Zakończyła się odprawa premiera z wojewodami w sprawie zagrożenia koronawirusem. - Na dzień dzisiejszy wirusa w Polsce nie ma - ogłosił na konferencji minister zdrowia Łukasz Szumowski. Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk poinformował, że "premier uruchomił sto milionów złotych, o które za pośrednictwem wojewodów będą mogły aplikować szpitale na przygotowania związane z koronawirusem".
W piątek minister zdrowia Łukasz Szumowski potwierdził, że w naszym kraju nie odnotowano dotąd przypadku zakażenia koronawirusem. Zaapelował, aby nie rozpowszechniać niepotwierdzonych doniesień. - Jestem lekarzem, a zdrowie nie ma barw partyjnych. Jestem otwarty na rozmowy, rozmawiam z wieloma politykami, na temat tego, jak wygląda sytuacja w Polsce - powiedział. - Nie warto robić z tego gry partyjnej - dodał.
Szumowski przekazał, że premier Morawiecki wydał wojewodom polecenie wprowadzenia podwyższonej gotowości szpitali.
- To oznacza, że teraz wojewoda decyzją administracyjną, która jest pod rygorem natychmiastowej wykonalności, może zlecać działania w szpitalach, które tę podwyższoną gotowość mają utrzymać, na przykład zwiększenie bazy łóżek zakaźnych, czy przekształcenie oddziału w oddział zakaźny, czy zwiększenie obsady personelu, czy podziału izby przyjęć, SOR-u dla osób z podejrzeniem koronawirusa, czy grypy i na ten, w którym inni pacjenci, którzy nie mają objawów infekcyjnych się stawiają - powiedział Szumowski.
Dodał, że "Narodowy Fundusz Zdrowia zapewnia środki finansowe na te wszystkie działania".
- W związku z tym w tej chwili działania koordynowane będą w jednym ośrodku - podkreślił. Dodał, że wszyscy dyrektorzy szpitali dostali z NFZ instrukcję postępowania.
Na konferencji towarzyszyli mu szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Paweł Szefernaker.
- Premier uruchomił sto milionów złotych, o które za pośrednictwem wojewodów będą mogły aplikować szpitale na przygotowania związane z koronawirusem - powiedział Dworczyk. Dodał, że rząd przygotowuje zapasy testów na koronawirusa.
- Dzisiaj wyleciał rządowy samolot. W ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin będziemy mieli kolejne 30 tysięcy testów do badania osób potencjalnie zarażonych koronawirusem - mówił. Szef KPRM mówił, że "potrzeby, mimo tego, że w Polsce nie ma żadnego przypadku choroby", rząd chce "zabezpieczyć z bardzo dużym wyprzedzeniem". - Tak, aby kraj był przygotowany na każdą sytuację - podkreślił.
MSWiA: zobowiązanie, by inspektorzy sanitarni pracowali 24 godziny na dobę
Wiceminister spraw wewnętrznych Paweł Szefernaker powiedział, że w tym tygodniu praktycznie codziennie w MSWiA odbywały się spotkania, narady, telekonferencje także z udziałem premiera, ministra zdrowia, służb sanitarnych z wojewodami.
- Koordynujemy działania wojewodów do walki z koronawisuem. Dziś na tej odprawie, która miała miejsce w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wojewodowie zaprezentowali panu premierowi i kierownictwu rządu stan przygotowań w każdym województwie - dodał.
Przekazał, że "wojewodowie zostali zobowiązani także do tego, aby inspektorzy sanitarni pracowali w województwach 24 godziny na dobę".
- Wczoraj w każdym województwie odbyło się spotkanie wojewodów z dyrektorami szpitali oraz z dyrektorami oddziałów wojewódzkich NFZ, tak, żeby skoordynować komunikację i kwestie potrzeb szpitali - mówił Szefernaker.
- Wojewodowie są przygotowani do działań. Zaktualizowali wojewódzkie plany zarządzania kryzysowego - podkreślił.
Resort obrony i edukacji przygotowane
Szef Ministerstwa Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak przekazał w piątek, że Wojsko Polskie jest przygotowane, żeby zareagować w przypadku stwierdzenia obecności koronawirusa w naszym kraju. Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski poinformował, że przygotował zalecenia dla szkół w sprawie wirusa.
- Dziś kuratorzy mają się spotkać z dyrektorami szkół na terenie wszystkich województw, przekazać te nasze ustalenia mówiące o zasadach postępowania, gdyby pojawiło się podejrzenie zarażeniem. Mamy nadzieję, że na tym etapie to wystarczy. Jest to działanie profilaktyczne, bo - przypomnę, że na razie nie stwierdzono jeszcze na terenie Polski żadnego przypadku zachorowania, ale wolimy przypomnieć zasady bezpieczeństwa i postępowania w momencie, kiedy jeszcze bezpośredniego zagrożenia nie ma - powiedział w piątek dziennikarzom w Białymstoku szef MEN.
Wcześniej w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się odprawa premiera Mateusza Morawieckiego z wojewodami.
NFZ uruchomił w środę całodobową infolinię (800 190 590) udzielającą informacji o postępowaniu w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem.
Wirus rozszerza się po Europie
Epidemia koronawirusa SARS-CoV-2, który wywołuje chorobę COVID-19, wybuchła w grudniu w mieście Wuhan w środkowych Chinach i rozprzestrzeniła się na ponad 50 krajów na całym świecie. W piątek pierwszych chorych pacjentów potwierdzono na Litwie, Białorusi, a także w Nowej Zelandii i Nigerii.
CZYTAJ WIĘCEJ: Jak chronić się przed zakażeniem? >>>
Według danych z 28 lutego na całym świecie zanotowano ponad 83 tysiące zakażeń oraz ponad 2850 przypadków śmiertelnych. Spośród krajów europejskich najwyższy bilans zakażeń koronawirusem odnotowano we Włoszech. Stan na piątek rano to około 655 zakażonych osób i 17 ofiar śmiertelnych.
Źródło: TVN24
Źródło zdjęcia głównego: tvn24