"Szef sanepidu walczy z Grzesiowskim, Ministerstwo Zdrowia – z Maksymowiczem, a wirus szaleje"

Źródło:
TVN24
Arłukowicz o odejściu posła Maksymowicza z klubu PiS
Arłukowicz o odejściu posła Maksymowicza z klubu PiSTVN24
wideo 2/8
Arłukowicz o odejściu posła Maksymowicza z klubu PiSTVN24

Ten, kto się przeciwstawia prezesowi, ma inne zdanie, mówi prawdę, musi odejść, musi zostać zniszczony - ocenił w środę europoseł Koalicji Obywatelskiej Bartosz Arłukowicz, odnosząc się do ogłoszonego przez profesora Wojciecha Maksymowicz odejścia z klubu Prawa i Sprawiedliwości. - Odchodzi, no to jego wybór - komentował sprawę Marek Suski. 

Wojciech Maksymowicz będzie gościem środowego wydania "Faktów po Faktach" w TVN24

We wtorek interia.pl podała, że Ministerstwo Zdrowia domaga się informacji na temat eksperymentów medycznych w dziedzinie neurochirurgii wykonywanych na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w latach 2013-2020. Formalnie na olsztyńskiej uczelni nadzorował je prof. Wojciech Maksymowicz. Specjalne pismo w tej sprawie, podpisane przez wiceministra Macieja Miłkowskiego, trafiło do Komisji Bioetycznej UWM 27 marca. Gremium dostało na odpowiedź siedem dni.

W związku z tymi działaniami w środę poseł Maksymowicz poinformował, że opuszcza klub parlamentarny Prawa i Sprawiedliwości. - Kłamliwe informacje to kolejny przejaw braku profesjonalizmu Ministerstwa Zdrowia, jego zarządu w obecnym kształcie – ocenił.

Odejście Maksymowicza z klubu PiS komentowali w środę politycy.

Maksymowicz: w środę odszedłem z klubu PiS
Maksymowicz: w środę odszedłem z klubu PiSTVN24

"Kto się przeciwstawia prezesowi, musi zostać zniszczony"

- Profesor Maksymowicz to człowiek, z którym wielokrotnie różnię się politycznie. Mamy różny ogląd spraw politycznych, ale obydwaj jesteśmy lekarzami i trudno, żebyśmy różnili się w obiektywnej ocenie tego, co się dzisiaj dzieje w Polsce - powiedział europoseł Koalicji Obywatelskiej, były minister zdrowia Bartosz Arłukowicz.

Arłukowicz zwrócił uwagę, że w środę w Polsce zmarły 803 osoby zakażone koronawirusem. - Mamy ministra zdrowia, który jak rzecznik Głównego Urzędu Statystycznego wychodzi codziennie i informuje, ilu ludzi znowu zmarło i mamy rząd, który zajmuje się walką z Maksymowiczem i [doktorem Pawłem - red.] Grzesiowskim, zamiast szczepić ludzi. (…) Oni walczą z lekarzami, którzy mówią prawdę – zaznaczył.

- To jest jak w czasach komuny. Ten, kto się przeciwstawia prezesowi, ma inne zdanie, mówi prawdę, musi odejść, musi zostać zniszczony. Prawda jest słowem obcym dla środowiska PiS-u. Ci, którzy mają swoją opinię, swoje zdanie, są wykształceni, mają wiedzę – muszą zamilknąć. Jak nie chcą zamilknąć, to trzeba z nimi walczyć. Jak trzeba z nimi walczyć, to trzeba ich zniszczyć – ocenił Arłukowicz.

Niedzielski o sprawie profesora Maksymowicza: my na razie żadnego zarzutu absolutnie nie stawiamy
Niedzielski o sprawie profesora Maksymowicza: my na razie żadnego zarzutu absolutnie nie stawiamyTVN24

- Zadaniem rządu, zadaniem premiera jest zaszczepić ludzi. Tylko szczepienia uchronią nas przed kolejnymi tysiącami zgonów. Czym się zajmuje premier? Premier i rząd zajmują się walką z profesorem Maksymowiczem i doktorem Grzesiowskim. Szef sanepidu walczy z Grzesiowskim, Ministerstwo Zdrowia – z Maksymowiczem, a wirus szaleje – zwrócił uwagę.

Zdaniem europosła KO sprawa profesora Maksymowicza to "kolejny odcinek rozpadu środowiska rządzącego". - Tam już walczą wszyscy ze wszystkimi. Tam toczą się walki pod dywanem i na dywanie. Tam walczą służby specjalne, politycy, partie polityczne o wpływy, o pieniądze, o politykę. Tylko nie walczą z wirusem, a wirus zabija Polaków – powiedział.

Pytany o to, co może zrobić poseł Porozumienia Andrzej Sośnierz, który także wielokrotnie odcinał się od polityki Ministerstwa Zdrowia, Arłukowicz zaznaczył, że "Andrzej Sośnierz nie mówi nic nadzwyczajnego". - Mówi prawdę, ale prawda nie jest słowem, które rozumie środowisko PiS-u – dodał.

Suski: to jego wybór

- Odchodzi, no to jego wybór – komentował sprawę posła Porozumienia Marek Suski. Na uwagę, że poseł Maksymowicz opuszcza klub PiS w związku z atakiem Ministerstwa Zdrowia, Suski odpowiedział: - To niech idzie do sądu. 

Suski o Maksymowiczu: odchodzi, no to jego wybór
Suski o Maksymowiczu: odchodzi, no to jego wybórTVN24

Jackowski o "polityce hakowej"

- Jak rozumiem, decyzja profesora Maksymowicza jest podyktowana kwestią taką, że nie ma ochoty być z osobami, które stosują takie metody w stosunku do jego osoby w jednym klubie parlamentarnym. Taką motywację przedstawił w swojej decyzji – komentował senator PiS Jan Maria Jackowski.

Jak mówił, "w czasach przesileń politycznych i dużych napięć politycznych pojawia się tak zwana polityka hakowa, polegająca na tym, że często w opinii publicznej zaczynają krążyć nie zawsze potwierdzone informacje dotyczące danej osoby lub bliskich osób z jej rodziny". - Uważam, że tego typu metody w polityce, jeżeli chodzi o rodzinę osoby sprawującej funkcję publiczną, są niegodne – oświadczył.

Jackowski: w czasach przesileń politycznych pojawia się tak zwana polityka hakowa
Jackowski: w czasach przesileń politycznych pojawia się tak zwana polityka hakowaTVN24

- Polityka hakowa pojawia się w sytuacjach kryzysowych. Jej celem jest osiągnięcie określonych celów politycznych czy skłonienie kogoś do podjęcia jakichś działań, które niezgodne są z jego przekonaniami czy z jego wolą. (…) Czasami bywa tak, że [polityka hakowa – red.] odnosi efekt odwrotny do zamierzonego – zwrócił uwagę.

Kosiniak-Kamysz: rząd nie jest pewny większości

- W takich sytuacjach cenę płaci się za prawdę i za prawdę cenę płaci profesor Maksymowicz. Za swoje zdanie na temat tego, jak postępuje w sprawie pandemii resort zdrowia, za swoją krytyczną ocenę działań pandemicznych, za odwagę – powiedział prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego Władysław Kosiniak-Kamysz.

Zdaniem Kosiniaka-Kamysza "to oznacza kolejne problemy". – Widać, że rząd nie ma większości do przedłożenia Funduszu Odbudowy, ratyfikacji ważnego projektu dla nas wszystkich – mówił.

Kosiniak-Kamysz: rząd nie jest pewny swojej większości
Kosiniak-Kamysz: rząd nie jest pewny swojej większościTVN24

- Jeżeli dochodzi do takich sytuacji, to znaczy, że rząd nie jest pewny swojej większości. Jeżeli odchodzi kolejny poseł, bo tego nie mieliśmy w poprzedniej kadencji (…), [oznacza to – red.] że Zjednoczona Prawica jako formuła połączenia różnych partii się po prostu wyczerpuje – dodał, zaznaczając, że "to kwestia czasu", nim dojdzie do rozpadu.

Maksymowicz "płaci cenę za szczerość"

W ocenie senatora Lewicy Wojciecha Koniecznego profesor Maksymowicz "płaci cenę za szczerość". - Mówił to, co myśli, a tak naprawdę mówił to, co myśli ogromna większość medyków w Polsce. Nie bał się, teraz poniósł tego konsekwencje – wyjaśnił.

- Miejmy nadzieję, że finał będzie taki, że zostanie oczyszczony z zarzutów, bo są one, z tego, co zdążyłem się zorientować, absurdalne – dodał.

Konieczny: profesor Maksymowicz płaci cenę za szczerość
Konieczny: profesor Maksymowicz płaci cenę za szczerośćTVN24

Konieczny przyznał, że nie sądzi, by "pan profesor nadzorował jakieś badania, niemające podstaw naukowych, nieidące drogą normalną". - Nie sądzę, żeby coś takiego miało miejsce. Wyciąganie czegoś takiego teraz jest niewłaściwe – powiedział.

- Odchodzi sumienie klubu PiS, przynajmniej jeżeli chodzi o tę epidemię. Wszyscy mówią przekazem politycznym. Jest tam kilku posłów, którzy mają odwagę powiedzieć swoje zdanie. Także jest to odejście sumienia. Pan profesor płaci cenę za swoją szczerość i trzymanie się swoich zasad – zaznaczył Konieczny.

Autorka/Autor:ft/kab

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Prezydent Joe Biden w piątek ponownie dał odpór głosom wzywającym go do wycofania swojej kandydatury z wyborów. "Amerykanie zobaczyli w czwartek tego samego Donalda Trumpa, którego odrzucili cztery lata temu. Pokonam go przy urnie wyborczej"- oświadczył. Zapowiedział jednocześnie, że w przyszłym tygodniu wznowi kampanię wyborczą po tym, jak w środę musiał ją przerwać z powodu zakażenia COVID-19.

Wątpliwości wokół kandydatury Joe Bidena. Prezydent zabrał głos

Wątpliwości wokół kandydatury Joe Bidena. Prezydent zabrał głos

Źródło:
Reuters, PAP

Sąd obwodowy w Mińsku na Białorusi wydał wyrok śmierci w sprawie obywatela Niemiec – przekazał na Telegramie opozycyjny kanał MotolkoPomogi. Skazany to - według mediów - 30-letni Rico Krieger. Niemieckie MSZ przekazało, że Berlin pozostaje w intensywnym kontakcie z władzami w Mińsku w sprawie jego losu.

Obywatel Niemiec skazany na rozstrzelanie. Decyzja sądu w Mińsku

Obywatel Niemiec skazany na rozstrzelanie. Decyzja sądu w Mińsku

Źródło:
PAP, Reuters

Zapewne nikt nie wyobraża sobie, że jego pobyt na urlopie lub wakacjach może być rejestrowany przez gospodarza zainstalowanymi w pokoju kamerami. Dochodzenie dziennikarzy śledczych CNN wykazało, że takie właśnie praktyki stosowano w wielu obiektach udostępnianych za pośrednictwem firmy Airbnb. Przez 10 lat były tysiące skarg. Ludzie z przerażaniem orientowali się, że nagrywano ich w sytuacjach intymnych.

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Wynajmujesz lokal z Airbnb, a właściciel nagrywa cię ukrytą kamerą. Takich sytuacji były tysiące

Źródło:
CNN/Fakty o Świecie TVN24 BiS

Fala upałów nawiedziła Hiszpanię. W andaluzyjskim mieście Écija temperatura przekroczyła w piątek 40 stopni Celsjusza. Ministerstwo Zdrowia w Madrycie apeluje do ludzi, aby pili wodę i chronili się przed słońcem.

To miasto nazywane jest "patelnią" Hiszpanii. "Upał jest tu nie do wytrzymania"

To miasto nazywane jest "patelnią" Hiszpanii. "Upał jest tu nie do wytrzymania"

Źródło:
Reuters

Na terenie budowy przy Promenadzie Gwiazd w Międzyzdrojach w piątek po południu zginął 44-letni operator dźwigu. Okoliczności wypadku wyjaśnia prokuratura w Świnoujściu oraz inspekcja pracy.

Śmierć na budowie. Operator dźwigu spadł z wysokości 15 metrów

Śmierć na budowie. Operator dźwigu spadł z wysokości 15 metrów

Źródło:
PAP

W miejscowości Dąbrowa Zielona (woj. śląskie) przypadkowy świadek natknął się na ciało mężczyzny z raną postrzałową głowy. Miejsce znalezienia ciała znajduje się kilka kilometrów od domu, w którym trzy lata temu doszło do potrójnego zabójstwa. O tę zbrodnię podejrzany jest poszukiwany do dzisiaj Jacek Jaworek. - Nie możemy potwierdzić ani zaprzeczyć, że to zwłoki poszukiwanego Jacka Jaworka - poinformował rzecznik częstochowskiej prokuratury. Jak ustaliła nieoficjalnie TVN24 w miejscu, gdzie znaleziono zwłoki mężczyzny, miała pojawić się siostra poszukiwanego Jacka Jaworka. Natomiast według nieoficjalnych ustaleń tvn24.pl kaliber broni, z której mężczyzna miał odebrać siebie życie, pasuje do tego, z której dokonano morderstw trzy lata temu.

Nowe nieoficjalne informacje w sprawie znalezionych zwłok. Na miejscu pojawiła się rodzina Jacka Jaworka

Nowe nieoficjalne informacje w sprawie znalezionych zwłok. Na miejscu pojawiła się rodzina Jacka Jaworka

Źródło:
tvn24.pl
Wadliwa łatka i zakłócenia w chmurze zatrzymały świat. "To największa awaria w historii"?

Wadliwa łatka i zakłócenia w chmurze zatrzymały świat. "To największa awaria w historii"?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Wspólne białorusko-chińskie ćwiczenia wojskowe z zakresu "działań antyterrorystycznych", prowadzone od 9 lipca do piątku w okolicach Brześcia na Białorusi, obejmowały między innymi scenariusz odbijania portu lotniczego - przekazała chińska armia.

Odbicie lotniska, okrążanie i ściganie celów. Co Chińczycy robili przy granicy z Polską

Odbicie lotniska, okrążanie i ściganie celów. Co Chińczycy robili przy granicy z Polską

Źródło:
PAP

Nieudzielenie pracownikowi czternastodniowego urlopu jest naruszeniem przepisów o urlopach wypoczynkowych - mówi redakcji biznesowej tvn24.pl Tomasz Zalewski z Państwowej Inspekcji Pracy. Dodaje, że inspektor pracy może skierować do pracodawcy wystąpienie o usunięcie stwierdzonych naruszeń.

Czy pracownik musi wziąć dwutygodniowy urlop?

Czy pracownik musi wziąć dwutygodniowy urlop?

Źródło:
tvn24.pl

W piątkowym losowaniu, 19 lipca, w Eurojackpot padło pięć wygranych II stopnia oraz siedem III stopnia. Nie odnotowano głównej wygranej, co oznacza, że kumulacja rośnie.

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Rośnie kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Związana z poprzednim rządem pracownica przedstawicielstwa Polski przy Radzie Europy miała zaalarmować Strasburg, by interweniował w Warszawie w obronie posła Marcina Romanowskiego po tym, jak Sejm uchylił mu immunitet. Urzędniczka Magdalena Marcinkowska i szef polskiego przedstawicielstwa mają wkrótce zakończyć swoją misję.

Polska urzędniczka miała pomóc Marcinowi Romanowskiemu. Jest reakcja MSZ

Polska urzędniczka miała pomóc Marcinowi Romanowskiemu. Jest reakcja MSZ

Źródło:
Fakty TVN

- Jestem wściekły, kiedy widzę Romanowskiego, który chodzi po korytarzach Sejmu i grozi premierowi. Prokuratura postawiła zarzuty i doprowadziła do tego, że sąd nie jest w stanie ich rozpatrzeć, bo zawalono drobną sprawę, którą można było rozwiązać jednym faksem bądź telefonem - stwierdził w "Faktach po Faktach" wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (PSL-Trzecia Droga). Gabriela Morawska-Stanecka, senatorka Koalicji Obywatelskiej, uważa, że minister sprawiedliwości Adam Bodnar postępuje sprawiedliwie. Wierzy, że "doprowadzi on do skazania wszystkich, którzy brali udział w przestępstwie przy Funduszu Sprawiedliwości".

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Kamiński o "głupim błędzie prokuratury"

Źródło:
TVN24

- Marcin Romanowski najpierw szukał kruczków prawnych, żeby wyprowadzać publiczne pieniądze w ramach Funduszu Sprawiedliwości, a dzisiaj szuka kruczków prawnych, żeby uniknąć odpowiedzialności - mówił w programie "#BezKitu" w TVN24 poseł Patryk Jaskulski (Koalicja Obywatelska), odnosząc się do sprawy byłego wiceministra sprawiedliwości. Poseł Michał Wawer z klubu Konfederacji stwierdził, że Romanowski powinien wytłumaczyć się przed sądem, ale powinien odpowiadać z wolnej stopy.

"Polityczny teatr" i "szukanie kruczków prawnych"

"Polityczny teatr" i "szukanie kruczków prawnych"

Źródło:
TVN24

Poseł PiS Krzysztof Sobolewski, były sekretarz generalny tej partii, zrzekł się immunitetu. Jako pełnomocnik wyborczy PiS ma odpowiadać za nieusunięcie plakatów kandydatów tej partii po wyborach parlamentarnych.

Krzysztof Sobolewski zrzekł się immunitetu. Chodzi o plakaty wyborcze PiS

Krzysztof Sobolewski zrzekł się immunitetu. Chodzi o plakaty wyborcze PiS

Źródło:
PAP

W Wielkiej Brytanii zapadł wyrok po nieumyślnym spowodowaniu śmierci 11-letniej dziewczynki. 34-letnia Jesmin Akter została skazana za to, że nielegalnie sprowadziła truciznę z Włoch i rozrzuciła ją w swoim mieszkaniu, chcąc pozbyć się z niego pluskiew. Powstały gaz rozprzestrzenił się do okolicznych mieszkań i spowodował śmierć dziecka.

Chciała zwalczyć pluskwy w mieszkaniu. Trujący gaz zabił 11-latkę

Chciała zwalczyć pluskwy w mieszkaniu. Trujący gaz zabił 11-latkę

Źródło:
"Guardian", "Telegraph"

W piątek doszło do dwóch awarii jednocześnie - jednej związanej z oprogramowaniem MS i drugiej z aktualizacją oprogramowania zewnętrznej firmy CrowdStrike - poinformowała rzeczniczka Microsoft Polska Anna Klimczuk. Pracujemy nad jak najszybszym przywróceniem usług – podała firma. Firma Crowdstrike poinformowała, że globalna awaria wynikła z błędu firmy i to nie był cyberatak.     

Znamy przyczyny globalnych utrudnień. Dwie awarie jednocześnie

Znamy przyczyny globalnych utrudnień. Dwie awarie jednocześnie

Źródło:
PAP

- My, jako zwykli użytkownicy, możemy tylko trzymać kciuki. Natomiast branża cyberbezpieczeństwa, koledzy, koleżanki, wyciągają wnioski, zastanawiają się, co można zrobić - powiedział Piotr Konieczny z portalu Niebezpiecznik.pl, pytany w "Faktach po Faktach" o to, czy możemy uniknąć powtórki z dzisiejszej światowej awarii oprogramowania.

Potężna awaria uderzyła w miliony osób. "Jest kilka możliwości, które mogą ograniczyć skutki"

Potężna awaria uderzyła w miliony osób. "Jest kilka możliwości, które mogą ograniczyć skutki"

Źródło:
tvn24.pl

Na Bali doszło do wypadku śmigłowca turystycznego. Służby przekazały, że choć maszyna się rozbiła, to wszystkie osoby obecne na pokładzie przeżyły zdarzenie.

Wypadek turystycznego śmigłowca na Bali. Zaplątał się w sznurek latawca

Wypadek turystycznego śmigłowca na Bali. Zaplątał się w sznurek latawca

Źródło:
ABC News, Jakarta Post

Nowa edycja dopłat do fotowoltaiki ruszy 2 września - przekazała na konferencji prasowej Paulina Hennig-Kloska, ministra klimatu i środowiska. Warunkiem otrzymania dofinansowania z programu w przypadku nowych instalacji będzie dodatkowy zakup magazynu energii. W ramach programu będzie można dostać do 28 tysięcy złotych.

Będzie można dostać nawet 28 tysięcy złotych

Będzie można dostać nawet 28 tysięcy złotych

Źródło:
PAP

Jeśli pilnie nie zostaną wdrożone odpowiednie działania, w wyniku rozprzestrzeniania się opornych na leki pasożytów wywołujących malarię zagrożone będą miliony istnień ludzkich - przestrzegają naukowcy w opublikowanym w czwartek w "Science" artykule.

Malaria oporna na leki. Naukowcy o śmiertelnym zagrożeniu dla milionów osób

Malaria oporna na leki. Naukowcy o śmiertelnym zagrożeniu dla milionów osób

Źródło:
BBC, tvn24.pl
"Tragedia naszych czasów" i kryminalne zagadki na lata

"Tragedia naszych czasów" i kryminalne zagadki na lata

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Oznaczony pojazd organizacji humanitarnej World Central Kitchen został trafiony rosyjskim ładunkiem wybuchowym wystrzelonym z drona w pobliżu Ołeksandriwki w Ukrainie. W środku był tylko kierowca, któremu, jak przekazała WCK, nic się nie stało. Według Pawła Szota to Polak.

Atak na samochód World Central Kitchen. W środku był pracujący dla organizacji Polak

Atak na samochód World Central Kitchen. W środku był pracujący dla organizacji Polak

Źródło:
tvn24.pl, TVN24

W weekend w Polsce znów zrobi się upalnie, wrócą też burze. W związku z wysoką temperaturą Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia drugiego stopnia.

Upały szybko wrócą. Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia

Upały szybko wrócą. Ostrzeżenia IMGW drugiego stopnia

Źródło:
IMGW
"Zastanawiam się nad zmianą nazwiska na Wnuk Ingmara Bergmana"

"Zastanawiam się nad zmianą nazwiska na Wnuk Ingmara Bergmana"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Konieczne jest usunięcie nieuzasadnionych obciążeń dla przedsiębiorców oraz zadbanie, aby artyści otrzymywali wynagrodzenia - napisano w apelu izb i organizacji w imieniu polskich przedsiębiorców działających w sektorze kablowym i satelitarnym do senatorów.

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Apel do senatorów o zmiany w ustawie o prawie autorskim

Źródło:
tvn24.pl