Grupa medyków chce wpuszczenia do strefy stanu wyjątkowego. Jest wniosek do MSWiA

Autor:
mjz/kab
Źródło:
tvn24.pl, PAP
Kolejna osoba zmarła na granicy polsko-białoruskiej
Kolejna osoba zmarła na granicy polsko-białoruskiejTVN24
wideo 2/27
TVN24Kolejna osoba zmarła na granicy polsko-białoruskiej (wideo z 25.09)

Grupa 21 medyków złożyła wniosek do ministra spraw wewnętrznych i administracji o wpuszczenie ich do strefy stanu wyjątkowego, aby mogli pomóc koczującym. Napisali, że jako medycy czują się "moralnie zobligowani do niesienia pomocy ludziom, których życie i zdrowie jest zagrożone".

Trudna sytuacja migracyjna przy polsko-białoruskiej granicy, gdzie koczują migranci. Na konferencji 20 września komendant główny Straży Granicznej, generał Tomasz Praga przekazał, że straż w rejonie przygranicznym z Białorusią znalazła zwłoki trzech migrantów po stronie polskiej i jednego po stronie białoruskiej. W piątek Straż Graniczna poinformowała o śmierci kolejnej osoby.

OGLĄDAJ NA ŻYWO W TVN24 GO

Wniosek medyków do MSWiA

W piątek wieczorem anestezjolog Jakub Sieczko opublikował w mediach społecznościowych zdjęcie wniosku do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o umożliwienie grupie medyków wjazdu do strefy stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią.

"Kilka minut temu, za pośrednictwem ePUAP, złożyliśmy w gronie 21 medyków wniosek do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o umożliwienie nam wjazdu do strefy stanu wyjątkowego przy granicy z Białorusią. Chcemy pomagać obecnym tam osobom, których życie i zdrowie jest zagrożone. Deklarujemy, że zorganizujemy całą logistykę, będziemy poruszać się oznakowanymi ambulansami i przestrzegać przepisów prawa. Według nas rozporządzenie w sprawie stanu wyjątkowego nie zabrania nam takiej działalności" - napisał na swoim Facebooku.

Pod wnioskiem podpisało 21 medyków. Wśród nich są nie tylko lekarze, ale także ratownicy medyczni.

Grupa medyków: czujemy się moralnie zobligowani do niesienia pomocy

"Jako osoby posiadające wykształcenie medyczne wracamy się do Pana z wnioskiem o umożliwienie nam wjazdu do obszaru na wschodniej granicy Rzeczypospolitej Polskiej, objętego stanem wyjątkowym, w celu udzielenia pomocy medycznej obecnym tam imigrantom i uchodźcom" - czytamy we wniosku do szefa MSWiA.

"Doniesienia medialne i informacje, które otrzymujemy od wolontariuszy działających regionie przygranicznym, dotyczące stanu zdrowia imigrantów i uchodźców, budzą nasze najgłębsze zaniepokojenie. Nasze doświadczenie i wiedza zawodowa każą nam sądzić, że niezbędne jest szybkie objęcie tych osób profesjonalną opieką medyczną" - piszą dalej medycy.

Jednocześnie zapewniają, że nie zajmują stanowiska wobec aspketów politycznych kryzysu na granicy polsko-białoruskiej. "Jako medycy czujemy się jednak moralnie zobligowani do niesienia pomocy ludziom, których życie i zdrowie jest zagrożone, a według naszej wiedzy, pomocy takiej oni nie otrzymują" - podkreślają.

SG: 347 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, 10 osób zatrzymanych

W sobotę rano Straż Graniczna poinformowała, że w piątek odnotowano 347 prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Polską. Funkcjonariusze zatrzymali czterech nielegalnych imigrantów. - Zatrzymane osoby to trzech obywateli Konga i jeden obywatel Syrii – powiedziała rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska.

Za pomocnictwo zatrzymano też sześciu cudzoziemców – dwóch obywateli Syrii, dwóch obywateli Ukrainy i dwóch obywateli Gruzji.

Od początku września Straż Graniczna odnotowała ponad 5 tysięcy prób nielegalnego przekroczenia granicy Polski z Białorusią.

Od 2 września w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów

Autor:mjz/kab

Źródło: tvn24.pl, PAP

Pozostałe wiadomości