Zamknięte oddziały, personel i pacjenci w kwarantannie. Sprawdź, które szpitale musiały ograniczyć działalność

Źródło:
TVN24/PAP
Przypadki zakażenia personelu i pacjentów w szpitalu w Grójcu
Przypadki zakażenia personelu i pacjentów w szpitalu w GrójcuTVN24
wideo 2/5
Maseczki badane są przez naukowców na Politechnice ŁódzkiejTVN24 Łódź

Nie mówią, że mogą mieć koronawirusa, albo sami o tym nie wiedzą. Gdy trafiają do zwykłego szpitala, zaczynają się problemy. Sprawdziliśmy, gdzie przez koronawirusa wykrytego u pacjentów lub pracowników trzeba było zamknąć konkretne oddziały, a nawet całe szpitale.

KORONAWIRUS W POLSCE. RAPORT TVN24 >>>

Od kilkunastu dni w Polsce działa sieć 19 szpitali do zadań specjalnych – taką decyzję podjął minister zdrowia. Cel: walka z koronawirusem. W każdym województwie wyznaczono co najmniej jedną taką placówkę, w której wszystkie oddziały mają służyć chorym na Covid-19.

Ale zakażeni pacjenci trafiają też do innych szpitali. Dzieje się tak m.in., gdy ktoś nie podejrzewa, że może być nosicielem wirusa, albo gdy celowo to zataja przed medykami. I ma to swoje określone konsekwencje. Kwarantanna wszystkich osób, które mogły mieć styczność z zakażonym. W przypadku szpitala oznacza to tymczasowe zamknięcie wybranych oddziałów, a nawet całej placówki.

Województwo pomorskie  

Szpital im. Kopernika w Gdańsku

W ubiegłym tygodniu do placówki trafił 78-letni pacjent z silnym krwotokiem z nosa i zaburzeniami krzepliwości krwi, W trakcie badań okazało się, że jest on również zakażony koronawirusem.

Oddział Chorób Wewnętrznych i Diabetologii oraz część Oddziału Ratunkowego szpitala zostały zamknięte. SOR został zdezynfekowany i działa już normalnie.

Kwarantanną objętych jest 51 pracowników szpitala. Systematycznie otrzymują wyniki i czekają na decyzję sanepidu o odwołaniu kwarantanny.  

Część personelu szpitala, która została poddana badaniom na obecność koronawirusa otrzymała już wyniki. Do pracy będą mogli powrócić po zdjęciu kwarantanny.

Szpital św. Wojciecha w Gdańsku   

Po tym jak wykryto koronawirusa o dwóch pracowników placówki, w szpitalu zawieszono działalność oddziału pediatrii oraz SOR dla dzieci. Tak było od niedzieli. W środę rzecznik szpitala poinformowała, że oba te oddziały wznawiają działalność.

Jak wyjaśniła, część pracowników, którzy objęci byli kwarantanną otrzymała już wyniki testów na koronawirusa i są one ujemne. Obecnie oczekują na decyzję sanepidu o zdjęciu kwarantanny. Po jej otrzymaniu będą mogli wrócić do pracy.

Wojewódzki Szpital Psychiatryczny im. prof. Tadeusza Bilikiewicza w Gdańsku 

Pododdział dziecięcy szpitala został poddany izolacji po tym, jak jeden z pracowników miał bezpośredni kontakt z osobą zakażoną koronawirusem. Izolowanych jest ośmioro małoletnich pacjentów. Każdy z nich leży w osobnej sali. Dodatkowo w izolacji domowej przebywa część personelu medycznego, w tym pracownik, który miał bezpośredni kontakt z chorą na COVID-19 pielęgniarką szpitala św. Wojciecha na Zaspie.

We wtorek pracownik oddziału psychiatrii dziecięcej, który miał styczność zakażoną koronawirusem kobietą, zostanie poddany testom na obecność patogenu.

Do czasu wyjaśnienia sprawy wstrzymano przyjęcia do placówki.

Województwo dolnośląskie

Szpital w Oławie

- Na ten moment oddział wewnętrzny szpitala nie przyjmuje pacjentów w związku z wykryciem koronawirusa u jednej z osób z personelu medycznego. Kwarantanna obejmowane są wszystkie osoby z bezpośredniego kontaktu z omawianą osobą – poinformowała media Anna Ulicka, Zastępca Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Oławie.

Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc

Oddział pulmonologiczny szpitala przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu został ewakuowany we wtorek po południu. U jednej z leczonych tu osób wykryto zakażenie koronawirusem. Testy potwierdziły obecność wirusa także u 22 innych osób, w tym 16 pracowników placówki i 6 pacjentów.

Wielospecjalistyczny Szpital w Zgorzelcu 

Jeden z lekarzy wrócił z urlopu w Indiach. Ma zdiagnozowanego koronawirusa. Oprócz chirurga na kwarantannie przebywają jeszcze 32 osoby. Wśród nich jest pięciu lekarzy i 15 pacjentów chirurgii. W związku z kwarantanną oddział chirurgii przekształcono w oddział obserwacyjny. Reszta szpitala działania normalnie.

Szpital Powiatowy w Oleśnicy

26-letnia położna ma podejrzenie zakażenie koronawirusem. Przeszła już badanie, czeka na wynik. W związku z tym dyrekcja zawiesiła oddział położniczo-ginekologiczny. Kwarantanną objętych jest 60 osób, w tym 20 pacjentek.  

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu 

U jednej z pielęgniarek pracujących w szpitalu testy potwierdziły zakażenie koronawirusem. Stan kobiety jest określany jako dobry. Trafiła do Wojewewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego.

W tej sytuacji konieczne było zamknięcie oddziału onkologicznego. Część osób została objętych kwarantanną na oddziale, a część, która mogła zostać wypisana do domu odbywa ją w miejscu zamieszkania. Aktualnie na oddziale hospitalizowanych jest kilka osób. Kwarantannie poddano też kilkadziesiąt osób z personelu medycznego.

Służby sanitarne muszą również dotrzeć do osób, które na oddziale pojawiały się na przykład po to, by przejść chemioterapię.

"KORONAWIRUS. RAPORT". EKSPERCI ODPOWIADAJĄ NA WASZE PYTANIA

Województwo śląskie 

Szpital Śląski w Cieszynie

Oddział ratunkowy szpitala został we wtorek wieczorem zamknięty po stwierdzeniu u dwóch pracowników koronawirusa - podała rzecznik starosty cieszyńskiego Sylwia Pieczonka. SOR będzie nieczynny przez 48 godzin. W tym czasie poddany zostanie dekontaminacji.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Częstochowie  

Do szpitala trafił pacjent z koronawirusem. Z mężczyzną kontakt miało 25 osób, w tym personel medyczny. Wszystkie te osoby poddano rutynowej kwarantannie domowej. 

Szpital im. Rudolfa Weigla w Blachowni

Do szpitala przyjęto pacjentkę, u której lekarz rozpoznali objawy, sugerujące zakażenie koronawirusem. Wynik testu był pozytywny. Pacjentkę przetransportowano do szpitala zakaźnego w Tychach.

Pomieszczenia, w których przebywała chora zdezynfekowano. Oddział anestezjologii i intensywnej terapii pracują normalnie. Izba przyjęć będzie uruchomiona we wtorek, po zakończeniu procedur dezynfekcji i dekontaminacji.

Dyrekcja czeka na decyzję sanepidu w sprawie zastosowania kwarantanny dla 3 osób z izby przyjęć.

Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie

W połowie marca do szpitala przyjęto 64-latka, u którego wykryto koronawirusa. Pacjenta przekazano na oddział chorób zakaźnych w Chorzowie. Trzy osoby z personelu medycznego Zespołu Szpitali Miejskich skierowano na rutynową kwarantannę domową. W placówce wstrzymano planowe przyjęcia na oddziały zabiegowe i zachowawcze.

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr3 w Rybniku

Do szpitala trafił pacjent z podejrzeniem zakażenia koronawirusa. Od mężczyzny pobrano próbki do badań. Wyniki powinny być znane jeszcze we wtorek.

Do czasu wyjaśnienia tej sytuacji szpitalny oddział ratunkowy jest zamknięty.

Jeśli okaże się, że pacjent rzeczywiście jest nosicielem koronawirusa, to kwarantanną może być objęta nawet cała nocna zmiana szpital, czyli ponad 20 osób.

Szpital Powiatowy w Zawierciu

U jednego z pracowników oddziału obserwacyjnego  wyniki badań potwierdziły obecność koronawirusa. Mężczyzna przebywa w warunkach izolacji domowej.

Od pozostałego personelu oddziału pobrano próbki do badań. „Decyzją stacji sanitarno-epidemiologicznej osoby te zostały objęte kwarantanną. W związku z zaistniałą sytuacją trwają ustalenia z Urzędem Wojewódzkim i sztabem zarządzania kryzysowego dotyczące dalszego funkcjonowania oddziału w okresie kwarantanny” – podaje szpital w oświadczeniu.

Województwo łódzkie

Szpital w Opocznie

Zakażone koronawirusem są dwie pielęgniarski, które pracowały na blokach operacyjnych. Jedna z nich w ostatnim czasie nie miała dyżuru. Druga, już po zakażeniu, miała dyżur, podczas którego odbyła się jedna operacja. Obie pielęgniarski są w stanie dobrym.

Do odwołania w szpitalu zawieszono udzielanie świadczeń zdrowotnych w oddziałach chirurgii ogólnej, urazowo-ortopedycznej oraz anestezjologii i intensywnej terapii.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Województwo kujawsko-pomorskie

Regionalny Szpital Specjalistyczny w Grudziądzu

U lekarki, która pracuje w szpitalu wykryto koronawirusa. Prewencyjnie kwarantanną objęto 46 osób. Wyniki ich testów są negatywne.

Szpital funkcjonuje normalnie.

Województwo wielkopolskie

Szpital w Wolicy

Do poniedziałku placówka była zamknięta. Taką decyzję podjęto tuż, po tym jak okazało się, że jedna z pacjentek ma koronawirusa. 37-latkę przetransportowano do szpitala w Poznaniu, gdzie kobieta zmarła.

Pacjenci szpitala w Wolicy pozostali w placówce i zostali objęci kwarantanną. Od wszystkich pobrano wymazy do badań. Wyniki są ujemne, ale testy zostaną jeszcze powtórzone. Do tego czasu nadal na jednym z oddziałów przebywa ten sam personel, który został poddany kwarantannie.

Wyłączony z pracy pozostaje tylko jeden oddział.

Szpital w Wolicy zamknięty do odwołania
Szpital w Wolicy zamknięty do odwołania (14.03.2020)23.03| Zakażona koronawirusem 37-latka, którą przewieziono ze szpitala w Wolicy pod Kaliszem do Poznania, zmarła w niedzielę rano. Jak poinformował dyrektor szpitala w Wolicy, pacjentka i jej rodzina nie przekazała lekarzom, że kobieta miała kontakt z kuzynem, który był we Włoszech. - Narażone zostało życie i zdrowie pracowników i pacjentów naszego szpitala - powiedział.TVN24

Wojewódzki Szpital Zespolony w Kaliszu

Wojewódzki Szpital Zespolony im. Ludwika Perzyny przy ul. Poznańskiej w Kaliszu został czasowo zamknięty po tym jak zmarł 75-letni pacjent zakażony koronawirusem. Jak podkreślił rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego Tomasz Stube, bezpośrednią przyczyną zgonu mężczyzny nie był Covid-19. - Pacjent, u którego potwierdzono wynik dodatni na koronawirusa, cierpiał na choroby współistniejące - powiedział Tomasz Stube. Czasowemu wyłączeniu podlegać będą oddziały chirurgiczny oraz internistyczny. Ten drugi zamknięto w środę ze względu na stwierdzenie koronawirusa u jednego z pacjentów.

Województwo lubuskie

Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

Do szpitala trafił 4-latek z szarpaną raną głowy. Podczas wypisu chłopca, okazało się, że jego mama niedawno wróciła z Niemiec i ma kaszel. Lekarze zbadali dziecko na koronawirusa. Wynik chłopca jest pozytywny. W związku z tym szpital wstrzymał pracę oddziału chirurgii i urologii dziecięcej. Personel, który miał kontakt z dzieckiem trafił na kwarantannę.

Na oddziale przebywało dwóch pacjentów.

Województwo świętokrzyskie

Zespół Opieki Zdrowotnej w Skarżysku-Kamiennej

U jednej z pielęgniarek wykryto koronawirusa. Odziały neurologiczny, udarowy i rehabilitacji neurologicznej zostały zamknięte. Przebywający na nich pacjenci oraz personel zostali objęci kwarantanną (łącznie to 65 osób - przyp. red.). Żadna z tych osób nie może opuścić oddziału. Od wszystkich zostały pobrane już wymazy do badań. Próbki zawieziono we wtorek do laboratorium. Wyników jeszcze nie ma.

Województwo mazowieckie

Szpital Zachodni w Grodzisku Mazowieckim

W nocy z poniedziałku na wtorek potwierdzono zarażenie koronawirusem u lekarza pracującego na oddziale chirurgii Szpitala Zachodniego w Grodzisku. Jak podał sanepid, oddział został tymczasowo zamknięty.

Centrum Medyczne w Nowym Dworze Mazowieckim

U 88-letniego pacjenta z zakażeniem płuc potwierdzono zakażenie koronawirusem. Mężczyznę przetransportowano do szpitala MSWiA w Warszawie.

W placówce w Nowym Dworze Mazowieckiem zamknięto oddział ratunkowy i oddział chorób wewnętrznych. Personel, który miał bezpośredni kontakt z zakażonym, został odesłany na 14-dniową kwarantannę. Po siedmiu dniach przejdzie testy.

Szpital w Nowym Mieście nad Pilicą  

Ze względna liczne zakażenia wśród personelu i pacjentów w placówce jest bardzo trudna sytuacja. Pierwsza w Nowym Mieście zaraziła się wirusem SARS-Cov-2 45-letnia pielęgniarka ze szpitala. W środę okazało się także, że zarażony jest również lekarz z pogotowia ratunkowego w Grójcu. W kolejnych dniach liczba osób zarażonych wzrosła do kilkudziesięciu.

W niedzielę ewakuowano pacjentów ze szpitala w Nowym Mieście, w którym zaczęło brakować pracowników, bo wielu z nich zostało objętych kwarantanną. W weekend szpital przeszedł dezynfekcję. Na oddziały nie wrócili jeszcze jednak pacjenci, bo nie wiadomo, czy uda się zapewnić obsadę medyczną. Jak poinformował starosta grójecki, szpital, na razie rusza z nocną pomocą doraźną i z podstawową opieką zdrowotną. Brakuje kadry, żeby wznowić przyjęcia na oddziały szpitalne.

Ewakuacja chorych ze szpitala w Nowym Mieście nad Pilicą
Ewakuacja chorych ze szpitala w Nowym Mieście nad PilicąCały czas trwa ewakuacja chorych w Nowym Mieście nad Pilicą (województwo mazowieckie). U pacjentów i personelu placówki potwierdzono zakażenie koronawirusem. - Od rana w sobotę spływają kolejne wyniki, które potwierdzają, że jest coraz więcej zarażonych osób - mówi starosta grójecki Krzysztof Ambroziak.TVN24

 Szpital w Grójcu

W placówce potwierdzono wystąpienia wirusa SARS-Cov-2 u 11 pacjentów i 13 osób z personelu medycznego. Z analiz grójeckich służb wynika, że kontakt z nimi mogło mieć ok. 130 innych pracowników, co oznacza, że część będzie odsunięta od pracy. Wstrzymano oddziały na wszystkich oddziałach szpitalnych.

Obecnie w szpitalu przebywa 59 pacjentów, w tym pięciu z koronawirusem, którzy są odizolowani od reszty chorych na oddziale wewnętrznym. - Na noc i dzień mamy obsadę medyczną, ale zwróciliśmy się o pomoc do wojewody, bo nie wiadomo, jak to będzie wyglądało w kolejnych dniach. Do Grójca zostało oddelegowanych trzech lekarzy, którzy zastąpią naszych, jeśli będzie taka potrzeba - powiedział starosta grójecki.

Szpital w Grójcu zamknięty dla nowych pacjentów
Szpital w Grójcu zamknięty dla nowych pacjentówTVN24

Województwo małopolskie

Szpital Uniwersytecki w Krakowie 

Badania wykazały, że czterech pracowników szpitala oraz jeden z pacjentów są zakażeni koronawirusem. W związku z tym na czterech oddziałach wprowadzono kwarantannę. Chodzi o oddziały: reumatologii i immunologii, gastrologii i hepatologii oraz nefrologii i dializoterapii i angiologii. Przebywający na oddziałach pacjenci oraz personel medyczny i niemedyczny zostali objęci obowiązkową kwarantanną. Wszyscy będą poddani testom.

Jak informuje rzecznik placówki, mimo obostrzeń w szpitalu nadal będzie działać stacja dializ.

Do odwołania wstrzymano przyjmowanie pacjentów na wszystkie oddziały. Wyjątkiem są przyjęcia ratujące życie oraz pacjenci poddawani chemioterapii.  

Autorka/Autor:aa/gp

Źródło: TVN24/PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Andrzej Duda nie wykluczył, że spotka się z Donaldem Trumpem w czasie pobytu w Stanach Zjednoczonych. Pytany o taką możliwość, rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller wskazał, że kontakty między zagranicznymi rządami a kandydatami największych partii na prezydenta USA to zwyczaj praktykowany od wielu lat.

Możliwe spotkanie Duda-Trump. Rzecznik Departamentu Stanu USA komentuje

Możliwe spotkanie Duda-Trump. Rzecznik Departamentu Stanu USA komentuje

Źródło:
PAP

Waga sprawy jest tak duża, że przedstawię ją na forum Sejmu - powiedział o inwigilacji Pegasusem minister sprawiedliwości Adam Bodnar. Gość "Kropki nad i" mówił, że 578 osób, które według zebranych przez służby danych były szpiegowane tym oprogramowaniem, to "lista zamknięta" i się nie poszerzy. Jak przekazał, istnieje podejrzenie, iż godzący się przez lata na stosowanie inwigilacji wobec obywateli sędziowie "nie mieli świadomości, że będzie stosowany system, który nie miał certyfikacji polskich władz".

Bodnar o Pegasusie: ze względu na wagę przedstawię sprawę na forum Sejmu

Bodnar o Pegasusie: ze względu na wagę przedstawię sprawę na forum Sejmu

Źródło:
TVN24

- Po okresie zachłyśnięcia się dostępem do sieci i eksplorowania także ryzykownych jej obszarów, wielu młodych zaczyna krytycznie patrzeć na przestrzeń cyfrową - mówi Magdalena Bigaj z Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa. Według danych z USA rośnie sprzedaż telefonów z ograniczoną liczbą funkcji, na przykład bez połączenia z internetem.

Zadzwoń, wyślij SMS-a i odłóż telefon. Do łask wracają komórki, które nie są smart

Zadzwoń, wyślij SMS-a i odłóż telefon. Do łask wracają komórki, które nie są smart

Źródło:
tvn24.pl

W drugiej połowie 2024 roku będzie obowiązywać maksymalna cena energii elektrycznej dla gospodarstw w wysokości 500 złotych za megawatogodzinę (MWh) – tak wynika z tworzonej ustawy o bonie energetycznym, która ma zawierać odpowiednie przepisy w tej sprawie.

88 złotych. O tyle maksymalnie może wzrosnąć cena za megawatogodzinę prądu dla domów

88 złotych. O tyle maksymalnie może wzrosnąć cena za megawatogodzinę prądu dla domów

Źródło:
PAP

Co upamiętnia ciastko z ciemnego biszkoptu przełożone bitą śmietaną i ozdobione śmietanowym kleksem na czekoladowej pomadzie? Na to pytanie za 250 tysięcy złotych odpowiadał w "Milionerach" pan Sławomir Świątecki z Katowic.

Pytanie o ciastko za 250 tysięcy złotych w "Milionerach"

Pytanie o ciastko za 250 tysięcy złotych w "Milionerach"

Źródło:
Milionerzy TVN

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot po raz kolejny nie padła główna wygrana. W Polsce najwyższe były wygrane piątego stopnia w wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych. Kumulacja w loterii wzrosła do 500 milionów złotych.

Wyniki Eurojackpot z 16 kwietnia 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Wyniki Eurojackpot z 16 kwietnia 2024. Jakie liczby padły podczas ostatniego losowania?

Źródło:
Lotto.pl

Nawet do tygodnia może potrwać naprawa tunelu w Sulejówku. We wtorek nad ranem ciężarówka uderzyła w jego betonową rozporę, bardzo mocno go uszkadzając. Władze miasta zapowiadają, że naprawa może potrwać tydzień. Mieszkańców czekają spore utrudnienia. Jedyna droga, by przejechać przez tory, prowadzi przez Wesołą.

Tunel za miliony uszkodziła ciężarówka, dlaczego nie ma przed nim znaku o dozwolonej wysokości auta?

Tunel za miliony uszkodziła ciężarówka, dlaczego nie ma przed nim znaku o dozwolonej wysokości auta?

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Rogoźnie (woj. wielkopolskie) doszło do czołowego zderzenia auta osobowego z samochodem ciężarowym. Wśród pięciu rannych osób jest dziecko.

Czołowe zderzenie osobówki z ciężarówką. Wśród rannych dziecko

Czołowe zderzenie osobówki z ciężarówką. Wśród rannych dziecko

Źródło:
PAP

Zabytkowa Giełda Papierów Wartościowych w Kopenhadze w ogromnej części spłonęła. Ikona stolicy Danii przetrwała 399 lat. - To narodowa tragedia - powiedział Mads Damsbo, dyrektor znajdującego się w bezpośrednim sąsiedztwie Zamku Christiansborg. Nie ma doniesień o tym, by w pożarze ktoś ucierpiał.

Spłonęła zabytkowa giełda w Kopenhadze. "To narodowa tragedia"

Spłonęła zabytkowa giełda w Kopenhadze. "To narodowa tragedia"

Źródło:
Reuters, DR, tvn24.pl, PAP

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał we wtorek ustawę o mobilizacji. Wiek poboru został w niej obniżony z 27 do 25 lat. Akt zakłada rozszerzenie uprawień władz w zakresie poboru do wojska.

Obniżony wiek poborowych, kary za unikanie służby. Zełenski podpisał ustawę o mobilizacji do wojska

Obniżony wiek poborowych, kary za unikanie służby. Zełenski podpisał ustawę o mobilizacji do wojska

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Charków jest na krawędzi upadku. Cała sieć energetyczna może zostać zniszczona. To jest bardzo rozpaczliwa sytuacja - stwierdził we wtorek republikański szef komisji spraw zagranicznych Izby Reprezentantów USA Michael McCaul, mówiąc o pakiecie wsparcia dla Ukrainy. Jak dodał, "świat stoi w ogniu, a historia nas osądzi przez pryzmat naszych czynów".

Republikańskie kierownictwo o pakiecie wsparcia dla Ukrainy. "Świat stoi w ogniu, a historia nas osądzi"

Republikańskie kierownictwo o pakiecie wsparcia dla Ukrainy. "Świat stoi w ogniu, a historia nas osądzi"

Źródło:
PAP

Nie dostrzegam wyraźnego konfliktu stanowisk między prezydentem a premierem w kwestii zabezpieczenia polskiej przestrzeni powietrznej - stwierdził szef BBN Jacek Siewiera, odnosząc się do możliwości przystąpienia Polski do europejskiej "żelaznej kopuły". Stwierdził, że pod pewnymi warunkami prezydent Andrzej Duda "będzie zdecydowanie za taką formą wzmocnienia polskiego bezpieczeństwa".

Szef BBN o "kopule". Wskazuje warunki prezydenta

Szef BBN o "kopule". Wskazuje warunki prezydenta

Źródło:
TVN24

To ryzykowne działanie, bo kampania wyborcza w Stanach Zjednoczonych jest w pełnym rozkwicie - ocenił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Ryszard Schnepf, były ambasador Polski w USA. Odniósł się do możliwego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z Donaldem Trumpem. Mówił, że gdyby do niego doszło, to dobrym zadaniem byłoby przekonanie byłego prezydenta USA, żeby on przekonał republikańskich członków Izby Reprezentantów do głosowania za pomocą finansową dla Ukrainy.

Możliwe spotkanie Dudy z Trumpem. Schnepf: to ryzykowny krok

Możliwe spotkanie Dudy z Trumpem. Schnepf: to ryzykowny krok

Źródło:
TVN24

Sytuacja powodziowa w Rosji i Kazachstanie jest bardzo trudna. Poziom wody w rzekach cały czas rośnie. Ewakuowano łączne 200 tysięcy osób. Żywioł zniszczył tysiące domów.

Ewakuowano 200 tysięcy osób. "Natychmiast udajcie się w bezpieczne miejsca"

Ewakuowano 200 tysięcy osób. "Natychmiast udajcie się w bezpieczne miejsca"

Źródło:
Reuters

W czasie lotu rosyjskiej linii Aerofłot z Królewca do Moskwy piloci ustawili kod alarmowy transpondera 7700, informujący o zagrożeniu dla samolotu lub niebezpieczeństwie - wynika z danych z serwisu FlightRadar24. Powód zgłoszenia jest nieznany, samolot wylądował w Petersburgu.

Samolot leciał do Moskwy. Piloci ustawili kod alarmowy

Samolot leciał do Moskwy. Piloci ustawili kod alarmowy

Źródło:
tvn24.pl

Po 23-letniej sądowej batalii ze Skarbem Państwa Marek Kubala, były właściciel salonu Seata w Wałbrzychu, dostanie wielomilionowe odszkodowanie. Zgodnie z wyrokiem sądu przysługuje mu 16 milionów złotych za zniszczenie jego dobrze prosperującej firmy. To mniej, niż oczekiwał, lecz jak przyznaje, chce już zakończyć tę sprawę.

Ponad 20 lat walczył o odszkodowanie od Skarbu Państwa. Koniec sądowej batalii przedsiębiorcy

Ponad 20 lat walczył o odszkodowanie od Skarbu Państwa. Koniec sądowej batalii przedsiębiorcy

Źródło:
tvn24.pl

Magdalena Bartoś, Robert Soszyński i Wiesław Prugar wejdą decyzją rady nadzorczej do zarządu Orlenu – podał koncern w komunikacie. Ze stanowiskiem członka zarządu Orlenu roku pożegna się Józef Węgrecki.

Zmiany w zarządzie Orlenu

Zmiany w zarządzie Orlenu

Źródło:
PAP

Piotr M. był nietrzeźwy i pod wpływem narkotyków, na drodze zderzył się z samochodem, którym sześcioosobowa rodzina wracała z wesela. Przeżył tylko 16-latek. Do sądu trafił właśnie akt oskarżenia przeciwko kierowcy.

W wypadku zginęła pięcioosobowa rodzina. Jest akt oskarżenia

W wypadku zginęła pięcioosobowa rodzina. Jest akt oskarżenia

Źródło:
PAP

Do poważnego wypadku doszło w Tyczynie koło Rzeszowa. Samochód osobowy zjechał na przeciwległy pas ruchu i zderzył się z tirem. W ciężarówce odpadło koło. Tir uderzył następnie w inny samochód, a potem w przystanek, na którym stali ludzie. Pięć osób trafiło do szpitala.

Samochód uderzył w tira, tir w inny samochód i przystanek. Wielu rannych

Samochód uderzył w tira, tir w inny samochód i przystanek. Wielu rannych

Źródło:
PAP

Funkcjonariusze Straży Granicznej i żołnierze natrafili przy granicy polsko-białoruskiej na obywatelkę Etiopii, która kilkanaście godzin wcześniej urodziła dziewczynkę. Obie zostały przewiezione do szpitala w Hajnówce.

Przy granicy potrzebowała pomocy. Kilkanaście godzin wcześniej urodziła

Przy granicy potrzebowała pomocy. Kilkanaście godzin wcześniej urodziła

Źródło:
tvn24.pl

Na konferencję NatCon, organizowaną przez europejskie środowiska narodowo-konserwatywne w Brukseli, przyszła we wtorek policja z nakazem jej przerwania. Stało się to w momencie, w którym przemawiał główny propagator brexitu Nigel Farage. Taką decyzję wydał burmistrz jednej z dzielnic miasta z uwagi na "bezpieczeństwo publiczne". Skrytykował ją premier Belgii. Jak wynika z informacji organizatora, jednym z prelegentów w środę ma być Mateusz Morawiecki, którego o to, czy wystąpi na konferencji, zapytał korespondent TVN24 Maciej Sokołowski.

Policja weszła na konferencję europejskiej prawicy. Jutro w planie przemówienie Mateusza Morawieckiego

Policja weszła na konferencję europejskiej prawicy. Jutro w planie przemówienie Mateusza Morawieckiego

Źródło:
TVN24, tvn24.pl, PAP, Sky News

Były szef MSWiA Mariusz Kamiński poinformował, że został wezwany do prokuratury na tę samą godzinę, o której ma się stawić przed komisją śledczą. Szef komisji śledczej do spraw afery wizowej Michał Szczerba powiedział, że nie planuje przełożenia czwartkowego posiedzenia, na którym ma zeznawać Kamiński. W mediach społecznościowych opublikował wezwanie dla polityka PiS do stawienia się przed komisją.

Kamiński "nie ma daru przebywania w dwóch miejscach". Szczerba: niczego nie przekładam

Kamiński "nie ma daru przebywania w dwóch miejscach". Szczerba: niczego nie przekładam

Źródło:
TVN24, PAP

W 2023 roku pierwszy raz od trzech lat spadła liczba osób, wobec których zarządzono kontrolę operacyjną. Wśród nich były też inwigilowane Pegasusem. Cały czas jest to jednak więcej niż przed objęciem rządów przez Zjednoczoną Prawicę.

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Nie tylko Pegasus. Ile osób służby inwigilowały w 2023 roku?

Źródło:
Konkret24

Jeśli będzie taka możliwość, spotkam się towarzysko z Donaldem Trumpem - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda przed wylotem do Stanów Zjednoczonych. Premier Donald Tusk, komentując wcześniej doniesienia o możliwości takiego spotkania, przyznał, że "wolałby, żeby żaden polski polityk nie włączał się aktywnie" w kampanię wyborczą w USA. - Jeśli rzeczywiście pan prezydent się spotka z panem Trumpem, to oczekiwalibyśmy, żeby bardzo twardo poruszył kwestię jednoznacznego opowiedzenia się po stronie świata zachodniego, demokracji, Europy w konflikcie ukraińsko-rosyjskim - powiedział.

Prezydent Duda o spotkaniu z Trumpem

Prezydent Duda o spotkaniu z Trumpem

Źródło:
TVN24

W tamtym czasie dla mnie, jako ministra zdrowia, sprawa wyborów nie była najważniejsza - powiedział Łukasz Szumowski przed komisją śledczą do spraw wyborów korespondencyjnych. Były minister zdrowia mówił, że "rekomendował przesunięcie wyborów prezydenckich o dwa lata".

Szumowski przed komisją śledcza do spraw wyborów kopertowych: rekomendowałem przesunięcie wyborów prezydenckich

Szumowski przed komisją śledcza do spraw wyborów kopertowych: rekomendowałem przesunięcie wyborów prezydenckich

Źródło:
PAP

Nie byliśmy pewni co do końcowej daty wyborów prezydenckich. Nie wiedzieliśmy, kiedy mamy wystartować, bo to było zależne od uchwalenia ustawy - zeznał we wtorek przed komisją śledczą do sprawy wyborów kopertowych Paweł Skóra, były dyrektor Pionu Informatyki i Telekomunikacji Poczty Polskiej.

Przesłuchanie w sprawie wyborów kopertowych. "Nie byliśmy pewni co do końcowej daty"

Przesłuchanie w sprawie wyborów kopertowych. "Nie byliśmy pewni co do końcowej daty"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Potrącenie rowerzysty przez samochód osobowy na przejściu dla pieszych w Toruniu. Na nagraniu widać, jak rozpędzony cyklista bez zachowania odpowiedniej ostrożności wjeżdża pod nadjeżdżający pojazd.

Zamiast prowadzić rower, wjeżdża na przejście. Tak to się kończy. Nagranie

Zamiast prowadzić rower, wjeżdża na przejście. Tak to się kończy. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

Do prokuratury w Piotrkowie Trybunalskim (woj. łódzkie) wpłynęła opinia uzupełniająca dotycząca wypadku na autostradzie A1, w którym zginęło małżeństwo z pięcioletnim dzieckiem - dowiedział się portal tvn24.pl. Teraz zapozna się z nią prokurator i niewykluczone, że zdecyduje o zmianie zarzutów dla Sebastiana M. Jest on obecnie podejrzany o spowodowanie wypadku ze skutkiem śmiertelnym, a zarzut może zmienić się na spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym, co jest zagrożone wyższą karą. Prokuratura informuje, że cały czas trwa proces ekstradycyjny 32-latka, który został w lutym zwolniony z aresztu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Nowa opinia po wypadku na A1. Może wpłynąć na zmianę zarzutu dla Sebastiana M.

Nowa opinia po wypadku na A1. Może wpłynąć na zmianę zarzutu dla Sebastiana M.

Źródło:
tvn24.pl

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed przymrozkami. Synoptycy ostrzegają przed spadkiem temperatury przy gruncie do -5 stopni Celsjusza. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Alerty IMGW. Temperatura mocno spadnie

Alerty IMGW. Temperatura mocno spadnie

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Ciepły początek kwietnia spowodował, że na tatrzańskich szlakach możemy natknąć się na jedyny jadowity gatunek węża w Polsce, czyli żmiję zygzakowatą. Jad może być niebezpieczny dla dzieci, osób starszych lub uczulonych, dlatego kiedy dojdzie do ukąszenia, zawsze należy zadzwonić po pomoc.

Żmije zygzakowate. "Gdy je zobaczymy, oddalmy się, pozostawiając je w spokoju"

Żmije zygzakowate. "Gdy je zobaczymy, oddalmy się, pozostawiając je w spokoju"

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl
Do trzech razy sztuka. Jak wymiar sprawiedliwości przegrywa z gangiem wołomińskim

Do trzech razy sztuka. Jak wymiar sprawiedliwości przegrywa z gangiem wołomińskim

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Zbliża się składkowa rewolucja – wszystkie umowy zlecenia mają zostać objęte składkami na ZUS. O tej zmianie mówiło się już od jakiegoś czasu, jest ona zapisana w Krajowym Planie Odbudowy i zależy od niej wypłata unijnych środków. Jest jednym z tak zwanych kamieni milowych. Jak dowiedział się Business Insider Polska, reforma ma wejść w życie 1 stycznia 2025 roku. O jej efektach rozmawiali w studiu TVN24 BiS Kamil Sobolewski, główny ekonomista pracodawców RP, oraz Sebastian Koćwin, wiceprzewodniczący OPZZ.

Rząd chce oskładkować umowy zlecenie. "Niższe płace, wyższe koszty" kontra "pozytywne konsekwencje"

Rząd chce oskładkować umowy zlecenie. "Niższe płace, wyższe koszty" kontra "pozytywne konsekwencje"

Źródło:
TVN24 BiS

Niemal 1,5 tysiąca przypadków zachorowań na krztusiec odnotowano w zeszłym tygodniu w Czechach. To rekordowy wzrost przypadków tej groźnej choroby, nienotowany u naszego południowego sąsiada od 1959 roku. "Tylko ci, którzy są regularnie szczepieni, są chronieni, ponieważ ani choroba, ani szczepionka nie zapewniają długoterminowej ochrony", podkreślają lokalne władze.

Rekordowy wzrost przypadków groźnej choroby w Czechach. Tak źle nie było od 65 lat

Rekordowy wzrost przypadków groźnej choroby w Czechach. Tak źle nie było od 65 lat

Źródło:
PAP, irozhlas.cz, tvn24.pl