Trybunał Konstytucyjny znów przełożył rozprawę w sprawie kar nałożonych przez TSUE. "GW": z powodu sporu nie ma pełnego składu

Źródło:
Gazeta Wyborcza, tvn24.pl, PAP
Zoll: czy my dzisiaj w ogóle mamy Trybunał Konstytucyjny?
Zoll: czy my dzisiaj w ogóle mamy Trybunał Konstytucyjny?TVN24
wideo 2/6
Zoll: czy my dzisiaj w ogóle mamy Trybunał Konstytucyjny?TVN24

Trybunał Konstytucyjny po raz kolejny przełożył termin rozprawy w sprawie unijnych przepisów, na podstawie których Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nałożył kary na Polskę. Jak pisze "Gazeta Wyborcza", do rozstrzygnięcia potrzeba pełnego składu pod przewodnictwem prezesa, a takiego składu nie udało się zebrać. Sześciu członków TK domaga się wyboru kandydatów na następcę Julii Przyłębskiej.

Przepisy, które pozwoliły Trybunałowi Sprawiedliwości UE ukarać Polskę zakwestionował minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Chodzi między innymi o kary za nierespektowanie orzeczeń TSUE, w tym karę miliona euro dziennie za niewykonanie postanowienia dotyczącego sądownictwa dyscyplinarnego.

TK odwołuje kolejne rozprawy

Trybunał Konstytucyjny ma problem z rozstrzygnięciem sprawy. "Gazeta Wyborcza" przypomniała, że w lutym ubiegłego roku jego skład zebrał się "dosłownie na minutę", a w kolejnych miesiącach TK wyznaczał kolejne terminy i bez podania przyczyn je odwoływał.

Rozprawa, którą udało się zorganizować w październiku zeszłego roku, trwała godzinę po czym przewodnicząca składowi Julia Przyłębska ogłosiła przerwę do grudnia. Później sprawa została przełożona najpierw na 21 stycznia, a następnie na 21 marca. Teraz termin został zmieniony na 27 kwietnia.

"GW" napisała, że powodem odwoływania wcześniejszych rozpraw mógł być brak stanowisk prezydenta Andrzeja Dudy oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych co do konstytucyjności przepisów. Dodała, że w październiku ubiegłego roku Przyłębska po raz kolejny zażądała tych stanowisk, wyznaczając czas na ich złożenie. 

Wśród dokumentów sprawy zamieszczonych na stronie TK nie ma stanowiska MSZ, ale pojawiło się stanowisko prezydenta. Według niego argumentacja prokuratora generalnego "w istocie jest słuszna", chociaż wniosek - z różnych powodów - budzi wątpliwości. "Należy podkreślić, że Wnioskodawca pominął niektóre kwestie istotne z punktu widzenia uzasadnienia wniosku" - czytamy w stanowisku.

Impas w Trybunale Konstytucyjnym
Impas w Trybunale KonstytucyjnymTVN24

Spór w TK w sprawie Julii Przyłebskiej

Jak oceniła "GW", odwoływane w ubiegłym roku rozprawy wskazywały, że TK może nie chcieć rozstrzygnąć tej sprawy, tym bardziej że w tle były negocjacje polskiego rządu z Komisją Europejską w sprawie wypłaty zamrożonych pieniędzy z KPO, których dotąd nie odblokowano. Obecnie, pisze gazeta, dochodzi do tego inny problem, który w praktyce może uniemożliwić TK rozstrzygnięcie sprawy. Karami nałożonymi na Polskę zajmuje się pełen skład, czyli co najmniej 11 osób z 15 pod przewodnictwem prezesa, tymczasem według sześciu członków trybunału nie ma on dziś prezesa, gdyż kadencja obecnej prezes upłynęła 20 grudnia ubiegłego roku, po 6 latach, i jednocześnie Przyłębska nie ma możliwości ponownego ubiegania się o tę funkcję.

Domagają się oni wyboru kandydatów na następcę Przyłębskiej, zauważając, że prezes potrzebny jest do rozpoznawania spraw w pełnym składzie.  Ta utrzymuje, że pełniona przez nią funkcja prezesa wygasa z końcem jej kadencji sędziego TK - 9 grudnia 2024 roku.

CZYTAJ: Spór w Trybunale Konstytucyjnym. Zgromadzenie Ogólne Sędziów wydało uchwałę w sprawie kadencji Julii Przyłębskiej

Duda: niech się Trybunał Konstytucyjny odkłóci, skoro jest wewnętrznie skłócony, i weźmie się do roboty
Duda: niech się Trybunał Konstytucyjny odkłóci, skoro jest wewnętrznie skłócony, i weźmie się do roboty TVN24

"Gazeta Wyborcza" podkreśla , że bez sześciu "zbuntowanych" członków Trybunał Konstytucyjny nie ma pełnego składu. Powołuje się na informację "Rzeczpospolitej", że nie stawili się oni na naradzie pełnego składu, który miał się zająć skierowaną do trybunału przez Andrzeja Dudę nowelizacją ustawy o Sądzie Najwyższym.

Według "GW" podobnie może zakończyć się próba zorganizowania rozprawy dotyczącej sprawy kar TSUE. Gazeta zwraca uwagę, że wśród "zbuntowanych" jest między innymi sędzia Zbigniew Jędrzejewski, któremu w tej sprawie przypadła rola sprawozdawcy, co oznacza, że to on powinien przygotować projekt rozstrzygnięcia TK. 

CZYTAJ W KONKRECIE24: Przyłębska zapewnia, że Trybunał Konstytucyjny działa i chwali się danymi. Sprawdzamy

TSUE nałożył kary na Polskę

Prokurator sprawiedliwości Zbigniew Ziobro złożył wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w listopadzie 2021 roku po nałożeniu przez TSUE na Polskę dwóch kar finansowych - w sprawie kopalni Turów i ówczesnej Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

W końcu października 2021 roku TSUE zobowiązał Polskę do zapłaty na rzecz Komisji Europejskiej kary w wysokości 1 miliona euro dziennie za to, że nie zawiesiła stosowania przepisów odnoszących się do uprawnień ówczesnej Izby Dyscyplinarnej SN wobec sędziów. W listopadzie ubiegłego roku polski rząd złożył wniosek o wstrzymanie naliczania kar, uzasadniając go między innymi likwidacją (w lipcu) Izby Dyscyplinarnej. Dotychczas KE nalicza jednak zobowiązania Polsce. Z szacunków Stowarzyszenia Sędziów Sądów Powszechnych "Iustitia" wynika, że w związku z funkcjonowaniem Izby Dyscyplinarnej Polska musi zapłacić już ponad 500 milionów euro kary. Komisja Europejska systematycznie potrąca Polsce kary za Izbę Dyscplinarną z unijnych funduszy.

Wcześniej - we wrześniu 2021 roku - TSUE postanowił, że Polska ma płacić KE 500 tysięcy euro dziennie za niewdrożenie środków tymczasowych i niezaprzestanie wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów.

Na początku lutego ubiegłego roku sprawa dotycząca kopalni węgla brunatnego Turów została jednak wykreślona z rejestru TSUE w następstwie ugody między Czechami i Polską przewidującej zapłatę odszkodowania dla Czech w wysokości 35 milionów euro oraz przekazanie 10 milionów euro na Fundusz Małych Projektów Środowiskowych.

Autorka/Autor:js//rzw

Źródło: Gazeta Wyborcza, tvn24.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

W centrum handlowym w Sydney doszło do ataku nożownika. W wyniku incydentu pięć osób zginęło, a kilka, w tym małe dziecko, zostało rannych. W tym czasie w galerii zakupy z córką robiła pani Joanna. "Nagle ludzie zaczęli krzyczeć, a obsługa nawoływać do ucieczki".

"Słyszałyśmy krzyki z piętra wyżej". Relacja Polki z Sydney

"Słyszałyśmy krzyki z piętra wyżej". Relacja Polki z Sydney

Źródło:
Kontakt 24

W centrum handlowym w Sydney doszło w sobotę do ataku nożownika. Mężczyzna śmiertelnie ranił pięć osób, kilka innych, w tym dziecko, zostało rannych. Napastnik został zastrzelony przez funkcjonariuszy - podała miejscowa policja, cytowana przez agencję Reutera. Z obiektu ewakuowano setki osób.

Atak nożownika w zatłoczonym centrum handlowym. "Wyglądał, jakby wpadł w szał zabijania"

Atak nożownika w zatłoczonym centrum handlowym. "Wyglądał, jakby wpadł w szał zabijania"

Źródło:
PAP, Reuters, BBC, ABC News

W czasie piątkowych obrad Sejmu kamery zarejestrowały, jak prezes PiS Jarosław Kaczyński czyta książkę - "Polskę naszych marzeń", której sam jest autorem. "Czytał z narastającym zdumieniem" - skomentował w sobotę premier Donald Tusk.

Jarosław Kaczyński czyta w Sejmie własną książkę. Tusk komentuje

Jarosław Kaczyński czyta w Sejmie własną książkę. Tusk komentuje

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24

W Antalyi na południu Turcji doszło do tragicznego wypadku kolejki linowej. Jedna osoba zginęła, a 10 zostało rannych - podaje agencja Anatolia. Tureckie media donoszą, że wśród poszkodowanych jest dwoje dzieci. Trwa akcja ratunkowa z udziałem m.in. śmigłowców.

Tragiczny wypadek kolejki linowej. Wagonik uderzył w słup, ludzie wypadli na skały

Tragiczny wypadek kolejki linowej. Wagonik uderzył w słup, ludzie wypadli na skały

Źródło:
PAP, Reuters

W miejscowości Goryń (woj. warmińsko-mazurskie) psy ścigały łosia. Zwierzę złamało nogę i utknęło w grzęzawisku. Weterynarz musiał je uśmiercić, ponieważ nie byłoby w stanie dalej funkcjonować w swoim naturalnym środowisku. Właściciel psów poniesie konsekwencje.

Psy ścigały łosia. Tragiczny finał

Psy ścigały łosia. Tragiczny finał

Źródło:
tvn24.pl

Trzy osoby zostały ranne w wypadku, do którego w sobotę nad ranem doszło w Czemiernikach (woj. lubelskie). Z nieustalonych dotąd przyczyn 23-letni kierowca zjechał z drogi i uderzył w drzewo. Nieprzytomny został przetransportowany do szpitala. Dwaj jadący z nim pasażerowie byli pijani.

Nad ranem wypadli z drogi i roztrzaskali się na drzewie

Nad ranem wypadli z drogi i roztrzaskali się na drzewie

Źródło:
tvn24.pl

W stawie przy ulicy Jana III Sobieskiego w Radomsku (woj. łódzkie) odnaleziono ciało kobiety. Zwłoki zabezpieczono i przewieziono do prosektorium, aby przeprowadzić kolejne badania. Trwa ustalanie tożsamości kobiety.

W stawie znaleziono zwłoki kobiety

W stawie znaleziono zwłoki kobiety

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura Okręgowa w Warszawie wszczęła postępowania w sprawie ceny wódek w Lidlu, Biedronce i w Kauflandzie – poinformował jej rzecznik prasowy prok. Szymon Banna. To konsekwencja zawiadomienia przez Jana Śpiewaka Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Urząd zgłosił sprawę do prokuratury. Jak tłumaczy rzeczniczka UOKiK-u, działania sieci "mogą stanowić zakazaną prawnie promocję napojów alkoholowych".

Wódka za mniej niż 10 złotych. Prokuratura wszczyna postępowania

Wódka za mniej niż 10 złotych. Prokuratura wszczyna postępowania

Źródło:
PAP

Rowerzysta chciał tak bardzo z bliska zobaczyć granicę polsko-rosyjską, że postanowił wjechać rowerem na pas drogi granicznej. Nie opłaciło mu się to. Na miejscu interweniowali strażnicy graniczni, którzy ukarali go mandatem.

Ciekawski rowerzysta ukarany mandatem. Nagranie

Ciekawski rowerzysta ukarany mandatem. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

- To bardzo bolesna inicjatywa, która miała cel wychowawczy - skomentowała na łamach La Repubblica" adwokatka Federica Viotto. Chodzi o historię mieszkańca Turynu, który wystąpił na drogę sądową przeciwko swojemu 30-letniemu synowi. Mężczyzna nie pracował i nie chciał wyprowadzić się z domu. Sąd przyznał rację ojcu i nakazał młodemu mężczyźnie opuścić dom w ciągu trzech miesięcy.

Ojciec miał dość 30-latka bez pracy. Poszedł do sądu

Ojciec miał dość 30-latka bez pracy. Poszedł do sądu

Źródło:
PAP

Czołowe zderzenie samochodu osobowego z ciężarówką przewożącą drewno na drodze krajowej numer 55 w Mokrem (woj. kujawsko-pomorskie). Trzy osoby, w tym dziecko, zostały ranne i przetransportowane do szpitala. Ciężarówka przewróciła się na bok i zablokowała drogę, z naczepy wysypało się drewno.

Ciężarówka na boku, drewno na drodze. Trzy osoby ranne w wypadku

Ciężarówka na boku, drewno na drodze. Trzy osoby ranne w wypadku

Źródło:
tvn24.pl

Chiny pomagają Rosji rozbudować jej bazę przemysłu obronnego na tak dużą skalę, że Moskwa podejmuje obecnie najbardziej ambitną od czasów sowieckich ekspansję w zakresie produkcji wojskowej - donosi CNN, powołując się na wysokich urzędników administracji prezydenta USA Joe Bidena. Wsparcie Chin ma znaczący wpływ na zdolność Rosji do kontynuowania ataku na Ukrainę, ocenia stacja.

CNN o skali chińskiej pomocy w zbrojeniu się przez Rosję. "Wypełniają krytyczne luki"

CNN o skali chińskiej pomocy w zbrojeniu się przez Rosję. "Wypełniają krytyczne luki"

Źródło:
PAP, CNN

Serbscy zbrodniarze Radovan Karadżić i Ratko Mladić są w ciężkim stanie, lekarze nie chcą im pomóc - donosi w piątek dziennik "Politika", powołujący się na ich prawników. Karadzić i Mladić odsiadują dożywotnie wyroki za ludobójstwo, są najważniejszymi skazanymi za zbrodnie popełnione w Bośni w latach 1992-95.

Media: serbscy zbrodniarze, Radovan Karadżić i Ratko Mladić, są w ciężkim stanie

Media: serbscy zbrodniarze, Radovan Karadżić i Ratko Mladić, są w ciężkim stanie

Źródło:
PAP

Mężczyzna zamordowany w środę w Szwecji, chociaż był narodowości polskiej, nie posiadał polskiego obywatelstwa - przekazał wiceszef resortu dyplomacji Andrzej Szejna. W związku z tym sprawę jego zabójstwa będzie wyjaśniała szwedzka prokuratura. - My w tej sprawie nie możemy nic więcej zrobić - zaznaczył.

Wiceszef MSZ: mężczyzna zamordowany w Szwecji nie miał polskiego obywatelstwa

Wiceszef MSZ: mężczyzna zamordowany w Szwecji nie miał polskiego obywatelstwa

Źródło:
PAP

Ksiądz archidiecezji częstochowskiej, pełniący posługę w Wielkiej Brytanii, który pozował w kalendarzu dla gejów, został odsunięty od posługi i pełnienia wszelkich urzędów oraz od pracy duszpasterskiej - podała w piątek częstochowska kuria.

Jego zdjęcia znalazły się w kalendarzu dla gejów. Ksiądz odsunięty od pracy duszpasterskiej

Jego zdjęcia znalazły się w kalendarzu dla gejów. Ksiądz odsunięty od pracy duszpasterskiej

Źródło:
PAP

Ostrzegamy przed oszustami namawiającymi klientów na nawiązanie połączenia wideo za pomocą zewnętrznych aplikacji - poinformował Toyota Bank Polska na swojej stronie internetowej. Poinstruowano, że należy zakończyć rozmowę, nie logować się na przesłane w wiadomości adresy oraz poinformować infolinię banku o zaistniałej sytuacji.

"Namawiają na połączenie video". Bank ostrzega przed działaniem oszustów

"Namawiają na połączenie video". Bank ostrzega przed działaniem oszustów

Źródło:
tvn24.pl
"Brak mobilizacji przeciwko PiS-owi". Kto naprawdę wygrał wybory samorządowe?

"Brak mobilizacji przeciwko PiS-owi". Kto naprawdę wygrał wybory samorządowe?

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Najbardziej zależy mi na tym, żeby powalczyć o przekonanie do projektu dekryminalizacji aborcji - powiedziała w "Jeden na jeden" w TVN24 wiceprzewodnicząca klubu Lewicy Dorota Olko. W piątek została powołana komisja nadzwyczajna, która zajmie się czterema projektami w sprawie aborcji. - Mam nadzieję, że jest szansa na to, żeby pracować nad jakimiś propozycjami rozwiązań. Nie wiem, czy to będzie jeden projekt, może to będą dwa projekty - mówiła.

Olko: Skłamałabym, gdybym powiedziała, że jestem pełna entuzjazmu. To krok do przodu

Olko: Skłamałabym, gdybym powiedziała, że jestem pełna entuzjazmu. To krok do przodu

Źródło:
TVN24

Prezydent USA Joe Biden powiedział, że spodziewa się irańskiego ataku "wcześniej niż później". Zapewnił jednocześnie o pomocy dla Izraela w ewentualnej obronie. - Iran nie odniesie sukcesu - powiedział Biden.

Biden o irańskim ataku na Izrael: spodziewam się, że będzie to wcześniej niż później

Biden o irańskim ataku na Izrael: spodziewam się, że będzie to wcześniej niż później

Źródło:
PAP

Łukasz Mejza (klub PiS) z mównicy sejmowej powiedział, że to on był "głównym sprawcą" imprezy w hotelu sejmowym, na którą skarżyli się mieszkańcy. Mówił, że jest "oburzony" krytyką za przywracanie tradycji, polegającej na "na wspólnym, chóralnym śpiewaniu polskich patriotycznych piosenek, przeplatanych nieco bardziej humorystyczno-biesiadnym repertuarem".

Łukasz Mejza "głównym sprawcą" imprezy w hotelu sejmowym. "Przywracamy najlepsze tradycje"

Łukasz Mejza "głównym sprawcą" imprezy w hotelu sejmowym. "Przywracamy najlepsze tradycje"

Źródło:
tvn24.pl

Libertariański prezydent Argentyny Javier Milei po raz pierwszy spotkał się w piątek z szefem Tesli Elonem Muskiem. Rozmawiali o "potrzebie uwolnienia rynków" i "eliminacji przeszkód biurokratycznych" dla inwestycji – ogłosiło biuro Mileia. Tematem miała być też inwestycja Muska w branżę litu – lekkiego metalu wykorzystywanego w produkcji akumulatorów do pojazdów elektrycznych i innych urządzeń. Argentyna dysponuje jednymi z najbogatszych złóż litu na świecie.

Miliarder Musk i prezydent Argentyny razem. Pierwsze spotkanie "przyjaciół z social mediów"

Miliarder Musk i prezydent Argentyny razem. Pierwsze spotkanie "przyjaciół z social mediów"

Źródło:
Reuters, PAP

Główny Inspektorat Sanitarny w piątek opublikował ostrzeżenia przed trzema partiami herbat różnych marek. W dwóch przypadkach stwierdzono przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu alkaloidów pirolizydynowych, a w jednym przekroczenie najwyższego dopuszczalnego poziomu pozostałości pestycydu - antrachinonu.

Ostrzeżenie przed partią herbaty. Wycofanie "w trybie pilnym"

Ostrzeżenie przed partią herbaty. Wycofanie "w trybie pilnym"

Źródło:
tvn24.pl

W naszym interesie jest wspieranie Ukrainy, ponieważ chcemy stabilności, chcemy dobrobytu, dla nas i dla naszych dzieci. Naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne - powiedział w rozmowie z reporterem "Faktów o Świecie" TVN24 BiS Jakubem Loską Charles Michel. Przewodniczący Rady Europejskiej mówił także o tym, jak ocenia zmiany w Polsce mające przywrócić praworządność oraz o zbliżających się eurowyborach.

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Charles Michel dla "Faktów o Świecie" TVN24 BiS: naszą jedyną opcją jest wspieranie Ukrainy tak długo, jak to będzie konieczne

Źródło:
Fakty o Świecie TVN24 BiS

Mieszkańcy Wysp Kanaryjskich mają dość nadmiernej turystyki. W piątek na wyspach rozpoczął się strajk głodowy, który ma zwrócić uwagę na problemy windowania cen i niszczenia środowiska naturalnego. Zjawiska te, zdaniem mieszkańców, są konsekwencją rosnącej liczby osób co roku odwiedzających Wyspy Kanaryjskiej.

Strajk głodowy na Wyspach Kanaryjskich. Mają dość turystów

Strajk głodowy na Wyspach Kanaryjskich. Mają dość turystów

Źródło:
CNN, Euronews
Ujawniamy: Enea, arabski pośrednik i ponad 13 milionów dolarów utopionych w biomasie widmo

Ujawniamy: Enea, arabski pośrednik i ponad 13 milionów dolarów utopionych w biomasie widmo

Źródło:
tvn24.pl
Premium

33,8 procent badanych oddałoby głos na Koalicję Obywatelską, gdyby wybory do parlamentu odbyły się w najbliższą niedzielę - wynika z comiesięcznego sondażu przeprowadzonego przez pracownię Opinia24. 26,4 procent respondentów wskazało na Prawo i Sprawiedliwość. Na podium z wynikiem 11,8 procent utrzymała się Trzecia Droga.

Nowy sondaż partyjny

Nowy sondaż partyjny

Źródło:
tvn24.pl

Do rad gmin i sejmików wojewódzkich weszło nieco więcej kobiet, niż w 2018 r. O kilka procent więcej będzie też wójtek, burmistrzyń i prezydentek. - Jest poprawa, ale nie ma rewolucji - komentuje Weronika Jóźwiak, inicjatorka kampanii "Dziewczyny do polityki". - Potrzebujemy nowoczesnej edukacji obywatelskiej - uważa ekspertka. Niepokojąca jest także niska frekwencja wśród najmłodszych wyborców.

W samorządach będzie więcej kobiet. "Jest poprawa, ale nie ma rewolucji"

W samorządach będzie więcej kobiet. "Jest poprawa, ale nie ma rewolucji"

Źródło:
tvn24.pl