W czwartek w Kościele katolickim obchodzone jest święto Bożego Ciała. W wielu parafiach na terenie całego kraju powstają barwne ołtarze, które wierni odwiedzają w trakcie uroczystej procesji. Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski jezuita ksiądz Leszek Gęsiak przypomniał, że w Boże Ciało katolicy mają obowiązek uczestniczenia we mszy świętej.
W czwartek w Kościele katolickim przypada uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, zwana potocznie Bożym Ciałem. Centralnym punktem obchodów w Polsce jest msza święta i procesja eucharystyczna z Najświętszym Sakramentem do czterech ołtarzy.
Rzecznik Konferencji Episkopatu Polski jezuita ksiądz Leszek Gęsiak zaznaczył, że w czasie procesji eucharystycznej z Najświętszym Sakramentem, "Kościół manifestuje publicznie obecność Chrystusa na świecie". "Wierni przyznają się do bycia uczniami Chrystusa, dając świadectwo swojej przynależności do wspólnoty Kościoła. Ukazują tym samym, że wiara nie jest ich prywatną sprawą, ponieważ z przekonań prywatnych wynikają konkretne działania społeczne" - przekazał.
Procesje eucharystyczne po dwóch latach pandemii wracają na ulice miast. W tym roku w większych miastach, na przykład w Warszawie, Krakowie czy Poznaniu, odbędą się zgodnie z tradycją centralne procesje Bożego Ciała.
Ks. Gęsiak przypomniał, że w Boże Ciało katolicy mają obowiązek uczestniczenia we mszy świętej. "Udział w procesji Bożego Ciała jest dobrowolny, a osoby uczestniczące w niej mogą uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami" - przekazał.
Procesje Bożego Ciała
Święto Bożego Ciała dla całego Kościoła powszechnego ustanowił w roku 1264 roku papież Urban IV bullą "Transiturus". Stało się to rok po cudzie eucharystycznym w Bolsenie we Włoszech, gdzie zaczęła krwawić hostia w rękach księdza wątpiącego w przemianę chleba i wina w ciało i krew Jezusa Chrystusa. W Polsce obchody święta wprowadził w diecezji krakowskiej w 1320 roku biskup Nanker.
Tego dnia parafianie podążają w procesji ulicami miast i miejscowości, odwiedzając specjalnie przygotowane ołtarze polowe, udekorowane kwiatami. Kwiaty towarzyszą obchodom tego święta od lat, gdyż wykorzystuje się je do sypania płatków przed Najświętszym Sakramentem oraz plecenia wianków, które święcono w oktawę Bożego Ciała.
Tradycja układania dywanów kwiatowych
W Spycimierzu (woj. łódzkie) oraz Kluczu, Olszowej, Zalesiu Śląskim i Zimnej Wódce (woj. opolskie) kwiaty wykorzystywane są w jeszcze większym nakładzie, ponieważ każdego roku obchodom Bożego Ciała towarzyszy tradycja układania dywanów z kwiatów.
- To piękny zwyczaj łączący się ze świętem Bożego Ciała w Polsce. Mieszkańcy umiejętność układania kompozycji kwiatowych przekazują sobie z pokolenia na pokolenie. Rokrocznie w przygotowaniu kwietnych dywanów biorą udział całe rodziny, które już na kilka dni przed Bożym Ciałem zbierają kwiaty, zarówno te polne jak i ogrodowe, a następnie w czwartek od rana rozpoczyna się wspólne układanie artystycznych kompozycji. Dominują w nich motywy religijne oraz lokalne wzory, które są szczególnie okazałe przy czterech ołtarzach, gdzie zatrzymuje się procesja. Zwyczaj ten jest elementem budowania tożsamości kulturowej mieszkańców oraz ważnym czynnikiem integrującym lokalną społeczność - powiedziała Elżbieta Ofat, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
W 2021 roku kwietne dywany zostały wpisane na Listę Reprezentatywną Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24