"Wspólny pomysł" Ziobry i Rydzyka. "Wydamy bezsensownie 300 tysięcy". Kolejne nagrania

Źródło:
OKO.Press
"W fundacji ma nie być żadnych żon, kochanek, ani dziewczyn". Nowe taśmy Tomasza Mraza i Marcina Romanowskiego
"W fundacji ma nie być żadnych żon, kochanek, ani dziewczyn". Nowe taśmy Tomasza Mraza i Marcina Romanowskiego
wideo 2/5
"W fundacji ma nie być żadnych żon, kochanek, ani dziewczyn". Nowe taśmy Tomasza Mraza i Marcina Romanowskiego

Opublikowano nowe taśmy z rozmowy Tomasza Mraza, Marcina Romanowskiego i - tym razem - nieznanego z nazwiska wysłannika fundacji Lex Veritatis. Doszło do niej w marcu 2022 roku i dotyczyła planów przyznania w konkursie pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości na zorganizowanie koncertu z udziałem zespół Sound'n'Grace oraz Roksany Węgiel. Miał on być wspólnym pomysłem Zbigniewa Ziobry i ojca Tadeusza Rydzyka. Jak wynika z zapisu rozmowy - zarówno przedstawiciele ministerstwa, jak i zakonnik byli do niego sceptycznie nastawieni. "Wydamy bezsensownie 300 tysięcy" - komentował propozycję Romanowski. Do ustalania, jak ma wyglądać wniosek o pieniądze doszło, gdy konkurs nie został jeszcze rozpisany - podaje OKO.press.

Od kilku dni media publikują nagrania, które w ostatnich dwóch latach wykonał Tomasz Mraz - były dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości w Ministerstwie Sprawiedliwości. Mraz jest jednym z podejrzanych w śledztwie dotyczącym Funduszu Sprawiedliwości, określanym jako "główny świadek" w sprawie, który "sypie ziobrystów". Zbigniew Ziobro i jego zaplecze z Suwerennej Polski przez lata kierowało tym resortem.

AFERA WOKÓŁ FUNDUSZU SPRAWIEDLIWOŚCI

Czytaj więcej: Co powiedział były dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości

Portal tvn24.pl dotarł do nagrań z dwóch spotkań, w których w lutym i marcu tego roku udział wzięli Tomasz Mraz, Marcin Romanowski, a także dwie urzędniczki kierujące Departamentem Funduszu Sprawiedliwości, które obecnie przebywają w areszcie - Urszula D. i Karolina K.

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Nowe taśmy Mraza i Romanowskiego. Dotyczą Fundacji Profeto

Rozmowa "zdumiewająca, pełna zwrotów akcji"

W sobotę nowe taśmy opublikował także portal OKO.press. Rozmowa, którą portal opisuje jako "zdumiewającą, pełną zwrotów akcji", odbyła się 22 marca 2022 w Ministerstwie Sprawiedliwości, w gabinecie ówczesnego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego. Uczestniczą w niej także Tomasz Mraz oraz nieznany z nazwiska zakonnik, wysłany do rozmów z ministerstwem przez fundację Lux Veritatis ojca Tadeusza Rydzyka.

Rozmowa dotyczy planowanego koncertu, który - jak czytamy - jest "wspólnym pomysłem" Ziobry i Rydzyka. Mają na nim wystąpić zespół Sound'n'Grace oraz Roksana Węgiel.

"Redemptorysta ma omówić z urzędnikami ministerstwa, jak powinna wyglądać treść wniosku, który wygra w konkursie, który ma zostać dopiero rozpisany" - pisze OKO.press. "Szybko jednak okazuje się, że zarówno zakonnik, jak i wiceminister sceptycznie podchodzą do organizacji koncertu i zastanawiają się, w jaki sposób fundacja może ten konkurs... przegrać, ale zarazem nie wzbudzić podejrzeń w obu szefach" - czytamy. Według informacji portalu projekt ostatecznie nie doszedł do skutku..

"Pierwsza wątpliwość" - nic w statucie

Podczas rozmowy Tomasz Mraz ocenia wniosek fundacji. Wskazuje, że ma tylko trzy strony, a oferty składane w ministerstwie liczą zwykle po około 80-90 stron. Mraz zwraca uwagę, że w statucie fundacji Lux Veritas nie ma wyszczególnionej działalności, która by odpowiadała celom Funduszu Sprawiedliwości.

"Natomiast tutaj pierwszą wątpliwość, jaką mam, są cele statutowe tej fundacji. Bo tutaj tak naprawdę mamy działalność na rzecz nauki, szkolnictwa wyższego, edukacji, oświaty i wychowania, no to ewentualnie to jest tylko jeden punkt, który by się (nadawał - red.). to wychowanie. Potem mamy promowanie polskiej kultury, dziedzictwa narodowego, ale celem tego projektu nie jest samo w sobie promowanie dziedzictwa narodowego poprzez jakieś publiczne działania. To nie wiem, czy Roksana Węgiel jest tradycją narodową - podsumowuje Mraz.

"(Dalej - red.) pielęgnowanie polskości, rozwój świadomości narodowej, obywatelstwa, kultury w środkach komunikacji. No, ale tutaj nie ma nic o przeciwdziałaniach w tym punkcie statutu. Działaniem na rzecz ochrony, promocji zdrowia, w szczególności poprzez niesienie pomocy osobom niepełnosprawnym, wspomaganie i rozwój wspólnot społeczności lokalnych, wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej i sportu. Więc tutaj tylko i wyłącznie to jedno — wychowanie. I jeżeli to są wszystkie cele i nie da się ewentualnie zmienić statutu, to bardzo mocno trzeba akcentować to wychowanie, że to ma mieć na celu wychowywanie młodych właśnie jako przeciwdziałanie przyczynom przestępczości. To jest wychowanie, bardzo mocna aktywność na ten temat, bo to jest cel statutowy, na którym my bazujemy. Termin realizacji jest do 2025 - mówi dalej Mraz.

Zmieniony statut i instrukcja "punkt po punkcie" w sprawie pisania wniosku

W dalszej części rozmowy ministerstwo - jak czytamy w OKO.press - rekomenduje redemptoryście zmianę statutu fundacji. "Kilka miesięcy później Lux Veritatis rzeczywiście zmienia statut, do którego dodano m.in. przeciwdziałanie uzależnieniom i przyczynom przestępczości. Zmianę ujawniono w KRS na początku stycznia 2023 roku" - zwraca uwagę portal.

"W dalszej części mężczyźni omawiają, co należy wpisać w kolejne rubryki wniosku, by został dobrze oceniony i by ministerstwo mogło uznać, że koncert spełnia rolę prewencji przestępstw. Dyskutują, ile osób ma tam przyjść, jaka publika, jakie da się opisać społeczne skutki wydarzenia, czy będzie to wydarzenie na żywo, czy online, w jaki sposób i w jakich mediach będzie promowane. Tomasz Mraz szczegółowo instruuje redemptorystę i wiceministra punkt po punkcie.

"Wywalenie pieniędzy w błoto", minister i dyrektor "zafiksowani"

Jak opisuje OKO.press, rozmówcy narzekają, że Ziobro i Rydzyk uparli się, aby zorganizowano omawiany koncert.

Portal przytacza, że w pewnym momencie redemptorysta mówi o Rydzyku, że "on ma mentalność 'dużo, masa'. On nie rozumie słowa 'małe'". - Każdy z nas dostanie po głowie od swojego pryncypała - ocenia dalej zakonnik.

- Z mojej perspektywy, przepraszam, ale to jest wywalenie pieniędzy. Na koncert za 200 tysięcy, na Roksanę Węgiel, na który przyjdzie 400 osób. Da się lepiej przejeść te pieniądze i zrobić coś pożyteczniejszego – komentuje Tomasz Mraz.

- Prawda jest taka, że najlepszy efekt, najwięcej wszyscy zyskalibyśmy w sytuacji, w której to byłaby oferta złożona przez Lux i ona by przegrała merytorycznie. Bo wtedy tak naprawdę jakiekolwiek zarzuty byśmy odpierali tym jednym faktem – mówi też m.in. Mraz. - Ja akurat zastanawiam się jak skillować ten projekt. Jaki błąd formalny można by popełnić - odpowiada mu redemptorysta. - Brak podpisu osoby uprawnionej – podpowiada Mraz. - Kto jest osobą uprawnioną? - Ze statutu, z oferty wynikało, że tam jest ojciec jednoosobowy. Jednoosobowa, że tak powiem – mówi Mraz o Rydzyku, cytowany przez OKO.press.

Później zakonnik dopytuje, co można zrobić, aby pomysł nie doszedł do skutku. - W takim wypadku tak naprawdę zostaje do nas złożona oferta zawierająca braki formalne. To jest najczystsza opcja, gdzie dostajemy informację, no, niestety coś nie pykło. I ona była akceptowana, znaczy, ona przechodziła. Tylko wtedy ktoś musi posypać głowę popiołem i powiedzieć, no, my zawaliliśmy - wskazuje mu Mraz.

Potem odzywa się ponownie wiceminister Romanowski.

- Ja z drugiej strony rozumiem ministra, że chce zrobić taki koncert, chociaż uważam, że to wywalanie kasy w błoto – mówi w pewnym momencie. - Ja też. Znaczy, mnie w ogóle przerażają te zarobki – dodaje redemptorysta. - Jak się patrzy czasami na rzeczy, które są potrzebne. Pomoc psychologiczna, czy tam dla dzieciaków po przemocy, to nie ma kasy na takie rzeczy. To jest po prostu niemoralne – ocenia wiceminister cytowany przez OKO.press i wskazuje, że "mężczyźni ustalają, że dadzą jakoś do zrozumienia swoim przełożonym, że wydarzenie jest 'bezsensowne, niemoralne, bez efektu'".

- Jeżeli byłby konkurs za 3-4 tygodnie i nie byłoby parcia na koncert, to naprawdę możemy się spotkać po urlopie, możemy zrobić burzę mózgów, zastanowić się, co byłoby najsensowniejsze, najistotniejsze. Ja mogę posiedzieć – zgłasza się Mraz.

- Problem polega na tym, że minister się zafiksował na koncercie – wtrąca wtedy Romanowski. - I dyrektor też – dodaje duchowny. - No to niech sobie robią koncert – decyduje Romanowski.

"Wydamy bezsensownie 300 tysięcy"

Jak pisze portal, "po kilku zwrotach akcji" rozmówcy umawiają się, że spróbują przekonać szefów do tego, by nie organizować omawianego koncertu. Jednak w przypadku oporu, do organizacji dojdzie.

- Wracając do koncertu, czyli w ostateczności to zorganizujemy i wydamy bezsensownie 300 tysięcy – podsumowuje Romanowski. - O to chodzi – mówi redemptorysta. - Powiem w ten sposób. Nie takie pieniądze w tym państwie są bezsensownie wydawane w ostateczności – komentuje dalej Romanowski. - 300 tysięcy to jest niespełna miesięczny budżet, którego my potrzebujemy. Na utrzymanie – mówi zakonnik.

- Dobra, czyli na razie ja przekazuję ministrowi, że to nie ma sensu, że... – mówi w pewnym momencie Romanowski. - Tak. Ja postaram się walczyć, jak lew, żeby to się uświadomić… – odpowiada mu przedstawiciel fundacji. - Żeby to skillować. Tego projektu szkolnego, czyli też i rodziny, też nie robimy, a jak się uprą, no to... - dodaje. - To niech se robią – odpowiada zakonnik.

Na koniec znów jednak następuje zwrot akcji.

- Dobra, pytanie, czy ojciec, czy ktoś inny tutaj przyjedzie, żeby to dokończyć? Ojciec? Tak? – pyta Romanowski. - Ale żeby co dokończyć? – "nie rozumie zakonnik, bo pomysł miał być skilowany" - pisze OKO.press. - Nasz koncert Grace, czy jak to się tam nazywa. No i Węgiel - mówi wiceminister. - Sound’n’Grace – poprawia zakonnik. - Dźwięk i łaska – tłumaczy głośno Romanowski. - Dźwięk, łaska i węgiel. No, to trochę taki śląski koncert – żartuje zakonnik. - W Zabrzu – dopowiada wiceminister. - Dobra, to w razie czego jesteście w stanie napisać wniosek na podstawie tego, co zostało powiedziane, czy nie? - Ale ten na koncert? – jeszcze się upewnia zakonnik. - Tak. - No jeżeli będzie trzeba, to się napiszę, wiadomo, tylko no mówię… - Wystarczą te notatki, czy jeszcze coś więcej? – pyta Romanowski.

Redakcja OKO.press przekazała, że skontaktowała się z menadżerami twórców, pytając o to, czy rzeczywiście prowadzili rozmowy na temat koncertu, który miał zostać zorganizowany przez środowisko Radia Maryja. 

"W ciągu ostatnich kilku lat management Sound'n'Grace zmieniał się kilkukrotnie, w materiałach, którymi dysponuje zespół, nie ma informacji na temat jakichkolwiek ustaleń z osobami związanymi z fundacją Lux Veritatis. Do czasu publikacji artykułu nie otrzymaliśmy odpowiedzi od osób odpowiedzialnych za management Roksany Węgiel. Pytania wysłaliśmy również do fundacji Lux Veritatis. Czekamy na odpowiedź" - napisano na zakończenie.

Autorka/Autor:mjz/adso

Źródło: OKO.Press

Źródło zdjęcia głównego: Tytus Żmijewski/PAP

Pozostałe wiadomości

Dwa ciosy w udo i prawą dłoń zadał napastnik idącemu ulicą mężczyźnie w Boguszowie-Gorcach (woj. dolnośląskie). Ten trafił z ciężkimi obrażeniami do szpitala. Przeżył, ale niemal stracił prawą dłoń. Ciosy zostały zadane mieczem samurajskim. Policja zatrzymała podejrzanego i jeszcze dwóch mężczyzn. Nagranie ataku zarejestrowała kamera monitoringu.

Dwa ciosy w udo, jeden w dłoń. Atak mieczem samurajskim na ulicy

Dwa ciosy w udo, jeden w dłoń. Atak mieczem samurajskim na ulicy

Źródło:
PAP, TV DAMI Region

Ryszard Terlecki, były szef klubu PiS i były wicemarszałek Sejmu, odniósł się do sytuacji PiS-u w Małopolsce, gdzie partia ma większość, ale wciąż nie może wybrać marszałka. Napisał, że "zdrada nie popłaca" i dodał, że "dla oszustów, którzy dbają jedynie o własne korzyści, nie powinno być w niej miejsca". Jego zdaniem sytuacja w Małopolsce wymaga "zdecydowanej reakcji".

Terlecki o "zdradzie" i "oszustach, którzy dbają jedynie o własne korzyści"

Terlecki o "zdradzie" i "oszustach, którzy dbają jedynie o własne korzyści"

Źródło:
TVN24

W zbiorniku wodnym na terenie żwirowni w Glinicy (woj. śląskie) utonęła 9-letnia dziewczynka - poinformowała w niedzielę policja. Trwa wyjaśnianie okoliczności tragedii.

Tragedia na Śląsku, utonęła 9-latka. Kąpała się w miejscu zabronionym

Tragedia na Śląsku, utonęła 9-latka. Kąpała się w miejscu zabronionym

Źródło:
tvn24.pl

Strażacy ugasili w niedzielę niewielki pożar, który wybuchł w Parku Narodowym Gór Stołowych na Dolnym Śląsku. Ogień objął ściółkę leśną na skalnej półce. Nie rozprzestrzenił się dalej dzięki szybkiej akcji gaśniczej, w której wziął udział śmigłowiec.

W parku narodowym wybuchł pożar. "Niewłaściwe zachowanie"

W parku narodowym wybuchł pożar. "Niewłaściwe zachowanie"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Propozycja Jarosława Kaczyńskiego jest mało przekonująca, mało porywająca - mówiła w "Faktach po Faktach" w TVN24 doktor Anna Materska-Sosnowska, politolożka z Uniwersytetu Warszawskiego, odnosząc się do planów prezesa PiS dotyczących przeprowadzenia referendum w sprawie wypowiedzenia paktu migracyjnego. - Kaczyński cały czas myśli: "jeszcze więcej tego samego i to pozwoli mi odnieść zwycięstwo". Wątpię w to - ocenił z kolei profesor Andrzej Rychard, socjolog z Polskiej Akademii Nauk.

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

"Kaczyński cały czas myśli: jeszcze więcej tego samego"

Źródło:
TVN24

W Derbencie w rosyjskim Dagestanie miał miejsce atak na synagogę, cerkiew oraz posterunek policji. Z rąk uzbrojonych napastników zginęło sześciu funkcjonariuszy policji, a 12 zostało rannych – donosi agencja Reuters, powołując się na komunikat rosyjskiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych. Dwóch napastników zostało zastrzelonych - donosi kanał Baza na Telegramie.

Ostrzelali synagogę, cerkiew i posterunek policji

Ostrzelali synagogę, cerkiew i posterunek policji

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, Nexta TV, Clash Report

Rok temu Jewgienij Prigożyn organizował "marsz sprawiedliwości" i szedł w kierunku Moskwy. Dwa miesiące później już nie żył, zginął w katastrofie samolotu. Co stało się z zarządzaną przez niego Grupą Wagnera? Według ekspertów, na których powołuje się BBC, w ciągu niespełna dwunastu miesięcy rosyjski reżim skutecznie "rozwiązał" tę organizację najemników, zastępując ją nową formacją.

Rok temu szli na Moskwę, co dzieje się z nimi teraz?

Rok temu szli na Moskwę, co dzieje się z nimi teraz?

Źródło:
BBC

Niedziela to siódmy dzień poszukiwań 19-letniego Brytyjczyka Jaya Slatera, który na początku tygodnia zaginął na Teneryfie. W poszukiwaniach uczestniczą m.in. ojciec i brat zaginionego. - Mam nadzieję, że ktoś mu pomógł - powiedział Warren Slater w rozmowie ze Sky News. - Chcę tylko, żeby wrócił i tyle. To mój syn - dodał mężczyzna.

Siedem dni koszmaru. "Chcę tylko, żeby wrócił"

Siedem dni koszmaru. "Chcę tylko, żeby wrócił"

Źródło:
Sky News, BBC

W ramach rosyjskich działań dezinformacyjnych przed wyborami do Parlamentu Europejskiego stworzono strony internetowe, które były bliźniaczo podobne do stron uznanych serwisów medialnych. W Polsce podszyto się pod strony tygodnika "Polityka" i Polskiego Radia. Opisujemy szczegóły rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej wymierzonej w eurowybory.

Rosyjski "Sobowtór" kontratakuje. Jak podszyto się pod "Politykę" i Polskie Radio

Rosyjski "Sobowtór" kontratakuje. Jak podszyto się pod "Politykę" i Polskie Radio

Źródło:
Konkret24

Na ulicy Robotniczej we Wrocławiu 38-letnia kobieta zostawiła w nagrzanym samochodzie czteroletnie dziecko. Jeden z zaniepokojonych świadków postanowił wybić szybę. Kobieta tłumaczyła, że oddaliła się tylko na 15 minut. - Tak naprawdę to nieistotne, czy to jest 5, 10 minut czy 15 minut. Ta sytuacja nie powinna w ogóle się wydarzyć - podkreśla w rozmowie z TVN24 komisarz Wojciech Jabłoński, oficer prasowy Komendanta Miejskiego Policji we Wrocławiu.

Małe dziecko w nagrzanym aucie. Matka tłumaczyła, że oddaliła się tylko na 15 minut

Małe dziecko w nagrzanym aucie. Matka tłumaczyła, że oddaliła się tylko na 15 minut

Źródło:
TVN24

13 osób zostało aresztowanych w związku z pożarem lasu na greckiej wyspie Hydra - poinformowały w niedzielę lokalne media. Według władz ogień wybuchł w efekcie wystrzelonych z jachtu fajerwerków.

Wystrzelili fajerwerki z jachtu, na wyspie wybuchł pożar. Może grozić im nawet 20 lat więzienia

Wystrzelili fajerwerki z jachtu, na wyspie wybuchł pożar. Może grozić im nawet 20 lat więzienia

Źródło:
ekathimerini.com, tvnmeteo.pl

W sobotę wieczorem wznowiono dostawy wody na włoskiej wyspie Capri. Wróciła też część turystów, jednak - jak zauważają miejscowe media - straty dla wizerunku tej turystycznej perły są ogromne. Wiele osób zrezygnowało z przyjazdu na wyspę.

Na Capri wróciła woda i część turystów. Ale straty są "ogromne"

Na Capri wróciła woda i część turystów. Ale straty są "ogromne"

Źródło:
PAP

Włoska straż przybrzeżna przeprowadziła serię akcji ratunkowych na jeziorze Como w Lombardii w północnych Włoszech. Dziesiątkom żeglarzy groziło niebezpieczeństwo z powodu silnego wiatru i wysokich fal.

Seria akcji ratunkowych na włoskim jeziorze

Seria akcji ratunkowych na włoskim jeziorze

Źródło:
ANSA, Reuters

Upały wrócą do Polski w połowie następnego tygodnia. Po krótkiej przerwie w części kraju mogą pojawić się znów także gwałtowne burze. Synoptycy IMGW zapowiadają ostrzeżenia drugiego stopnia.

Już wkrótce ostrzeżenia drugiego stopnia mogą objąć prawie całą Polskę

Już wkrótce ostrzeżenia drugiego stopnia mogą objąć prawie całą Polskę

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

25-letni motocyklista zginął w Wohyniu (woj. lubelskie) po uderzeniu w zaparkowane auto. Policjanci, który zjawili się na miejscu, zauważyli ciało mężczyzny, kask i uszkodzone elementy. Nie było jednak śladu po motocyklu. Znalazł się u 23-letniego właściciela. Był ukryty za belami słomy. Mężczyzna był pijany. Został zatrzymany. 

Na miejscu wypadku zauważyli ciało i kask. Nigdzie nie było motocykla

Na miejscu wypadku zauważyli ciało i kask. Nigdzie nie było motocykla

Źródło:
tvn24.pl

Załoga helikoptera Lotniczego Pogotowia Ratunkowego pomogła w sobotę pacjentowi i nie mogła wrócić do bazy na lotnisku Katowice-Muchowiec. Trwa tam impreza masowa, a zarządca lotniska zdecydował o zamknięciu przestrzeni powietrznej – również dla lotów ratunkowych - o czym załoga dowiedziała się w trakcie misji. Ostatecznie, na podstawie jednorazowej zgody, wróciła z przyszpitalnego lądowiska do bazy, ale dziś nie mogła już z niej wylecieć. Zakaz miał obowiązywać do jutra, do godz. 6, jednak zarządca lotniska zmienił zdanie i śmigłowiec LPR może latać.

Helikopter ratowników był uziemiony przez imprezę na lotnisku

Helikopter ratowników był uziemiony przez imprezę na lotnisku

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Nagranie, które zamieszczono na TikToku, a potem w innych mediach społecznościowych sugeruje, że w województwie lubelskim powstaje obóz dla migrantów, którzy rzekomo zostaną relokowani z innych państw. Przeznaczenie obiektu jest inne. Wyjaśniamy.

"Czyżby tu powstawał obóz dla nielegalnych migrantów Tuska?" Nie. Wyjaśniamy, co wybudowano w pobliżu granicy

"Czyżby tu powstawał obóz dla nielegalnych migrantów Tuska?" Nie. Wyjaśniamy, co wybudowano w pobliżu granicy

Źródło:
Konkret24
Rodzinny obiad to koszmar. Mlaskanie, siorbanie, przełykanie… każdy dźwięk ich boli

Rodzinny obiad to koszmar. Mlaskanie, siorbanie, przełykanie… każdy dźwięk ich boli

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Nowa fala gorącego powietrza dotrze do Polski i znowu będzie ponad 30 stopni. Kiedy możemy spodziewać się powrotu upału? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni, przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: szykuje się kolejny skok temperatury

Pogoda na 16 dni: szykuje się kolejny skok temperatury

Źródło:
tvnmeteo.pl

Zdjęcia do kolejnego prequela "Gry o tron" ruszyły - przekazało we wtorek HBO. Fabuła produkcji zostanie oparta na treści jednego z opowiadań autorstwa George'a R.R Martina. Ten będzie też producentem wykonawczym serialu. W jego głównych rolach wystąpią Peter Claffey i Dexter Sol Ansell.  

Nowy prequel "Gry o tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Nowy prequel "Gry o tron". Rusza ekranizacja opowiadania George'a R.R. Martina 

Źródło:
HBO

Arcybiskup Burgos Mario Iceta w sobotę ogłosił nałożenie ekskomuniki na grupę zbuntowanych sióstr z zakonu Ubogich Sióstr Świętej Klary w miejscowości Belorado na północy Hiszpanii. Konflikt między klaryskami a archidiecezją dotyczy między innymi nieuznawania przez zakonnice postawień Soboru Watykańskiego II.

Zbuntowane zakonnice wykluczone z Kościoła

Zbuntowane zakonnice wykluczone z Kościoła

Źródło:
PAP