Pracownicy i pacjent szpitala uniwersyteckiego w Krakowie zakażeni koronawirusem. Kolejne oddziały zamknięte

TVN24 | Kraków

Aktualizacja:
Autor:
wini/gp
Źródło:
TVN24 Kraków / PAP
Trudna sytuacja szpitaliTVN
wideo 2/4
TVNTrudna sytuacja szpitali

Już cztery oddziały uniwersyteckiego szpitala w Krakowie zostały zamknięte z powodu zakażenia koronawirusem czterech pracowników i pacjenta. Przebywający na oddziałach pacjenci oraz personel medyczny i niemedyczny zostali objęci obowiązkową kwarantanną. Wszyscy będą poddani testom.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE O KORONAWIRUSIE. RAPORT TVN24.PL >>>

Dwa kolejne oddziały krakowskiego Szpitala Uniwersyteckiego, znajdujące się w nowej siedzibie lecznicy przy ul. Jakubowskiego 2, od poniedziałku są zamknięte. Powodem jest stwierdzenie zakażenia koronawirusem u pacjenta i pracownika.

Decyzja o zamknięciu dotyczy Oddziału Klinicznego Nefrologii i Dializoterapii oraz Oddziału Klinicznego Angiologii. - Potwierdzono dwa kolejne przypadki zarażenia koronawirusem - u pacjenta i pracownika - podała rzecznik placówki Maria Włodkowska.

Na oddziale nefrologicznym wprowadzono kwarantannę. - Z uwagi na to, że stacja dializ realizuje procedury ratowania zdrowia i życia, musi działać normalnie, ale wprowadzono tam dodatkowe środki ostrożności podczas transportu pacjentów i wykonywania świadczeń - wyjaśniła Włodkowska.

Jak podkreślono w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej, zgodnie z obowiązującymi zaleceniami powiatowego inspektora sanitarnego "wprowadzone zostały odpowiednie procedury dotyczące izolacji, jak również zabezpieczenia ciągłości pracy oddziałów i opieki nad chorymi".

Zaznaczono, że przebywający na oddziałach pacjenci, a także personel medyczny i niemedyczny, zostali objęci obowiązkową kwarantanną. Osoby w niej przebywające zostaną poddane testom na obecność wirusa SARS-CoV-2.

Szpital przypomniał także, że do czasu zakończenia kwarantanny wszystkie przyjęcia na wszystkie oddziały kliniczne zostają wstrzymane - poza tymi ratującymi życie.

Od ubiegłego tygodnia we własnym laboratorium szpitala przeprowadzane są testy w kierunku koronawirusa. Badanych jest ok. 100 próbek dziennie, które pobierane są od osób z podejrzeniem koronawirusa, przebywających w placówce.

W niedzielę zamknęli dwa oddziały

W niedzielę szpital podał, że koronawirusa stwierdzono u trzech pracowników Oddziału Klinicznego Reumatologii i Immunologii. Zarówno ten, jak i sąsiadujący z nim Oddział Kliniczny Gastrologii i Hepatologii zostały zamknięte. Przebywających tam pacjentów i personel również objęto kwarantanną.

Zgodnie z poniedziałkowymi danymi w województwie małopolskim zakażenie koronawirusem zostało potwierdzone u 27 osób.

"Każda sztuka się liczy". Krakowski szpital "potrzebuje wszystkiego"

Infolinia NFZ dotycząca koronawirusaKancelaria Prezesa Rady Ministrów

Autor:wini/gp

Źródło: TVN24 Kraków / PAP

Źródło zdjęcia głównego: Łukasz Gągulski/PAP