"Bezdyskusyjnie Morawiecki" czy "zawsze najlepszy" Kaczyński? Pytania o nowego premiera

[object Object]
Politycy pytani byli, kto według nich będzie premieremtvn24
wideo 2/35

Mateusz Morawiecki jest bardzo ważną częścią naszego obozu, ale potrzebna jest na ten temat rozmowa koalicyjna. Zawsze najlepszym kandydatem na premiera jest Jarosław Kaczyński - ocenił europoseł Patryk Jaki (Solidarna Polska). - Kto będzie premierem, wie tylko jeden człowiek, pan Jarosław Kaczyński, a komu o tym powie i kiedy, zależy od niego - ocenił Marek Sawicki (PSL). Wicepremier Jarosław Gowin (Porozumienie) powiedział, że Morawiecki będzie "bezdyskusyjnie" premierem.

Zjednoczona Prawica startująca pod szyldem Prawa i Sprawiedliwości wygrała wybory parlamentarne, uzyskując w Sejmie 235 mandatów, z czego Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry zdobyła 17 mandatów, a Porozumienie Jarosława Gowina - 18. W związku z tym pozycja Ziobry i Gowina w strukturach władzy może ulec wzmocnieniu. Według nieoficjalnych informacji "Faktów" TVN Ziobro miał zażądać stanowiska wicepremiera i jeszcze jednego ministerstwa dla Solidarnej Polski.

Po wyborach pojawiają się również pytania, kto będzie premierem nowego rządu. Wcześniej prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński wielokrotnie mówił, że naturalnym kandydatem jest Mateusz Morawiecki.

Gowin: bezdyskusyjnie premierem będzie Morawiecki

- Nie ma powodu, żeby spieszyć się z powołaniem nowego rządu. Najpierw musimy zaplanować rozstrzygnięcia programowe na całą kadencję, potem przejść do personaliów i tego, co nieuchronne w polityce - podziału sfery wpływów między trzy ugrupowania - powiedział w środę w Krakowie wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Zaznaczył, że bezdyskusyjnie Prawo i Sprawiedliwość jest główną partią obozu Zjednoczonej Prawicy, a Porozumienie i Solidarna Polska chcą mieć swój "współudział we współodpowiedzialności za państwo".

Podkreślił też, że "bezdyskusyjnie" premierem będzie Mateusz Morawiecki, a obóz Zjednoczonej Prawicy pozostanie zjednoczony tak jak w poprzedniej kadencji. Gowin przekonywał, że jego ugrupowanie będzie realizowało złożone obietnice i będzie chciało wpływać dalej na gospodarkę, naukę oraz innowacje.

"Na pewno zawsze najlepszym kandydatem jest Jarosław Kaczyński"

Europoseł PiS i członek Solidarnej Polski Patryk Jaki mówił we wtorek, że mimo zdecydowanej wygranej w wyborach "potrzebna jest refleksja i na pewno potrzebne są zmiany". Pytany, czy zmiany potrzebne są także na stanowisku premiera, odparł, że "potrzebna jest rozmowa na ten temat, ale najpierw w gronie koalicyjnym".

Jaki przyznał, że Morawiecki "jest bardzo ważną, siłą rzeczy, częścią naszego obozu, ale potrzebna jest na ten temat rozmowa koalicyjna".

Dopytywany, kto mógłby być lepszym premierem, odparł, że "na pewno zawsze najlepszym kandydatem na premiera jest Jarosław Kaczyński". - Ale tak jak mówię, potrzebna jest na ten temat rozmowa w gronie koalicyjnym - powtórzył.

Jaki: na pewno zawsze najlepszym kandydatem jest Jarosław Kaczyński
Jaki: na pewno zawsze najlepszym kandydatem jest Jarosław Kaczyńskitvn24

"Rozstrzygną najwyższe gremia kierownicze"

Tadeusz Cymański (Solidarna Polska), który dostał się do Sejmu z listy Komitetu Wyborczego Prawa i Sprawiedliwości, podkreślił, że "o tym, jak będzie wyglądać rząd, od premiera zaczynając, rozstrzygną najwyższe gremia kierownicze partii, przede wszystkim wola, ocena sytuacji i propozycje przedstawione przez prezesa Kaczyńskiego".

Cymański: wzmocniliśmy siłę i myślę, że efektem tego będzie poprawa naszej pozycji
Cymański: wzmocniliśmy siłę i myślę, że efektem tego będzie poprawa naszej pozycji tvn24

Sawicki: to, kto będzie premierem, wie tylko Kaczyński

Poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego Marek Sawicki, który ponownie zdobył mandat poselski, przyznał, że "nie założyłby się", iż premierem w kolejnej kadencji będzie Morawiecki.

- To, kto będzie premierem, wie tylko jeden człowiek. Wie o tym na pewno pan Jarosław Kaczyński, a komu o tym powie i kiedy, to zależy od niego - stwierdził parlamentarzysta ludowców.

- Tego, co uzna prezes Kaczyński, jeszcze nie wiemy. Jemu potrzebni są ludzie, którzy się boją, na których coś ma. Na premiera Morawieckiego ma sporo, więc to pan premier Morawiecki powinien czym prędzej uciekać z tego okrętu, a nie czekać, aż pozbędzie się go Jarosław Kaczyński - ocenił Sawicki.

Sawicki: to, kto będzie premierem wie tylko Kaczyński
Sawicki: to, kto będzie premierem wie tylko Kaczyńskitvn24

Lubnauer: sytuacja nie jest łatwa dla Jarosława Kaczyńskiego

- Mieliśmy kiedyś walkę buldogów pod dywanem, a teraz buldogi są coraz odważniejsze. Już siedzą całkiem spokojnie na dywanie i zaczynają dyktować warunki. Z jednej strony [Kaczyński - przyp. red.] ma Gowina, który mówi: "tylko Morawiecki", z drugiej strony ma Ziobrę, który zaraz powie: "tylko nie Morawiecki". A dodatkowo obaj mają w sumie 36 głosów w klubie. To jest sytuacja, która nie jest łatwa dla Jarosława Kaczyńskiego - oceniła Katarzyna Lubnauer, która dostała się do Sejmu z listy Koalicji Obywatelskiej.

Jej zdaniem prezes Prawa i Sprawiedliwości "ma teraz dwa wyjścia".

- Albo może przekupywać po kolei wszystkich przedstawicieli Solidarnej Polski i Porozumienia różnymi fuchami w rządzie, w spółkach skarbu państwa i na innych miejscach, albo może ulec żądaniom jednego i drugiego, tylko że one mogą być zwyczajnie sprzeczne - powiedziała.

Lubnauer: To nie jest łatwa sytuacja dla Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS ma dwa wyjścia
Lubnauer: To nie jest łatwa sytuacja dla Jarosława Kaczyńskiego. Prezes PiS ma dwa wyjściatvn24

Autor: js,kb//now / Źródło: TVN24, PAP

Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości
"Rzeź w Erbie”. Potworem jest ktoś inny? Skazana para ma szansę na wolność

"Rzeź w Erbie”. Potworem jest ktoś inny? Skazana para ma szansę na wolność

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W środę w Ostródzie policja odnalazła zwłoki małżeństwa - 49-letniej kobiety i 57-letniego mężczyzny. Mieli rany kłute i cięte wykonane ostrym narzędziem. Zatrzymano ich 27-letnią córkę. Zostanie jej przedstawiony zarzut podwójnego zabójstwa.

Znaleziono zwłoki małżeństwa. Zarzut zabójstwa dla córki

Znaleziono zwłoki małżeństwa. Zarzut zabójstwa dla córki

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, PAP

Piosenkarka Cat Janice nie żyje. Zmarła w środę, w wieku 31 lat, po dwóch latach walki z nowotworem. O odejściu artystki poinformowała w mediach społecznościowych jej rodzina. Amerykanka zasłynęła piosenką "Dance You Outta My Head", do której prawa przepisała na swojego 7-letniego syna, by zapewnić mu środki na przyszłe życie.  

Nie żyje Cat Janice. Przed śmiercią pozostawiła 7-letniemu synowi piosenkę, która stała się hitem 

Nie żyje Cat Janice. Przed śmiercią pozostawiła 7-letniemu synowi piosenkę, która stała się hitem 

Źródło:
NBC News, TVN24.pl

Szwajcaria chce globalnej dyskusji na temat technologii umożliwiających wpływanie na ziemski klimat, zwłaszcza ograniczających ilość światła słonecznego docierającego do naszej planety. Debata ma mieć miejsce na trwającej w Kenii szóstej Sesji Zgromadzenia ONZ ds. Środowiska. Technologie te jednak wywołują ogromne kontrowersje i dzielą naukowców.

Szwajcaria proponuje zasłonięcie Słońca. Kontrowersyjny pomysł dzieli naukowców

Szwajcaria proponuje zasłonięcie Słońca. Kontrowersyjny pomysł dzieli naukowców

Źródło:
Guardian, tvn24.pl

Spółka Barbora Polska kończy działalność w naszym kraju. Platforma zajmowała się dostawą artykułów spożywczych do domu w dużych miastach. Ostatnie dostawy zaplanowano do końca tego tygodnia.

Sklep internetowy kończy działalność w Polsce. Podano datę

Sklep internetowy kończy działalność w Polsce. Podano datę

Źródło:
tvn24.pl

Policjanci z warszawskiego Śródmieścia zatrzymali trzy osoby podejrzane o wyłudzanie od firm ubezpieczeniowych odszkodowania za sfingowane zgony w rzekomych wypadkach samochodowych w Stanach Zjednoczonych. Według policji, podejrzani posługiwali się podrobionymi, amerykańskimi dokumentami i wyłudzonymi aktami zgonu. W sprawie postawiono już zarzuty, jednym z podejrzanych jest wieloletni muzyk formacji Kult.

Sfingowane zgony w USA, wyłudzanie odszkodowań w Polsce. Wśród zatrzymanych muzyk Kultu

Sfingowane zgony w USA, wyłudzanie odszkodowań w Polsce. Wśród zatrzymanych muzyk Kultu

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Od dziś w kinach można już oglądać "Diunę: część drugą". To kultowa historia przedstawiająca losy Paula Atrydy, w której zemsta, przyprawa i proroctwo spotykają się na pustynnej planecie. W środę natomiast odbyła się polska premiera filmu.

"Diuna: Część druga" w kinach. Relacja z polskiej premiery filmu

"Diuna: Część druga" w kinach. Relacja z polskiej premiery filmu

Źródło:
TVN24

To jest ambitne widowisko science fiction. Tutaj naprawdę są poruszane ważne tematy, niespecjalnie pojawiające się w filmach za wywrotkę dolarów - mówił o filmie "Diuna: część druga" krytyk filmowy Łukasz Muszyński. Jak dodał, pojawia się tu "absolutny gwiazdozbiór młodego Hollywood".

"Diuna: Część druga" w kinach. Muszyński: poruszane są ważne tematy, niespecjalnie pojawiające się w filmach za wywrotkę dolarów

"Diuna: Część druga" w kinach. Muszyński: poruszane są ważne tematy, niespecjalnie pojawiające się w filmach za wywrotkę dolarów

Źródło:
TVN24

Od dziś w kinach można już oglądać film "Diuna: część druga". Ewelina Witenberg w filmowym skrócie przybliża wszystko to, co warto wiedzieć o uniwersum, w którym rozgrywa się to spektakularne widowisko.  

"Diuna: część druga". Co warto wiedzieć o filmowym uniwersum? 

"Diuna: część druga". Co warto wiedzieć o filmowym uniwersum? 

Źródło:
TVN24

Na największe poparcie w tegorocznych wyborach samorządowych może liczyć Koalicja Obywatelska. W wyborach do sejmików wojewódzkich zagłosowałoby na nią 30,6 procent z nich – wynika z najnowszego sondażu United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej". Minimalnie niższy wynik odnotowało Prawo i Sprawiedliwość.

Jak zagłosują Polacy w wyborach samorządowych? Nowy sondaż to zapowiedź strat dla PiS

Jak zagłosują Polacy w wyborach samorządowych? Nowy sondaż to zapowiedź strat dla PiS

Źródło:
Dziennik Gazeta Prawna

Produkt Krajowy Brutto (PKB) Polski w czwartym kwartale 2023 roku wzrósł o 1,0 procent rok do roku - wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS).

Polska gospodarka na hamulcu. Najnowsze dane

Polska gospodarka na hamulcu. Najnowsze dane

Źródło:
tvn24.pl

Wiceszef MSWiA Piotr Wawrzyk bardzo wyraźnie wskazał w mailu, że osobą do kontaktu w sprawie przekazywania wiz jest Edgar Kobos - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" były konsul generalny Polski w Mumbaju Damian Irzyk. Gość TVN24 opisał, jak wyglądały grupy "filmowców" z Indii. - Okazało się, że tam jest jakiś choreograf, który nie potrafi tańczyć, aktor, który nie był w stanie wskazać ani jednego filmu - mówił.

Były konsul w Mumbaju o "filmowcach" z Indii. "Choreograf, który nie potrafi tańczyć"

Były konsul w Mumbaju o "filmowcach" z Indii. "Choreograf, który nie potrafi tańczyć"

Źródło:
TVN24

Małżeństwo chce za milion euro sprzedać bunkier z czasów Niemieckiej Republiki Demokratycznej (NRD) w pobliżu Pasewalku (Pomorze Przednie). Jest już kilku zainteresowanych - twierdzi właściciel Heinz Fuhrmann, który nazywa obiekt schronem atomowym, ponieważ rzekomo może wytrzymać atak nuklearny.

Bunkier za milion euro

Bunkier za milion euro

Źródło:
PAP

Luty był średnio o 6 stopni Celsjusza cieplejszy niż zazwyczaj. Jak wynika z danych IMGW, miesiąc pobił już dotychczasowy rekord ustanowiony w 1990 roku. W środę anomalia temperatury sięgnęła miejscami 10 st. C.

Mapa Polski jest miejscami nie czerwona, tylko bordowa. To "ewenement"

Mapa Polski jest miejscami nie czerwona, tylko bordowa. To "ewenement"

Źródło:
IMGW, Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Renciści oraz osoby pobierające wcześniejszą emeryturę mają ostatnie godziny na poinformowanie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o dodatkowych przychodach osiągniętych w 2023 roku. Termin na przekazanie tych danych upływa w czwartek 29 lutego. Jak wyjaśnił ZUS, informacje o przychodach są potrzebne do tego, aby można było ustalić, czy świadczenia były wypłacane w prawidłowej wysokości.

Ostatni dzwonek dla części emerytów i rencistów. ZUS przypomina o obowiązku

Ostatni dzwonek dla części emerytów i rencistów. ZUS przypomina o obowiązku

Źródło:
tvn24.pl

Na uniwersytecie w Mediolanie 398 studentów medycyny spośród 408 nie zdało egzaminu z mikrobiologii. Sprawdzianu nie zaliczył studentom znany włoski wirusolog, profesor Roberto Burioni. Jak przyznał, ponad 40 procent studentów nie potrafiło nawet zdiagnozować grypy.

"Rzeź" na uniwersytecie. Egzamin zaliczyło tylko 10 z 408 studentów

"Rzeź" na uniwersytecie. Egzamin zaliczyło tylko 10 z 408 studentów

Źródło:
PAP, La Nazione

Książę Harry zapowiedział, że złoży apelację po tym, jak jego skarga przeciwko decyzji brytyjskiego rządu została oddalona. Chodzi o pozbawienie go ochrony policyjnej na czas wizyt w Wielkiej Brytanii.

Książę Harry przegrał w sądzie z brytyjskim rządem. Zapowiedział apelację

Książę Harry przegrał w sądzie z brytyjskim rządem. Zapowiedział apelację

Źródło:
PAP, Reuters

Rosyjski pilot kapitan Maksim Kuzminow, który zdezerterował z armii Putina i uciekł do Ukrainy, a następnie do Hiszpanii, został zamordowany przez dwóch Czeczeńców, wynajętych przez Kreml - ustalił w oparciu o prowadzone śledztwo madrycki dziennik "El Mundo". Gazeta ujawnia także inne szczegóły dotyczące sprawy.

Uciekł z armii Putina, został zastrzelony w Hiszpanii

Uciekł z armii Putina, został zastrzelony w Hiszpanii

Źródło:
PAP

Siły ukraińskie uderzyły w rosyjskich żołnierzy w Ołeniwce w obwodzie donieckim - podał sztab generalny w Kijowie. Według czwartkowego raportu, nie żyje 19 wojskowych, w tym zastępca dowódcy jednostki.

Ukraińcy uderzyli "w miejsce koncentracji rosyjskich żołnierzy"

Ukraińcy uderzyli "w miejsce koncentracji rosyjskich żołnierzy"

Źródło:
PAP

Mamy do czynienia z istnym podziemiem wizowym, a siedzibą tego gangu było Ministerstwo Spraw Zagranicznych - mówiła w "Kropce nad i" w TVN24 Aleksandra Leo z Polski 2050-Trzeciej Drogi, która jest członkinią komisji śledczej badającej aferę wizową. - Trzeba wyjaśnić wszystkie rzeczy i dobrze, że ta komisja śledcza powstała - mówił Michał Wójcik z Suwerennej Polski. Został też zapytany o ocenę wystąpienia Radosława Sikorskiego na forum ONZ.

"Nie było złe", ale nie ma czego "gratulować". Wójcik komentuje wystąpienie Sikorskiego

"Nie było złe", ale nie ma czego "gratulować". Wójcik komentuje wystąpienie Sikorskiego

Źródło:
TVN24

Już nie obywatele Ukrainy dominują wśród cudzoziemców, którzy dostają zezwolenia na pracę w Polsce. W czołówce są teraz mieszkańcy krajów Azji. Jednak w 2023 roku wydano w sumie cudzoziemcom spoza UE mniej pozwoleń na pracę niż w 2022 roku. Spośród tych, którzy u nas już pracują, coraz więcej płaci składki do ZUS.

Mniej pozwoleń na pracę dla cudzoziemców. Zmiana w czołówce krajów

Mniej pozwoleń na pracę dla cudzoziemców. Zmiana w czołówce krajów

Źródło:
Konkret24

Bez stworzenia dobrego, bezpiecznego świata, który odpowie na wyzwanie, jakie stoi dzisiaj przed młodzieżą XXI wieku, dobre funkcjonowanie naszego kraju stoi pod znakiem zapytania - powiedziała ministra edukacji Barbara Nowacka. W środę uczestniczyła w konferencji "Zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży. Wspólna praca, najlepsze rozwiązania". Pojawili się na niej też między innymi ministra rodziny pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, wiceminister zdrowia Wojciech Konieczny, a także ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski.

Nowacka o "kryzysie globalnym" i "zgubionych ośmiu ostatnich latach". Konferencja o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży

Nowacka o "kryzysie globalnym" i "zgubionych ośmiu ostatnich latach". Konferencja o zdrowiu psychicznym dzieci i młodzieży

Źródło:
PAP, TVN24

Dziś premiera jednego z nowych wiosennych programów telewizji TVN. Do wygrania nawet pół miliona złotych. "The Traitors. Zdrajcy" w środę, 28 lutego, o godz. 21.35 na antenie TVN i w Playerze.  

Krańcowe emocje i pół miliona złotych do wygrania

Krańcowe emocje i pół miliona złotych do wygrania

Źródło:
TVN, Variety"