Projekt ustawy anty-TVN przyjęty przez sejmową komisję

Źródło:
TVN24, PAP
Komisja przyjęła projekt ustawy anty-TVN wraz z wprowadzonymi poprawkami
Komisja przyjęła projekt ustawy anty-TVN wraz z wprowadzonymi poprawkamiTVN24
wideo 2/31
Komisja przyjęła projekt ustawy anty-TVN wraz z wprowadzonymi poprawkamiTVN24

Projekt nowelizacji ustawy medialnej został przyjęty z poprawkami przez sejmową komisję kultury i środków przekazu. Zaakceptowano między innymi propozycje zmian złożone przez Kukiz'15 i Marka Suskiego (PiS), odrzucono zaś poprawkę Porozumienia i szereg innych złożonych przez opozycję. Projekt trafi teraz na obrady plenarne Sejmu.

Sejmowa komisja kultury i środków przekazu debatowała we wtorek nad projektem nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji autorstwa posłów Prawa i Sprawiedliwości, który bezpośrednio godzi w niezależność TVN. Po godzinie 15 komisja przyjęła projekt z uwzględnionymi podczas posiedzenia poprawkami. Głosowało 29 posłów - za było 16 z PiS, przeciw - 12 z Koalicji Obywatelskiej, Lewicy i Koalicji Polskiej, jeden poseł, Michał Urbaniak z Konfederacji wstrzymał się od głosu.

OGLĄDAJ POSIEDZENIE KOMISJI W INTERNECIE W TVN24 GO

Sprawozdawcą sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu, który przedstawi jej stanowisko podczas plenarnego posiedzenia Sejmu, został jej szef Piotr Babinetz (PiS). Izba ma zająć się projektem 11 sierpnia.

Przed głosowaniem nad całością projektu wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (KO) oceniła, że "posłowie, którzy przygotowali tę ustawę, gubili się w zapisach i nie mają jasności poza tym, że chcą skasować TVN". - Nie mieliśmy szansy na normalne procedowanie poprawek, bo w takim bałaganie się nie da - wskazywała.

Jej zdaniem "ta ustawa kiedyś będzie w historii podawana jako przykład złej ustawy, niszczącej system wolności mediów w naszym kraju". - Bardzo mi jest przykro, że to się dzisiaj dzieje w polskim Sejmie. Oczywiście będziemy przeciwko temu, bo żaden poseł, dla którego wolności obywatelskie i wolność słowa ma znaczenie, nie będzie za tą ustawą głosował - oświadczyła Kidawa-Błońska.

Poprawki opozycji, Kukiz'15 i Marka Suskiego

Wcześniej rozpatrywano wnioski zawierające poselskie poprawki. Komisja - głosami PiS - nie zgodziła się na odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu, o co wnosiła opozycja. Komisja odrzuciła też wniosek Urszuli Augustyn (Koalicja Obywatelska) o przeprowadzenie debaty publicznej. W obu głosowaniach wzięło udział 29 posłów, rozkład głosów był także identyczny: 12 za, 16 przeciw, jeden wstrzymujący się. Odrzucono także wniosek Mirosława Suchonia (Polska 2050) o odroczenie obrad.

ZOBACZ NASZĄ RELACJĘ Z POSIEDZENIA SEJMOWEJ KOMISJI >>>

Komisja nie zgodziła się również na zmianę tytułu ustawy, zaproponowaną przez Mirosława Suchonia (Polska 2050). Podobny los spotkał inne poprawki autorstwa posła. W myśl jednej z nich wykreślony miał być "warunek dotyczące siedziby, miejsca zamieszkania na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego", a zgodnie z inną wydłużony miał zostać okres przejściowy z 6 miesięcy do 12 lat.

Odrzucone zostały także pozostałe poprawki kierowane przez opozycję.

Komisja przyjęła natomiast poprawkę autorstwa Kukiz'15. Wyklucza ona możliwość wykupu mediów prywatnych przez spółki Skarbu Państwa.

CZYTAJ: Poprawka Kukiz'15 do projektu ustawy anty-TVN przyjęta. Zakaz dla spółek Skarbu Państwa>>>

Sachajko z Kukiz'15 o poprawce dotyczącej spółek Skarbu Państwa
Sachajko z Kukiz'15 o poprawce dotyczącej spółek Skarbu PaństwaTVN24

Przyjęto poprawkę Marka Suskiego (PiS), przedstawiciela wnioskodawców całego projektu. Zakłada ona między innymi, że przepisów ograniczających prawo własności mediów "nie stosuje się do osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że osoba taka nie jest zależna, w rozumieniu Kodeksu spółek handlowych, od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego".

Poprawka Marka SuskiegoTVN24

Odrzucona poprawka Porozumienia

Odrzucono poprawkę, którą od dawna zapowiadało Porozumienie, zgłoszoną na komisji przez posła z tej partii Stanisława Bukowca, która do państw Europejskiego Obszaru Gospodarczego, wyłączonych z limitu 49 procent, dodaje państwa OECD, w tym USA.

CZYTAJ: "Albo poprawka, albo tej ustawy Porozumienie nie poprze. Dwa warianty"

Poprawka przewodniczącego KRRiT

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Witold Kołodziejski przestawił poprawkę dotyczącą przepisów przejściowych. Wyjaśniał, że chodziło mu o wprowadzenie zasady, iż "koncesje udzielone nadawcom, które wygasają w okresie 9 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, zostają wydłużone na okres 7 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, a trwające w stosunku do tych nadawców postępowania w przedmiocie udzielania koncesji o których mowa w artykule 35a ustawy ulegają zawieszeniu do dnia upływu 7 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy". Kołodziejski mówił, że to jest właśnie przepis przejściowy, który pozwala zawiesić postępowania i z automatu wydłużyć koncesje.

Zaproponował także, by przyjąć przepis, iż ustawa wchodzi w życie w upływie 30 dni od dnia ogłoszenia z wyjątkiem art. 2 ust. 2 - czyli opisanej powyżej propozycji Kołodziejskiego - który wchodziłby w życie z dniem ogłoszenia. - Ta poprawka umożliwia natychmiastowe przedłużenie koncesji istniejących postępowań, to jest miedzy innymi TVN24 i TVN7, do czasu dostosowania tych sześciu miesięcy plus 30 dni - wyjaśniał.

Posłowie nie głosowali tej poprawki. Mają do niej wrócić w kolejnym czytaniu.

Szef KRRiT proponuje poprawkę do noweli ustawy medialnej
Szef KRRiT proponuje poprawkę do noweli ustawy medialnejTVN24

Debata nad ustawą anty-TVN. Suski: projekt ma na celu doprecyzowanie regulacji

Przed głosowaniami w komisji odbyła się debata. Poseł Marek Suski (PiS) przekonywał, że "ten projekt ma na celu doprecyzowanie regulacji umożliwiających efektywne przeciwdziałanie ze strony KRRiT w kwestii wejścia na nasz rynek dowolnych przedmiotów spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego, w tym podmiotów państw stanowiących istotne zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa polskiego".

Jak dodał, z obecnych przepisów można wysnuć wniosek, że podmioty zagraniczne spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego są bardziej uprzywilejowane niż podmioty polskie. - Stąd potrzeba zabezpieczenia polskiego rynku. Te propozycje są uszczelnieniem systemu, który można omijać - mówił poseł.

Suski o projekcie ustawy anty-TVN: Wzbudza wielkie kontrowersje. Moim zdaniem przesadne
Suski o projekcie ustawy anty-TVN: Wzbudza wielkie kontrowersje. Moim zdaniem przesadneTVN24

Joanna Lichocka (PiS) powiedziała, że przed kilkoma tygodniami podczas posiedzenia sejmowej komisji kultury przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski uświadomił posłom, "że jest luka w prawie, która pozwala drwić z polskiego państwa i drwić z polskiego prawa".

- Mianowicie taka, że można założyć firmę słup w Amsterdamie na lotnisku, nawet chyba nie zatrudniając żadnego pracownika, i udawać, że się przestrzega polskiego prawa. Ta nowelizacja ma tę kpinę z polskiego państwa zatrzymać i urealnić działania starego przepisu z 2004 roku - powiedziała.

- Tutaj jest spór między interesami wielkiej, wpływowej korporacji a polskim państwem, jeżeli już państwo chcecie sprowadzać to do konkretnego podmiotu działającego na naszym rynku - powiedziała do posłów opozycji.

Scheuring-Wielgus: sytuacja z atakiem na TVN jest symbolem walki o wolne media

Wiceprzewodnicząca komisji Joanna Scheuring-Wielgus (Lewica) podkreśliła, że jej klub złożył wniosek o odrzucenie projektu ustawy. - Ta cała sytuacja z atakiem na TVN jest symbolem walki o wolne media - powiedziała. Przestrzegała, że jeżeli dojdzie do przyjęcia ustawy według projektu posłów PiS, partia ta "przejmie TVN24, a później rzuci się na kolejnych właścicieli" mediów.

Scheuring-Wielgus: jeśli my teraz odpuścimy to PiS przejmie TVN24, a później rzuci się na kolejnych właścicieli
Scheuring-Wielgus: jeśli my teraz odpuścimy to PiS przejmie TVN24, a później rzuci się na kolejnych właścicieliTVN24

Beata Maciejewska (Lewica) mówiła, że "to sukcesywna akcja przejmowania mediów". - TVN ma się stać albo przyjazny wobec PiS, albo milczący - powiedziała.

W jej ocenie świadczy to o desperacji Prawa i Sprawiedliwości. - PiS już wie, że nie da się utrzymać władzy bez posiadania w swoim ręku mediów. PiS robi wszystko, aby tę władzę przejąć, a Polki i Polacy będą mieli dostęp tylko do informacji infiltrowanej i kontrolowanej przez PiS - podkreśliła posłanka.

Posłanka Lewicy Joanna Senyszyn przekonywała, że projekt ustawy PiS jest sprzeczny z konstytucją.

Rzepa: zamach na TVN, wypowiedzenie wojny dyplomatycznej USA

Jarosław Rzepa (Koalicja Polska-PSL) podkreślił, że projekt to "jest zamach, zamach przede wszystkim na TVN, a de facto wypowiedzenie pewnej wojny dyplomatycznej Stanom Zjednoczonym". - Uważam, że bardzo niebezpieczną drogę wybraliście państwo, w konsekwencjach może być bardzo bolesna - dodał poseł. Pytał także, "od kiedy Stany Zjednoczone są wrogim krajem dla Polski?". Rzepa poinformował, że składa w imieniu swojego klubu wniosek o odrzucenie projektu w pierwszym czytaniu.

Rzepa: to jest zamach na TVN i wypowiedzenie dyplomatycznej wojny Stanom Zjednoczonym
Rzepa: to jest zamach na TVN i wypowiedzenie dyplomatycznej wojny Stanom ZjednoczonymTVN24

Mirosław Suchoń (Polska 2050) podkreślił, że jego koło ocenia tę ustawę jako "proces egzekucji jednego z wolnych mediów w Polsce, tego medium, które dostarcza rzetelnych, niezależnych informacji". - Dlatego ta ustawa powinna trafić do kosza - powiedział. Według niego projekt jest "przykładem najgorszego uderzenia w możliwość uzyskania przez obywateli rzetelnych informacji, obywatele mają prawo pozyskiwać informacje z wielu różnych źródeł".

Kidawa-Błońska: projekt noweli prawa medialnego skierowany tylko do TVN24

Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska (KO) wskazała, że projekt ustawy "skierowany jest tak naprawdę tylko do jednego kanału tematycznego, czyli do kanału TVN24". - Zrobienie ustawy tylko do jednego kanału tematycznego świadczy o tym, że panicznie boicie się prawdy - dodała.

Zdaniem Kidawy-Błońskiej "trzeba zająć się telewizją publiczną, tak zwaną, bo tam jest prowadzona wojną z Polską i z polskimi obywatelami przez prowadzenie kłamliwych informacji".

Kidawa-Błońska: Ta ustawa skierowana jest tylko do jednego kanału tematycznego. To świadczy o tym, że panicznie boicie się prawdy
Kidawa-Błońska: Ta ustawa skierowana jest tylko do jednego kanału tematycznego. To świadczy o tym, że panicznie boicie się prawdyTVN24

Cezary Tomczyk (KO) ocenił, że "warto sobie zdać sprawę z tego, że wszyscy, którzy poprą tę ustawę, poprą mordowanie wolności słowa w Polsce". - Chcecie uciszyć wolność słowa w Polsce, bo jest kluczowym świadkiem tego, co robicie w Polsce w ciągu sześciu lat - uznał.

Urszula Augustyn (KO) zwróciła się do autorów projektu noweli: - Atakujecie państwo wolność środków społecznego przekazu, wyrażania własnych poglądów, zdobywania, emitowania informacji, wolność słowa.

Michał Szczerba (KO) przekonywał, że wbrew zapewnieniom polityków PiS w noweli nie chodzi o kwestie gospodarcze, tylko przejęcie wpływu na działalność TVN24. Jak dodał, PiS boi się wszystkich instytucji, które patrzą mu na ręce. Natomiast Marcin Kierwiński (KO) mówił, że projekt został napisany na polityczne zamówienie i stanowi "domknięcie układu" przez PiS.

Tomczyk: Przypomina mi się gest Joanny Lichockiej. Wydaje się, że właśnie to robicie dzisiaj polskiemu społeczeństwu
Tomczyk: Przypomina mi się gest Joanny Lichockiej. Wydaje się, że właśnie to robicie dzisiaj polskiemu społeczeństwuTVN24

Iwona Śledzińska-Katarasińska (KO) wyraziła przekonanie, że "wszelkie zmiany w prawie medialnym powinny być wprowadzane dopiero, gdy zamknięty zostanie proces koncesyjny dla nadawców". Dodała, że "dopóki nie jest zamknięty proces koncesyjny, ta ustawa jest tylko i wyłącznie po to by zmienić reguły gry w trakcie tego procesu". Oceniła, że "projekt łamie konstytucyjne standardy stanowienia prawa, łamie konstytucyjne wolności i godzi w gospodarcze interesy Polski".

Przypomniała, że Polskę obowiązuje traktat "o specjalnych relacjach gospodarczych" z USA. Podkreśliła, że TVN jest największą inwestycją Amerykanów w Polsce. Dodała, że nowelizacja powinna dotyczyć nowych, a nie obecnych nadawców. Posłanka podkreśliła, że w obecnym kształcie "narusza ona ochronę praw słusznie nabytych" nadawcy, którym jest TVN.

Śledzińska-Katarasińska o projekcie anty-TVN: łamie konstytucyjne standardy stanowienia prawaTVN24

Szuleka: projekt ustawy anty-TVN jest nie do przyjęcia z trzech powodów

W czasie posiedzenia swoje opinie mogli wyrazić również zaproszeni goście. Małgorzata Szuleka z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka oceniła, że "przedstawiony projekt jest nie do przyjęcia z trzech powodów". Wskazywała, że stwarza on "fundamentalne zagrożenie dla swobody wypowiedzi, zasady demokratycznego państwa prawnego oraz unijnej zasady swobody przepływu kapitału".

W ocenie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, projekt ustawy tworzy również zagrożenia dla unijnego prawa wolności przepływu kapitału.

CZYTAJ WIĘCEJ: "Instrumentalizacja prawa dla realizacji interesów partyjnych". Ekspertyza HFPC >>>

Projekt ustawy anty-TVN a koncesja dla TVN24

Grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości wniosła 7 lipca do Sejmu projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji. "Wolą ustawodawcy jest, by spółki z siedzibą w Polsce nie mogły być kontrolowane przez podmioty spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego" - napisano w uzasadnieniu. W zgodnej opinii komentatorów zmiany wymierzone są w niezależność TVN. TVN24 wciąż czeka na przedłużenie przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji koncesji, która wygasa 26 września. Wniosek o jej przedłużenie został złożony w lutym 2020 roku. KRRiT twierdzi, że problem leży w "sytuacji właścicielskiej" grupy TVN.

Zarząd stacji w oświadczeniu napisał, że w 2015 roku Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zaakceptowała wejście amerykańskiego kapitału do TVN. Od 2016 roku - w takich samych warunkach właścicielskich - KRRiT wydała już koncesje dla kanałów TVN24 BiS, TTV i TVN International West. W sprawie koncesji dla TVN24 odbyły się w czwartek 22 lipca dwa głosowania w KRRiT. Nie doszło jednak do żadnych rozstrzygnięć.

Właścicielem TVN jest Discovery poprzez spółkę zależną Polish Television Holding BV w Holandii, a więc należącą do Europejskiego Obszaru Gospodarczego. 

>> Oświadczenie zarządu Spółki TVN S.A. >> Oświadczenie TVN w związku z projektem ustawy medialnej >> Oświadczenie Discovery, Inc. W związku z projektem ustawy medialnej

Autorka/Autor:akr, js/rzw

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości
Z rozpaczy tracą pamięć albo chcą zniknąć. Piszą SMS do mamy: "Niehce mi się rzyć" 

Z rozpaczy tracą pamięć albo chcą zniknąć. Piszą SMS do mamy: "Niehce mi się rzyć" 

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Prezydent Joe Biden zdecydowanie wygrał prawybory Partii Demokratycznej w stanie Michigan. Znacząca liczba wyborców nie wskazała jednak na żadnego kandydata za sprawą kampanii społeczności muzułmańskiej. Kolejne pewne zwycięstwo w republikańskich prawyborach odniósł Donald Trump.

Joe Biden i Donald Trump zdecydowanie wygrali prawybory w Michigan

Joe Biden i Donald Trump zdecydowanie wygrali prawybory w Michigan

Źródło:
PAP, Reuters, CNN

Przez Warszawę przeszli rolnicy. Chcą lepszych warunków pracy i dbania przez rząd i Unię Europejską o ich interesy. Podkreślają, że nie mają nic przeciwko Ukrainie i nie chcą wyprowadzania Polski z UE. Ale ich obecność wykorzystują osoby, które podnoszą antyukraińskie i antyunijne nastroje. To między innymi mężczyzna widywany regularnie z ambasadorem Rosji. Wtopił się we wtorek w tłum i trzymał swój transparent. Już tydzień temu MSZ ostrzegło, że "skrajne ugrupowania" i "rosyjska agentura" mogą działać w trakcie protestów i próbować je przejmować.

Człowiek pojawiający się przy ambasadorze Rosji wykorzystał protest rolników w Warszawie

Człowiek pojawiający się przy ambasadorze Rosji wykorzystał protest rolników w Warszawie

Źródło:
"Fakty" TVN, tvn24.pl, PAP

Tej misji lekarze długo nie zapomną. Było kilka godzin, żeby przetransportować serce z warmińsko-mazurskiego do Wrocławia. Do akcji ruszył policyjny śmigłowiec, wojskowy samolot i sztab ludzi. W trakcie przygotowań pacjentki do zabiegu okazało się, że przez niezgodność immunologiczną nie można przeprowadzić operacji. Lekarze błyskawicznie dotarli do innej kobiety, która czekała na przeczep. Dziś już bije jej nowe serce. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Walka o życie i wyścig z czasem

Walka o życie i wyścig z czasem

Źródło:
TVN24

Mieszkańcy jednego z domów na Woli wezwali policję do agresywnego sąsiada. 45-latek odpowie za groźby i uprawianie konopi indyjskich.

"Przyszedł przed dom sąsiadów, wyzywał ich, obrażał i groził". To był początek jego kłopotów

"Przyszedł przed dom sąsiadów, wyzywał ich, obrażał i groził". To był początek jego kłopotów

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Północnokoreańskie fabryki amunicji działają na pełnych obrotach, aby dostarczać broń do Rosji – powiedział minister obrony Korei Południowej Shin Won-sik, cytowany we wtorek przez agencję Yonhap. Minister powiedział również, że satelita szpiegowski Pjongjangu nie wykazuje oznak funkcjonowania.

Minister obrony Korei Południowej: fabryki w Korei Północnej działają na pełnych obrotach, by dostarczyć broń Rosji

Minister obrony Korei Południowej: fabryki w Korei Północnej działają na pełnych obrotach, by dostarczyć broń Rosji

Źródło:
PAP

Fregaty rakietowe i okręty rakietowe Gdyńskiego Dywizjonu Okrętów Bojowych wezmą udział w rozpoczynających się w czwartek manewrach sił 3 Flotylli Okrętów. Ćwiczenia taktyczne, przewidujące między innymi strzelanie artyleryjskie potrwają do 8 marca. Ich kryptonim to OSTROBOK-24.

Manewry na Bałtyku. Polskie okręty będą ćwiczyć ochronę morskich szlaków

Manewry na Bałtyku. Polskie okręty będą ćwiczyć ochronę morskich szlaków

Źródło:
PAP

Portugalska marynarka wojenna zwraca uwagę na liczne rosyjskie okręty, które jej zdaniem stwarzają zagrożenie dla Portugalii i Hiszpanii. Szczególnie aktywne są jednostki szpiegowskie - poinformowało dowództwo.

Portugalska marynarka wojenna: od wybuchu wojny w Ukrainie u brzegów pojawiło się 39 rosyjskich okrętów

Portugalska marynarka wojenna: od wybuchu wojny w Ukrainie u brzegów pojawiło się 39 rosyjskich okrętów

Źródło:
PAP

Londyńska policja metropolitalna poinformowała o aresztowaniu szóstej osoby oskarżonej o przynależność do bułgarskiej siatki szpiegowskiej, która na terenie Wielkiej Brytanii i innych krajów europejskich pozyskiwała informacje na rzecz Rosji.

Tihomir Iwanow Iwanczew szpiegował na rzecz Rosji. Został aresztowany w Londynie

Tihomir Iwanow Iwanczew szpiegował na rzecz Rosji. Został aresztowany w Londynie

Źródło:
PAP

Możliwe, że 500 lat temu na miastenię cierpiała Mona Lisa. Może podstawowy kłopot to ten, że choroba jest bardzo trudna do zdiagnozowania. Czasem mijają lata, zanim zacznie się właściwe leczenie. Miastenia to bardzo rzadka choroba, której oblicze w jakiś sposób znają miliardy ludzi na świecie.

Na początku wydaje się, że to zwykłe zmęczenie. Potem jest coraz gorzej. Czym jest miastenia?

Na początku wydaje się, że to zwykłe zmęczenie. Potem jest coraz gorzej. Czym jest miastenia?

Źródło:
Fakty TVN

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia proponuje rolnikom okrągły stół. Król Norwegii Harald V trafił do szpitala w Malezji. Z kolei kraje NATO, w reakcji na ostatnie wystąpienie prezydenta Francji Emmanuela Macrona deklarują, że nie zamierzają wysyłać żołnierzy na Ukrainę. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć 28 lutego.

Rzeczy, które warto wiedzieć w środę 28 lutego

Rzeczy, które warto wiedzieć w środę 28 lutego

Źródło:
PAP, TVN24

Centralne Dowództwo USA (CENTCOM) poinformowało, że 27 lutego amerykańskie samoloty i okręt koalicji zestrzeliły na Morzu Czerwonym pięć dronów szturmowych lecących z terytorium Jemenu. We wtorek dpa podała, że niemiecka fregata "Hessen", biorąca udział w unijnej misji wojskowej Aspides zestrzeliła tego dnia dwa drony Huti.

Amerykańskie samoloty i okręt koalicyjny zestrzeliły pięć dronów szturmowych Huti na Morzu Czerwonym

Amerykańskie samoloty i okręt koalicyjny zestrzeliły pięć dronów szturmowych Huti na Morzu Czerwonym

Źródło:
PAP

Do tragicznego wypadku doszło na jednej z siłowni w Grudziądzu (woj. kujawsko-pomorskie). Podczas wykonywania ćwiczeń na 29-latka spadła najprawdopodobniej sztanga. Obrażenia były tak poważne, że mężczyzny nie udało się uratować. Dokładne okoliczności tej tragedii wyjaśni prokuratorskie śledztwo.

Tragedia na siłowni. Nie żyje 29-latek

Tragedia na siłowni. Nie żyje 29-latek

Źródło:
tvn24.pl

735 dni temu rozpoczęła się rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski we wtorek wieczorem przybył do Albanii, aby wziąć udział w konferencji dotyczącej bezpieczeństwa. To jego pierwsza podróż do tego bałkańskiego kraju - poinformowała AFP. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin z i wokół Ukrainy.

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

Dzisiaj brakuje liderów protestów, rolnicy muszą ich wybrać, to jest potrzebne i im, i rządowi, tak naprawdę każdej stronie - mówił w "Kropce nad i" w TVN24 Michał Kołodziejczak, wiceminister rolnictwa. Jednocześnie dodał, że "rolnicy walczą w słusznej sprawie", chociaż nie zgadza się ze wszystkimi ich postulatami. Przekazał też, że dysponuje już listą firm, które sprowadzały do Polski ukraińskie zboże. Ma ich być 570.

Kołodziejczak wskazuje, czego brakuje dziś rolnikom. "To jest potrzebne każdej stronie"

Kołodziejczak wskazuje, czego brakuje dziś rolnikom. "To jest potrzebne każdej stronie"

Źródło:
TVN24, PAP

Rozumiem, że pan Edgar chce się teraz wybielić. Dobrze, niech mówi. (...) Kodeks postępowania karnego przewiduje w takich sytuacjach złagodzenie kary - mówił w "Faktach po Faktach" Adam Szłapka, minister do spraw Unii Europejskiej, o zeznaniach Edgara Kobosa przed komisją śledczą do spraw afery wizowej.

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Adam Szłapka: Edgar Kobos chce się wybielić, niech mówi, kodeks przewiduje złagodzenie kary

Źródło:
TVN24
Wiemy, jakie dowody zgubiła podkomisja smoleńska. Ujawniamy zdjęcia części Tupolewa

Wiemy, jakie dowody zgubiła podkomisja smoleńska. Ujawniamy zdjęcia części Tupolewa

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Stany Zjednoczone, Polska, Niemcy, Włochy, Wielka Brytania to tylko część krajów, które wykluczyły możliwość wysłania wojsk do Ukrainy. Stanowiska różnych oficjeli w tej sprawie są konsekwencją poniedziałkowej sugestii prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

Kolejne kraje NATO oświadczają: nie zamierzamy wysyłać żołnierzy na Ukrainę

Kolejne kraje NATO oświadczają: nie zamierzamy wysyłać żołnierzy na Ukrainę

Źródło:
PAP, Reuters, BBC

Sony ogłosiło, że zwolni 8 procent pracowników zatrudnionych w spółce odpowiedzialnej za PlayStation - informuje BBC. Przekłada się to na około 900 miejsc pracy.

Gigant szykuje zwolnienia. "Trudny dzień dla naszej firmy"

Gigant szykuje zwolnienia. "Trudny dzień dla naszej firmy"

Źródło:
tvn24.pl

W domu Alaina Delona, ikony francuskiego kina, zabezpieczono 72 sztuki broni palnej i trzy tysiące sztuk amunicji. 88-latek nie miał na nią zezwolenia - poinformowała we wtorek francuska prokuratura. Delon usłyszał zarzuty.

Przeszukanie w domu Alaina Delona. U aktora znaleziono broń i amunicję bez pozwolenia, usłyszał zarzuty

Przeszukanie w domu Alaina Delona. U aktora znaleziono broń i amunicję bez pozwolenia, usłyszał zarzuty

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Prawnik zmarłego rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego został we wtorek zatrzymany w Moskwie - podały rosyjskie media. Zarzucono mu "naruszenia porządku publicznego". Chodzi o Wasilija Dubkowa, który w minionym tygodniu pomagał matce Nawalnego, gdy apelowała do władz Rosji o zwrot ciała jej syna.

Media: prawnik Aleksieja Nawalnego zatrzymany

Media: prawnik Aleksieja Nawalnego zatrzymany

Źródło:
Reuters

Uznaliśmy, razem z konsulem Damianem Irzykiem, że ta sprawa śmierdzi i trzeba się jej zdecydowanie bliżej przyjrzeć - mówił na sejmowej komisji śledczej do spraw afery wizowej Mateusz Reszczyk, zastępca byłego konsula generalnego Polski w Mumbaju. Wspomniał o grupie ponad 80 osób, która miała być rzekomą ekipą filmową.

Wicekonsul przed komisją śledczą. "Afera wizowa jest fragmentem znacznie większej afery"

Wicekonsul przed komisją śledczą. "Afera wizowa jest fragmentem znacznie większej afery"

Źródło:
TVN24

Statek The World jest domem dla pływających po całym świecie multimilionerów i miliarderów. To, co dzieje się na pokładzie, długo owiane było tajemnicą. Teraz jeden z byłych pasażerów luksusowej jednostki ujawnił w rozmowie z CNN, jak wygląda życie na statku.

Pasażer o tajemnicach "najbardziej ekskluzywnego statku świata". "Zabawne, niegrzeczne, czasem skandaliczne"

Pasażer o tajemnicach "najbardziej ekskluzywnego statku świata". "Zabawne, niegrzeczne, czasem skandaliczne"

Źródło:
CNN

Pepco Group w wyniku ataku phishingowego na Węgrzech utraciło środki pieniężne o wartości około 15,5 miliona euro, nie uwzględniając potencjalnego odzyskania całości lub części tej kwoty - podała spółka w komunikacie.

Atak na wielką sieć handlową. Komunikat

Atak na wielką sieć handlową. Komunikat

Źródło:
PAP

Irlandzki sąd odrzucił roszczenia mieszkającej tam Polki, która domagała się 760 tys. euro odszkodowania za obrażenia, których miała doznać w wyniku wypadku samochodowego - informuje Independent. Według portalu sąd podjął decyzję po tym, jak wyszło na jaw zdjęcie przedstawiające udział Polki w konkursie rzucania choinką.

Media w Irlandii: Polka nie dostanie 760 tys. euro odszkodowania przez zdjęcie, na którym rzuca choinką

Media w Irlandii: Polka nie dostanie 760 tys. euro odszkodowania przez zdjęcie, na którym rzuca choinką

Źródło:
Independent

Policjanci odnaleźli zaginioną 93-letnią mieszkankę Domaradza (woj. podkarpackie). Kobieta wyszła nad ranem z domu ubrana w cienki dres i pantofle. Była 300 metrów od domu w opuszczonym budynku.

W opuszczonym domu odnaleźli zaginioną staruszkę 

W opuszczonym domu odnaleźli zaginioną staruszkę 

Źródło:
tvn24.pl

Siły pokojowe ONZ (UNIFIL) ostrzegły we wtorek przed eskalacją przy północnej granicy Izraela. Wcześniej izraelski minister obrony powiedział, że Iran, Hezbollah i Hamas zamierzają wykorzystać rozpoczynający się 10 marca muzułmański święty miesiąc ramadan do realizacji drugiego etapu planu, który rozpoczął się 7 października 2023 roku przeprowadzonym ze Strefy Gazy atakiem Hamasu na Izrael.

Siły pokojowe ONZ o możliwej eskalacji na północnej granicy Izraela. Wymiana ognia wzbiera na sile

Siły pokojowe ONZ o możliwej eskalacji na północnej granicy Izraela. Wymiana ognia wzbiera na sile

Źródło:
PAP

Członkini niemieckiej grupy terrorystycznej Frakcji Czerwonej Armii (RAF) Daniela Klette została aresztowana w poniedziałek w Berlinie. Kobieta przez kilkadziesiąt lat pozostawała nieuchwytna – odpowie za przeprowadzenie licznych napadów z bronią w ręku i usiłowanie morderstwa.

Terrorystka RAF aresztowana w Berlinie. Kilkadziesiąt lat od ataków

Terrorystka RAF aresztowana w Berlinie. Kilkadziesiąt lat od ataków

Źródło:
PAP

Smog snuje się nad Polską w środowy poranek. Miejscami na mapie jakości powietrza pojawiły się czerwone i pomarańczowe punkty. Sprawdź, jakim powietrzem oddychasz.

Najlepiej byłoby wstrzymać oddech. Gdzie jest smog

Najlepiej byłoby wstrzymać oddech. Gdzie jest smog

Źródło:
tvnmeteo.pl

Pogoda na dziś. W środę 28.02 na dużym terenie Polski należy spodziewać się słabych opadów deszczu. Termometry wskażą od 7 stopni Celsjusza na północy kraju do 18 stopni na południowym wschodzie.

Pogoda na dziś - środa 28.02. Duże różnice temperatury i deszcz w wielu miejscach

Pogoda na dziś - środa 28.02. Duże różnice temperatury i deszcz w wielu miejscach

Źródło:
tvnmeteo.pl

Najnowszy sondaż partyjny to badanie IBRiS dla "Rzeczpospolitej", którego wyniki opublikowano we wtorkowym wydaniu gazety. Kolejny raz na czele znalazła się Koalicja Obywatelska, traci za to PiS. Poniżej publikujemy kolejne badania poparcia dla ugrupowań politycznych w tym roku.

KO zyskuje, PiS traci. "Wyraźny trend" w sondażach 

KO zyskuje, PiS traci. "Wyraźny trend" w sondażach 

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Były konsul generalny Polski w Mumbaju Damian Irzyk zeznał we wtorek przed komisją śledczą do spraw afery wizowej, że otrzymywał maile z MSZ w sprawie przyjęcia grup aplikantów wizowych z Indii, którzy według resortu mieli realizować w Polsce produkcje filmowe. Gdy polscy dyplomaci nabrali w tej sprawie wątpliwości, według Irzyka "konsulat w Mumbaju był poddany bezprecedensowym naciskom" Powiedział również, że konsul generalny Hiszpanii ostrzegł go o "nowym sposobie na przejazd z Indii do Meksyku". Jak dodał, po przekazaniu pracownikowi konsulatu USA listy nazwisk "filmowców", którzy ubiegali się o wizę do Polski, otrzymał od niego informację, że finalnie 21 z nich trafiło do Meksyku.

"Konsulat w Mumbaju był poddany bezprecedensowym naciskom". Część "filmowców" trafiła do Meksyku

"Konsulat w Mumbaju był poddany bezprecedensowym naciskom". Część "filmowców" trafiła do Meksyku

Źródło:
TVN24

Meksykański wulkan Popocatepetl znów się przebudził, wyrzucając w powietrze kłęby pyłu i dymu. Z tego powodu niektóre linie lotnicze zdecydowały się na odwołanie lotów ze stołecznego lotniska. W regionie ogłoszono alert ostrzegający przed aktywnością wulkaniczną.

77 wyziewów z krateru. Alert w Meksyku

77 wyziewów z krateru. Alert w Meksyku

Źródło:
PAP, El Pais, CENAPRED

Osiąganie dodatniego wyniku finansowego nie jest celem banków centralnych, w tym Narodowego Banku Polskiego. Ze względu na utrzymujące się na świecie wyższe stopy procentowe coraz więcej banków centralnych odnotowuje ujemne wyniki finansowe - podał NBP we wtorkowym komunikacie.

NBP zabiera głos w sprawie wyniku finansowego. Pisze o "papierowej stracie"

NBP zabiera głos w sprawie wyniku finansowego. Pisze o "papierowej stracie"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Niemiecki związek zawodowy Verdi wezwał personel naziemny Lufthansy do trzydniowego strajku ostrzegawczego. Strajk ma rozpocząć się w środę i potrwać do piątku.

Szykuje się strajk ostrzegawczy na niemieckich lotniskach

Szykuje się strajk ostrzegawczy na niemieckich lotniskach

Źródło:
PAP

"Sami swoi. Początek" kolejny weekend króluje w zestawieniu box office. W ciągu dziesięciu dni od premiery koprodukcję TVN Warner Bros. Discovery w reżyserii Artura Żmijewskiego widziało już pół miliona widzów.

"Sami swoi. Początek" kinowym hitem

"Sami swoi. Początek" kinowym hitem

Źródło:
TVN, TouTube