W samolocie prezydenta Andrzeja Dudy, którym miał wracać ze swojej wizyty w Stanach Zjednoczonych, doszło do usterki. Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podjął decyzję o zakończeniu misji ponad 50 ambasadorów oraz o wycofaniu kilkunastu kandydatur na takie stanowisko, zgłoszonych przez poprzednie kierownictwo resortu. Z kolei papież Franciszek znów zabrał głos w sprawie wojny. Oto sześć rzeczy, które warto wiedzieć 14 marca.
1. Usterka samolotu prezydenta Dudy
W samolocie prezydenta Andrzeja Dudy, którym miał wracać ze swojej wizyty w Stanach Zjednoczonych, doszło do usterki. W związku z tym do lotu powrotnego został wykorzystany zapasowy samolot, przez co lekko zmienił się plan jego podróży.
Dalsze plany prezydenta nie są zagrożone. W czwartek Andrzej Duda ma się spotkać z Jensem Stoltenbergiem w Brukseli.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Usterka samolotu prezydenta Andrzeja Dudy w USA
2. Sikorski odwołuje ambasadorów, reaguje prezydent Duda
Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski podjął decyzję o zakończeniu misji ponad 50 ambasadorów oraz o wycofaniu kilkunastu kandydatur na to stanowisko, zgłoszonych do akceptacji przez poprzednie kierownictwo resortu - podało MSZ w komunikacie.
Pytany o to prezydent Andrzej Duda przekonywał, że "nie da się żadnego ambasadora polskiego powołać ani odwołać bez podpisu prezydenta".
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Sikorski o odwołaniu ambasadorów: rzecz rutynowa. Duda: fundamentalne znaczenie ma decyzja prezydenta
3. Kamiński i Wąsik mówią o stosowaniu Pegasusa
Byli szefowie służb specjalnych Mariusz Kamiński i Maciej Wąsik zwołali w środę dziennikarzy, by przekazać "prawdę o operacji polityczno-medialnej Pegasus".
W czasie swego oświadczenia część faktów jednak zmanipulowali, a niewygodne pominęli milczeniem, unikając odpowiedzi na pytania dziennikarzy.
4. Biały Dom reaguje na słowa Putina
Rosyjski prezydent Władimir Putin nazwał przystąpienie Finlandii i Szwecji do NATO "nieznaczącym", ale mimo to zapowiedział rozmieszczenie na granicy z Finlandią rosyjskich wojsk i "systemów zniszczenia". Mówił też, że "nie jest tak, że wszystko zmierza ku konfliktowi nuklearnemu", ale Rosja "jest na niego gotowa".
- Stany Zjednoczone nie dostrzegają żadnych przesłanek wskazujących, że Rosja przygotowuje się do użycia broni nuklearnej na Ukrainie - powiedział anonimowo amerykański urzędnik, cytowany przez Reuters. Natomiast Adrienne Watson, rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu, stwierdziła, że "retoryka nuklearna Rosji była przez cały czas trwania konfliktu lekkomyślna i nieodpowiedzialna".
CZYTAJ RÓWNIEŻ: "Lekkomyślna i nieodpowiedzialna retoryka nuklearna". Biały Dom reaguje na słowa Putina
5. Andrew Tate zatrzymany przez rumuńską policję
Andrew Tate i jego brat Tristan po raz kolejny zostali zatrzymani przez rumuńską policję. Aresztowania dokonano w poniedziałek w związku z "nakazem wydanym przez brytyjskie organy sądowe".
Sąd w Bukareszcie zatwierdził ekstradycję mężczyzn do Wielkiej Brytanii. - To zdumiewające wznowienie oskarżeń sprzed dziesięciu lat wywołało konsternację i głębokie zaniepokojenie braci Tate - przekazała ich rzeczniczka.
Rozpoznawalność Andrew Tate'a zapewnił udział w brytyjskiej edycji programu "Big Brother" w 2016 roku. W ostatnich latach zyskał rozgłos za sprawą homofobicznych, mizoginistycznych i rasistowskich treści publikowanych w mediach społecznościowych.
Andrew i Tristan Tate oczekują obecnie na proces w Rumunii pod zarzutem handlu ludźmi, gwałtu i utworzenia grupy przestępczej mającej na celu wykorzystywanie seksualne kobiet.
6. Papież kolejny raz zabrał głos w sprawie wojny
- Tylu młodych ludzi idzie na śmierć. Módlmy się do Pana o to, by dał nam łaskę przezwyciężenia tego szaleństwa wojny, która zawsze jest porażką - powiedział papież Franciszek. Jak dodał, "dziś przyniesiono mi różaniec i Ewangelię młodego żołnierza poległego na froncie". Miały one należeć do 23-letniego Ukraińca poległego w walce o Awdijiwkę we wschodniej Ukrainie.
Kolejny raz papież Franciszek wyjaśnił, że jest nadal przeziębiony i powierzył lekturę tekstu katechezy oraz pozdrowień swojemu współpracownikowi. Głos zabrał, mimo kaszlu i trudności z mówieniem, na koniec audiencji generalnej na placu Świętego Piotra w Watykanie.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Papież kolejny raz zabrał głos w sprawie wojny
Źródło: PAP, TVN24