Trzy sprawy posłanki Pawłowicz, trzy razy ten sam sędzia


Trzykrotnie do spraw, w których stroną była lub jest posłanka Prawa i Sprawiedliwości Krystyna Pawłowicz, został przydzielony ten sam sędzia - Krzysztof Świderski. Dwukrotnie w sprawach z udziałem posłanki pozwanym był Jerzy Owsiak, a w trzecim przypadku pozwał ją poseł Platformy Obywatelskiej Sławomir Nitras. Pawłowicz, jako członkini Krajowej Rady Sądownictwa, opiniowała we wrześniu awans sędziego Świderskiego do Sądu Okręgowego w Warszawie.

Sędzia Krzysztof Świderski jest sędzią Sądu Rejonowego dla Warszawy-Woli, delegowanym do Sądu Okręgowego w Warszawie. W 2018 roku wydał dwa wyroki w procesach, które posłanka Prawa i Sprawiedliwości Krystyna Pawłowicz wytoczyła szefowi Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Jerzemu Owsiakowi. W obu przypadkach były to pozytywne rozstrzygnięcia dla posłanki Prawa i Sprawiedliwości.

Fakt, iż do dwóch spraw między Pawłowicz i Owsiakiem został przydzielony ten sam sędzia, szef WOŚP komentował w 2018 roku.

"Jeśli, o czym często mówili przecież politycy zapowiadający zmiany w działaniach sądów, było to losowanie, to mogę tylko radzić, Panie Sędzio, aby z tym szczęściem brał Pan udział we wszelkich grach liczbowych, loteriach i konkursach. Ma Pan po prostu niesamowite szczęście losując dwa razy pod rząd tę samą powódkę i powoda"- pisał wówczas Owsiak na Facebooku.

Jerzy Owsiak w listopadzie 2018 roku komentował wyroki w jego sprawach, w których sędzią był Krzysztof Świderskifacebook.com/jerzyowsiak

To jednak nie wszystkie sprawy z udziałem Krystyny Pawłowicz, w których orzekał sędzia Krzysztof Świderski. W 2017 roku proces cywilny wytoczył jej poseł Platformy Obywatelskiej-Koalicji Obywatelskiej Sławomir Nitras. Złożył wniosek do sądu w Szczecinie, jednak później sprawa została przeniesiona do Warszawy. Wówczas do rozpatrzenia tej sprawy w warszawskim Sądzie Okręgowym ponownie został przydzielony sędzia Świderski.

Nitras: jestem pełen niepokoju, czy to jest jeszcze niezawisły sąd

Nitras komentował tę sprawę w środę w rozmowie z TVN24.

- Jestem tylko zdumiony. Okazuje się, że ta sierotka, która losuje sędziów w Ministerstwie Sprawiedliwości, zawsze jak jest pani Pawłowicz, to zawsze trafia na tego samego sędziego. Jakby to był taki osobisty sędzia pani Pawłowicz - stwierdził.

Poseł PO-KO ocenił, że "sprawa jest niezmiernie poważna". - Idąc do sądu, chciałbym mieć poczucie, że sąd jest niezawisły, a jeżeli w dwóch sprawach przeciwko Owsiakowi wylosowywany jest ten sam sędzia, dwa razy skazuje Owsiaka, a później ja się dowiaduję, że ten sam sędzia ma mnie sądzić (...) to jestem pełen niepokoju, czy to jest jeszcze niezawisły sąd - stwierdził Nitras.

Ministerstwo Sprawiedliwości wyjaśnia jednak, że system losowania sędziów obowiązuje od 1 stycznia 2018 roku, a sprawy zostały przydzielone sędziemu przed tą datą.

Nitras: jestem pełen niepokoju, czy to jest jeszcze niezawisły sąd
Nitras: jestem pełen niepokoju, czy to jest jeszcze niezawisły sądtvn24

Odpowiedź sądu i posłanki PiS

Redakcja tvn24.pl otrzymała w tej sprawie odpowiedzi z Sądu Okręgowego w Warszawie. "Uprzejmie informujemy, że w 2017 r. nie było SLPS [Systemu Losowego Przydziału Spraw - przyp. red.] - wobec czego nie odbywały się żadne losowania sędziów. Przydział odbywał się na podstawie programu AUTO-WPŁYW spośród sędziów przydzielonych do Wydziału. SSR [Sędzia Sądu Rejonowego - przyp. red.] Krzysztof Świderski został delegowany do Sądu Okręgowego w Warszawie, gdzie przydzielony został do XXIV Wydziału Cywilnego, od dnia 1 września 2017 r. Wskutek decyzji Przewodniczącego Wydziału sprawy wpływające kierowane były wyłącznie do referatu sędziego Świderskiego do czasu osiągnięcia przez niego 125 spraw w referacie - wstrzymany został wówczas wpływ pozostałym sędziom" - napisano w odpowiedzi.

"Wszystkie trzy sprawy z udziałem Pani Krystyny Pawłowicz wpłynęły do tutejszego Wydziału we wrześniu 2017 r., wobec czego zostały skierowane do referatu sędziego Świderskiego" - sprecyzowano.

Do sprawy odniosła się również sama Pawłowicz. W oświadczeniu wysłanym do przewodniczącego nowej Krajowej Rady Sądownictwa Leszka Mazura i przytoczonym przez portal wPolityce napisała między innymi: "Na pierwszej rozprawie 'Nitras przeciwko Pawłowicz' mój pełnomocnik wniósł o wyłączenie Pana sędziego Krzysztofa Świderskiego, który się nie wyłączył i sprawę prowadzi nadal".

"Aż do piątku 4 października 2019 r. - nie wiedziałam też, że sprawę tę prowadzi sędzia Krzysztof Świderski. Sama do złożenia wyjaśnień nie byłam jeszcze wzywana. Na rozprawie 4 października 2019 r. -tym razem to Sławomir Nitras wniósł o wyłączenie sędziego. Nie znam powodów" - zapewniała posłanka.

Pawłowicz opiniowała awans sędziego Świderskiego, który wcześniej orzekał w sprawach z jej udziałem

We wrześniu tego roku Krystyna Pawłowicz opiniowała awans sędziego Świderskiego do Sądu Okręgowego w Warszawie i miała mu wystawić bardzo dobrą opinię. Sędzia otrzymał pozytywną rekomendację od KRS.

Wystąpienie Krystyny Pawłowicz w sprawie awansu sędziego Świerskiego
Wystąpienie Krystyny Pawłowicz w sprawie awansu sędziego Świerskiego KRS

Autor: mjz//kg / Źródło: tvn24

Pozostałe wiadomości