przed wszystkimi nabożeństwami od Wielkiego Czwartku do poniedziałku, będą stali przedstawiciele Braci Wojciechowych, którzy będą liczyć wchodzące osoby - mówi tvn24.pl ks. Tomasz Kruszelnicki.

Co z osobami, które przyjdą, ale zabraknie dla nich miejsca? Jak tłumaczy proboszcz, mogą uczestniczyć w mszy, pozostając przed kościołem. - Jest tam bardzo dużo miejsca i dobre nagłośnienie. Okoliczne chodniki też są szerokie, więc myślę, że tu nie będzie jakiegoś problemu, by zachować odpowiedni dystans. Ponadto można wysłuchać naszej parafialnej mszy w radiu. Nie spodziewam się tłumów parafian. Odkąd jest trzecia fala, parafianie sami się bardzo zdyscyplinowali i naprawdę niewielu ich przychodzi. Dostępny limit wiernych w świątyni od dawna nie jest wykorzystywany w pełni - dodaje ks. Kruszelnicki.

Koronawirus w Polsce. Jak kościoły szykują się na Wielkanoc w reżimie sanitarnym?
Koronawirus w Polsce. Jak kościoły szykują się na Wielkanoc w reżimie sanitarnym?Kościoły w Wielkanoc będą otwarte, ale wejdzie do nich mniej wiernych niż dotychczas - tak postanowił minister zdrowia. To jak dopilnować, by przestrzegano limitów w poszczególnych parafiach pozostaje w gestii proboszczów. Niektórzy już ogłosili jak zamierzają dopilnować przestrzegania nowych zasad reżimu sanitarnego. TVN24

Autorka/Autor:aa/gp

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

IMGW ostrzega przed burzami w siedmiu województwach. Zjawiskom towarzyszyć będą silne opady deszczu oraz porywisty wiatr. Miejscami spadnie grad. Jak wynika z prognozy zagrożeń, wyładowania atmosferyczne mogą być zagrożeniem także w kolejnych dniach.

Burze, a w nich silny deszcz. Ostrzeżenia w siedmiu województwach

Burze, a w nich silny deszcz. Ostrzeżenia w siedmiu województwach

Źródło:
IMGW

Fińskie linie lotnicze Finnair wstrzymały loty do Tartu we wschodniej Estonii z powodu zakłóceń sygnału GPS spowodowanych przez Rosję - donosi Politico. Rząd w Tallinie uznaje zakłócenia za atak hybrydowy ze strony Moskwy, tymczasem władze w Helsinkach twierdzą, że to efekt uboczny rosyjskiej samoobrony.

Fiński przewoźnik zawiesza loty do jednego z europejskich miast. Powodem rosyjskie zakłócenia sygnału GPS

Fiński przewoźnik zawiesza loty do jednego z europejskich miast. Powodem rosyjskie zakłócenia sygnału GPS

Źródło:
Politico

Dowódca estońskiej armii twierdzi, że jego kraj, przy wsparciu Polski, Szwecji i Finlandii jest w stanie zapobiec rosyjskiej blokadzie Morza Bałtyckiego. "Trudniejsze i bardziej wymagające czasy prawdopodobnie jeszcze przed nami. Mamy jednak więcej żelaza, więcej ludzi i większą mądrość, niż kiedykolwiek przedtem" – ocenił.

Dowódca estońskiej armii: wspólnie z Polską oraz nowymi sojusznikami powinniśmy zapobiec rosyjskiej blokadzie Bałtyku

Dowódca estońskiej armii: wspólnie z Polską oraz nowymi sojusznikami powinniśmy zapobiec rosyjskiej blokadzie Bałtyku

Źródło:
PAP

Burze z ulewami nawiedziły w czwartek wschodnią Chorwację. Donald Trump zamierza zażądać od państw NATO zwiększenia wydatków na obronność do poziomu trzech procent PKB. Z kolei fiński poseł Timo Vornanen jest podejrzewany o grożenie dwóm osobom bronią oraz oddanie strzału w ziemię w centrum Helsinek. Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 4 maja.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 4 maja

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 4 maja

Źródło:
PAP

Minister sprawiedliwości, Prokurator Generalny Adam Bodnar zapowiada, że wnioski o uchylenie immunitetu w związku ze sprawą Funduszu Sprawiedliwości to kwestia maksymalnie kilku tygodni. Bodnar zapowiada także, że nie będzie uznawał zabezpieczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawie odwoływania prezesów sądów.

Bodnar: będą wnioski o uchylenie immunitetu w związku ze sprawą Funduszu Sprawiedliwości

Bodnar: będą wnioski o uchylenie immunitetu w związku ze sprawą Funduszu Sprawiedliwości

Źródło:
PAP

Łotewska armia rozpoczęła kopanie rowów przeciwczołgowych wzdłuż granicy z Rosją. Pierwszy odcinek ma być ukończony w ciągu czterech miesięcy. Docelowo wzdłuż granicy Łotwy z Rosją i Białorusią ma powstać łańcuch umocnień, w którego skład wejdą sztuczne i naturalne przeszkody - bagna, lasy i rzeki.

Łotewska armia zaczęła kopać rowy przeciwczołgowe wzdłuż granicy z Rosją

Łotewska armia zaczęła kopać rowy przeciwczołgowe wzdłuż granicy z Rosją

Źródło:
PAP

Pogoda na dziś. Sobota 04.05 okaże się pochmurna, szczególnie na zachodzie kraju. Tam również spodziewane są opady deszczu, miejscami nawet burze. Dzień wciąż będzie jednak ciepły, a termometry wskażą od 21 do 26 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - sobota 04.05. Ciepły, ale burzowy początek weekendu

Pogoda na dziś - sobota 04.05. Ciepły, ale burzowy początek weekendu

Źródło:
tvnmeteo.pl

W Ukrainie mamy do czynienia ze zderzeniem dwóch parametrów - ilością i jakością. (...) Na poziomie ilości moim zdaniem nie można próbować konkurować z Rosją. Trzeba szukać jakościowych rozwiązań - mówił w "Faktach po Faktach" gen. Stanisław Koziej. Jerzy Marek Nowakowski wskazał z kolei trzy scenariusze rozstrzygnięcia wojny, które są według niego najbardziej prawdopodobne.

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Generał Koziej o "najważniejszym parametrze" wojny w Ukrainie

Źródło:
TVN24

Burze z ulewami nawiedziły w czwartek wschodnią Chorwację. Jak przekazały lokalne media, woda szybko wypełniła ulice miasta Slavonski Brod, porywając ze sobą samochody. Żywioł przyniósł ze sobą również intensywne opady gradu.

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Auta spływały ulicami, miasto pokryła płachta gradu

Źródło:
PAP, startnews.hr

Donald Trump po ewentualnym zwycięstwie w wyborach zamierza zażądać od państw NATO zwiększenia wydatków na obronność do poziomu trzech procent PKB, jako cenę dalszego zobowiązania USA na rzecz obrony Europy - podał w piątek brytyjski "The Times". Trumpa zainspirować miał do tego prezydent Andrzej Duda.

"The Times": po rozmowie z Dudą Trump chce zażądać od państw NATO trzech procent PKB na obronność

"The Times": po rozmowie z Dudą Trump chce zażądać od państw NATO trzech procent PKB na obronność

Źródło:
PAP

Węże coraz częściej atakują mieszkańców południowej Chorwacji. Do ostatniego ataku doszło w tym tygodniu, kiedy to gad pokąsał kobietę na jej własnym podwórku. W kraju żyją trzy gatunki jadowitych żmij, których populacje stają się coraz większe.

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Ataki jadowitych węży coraz częstsze w Chorwacji. "Mieszkańcy są zaniepokojeni"

Źródło:
PAP, Slobodna Dalmacija, dnevno.hr

Do tragicznego w skutkach wypadku doszło około godziny 13 przy ulicy Vogla w Wilanowie. Samochód osobowy uderzył w drzewo, po czym stanął w płomieniach. Jak informuje straż pożarna, w wyniku wypadku zginęły trzy osoby.

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Samochód wbił się w drzewo i spłonął. Nie żyją trzy osoby

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W naszych czasach prawo, a zwłaszcza jego interpretacja, staje się narzędziem walki politycznej - mówiła w "Faktach po Faktach" profesor Ewa Łętowska, sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, była rzeczniczka praw obywatelskich. Oceniła, że mamy obecnie do czynienia z "horrorem prawniczym".

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Profesor Ewa Łętowska o "horrorze prawniczym"

Źródło:
TVN24

Policja szuka mężczyzny, który dziś rano strzelił w Krakowie z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Zajście zarejestrował monitoring. Sprawca po chwili uciekł. Poszkodowanym jest 23-letni mężczyzna. 

Strzelił z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Poszkodowany 23-latek trafił do szpitala

Strzelił z wiatrówki do przypadkowego przechodnia. Poszkodowany 23-latek trafił do szpitala

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci ustalili tożsamość osoby, której ciało zostało odnalezione w spalonym samochodzie w powiecie nowotomyskim (woj. wielkopolskie). - To 44-mężczyzna, był poszukiwany - przekazał młodszy aspirant Andrzej Borowiak z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu.

W aucie znaleźli zwęglone ciało. Już wiadomo, kto zginął

W aucie znaleźli zwęglone ciało. Już wiadomo, kto zginął

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Przeciętna oczekiwana długość życia dla nowonarodzonego dziecka w Unii Europejskiej wyniosła w 2023 roku 81,5 lat - przekazał Eurostat. To o 0,9 roku więcej niż w 2022 roku. Polska uplasowała się poniżej średniej unijnej.

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Oczekiwana długość życia w Unii Europejskiej. Jak wypadła Polska?

Źródło:
PAP

Rosyjscy żołnierze weszli do bazy lotniczej 101, położonej w pobliżu międzynarodowego lotniska Diori Hamani w stolicy Nigru, Niamey. Stacjonują w niej także wojska USA - poinformował w piątek Reuters, cytując anonimowego, wysokiego rangą amerykańskiego urzędnika do spraw obrony.

Siły rosyjskie weszły do bazy, w której są wojska USA

Siły rosyjskie weszły do bazy, w której są wojska USA

Źródło:
PAP

Rosjanie wycofali około 40 samolotów różnego typu z lotniska w Kuszczewsku na obiekty bardziej oddalone od linii frontu - przekazało w piątkowej aktualizacji wywiadowczej brytyjskie ministerstwo obrony. Powodem miał być ukraiński atak na to lotnisko, do którego doszło w ostatnią sobotę.

Brytyjski wywiad: Rosjanie wycofują samoloty, powodem ukraiński atak

Brytyjski wywiad: Rosjanie wycofują samoloty, powodem ukraiński atak

Źródło:
PAP

Poseł rządowej narodowo-konserwatywnej partii Finowie, podejrzewany o strzelanie z broni palnej na ulicy przed restauracją w Helsinkach, został wyrzucony z klubu parlamentarnego. Decyzja o wykluczeniu Timo Vornanena była jednomyślna - przekazały w czwartek władze partii.

Poseł podejrzewany o strzelanie przed restauracją wyrzucony z klubu parlamentarnego

Poseł podejrzewany o strzelanie przed restauracją wyrzucony z klubu parlamentarnego

Źródło:
PAP

Za pięć lat Lotnisko Chopina ma być gotowe do obsługi 30 milionów pasażerów rocznie. Wymaga to dużych inwestycji. Ale jaka nie byłaby ich skala stołeczny port lotniczy nie ma możliwości technicznych do przyjęcia większej liczby podróżnych. Z zapewnień przedstawiciela rządu jasno wynika, że po uruchomieniu Centralnego Portu Komunikacyjnego, warszawskie lotnisko powinno zostać zamknięte. 

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Przyszłość Lotniska Chopina. 700 samolotów w ciągu doby, na więcej brakuje miejsca

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24