Urna z prochami Sławomira Mrożka wystawiona będzie w Barbakanie w dniu pogrzebu pisarza 17 września. Następnie zostanie złożona w Panteonie Narodowym w podziemiach kościoła św. Piotra i Pawła w Krakowie.
W wydanym w czwartek wspólnym komunikacie Wydawnictwo Literackie, Fundacja Panteon Narodowy oraz Urząd Miasta Krakowa poinformowały, że w dniu pogrzebu, 17 września, o godz. 10 w krakowskim Barbakanie wystawiona będzie urna z prochami Sławomira Mrożka oraz księga kondolencyjna. Będzie to okazja dla mieszkańców Krakowa do pożegnania ze Sławomirem Mrożkiem.
Ostatnie pożegnanie
W dniu pogrzebu o godz. 12.30 urna zostanie przewieziona karawanem konnym spod Barbakanu do kościoła św. Piotra i Pawła przy ul. Grodzkiej. W uroczystościach żałobnych, którym przewodniczyć będzie metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz, uczestniczyć będą rodzina Sławomira Mrożka, przyjaciele i współpracownicy pisarza oraz przedstawiciele władz państwowych i samorządowych.
Uroczystości będą jednocześnie transmitowane na telebimie ustawionym na pl. św. Marii Magdaleny. Panteon Narodowy będzie dostępny dla mieszkańców Krakowa przez ok. godzinę po zakończeniu uroczystości żałobnych. Na trasie konduktu przewidziane są zmiany w organizacji ruchu. Sławomir Mrożek zmarł w Nicei 15 sierpnia nad ranem w wieku 83 lat.
Spocznie w Panteonie Narodowym
Powstający Panteon Narodowy w kościele św. Piotra i Pawła ma być naturalną kontynuacją dwóch wcześniejszych krakowskich miejsc pamięci narodowej: Grobów Królewskich na Wawelu oraz Krypty Zasłużonych w kościele o. Paulinów na Skałce. Podziemia kościoła św. Piotra i Pawła mają być miejscem pochówku ludzi kultury, sztuki i nauki rozsławiających Polskę na świecie, a nie polityków. Jesienią zeszłego roku została otwarta pierwsza część Panteonu Narodowego. Uroczystość odbyła się w 400. rocznicę śmierci ks. Piotra Skargi, pochowanego w krypcie tej krakowskiej świątyni. Prace budowlane związane z tworzeniem Panteonu potrwają jeszcze około trzech lat. Decyzje, kto tam spocznie, będzie podejmować siedmioosobowa kapituła, w której składzie znaleźli się: metropolita krakowski, minister kultury i dziedzictwa narodowego, prezes Polskiej Akademii Nauk, prezes Polskiej Akademii Umiejętności, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezydent Krakowa oraz przewodniczący Rady Fundacji Panteon Narodowy. Pomysł, by w kościele św. Piotra i Pawła stworzyć Panteon pojawił się, gdy ojcowie paulini wycofali się z projektu rozbudowy w ich świątyni Krypty Zasłużonych na Skałce. Fundacja Panteon Narodowy została powołana w maju 2010 r. przez 11 krakowskich wyższych szkół publicznych, Polską Akademię Umiejętności i Archidiecezję Krakowską.
Autor: kg/iga / Źródło: PAP