Sejmowa komisja regulaminowa zajmowała się sprawą uchylenia immunitetu Marianowi Banasiowi, prezesowi NIK. Posiedzenie rozpoczęło się po godzinie 15. W portalu tvn24.pl relacjonujemy posiedzenie komisji.
Pod koniec lipca Prokuratura Krajowa poinformowała, że prokurator generalny Zbigniew Ziobro wystąpił do marszałek Sejmu z wnioskiem o uchylenie immunitetu prezesowi NIK Marianowi Banasiowi. Śledczy chcą postawić Banasiowi kilkanaście zarzutów, w tym podania nieprawdy w oświadczeniach majątkowych.
Rozpatrzeniem wniosku o wyrażenie zgody przez Sejm na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej szefa NIK Mariana Banasia zajmowała się wtorek sejmowa komisja regulaminowa. Zgodę na pociągnięcie prezesa NIK do odpowiedzialności karnej wyraża Sejm w drodze uchwały podjętej bezwzględną większością.
Przewodniczący komisji przerwał rozpatrywanie uchylenia immunitetu Marianowi Banasiowi. Przekazał, że posiedzenie będzie kontynuowane po uzyskaniu akt sprawy od prokuratury.
Tak relacjonowaliśmy posiedzenie w portalu tvn24.pl:
Kończymy relację na żywo. Dziękujemy za uwagę.
Przewodniczący komisji przerwał rozpatrywanie uchylenia immunitetu Marianowi Banasiowi. Przekazał, że posiedzenie będzie kontynuowane po uzyskaniu akt sprawy od prokuratury.
Posłowie zadają pytania prokurator Pieniążek.
Komisja opowiedziała się za wnioskiem o wystąpienie do prokuratury o uzupełnienie akt postepowania.
Robert Kropiwnicki (KO): Warto sobie przypomnieć, że immunitet jest po to, żeby chronić daną osobę przed naciskami władzy wykonawczej. Sejm musi podjąć decyzję, czy zarzuty są na tyle poważne i czy przestępstwo jest na tyle uprawdopodobnione, że należy zderzyć daną osobę z prokuratorem i słuzbami specjalnymi. W tych dokmentach, które nam przedstawiono nie uprawdopodobniono moim zdaniem nielegalnych dochodów.
Pełnomocnik szefa NIK: jeżeli w sprawie dotyczącej ojca, czyli prezesa NIK przez dwa lata dokunuje się licznych przeszukań, powtarza się je w tych samych miejscach, o każdym kroku wiedzą media, a wszyscy wiedzą, że zarzuty są od pierwszego dnia przesądzone, i po prawie dwóch latach CBA zatrzymuje syna i synową Banasia na lotnisku, to jasne jest, że nie chodzi o osiągnięcie celu procesowego, lecz o efekt mrożący.
Pełnomocnik szefa NIK: Mamy do czynienia z sytuacją taką, że Jarosław Kaczyński w maju powiedział, że trzeba przyspieszyć to postępowanie. I w lipcu mamy wniosek, mamy zatrzymania. Zatrzymano syna i synową. Postępowanie cały czas dotyczyło postępowania w zakresie oświadczeń majątkowych Mariana Banasia. W ogóle nie ma mowy, że to dotyczy kogoś więcej. Czy to jest przypadek? Nie sądzę.
Pełnomocnik Banasia: sąd może w przyszłości odmówić, wręcz powiedzieć, że umarza postępowanie, ponieważ nie uchylono prawidłowo immunitetu prezesowi NIK
Pełnomocnik Banasia: jeśli komisja nie podejmie decyzji, żeby zapoznać się z aktami, będę uważał, że komisja podjęła decyzję bez znajomości sprawy
Pełnomocnik szefa NIK: Należy wyjść z krainy baśni i przejść do krainy faktów, procedur, poszanowania prawa. Banaś w krótkim czasie udowodnił, że jest niezależny od jakiejkolwiek opcji politycznej. To człowiek, który kieruje się swoim sumieniem.
Pełnomocnik: Marian Banaś miał na ustanowienie pełnomocników i zapoznanie się z wnioskiem 11 dni. Komisja wyznaczając termin posiedzenia powinna uwzględnić możliwości czasowe szefa NIK. Zostało zmiecione w tej sytuacji prawo do obrony. Prezes NIK ma prawo do rozpatrzenia naszych wniosków i wyjaśnień.
Pełnomocnik Banasia: Nie znamy akt tej sprawy, nie dysponujemy jednym tomem akt. Dysponujemy tylko i wyłącznie stanowiskiem prokuratury regionalnej, które może okazać się nieprawidłowe
Pełnomocnik szefa NIK: ta wada prawna powoduje, że wniosek nie powinien być dzisiaj rozpatrywany
Pełnmocnik Mariana Banasia: wniosek, który został przedłożony komisji zawiera wady prawne, o których mówił profesor Chmaj
Prokurator: w przypadku śledztwa, które dało podstawy do skierowania przedmiotowego wniosku o uchylenie immunitetu zostało ono powierzone w całości CBA. Wszczęcie śledztwa poprzedziły czynności kontrolne prowadzone przez CBA, ale również u podstaw tego śledztwa legły między innymi zawiadomienia złożone przez CBA, grupę posłów KO.
Głos zabrała prokurator Pieniążek.
Przewodniczący komisji: Już był wnosek posła Kropiwnickiego o zwrócenie wniosku w sprawie Banasia do marszałek Witek. Komisja już podjęła w tej sprawie decyzję.
Dariusz Joński: konieczne jest odroczenie komisji
Przedstawiciel Biura Legislacyjnego Sejmu: marszałek Sejmu stwierdziła poprawność wniosku.
Szef NIK opuścił posiedzenie
Banaś: Moja obecność w tej sytuacji jest nieuzasadniona. Wychodzimy z panem mecenasem
Chmaj: dalsze procedowanie wniosku pozbawione podstaw prawnych
Prof. Marek Chmaj zabrał głos w imieniu Mariana Banasia.
Wniosek Roberta Kropiwnickiego o zwrot wniosku w sprawie Banasia do marszałek Sejmu w celu jego uzupełnienia został odrzucony.
Wniosek posłanki Lubnauer został odrzucony.
Lubnauer wnioskuje o przerwę do września.
Posłowie domagają się głosowania nad wnioskami.
Smoliński: wnioski nie mogą być głosowane, bo nie ma podstawy prawnej do tych wniosków
Przewodniczący komisji Kazimierz Smoliński (PiS): Sprawa nie dotyczy bezpośrednio pana posła Tchórzewskiego. Ten wniosek nie może być głosowany
Katarzyna Lubnauer (KO): chciałam złożyć wniosek o przerwę przynajmiej do momentu, w którym pojawi się marszałek Witek i wytłumaczy, jak mogła poddać wniosek, który jest niepełny
Lubnauer: chciałam złożyć wniosek o przerwę przynajmiej do momentu, w którym pojawi się marszałek Witek
Dariusz Joński (KO): składam wniosek o wyłączenie z prac komisji regulaminowej posła Krzysztofa Tchórzewskiego z uwagi na istnienie okoliczności, które mogą wywołać uzasadnioną wątpliwość co do jego bezstronności w przedmiotowej sprawie
Dariusz Joński (KO): składam wniosek o wyłączenie z prac komisji regulaminowej posła Krzysztofa Tchórzewskiego
Szczerba: Pierwszy wniosek dotyczy dopuszczenia autora opinii, którą otrzymaliśmy, pana profesora Chmaja do zaprezentowania komisji. Chciałbym, żeby komisja przesądziła, czy formalności zostały dopełnione.
Szczerba o wątpliwościach ws. wniosku o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej prezesa NIK
Michał Szczerba (KO): Przekazano nam opinię prawną dotyczącą braków formalnych przekazanego przez zastępcę prokuratora generalnego wniosku o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej prezesa NIK.
Grzegorz Braun (Konfederacja) mówił o wniosku, który skierował w ubiegłym tygodniu do marszałek Sejmu o umożliwienie posłom zapoznania się z kluczowymi dokumentami.
Braun o wniosku, który skierował w ubiegłym tygodniu do marszałek Sejmu
Rozpoczęło się posiedzenie sejmowej komisji regulaminowej.
Przed rozpoczęciem komisji Banaś powiedział dziennikarzom, że wniosek prokuratury o uchyleniu mu immunitetu "ma błędy formalne i nie powinien być dzisiaj rozpatrywany".
Tydzień temu Banaś zwracał się do przewodniczącego komisji Kazimierza Smolińskiego (PiS) o zmianę terminu posiedzenia w sprawie jego immunitetu.
O sprawie Banasia mówił we wtorek premier Morawiecki. - Nie ma osób równych i równiejszych (...) i jeżeli są jakieś dowody zebrane przez prokuraturę, to z całą pewnością trzeba kontynuować działania w tym kierunku - powiedział.
- Ja Mariana Banasia znam z czasów pracy w Ministerstwie Finansów. Znam też jego życiorys patrioty, który bronił zawsze wtedy polskiej racji stanu. Obie strony są w pewnego rodzaju klinczu, i co tu dużo mówić, na kursie kolizyjnym. Chciałbym, żeby prawda i sprawiedliwość tutaj zwyciężyły - dodał premier.
Posiedzenie komisji ma się rozpocząć o godzinie 15. Zapraszamy na relację.
Źródło zdjęcia głównego: TVN24