W najbliższy piątek w Kościele katolickim obchodzona jest uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa. Ustanowione z polskiej inicjatywy święto jest ruchome i wypada zawsze osiem dni po Bożym Ciele. Dzień ten nie jest jednak ustawowo wolnym od pracy.
Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa jest w Kościele katolickim świętem ruchomym i przypada zawsze w drugi piątek po święcie Bożego Ciała. Może zatem wypaść między 29 maja a 2 lipca.
Uroczystość upamiętnia objawienia, których święta Małgorzata Maria Alacoque z klasztoru sióstr wizytek we francuskim Paray-le-Monial doświadczyła w latach 1673-1675. W objawieniach tych Jezus Chrystus miał polecić jej ustanowienie święta ku czci Jego Serca i obiecać wiele łask tym, którzy będą to święto obchodzić. Od 1995 roku z inicjatywy Jana Pawła II uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa jest również Światowym Dniem Modlitwy o Uświęcenie Kapłanów.
Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa
W tym roku Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa obchodzona jest 24 czerwca. Dzień ten nie jest ustawowo wolnym od pracy, nie wiąże się również ze specjalnymi wymaganiami wobec wiernych. Katolicy nie są tego dnia formalnie zobowiązani do udziału w mszy świętej ani do powstrzymywania się od prac niekoniecznych.
Zgodnie z naukami Kościoła można również jeść tego dnia mięso, ponieważ wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów mięsnych należy zachować we wszystkie piątki, z wyjątkiem tych, w które przypada jakaś uroczystość.
Wielokrotnie ponawiany akt
Polscy królowie i biskupi zabiegali o ustanowienie święta Bożego Serca już w pierwszej połowie XVIII wieku. Watykan zareagował na prośby polskich hierarchów w 1765 roku. Wtedy papież Klemens XIII zatwierdził święto Najświętszego Serca Jezusa dla Królestwa Polskiego. W 1856 r. Pius IX rozszerzył je na cały Kościół, a w 1889 r. Leon XVIII przyznał mu rangę uroczystości. Dziesięć lat później powierzył Sercu Jezusowemu "cały Kościół i rodzaj ludzki".
Polscy biskupi kilkukrotnie poświęcali także ojczyznę Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Po raz pierwszy dokonano tego 27 lipca 1920 roku na Jasnej Górze po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Akt ponawiano następnie w 1951, 1976, 2011 i 2021 roku. Jak 70 lat temu tłumaczył episkopat, w ten sposób "naród wyraża niezłomną wolę, by wszystkie dziedziny życia, zarówno prywatne jak i publiczne, były urządzone według zasad Jezusa Chrystusa".
Źródło: tvn24.pl, PAP