Cichanouska apeluje o wsparcie. "Rozróżniajmy reżim Łukaszenki i naród białoruski"

Źródło:
PAP
Swiatłana Cichanouska spotkała się z Elżbietą Witek
Swiatłana Cichanouska spotkała się z Elżbietą WitekTVN24
wideo 2/5
Swiatłana Cichanouska spotkała się z Elżbietą WitekTVN24

Polska jest dla nas kluczowym sojusznikiem w walce o wyzwolenie naszego kraju od okupacji reżimu Alaksandra Łukaszenki - mówiła w Sejmie liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska. Apelowała, by "rozróżniać od siebie reżim Łukaszenki i naród białoruski". Przekonywała też, że "zmiany demokratyczne w Białorusi będą najlepszym wkładem w zwycięstwo Ukrainy".

Liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska mówiła w środę na konferencji w Sejmie, że czuje wsparcie ze strony wszystkich partii politycznych w Polsce. - Dzisiaj Polska jest dla nas kluczowym sojusznikiem w walce o wyzwolenie naszego kraju od okupacji reżimu (Alaksandra) Łukaszenki - podkreśliła.

- Wierzę, że zmiany demokratyczne w Białorusi będą najlepszym wkładem w zwycięstwo Ukrainy i najmocniejszymi sankcjami wobec (Władimira) Putina. Nie powinniśmy czekać na jakąś szczególną chwilę, powinniśmy działać teraz. Zmiany na Białorusi mogą odbyć się o wiele szybciej, ale w tym celu trzeba działać tu i teraz - zaznaczyła.

"Rozróżniajmy od siebie reżim Łukaszenki i naród białoruski"

Prosiła, by Łukaszenki nie uznawać za prezydenta Białorusi oraz by nawiązać stosunki z gabinetem przejściowym Białorusi i kontynuować wsparcie dla uchodźców z tego kraju oraz białoruskich środowisk obywatelskich. Apelowała też o inicjowanie dyskusji o kwestiach białoruskich na międzynarodowych forach i działanie na rzecz uznania Łukaszenki za sponsora terroryzmu.

- Rozróżniajmy od siebie reżim Łukaszenki i naród białoruski, on (naród - red.) walczy nie tylko o wolność i niepodległość, lecz także o europejską przyszłość Białorusi - mówiła, zaznaczając, że będą przygotowywane projekty reform, które będą mogły zmienić ten kraj. Podkreśliła też, że Białorusini chcą wyprowadzenia wojsk rosyjskich z ich kraju.

Cichanouska: Polska jest naszym kluczowym sojusznikiem w walce o wyzwolenie naszego kraju od reżimu okupacyjnego Łukaszenki
Cichanouska: Polska jest naszym kluczowym sojusznikiem w walce o wyzwolenie naszego kraju od reżimu okupacyjnego ŁukaszenkiTVN24

Cichanouska prosiła, by nie przestawać informować o sytuacji w jej kraju. Mówiła też, że na terenie Białorusi znajduje się dziś ok. 12 tysięcy rosyjskich żołnierzy, jest ściągany coraz nowszy i liczniejszy sprzęt. Jej zdaniem nie jest prawdą, iż Łukaszenka nie chce brać udziału w agresji rosyjskiej na Ukrainę, a to, że Białoruś nie występuje wprost zbrojnie w tym konflikcie, to kwestia postawy Białorusinów, także wojskowych, którzy w tej napaści nie chcą brać udziału.

Pytana o sytuację działacza polskiej mniejszości na Białorusi i dziennikarza Andrzeja Poczobuta, podkreśliła, że uważa go za niezłomnego bohatera, który mimo szykan reżimu zawsze mówi prawdę. Jak oceniła, uwięzienie go i obecny proces to zemsta Łukaszenki na środowisku polskim i część walki z nim.

>> Rozpoczęła się kolejna rozprawa sądowa w sprawie Andrzeja Poczobuta <<

Szef komisji spraw zagranicznych: Łukaszenka i Putin to dwóch zbrodniarzy

Z kolei obecny na konferencji szef sejmowej komisji spraw zagranicznych Radosław Fogiel (PiS) podkreślał, że Polska wspiera obecnie walkę o wolność i Ukrainy i Białorusi. - Wdzięczni jesteśmy tym Białorusinom, którzy narażają swoje życie i walczą na Ukrainie, wdzięczni jesteśmy tym Białorusinom, którzy dokonują aktów sabotażu przeciwko wojskom rosyjskim na Białorusi i pani przewodniczącej oraz całej białoruskiej opozycji, która głośno mówi, że reżim Łukaszenki i jego sojusz z Putinem nie jest sojuszem narodu białoruskiego - powiedział.

- Musimy dziś o tym pamiętać, to podkreślać i mówić o tym, że Łukaszenka i Putin to dwóch zbrodniarzy, którzy muszą być najpierw objęci w tym samym stopniu sankcjami, a po zwycięstwie na Ukrainie osądzeni przed tymi samymi trybunałami. Głęboko wierzę, że i wolna Ukraina, i wolna Białoruś będą już niedługo partnerami Polski na arenie międzynarodowej - dodał.

Spotkanie z marszałek Witek. "Na Białorusi powinny być zorganizowane wolne i uczciwe wybory prezydenckie"

W środę przed południem z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską spotkała się także marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Później Kancelaria Sejmu poinformowała w komunikacie, iż marszałek "podkreśliła, że na Białorusi powinny być zorganizowane wolne i uczciwe wybory prezydenckie, a więźniowie polityczni muszą być uwolnieni i zrehabilitowani".

W komunikacie podano również, że w ocenie Witek "spotkania na każdym szczeblu z zagranicznymi politykami są ważne, żeby cały czas przekazywać światu, iż niezbędna jest pomoc dla Ukrainy".

Marszałek przypomniała też, że Polska wspiera demokratyczną Białoruś poprzez wydawanie wiz humanitarnych dla białoruskich uchodźców, dzięki czemu mogą oni znaleźć bezpieczne schronienie, działać i rozwijać się. "Wspomniała również, że kryzys migracyjny nie jest sprawą zakończoną, rośnie liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej" - czytamy.

Czytaj więcej w tvn24.pl: Kryzys na granicy polsko-białoruskiej

"Liderka wolnej Białorusi Swiatłana Cichanouska przypomniała, że przybyła z wizytą do Polski, by wziąć udział w 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego. Przewodnicząca Zjednoczonego Gabinetu Przejściowego Białorusi z uznaniem mówiła o pomocy ze strony polskiego rządu i o licznych kontaktach, m.in. z Prezydentem RP, szefami resortów spraw zagranicznych, wewnętrznych i administracji oraz edukacji i nauki" - głosi komunikat.

"Cichanouska podziękowała za wspieranie białoruskich uchodźców. Podkreśliła, że sytuacja wewnętrzna na Białorusi stale się pogarsza, gdyż obecnie represje dotykają nie tylko opozycję polityczną, ale także osoby protestujące przeciwko wojnie na Ukrainie oraz zaangażowaniu Białorusi w działania prowadzone przez Putina" - poinformowała Kancelaria Sejmu.

Cichanouska na sejmowej komisji

Cichanouska wzięła w środę również udział w posiedzeniu sejmowej komisji spraw zagranicznych. Uczestniczyli w nim także inni przedstawiciele białoruskich środowisk obywatelskich i opozycyjnych. Tematem były m.in. sytuacja na Białorusi, sytuacja Polaków na Białorusi oraz stanowisko tego kraju wobec wojny w Ukrainie.

Podczas posiedzenia Cichanouska podkreślała, że jej kraj jest zakładnikiem reżimu Łukaszenki, apelowała m.in. o przyjęcie przez polski Sejm rezolucji, w której wesprze białoruski ruch demokratyczny, odróżni go wyraźnie od obecnie rządzącego reżimu i określi białoruskiego przywódcę jako wpierającego terroryzm.

Przedstawiciele innych środowisk obywatelskich apelowali o wsparcie prześladowanych Białorusinów i coraz liczniejszej diaspory białoruskiej w Polsce. Podkreślali potrzebę wsparcia edukacji 11 tys. białoruskich studentów i dbania o tożsamość narodową osób, które musiały opuścić ten kraj.

W poniedziałek liderka opozycji na Białorusi wzięła udział w uroczystości z okazji 160. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego z udziałem prezydentów Polski i Litwy - Andrzeja Dudy i Gitanasa Nausedy na Cytadeli w Warszawie, a we wtorek spotkała się z szefem MSWiA Mariuszem Kamińskim.

Cichanouska w 2020 r. brała udział w wyborach prezydenckich na Białorusi, stawiając w nich czoła rządzącemu od 1994 r. Alaksandrowi Łukaszence. Powszechnie uznawanemu za dyktatora przywódcy Białorusi przyznano oficjalnie 80,1 proc. głosów. Cichanouska, według oficjalnych wyników, uzyskała poparcie 10,1 proc. głosujących.

Opozycja uznała te wyniki za sfałszowane, a przez kraj przelała się fala protestów z żądaniem uczciwych wyborów. Były to największe masowe protesty w historii Białorusi. Na wystąpienia społeczeństwa obywatelskiego władze odpowiedziały represjami na wielką skalę. Sama Cichanouska po wyborach była zmuszona przez władze do wyjazdu z kraju.

Autorka/Autor:akr/dap

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Federalne Biuro Śledcze potwierdziło ostatecznie, że podczas wiecu wyborczego w Pensylwanii Donald Trump został raniony kulą. "To, co trafiło byłego prezydenta Trumpa w ucho, to był pocisk, cały lub rozdrobniony na mniejsze kawałki, wystrzelony z karabinu zmarłego" - głosi opublikowane w piątek oświadczenie FBI. Trump zapowiedział, że zorganizuje kolejny wiec w Butler, mieście, w którym doszło do zamachu.

FBI już wie, co raniło Donalda Trumpa

FBI już wie, co raniło Donalda Trumpa

Źródło:
PAP

Władze Meksyku oczekują od Stanów Zjednoczonych przekazania szczegółowego raportu z zatrzymania dwóch szefów kartelu narkotykowego z Sinaloa - Ismaela Zambady Garcii "El Mayo" i Joaquina Guzmana Lopeza, syna przebywającego w więzieniu "El Chapo". Zarzuca się im między innymi handel fentanylem. - Nadal nie wiemy, czy (zatrzymanie - red.) nastąpiło wskutek dobrowolnego oddania się tych osób w ręce władz USA - powiedziała Icela Rodriguez, szefowa Sekretariatu ds. Bezpieczeństwa i Ochrony Obywatelskiej.

Meksyk chce szczegółowego raportu od USA po zatrzymaniu dwóch baronów narkotykowych

Meksyk chce szczegółowego raportu od USA po zatrzymaniu dwóch baronów narkotykowych

Źródło:
PAP

Zostało mało czasu, ale wiceprezydent Kamala Harris wciąż może wygrać wyścig o Biały Dom - pisze "Economist". Dziennik wskazuje na elementy strategii, na które kandydatka demokratów powinna zwrócić uwagę.

Rozpoczyna się "prawdziwy pojedynek". Co musi zrobić Kamala Harris, by wygrać?  

Rozpoczyna się "prawdziwy pojedynek". Co musi zrobić Kamala Harris, by wygrać?  

Źródło:
PAP

Zapłonął olimpijski znicz w Paryżu. Przeprowadzono ataki na infrastrukturę kolejową we Francji. Na warszawskim basenie doszło do zatrucia chlorem. Uruchomiono procedurę nadmiernego deficytu wobec Polski. Sejm odwołał dwie członkinie komisji do spraw pedofilii. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę 27 lipca.

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę

Pięć rzeczy, które warto wiedzieć w sobotę

Źródło:
PAP, TVN24

"Na pływalni Polonez OSiR Targówek przy ulicy Łabiszyńskiej 20 na Targówku korzystający z basenu dorośli i dzieci zatruli się chlorem. Poszkodowane są już 23 osoby" - poinformowała Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego "Meditrans" w Warszawie. Ewakuowano 60 osób. Są wstępne wyniki badania próbek powietrza i wody.

Ponad 20 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

Ponad 20 osób z basenu trafiło do szpitali. Strażacy pobrali próbki wody 

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Niemal jednogłośnie Sejm odwołał dwie członkinie Państwowej Komisji do spraw pedofilii. Domagała się tego przewodnicząca komisji. Zarzuty przedstawiono na wyjątkowym, bo utajnionym posiedzeniu Sejmu. Dotyczą mobbingu i niegospodarności. Posłowie uznali je za poważne.

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Dwie członkinie komisji ds. pedofilii odwołane. "Były tam informacje, które były po prostu przerażające"

Źródło:
Fakty TVN

Ross Davidson, były wokalista zespołu Spandau Ballet, został uznany w czwartek przez sąd w Wielkiej Brytanii winnym gwałtu i napaści na tle seksualnym. Były piosenkarz, który był frontmanem zespołu w latach 2017-2019 pod pseudonimem Ross Wild, nie wyraził żadnych emocji, gdy odczytano wyrok - pisze "Guardian".

Tłumaczył, że to była "zabawa w sen". Znany muzyk uznany winnym gwałtu i napaści seksualnej

Tłumaczył, że to była "zabawa w sen". Znany muzyk uznany winnym gwałtu i napaści seksualnej

Źródło:
"The Guardian"

Martwe małże wypełniły chorwacką zatokę Mali Ston. W niektórych hodowlach zginęło prawie 90 procent mięczaków. Pomór zwierząt ma być powiązany z rekordowo wysoką temperaturą wód Adriatyku.

Zginęło 90 procent małży. "Bezprecedensowa katastrofa" w Chorwacji

Zginęło 90 procent małży. "Bezprecedensowa katastrofa" w Chorwacji

Źródło:
PAP

Podczas dyskusji w Sejmie dotyczącej projektu uchwały w sprawie zlecenia NIK przeprowadzenia kontroli działalności Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wicemarszałkini wyłączyła posłowi PiS Markowi Suskiemu mikrofon. - Dziwię się, że poseł z takim doświadczeniem i opanowaniem tak bardzo nie panuje nad swoimi emocjami i obraża nas tu wszystkich - powiedziała Dorota Niedziela.

Suski z wyłączonym mikrofonem, bo "nie panował nad emocjami". Posłowie krzyczeli "hańba"

Suski z wyłączonym mikrofonem, bo "nie panował nad emocjami". Posłowie krzyczeli "hańba"

Źródło:
TVN24/PAP

Do silnego wstrząsu doszło na włoskich Polach Flegrejskich. Wstrząsy o magnitudzie 4,0 były odczuwalne w sąsiednim Neapolu. Chociaż nie doszło do poważnych uszkodzeń, aktywność sejsmiczna w tych okolicach budzi niepokój mieszkańców.

Wstrząsy w rejonie najgroźniejszego superwulkanu Europy

Wstrząsy w rejonie najgroźniejszego superwulkanu Europy

Źródło:
PAP, ANSA, tvnmeteo.pl

Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim. Teraz będzie czekała na podpis prezydenta Andrzeja Dudy.

Ustawa o prawie autorskim. Jest decyzja posłów

Ustawa o prawie autorskim. Jest decyzja posłów

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Rada Wydawców Stowarzyszenia Gazet Lokalnych z nadzieją przyjęła poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim wzmacniające pozycję wydawców w negocjacjach z big techami - czytamy w oświadczeniu rady na portalu X. W piątek Sejm zadecydował, że projekt ustawy z poprawkami trafi na biurko prezydenta.

"Tylko w ten sposób uratujemy lokalne media i lokalną demokrację"

"Tylko w ten sposób uratujemy lokalne media i lokalną demokrację"

Źródło:
tvn24.pl

Sejm poparł poprawki Senatu do ustawy o prawie autorskim, która jest wdrożeniem przepisów unijnej dyrektywy, regulującej kwestie wynagrodzenia za wykorzystywanie utworów. Zgodnie z przyjętymi poprawkami to prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej będzie mediatorem w sporach między wydawcami a big techami. Wcześniej wydawcy i redakcje apelowały, by wyższa izba zmieniła uchwalone w Sejmie niekorzystne przepisy tak, by łatwiej było negocjować z platformami cyfrowymi.

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Nowelizacja prawa autorskiego. O co w niej chodzi

Źródło:
tvn24.pl

Osoby wypłacające pieniądze na poczcie, nawet stosunkowo niewielkie sumy, rzekomo muszą wypełniać deklaracje do urzędu skarbowego i określić przeznaczenie pieniędzy - piszą internauci w mediach społecznościowych. To nieprawda, nie ma takiego obowiązku.

Deklaracja do skarbówki przy wypłacie na poczcie? "Muszę kategorycznie zaprzeczyć"

Deklaracja do skarbówki przy wypłacie na poczcie? "Muszę kategorycznie zaprzeczyć"

Źródło:
Konkret24
Ujawniamy braki w sprawozdaniu finansowym PiS. Hermeliński: to dowód dla PKW

Ujawniamy braki w sprawozdaniu finansowym PiS. Hermeliński: to dowód dla PKW

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Przy użyciu sztucznej inteligencji z wykorzystaniem kompilacji archiwalnych, pokolorowanych zdjęć powstał film o Warszawie. Ma pokazywać, jak wyglądało miasto przed drugą wojną i w trakcie okupacji. Eksperyment wzbudził ogromne zainteresowanie w sieci. Jednak eksperci alarmują, że produkcja może wprowadzać w błąd. Materiał Ewy Wagner z magazynu "Polska i Świat" w TVN24.

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Film o dawnej Warszawie stworzony przez sztuczną inteligencję. Eksperci: to groźne

Źródło:
TVN24

"W tym tygodniu w Niemczech zakazana została litera C" - wpis z takim komunikatem niesie się w polskiej sieci. I wprowadza w błąd. Bo wcale nie chodzi o literę. Wyjaśniamy.

W Niemczech "zakazano litery C"? O jaki symbol chodzi

W Niemczech "zakazano litery C"? O jaki symbol chodzi

Źródło:
Konkret24