Spór o kopalnię Turów

Spór o kopalnię Turów

Po Czechach, również Niemcy skarżą polski Turów. Robią to już po raz drugi, bo w jednej z miejscowości - niemieckiej Żytawie - niepokojąco obniża się poziom wód gruntowych. Polskie Ministerstwo Klimatu i Środowiska podjęło niedawno decyzję o przyznaniu koncesji dla kopalni Turów do 2044 roku. Okazuje się, że nie wzięto pod uwagę krytycznych wobec niej opinii. Łukasz Łubian.

Przelew wykonany - minister środowiska Czech potwierdziła, że Praga dostała od Polski 45 milionów euro w ramach porozumienia w sprawie Turowa. Do tego rachunku Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej dolicza jeszcze 68 milionów euro kar, co w sumie oznacza ponad 100 milionów euro, czyli ponad pół miliarda złotych. Wielomiesięczny spór – jak mówią eksperci - można było zakończyć łatwiej i taniej. Jan Piotrowski.

Umowa w sprawie kopalni Turów podpisana, ale licznik kar bije. Polska będzie musiała zapłacić 35 milionów euro odszkodowania dla Czech oraz 10 milionów euro na Fundusz Małych Projektów Środowiskowych. Czechy w zamian mają wycofać skargę z Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Adrianna Otręba.