Donald Trump wygrał wybory i będzie 47. prezydentem Stanów Zjednoczonych. W Niemczech doszło do rozpadu rządzącej koalicji. W Sejmie debatowano nad projektem dotyczącym depenalizacji pomocy w aborcji. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w czwartek 7 listopada.
1. Donald Trump wygrywa wybory prezydenckie w USA
Donald Trump będzie 47. prezydentem Stanów Zjednoczonych - poinformował CNN. Jak wynika z projekcji amerykańskiej stacji, kandydat republikanów zdobył poparcie, które zapewni mu wystarczającą liczbę głosów elektorskich.
Według sondaży CNN, kandydat republikanów wygrał w pięciu z siedmiu kluczowych stanów, które decydują o wyniku głosowania. Wciąż nie są znane wyniki z dwóch stanów: Arizony (11) i Nevady (6).
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Donald Trump 47. prezydentem Stanów Zjednoczonych
2. Rozpad koalicji w Niemczech
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz zdymisjonował ministra finansów Christiana Lindnera. Portal Politico napisał, że rządząca koalicja, która składała się z trzech partii, właśnie się rozpadła.
Szef niemieckiego rządu przekazał, że w połowie stycznia zwróci się do parlamentu o udzielenie mu wotum zaufania, a to z kolei może doprowadzić do przyspieszonych wyborów w marcu.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Dymisja w niemieckim rządzie. Politico: koalicja się rozpadła
3. Sejm debatuje w sprawie depenalizacji aborcji
W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie kolejnego już projektu dotyczącego depenalizacji pomocy w aborcji. Wcześniejszy projekt w tej sprawie został odrzucony w lipcu.
- To jest projekt bardzo zachowawczy, bardzo mocno zmieniony w stosunku do wyjściowej propozycji - przekonywała przewodnicząca klubu Lewicy Anna Maria Żukowska. Karina Bosak z Konfederacji stwierdziła, że to "radykalnie lewicowy projekt". Złożono wniosek o odrzucenie projektu w całości, ale głosowanie nad nim odbędzie się w piątek, podczas bloku głosowań.
4. Świrski ukarany za "rażące naruszenie prawa"
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie stwierdził, że przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Maciej Świrski dopuścił się "bezczynności w zakresie przekazywania środków z opłat abonamentowych na realizację misji publicznej".
Sąd stwierdził, że "bezczynność miała miejsce z rażącym naruszeniem prawa" i w obu sprawach wymierzył przewodniczącemu KRRiT grzywny w wysokości po 50 tysięcy złotych oraz przyznał sumy pieniężne na rzecz skarżących. Oba wyroki są nieprawomocne.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Decyzja sądu w sprawie pieniędzy z abonamentu
5. Wraca sprawa wpisu Barbary Kurdej-Szatan
Sąd Okręgowy w Warszawie ponownie rozpatrzy sprawę aktorki Barbary Kurdej-Szatan, która jest oskarżona o zniesławienie funkcjonariuszy Straży Granicznej.
Powrót sprawy to efekt decyzji Sądu Najwyższego, który uwzględnił skargę Zbigniewa Ziobry. Ten złożył ją jeszcze jako prokurator generalny.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wraca sprawa wpisu Barbary Kurdej-Szatan. Decyzja Sądu Najwyższego po skardze Zbigniewa Ziobry
Źródło: TVN24, PAP
Źródło zdjęcia głównego: SHAHZAIB AKBER/PAP/EPA