Andrew Tate "głęboko zaniepokojony". Zwrot akcji w sprawie oskarżonego influencera

Źródło:
CNN, BBC, TVN24.pl

Andrew Tate i jego brat Tristan po raz kolejny zostali zatrzymani przez rumuńską policję. Aresztowania dokonano w poniedziałek w związku z "nakazem wydanym przez brytyjskie organy sądowe". Sąd w Bukareszcie zatwierdził ekstradycję mężczyzn do Wielkiej Brytanii. - To zdumiewające wznowienie oskarżeń sprzed dziesięciu lat wywołało konsternację i głębokie zaniepokojenie braci Tate - przekazała ich rzeczniczka.

Rumuńska policja zatrzymała w poniedziałek wieczorem Andrew i Tristana Tate'ów. Znani z kontrowersyjnej działalności internetowej bracia zostali aresztowani na podstawie "nakazu wydanego przez brytyjskie organy sądowe". Ten został wystawiony w związku z możliwością "popełnienia przestępstw seksualnych i wykorzystania osób na terytorium Wielkiej Brytanii" - wskazuje BBC, powołując się na treść policyjnego oświadczenia. Zarzuty sięgają lat 2012-2015.

We wtorek bracia zostali doprowadzeni do Sądu Apelacyjnego w Bukareszcie. Ten przychylnie rozpatrzył złożony przez brytyjskie organa wniosek o ich ekstradycję. Odroczył jednak jego wykonanie do czasu zakończenia prowadzonego już w Rumunii procesu przeciwko Tate'om. Jako że w jego ramach bracia pozostają pod nadzorem sądowym, zostali oni już zwolnieni z aresztu.

Prawniczka o "głębokim zaniepokojeniu braci Tate"

- To zdumiewające wznowienie oskarżeń sprzed dziesięciu lat wywołało konsternację i głębokie zaniepokojenie braci Tate - przekazała ich rzeczniczka Mateea Petrescu, rozmawiając z dziennikarzami przed bukaresztańskim sądem. - Kategorycznie odrzucają oni wszystkie zarzuty (...) i są w pełni zaangażowani w zakwestionowanie tych oskarżeń - dodała.

Sam Andrew Tate przed sądem powiedział: - Jesteśmy niewinnymi ludźmi i z czasem wszyscy to zobaczą. Jesteśmy podekscytowani (perspektywą - red.) zakończenia procesu sądowego i oczyszczenia naszych nazwisk. Przed swoim domem na obrzeżach Bukaresztu powiedział jeszcze później dziennikarzowi BBC, że "cała ta sprawa to bzdury".

ZOBACZ TEŻ: BBC o dowodach prokuratury przeciwko braciom Tate. Mieli grozić kobietom i zmuszać je do seksu

Andrew i Tristan Tate oczekują obecnie na proces w Rumunii pod zarzutem handlu ludźmi, gwałtu i utworzenia grupy przestępczej mającej na celu wykorzystywanie seksualne kobiet. W związku ze sprawą zostali zatrzymani w grudniu 2022 roku. Pół roku później prokuratura wniosła przeciwko nim formalny akt oskarżenia. Po zwolnieniu z aresztu, a następnie zakończeniu aresztu domowego, zostali objęci sądowym nadzorem. W związku z nim nie mogą opuścić Rumunii.

Kim jest Andrew Tate?

Andrew Tate urodził się w 1986 roku w Waszyngtonie. Wychowywał się najpierw w Chicago, później w Goshen w stanie Indiana. Po rozwodzie rodziców zamieszkał w Luton, rodzinnym mieście swojej matki w Wielkiej Brytanii. W wieku 19 lat zaczął trenować sztuki walki. Odnosił spore sukcesy, ale szybko zrezygnował ze sportowej kariery.

Rozpoznawalność zapewnił mu udział w brytyjskiej edycji programu "Big Brother" w 2016 roku. W ostatnich latach zyskał rozgłos za sprawą homofobicznych, mizoginistycznych i rasistowskich treści publikowanych w mediach społecznościowych. W grudniu 2022 roku zwrócił na siebie uwagę śledczych, gdy zaczepił w internecie aktywistkę klimatyczną Gretę Thunberg.

ZOBACZ TEŻ: Kim jest Andrew Tate? Influencer usłyszał zarzut handlu ludźmi i gwałtu

Autorka/Autor:jdw//az

Źródło: CNN, BBC, TVN24.pl