TVN24 | Polska

Spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski i Łotwy. Rau: konieczne jest utrzymanie jedności całego NATO

TVN24 | Polska

Autor:
ads/kab
Źródło:
PAP
Szef polskiego MSZ: Łukaszenka działa w zastępstwie mocodawców
Szef polskiego MSZ: Łukaszenka działa w zastępstwie mocodawcówTVN24
wideo 2/3
TVN24Szef polskiego MSZ: Łukaszenka działa w zastępstwie mocodawców

Szef polskiej dyplomacji Zbigniew Rau spotkał się w środę ze swoim łotewskim odpowiednikiem Edgarsem Rinkevicsem. Rozmowy dotyczyły między innymi sytuacji na granicy z Białorusią i "agresywnej postawy Rosji". - Konieczne jest utrzymanie jedności i solidarnej postawy całego NATO - podkreślił Rau.

W środę łotewski minister spraw zagranicznych Edgars Rinkevics przybył do Warszawy na rozmowy z szefem polskiego MSZ. - W ostatnich miesiącach współpraca naszych dwóch państw, ale także Litwy i Estonii, uległa szczególnemu zacieśnieniu ze względu na konieczność wspólnej odpowiedzi na hybrydowy atak reżimu białoruskiego na nasze granice - powiedział Rau po spotkaniu.

Ministrowie spraw zagranicznych Łotwy i PolskiTymon Markowski/MSZ

- Wymienialiśmy informacje na temat aktualnej sytuacji na granicy. Jest ona nadal daleka od stabilnej, wymaga czujności, mobilizacji i stałej wymiany informacji i wsparcia - zaznaczył szef MSZ. - Wszyscy zgadzamy się, że nie chodzi tu tylko o granice Polski, Łotwy i Litwy z Białorusią, ale o granice całej Unii Europejskiej - dodał.

Rau podziękował Łotwie za "solidarną, wspierającą i odpowiedzialną postawę w momentach próby". - Żadna agresja nie jest akceptowalna i Sojusz jest zdecydowany podjąć środki zarówno odstraszania, jak i obrony, aby zapewnić bezpieczeństwo swoich członków - zaznaczył.

- Wobec agresywnej postawy Rosji i Białorusi konieczne jest utrzymanie jedności i solidarnej postawy całego Sojuszu. Bez wątpienia, tak jak do tej pory, pozostajemy solidarni z Ukrainą - podkreślił Rau.

Edgars Rinkevics: stoimy wobec tych samych wyzwań, ale Polska jest bardziej narażona

Edgars Rinkevics ocenił, że współpraca polsko-łotewska "stała się szersza i głębsza" w okresie pandemii COVID-19. - Jesteśmy wdzięczni za wsparcie, jakiego polski rząd udzielił Łotwie w szczycie pandemii - powiedział.

- Stoimy wobec tych samych wyzwań, ale Polska jest najbardziej narażona na ataki ze strony reżimu Łukaszenki hybrydową operacją wymierzoną w granicę Unii Europejskiej i NATO - powiedział łotewski minister. Wyraził przekonanie, że oba państwa powinny "kontynuować współpracę na rzecz reformy europejskiej polityki azylowej".

Autor:ads/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Tymon Markowski/MSZ

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości