Na rozpoczynającym się dziś trzydniowym posiedzeniu Sejm rozpatrzy między innymi projekt tak zwanej ustawy incydentalnej, dotyczącej stwierdzania ważności wyborów prezydenckich oraz ustawy sankcyjnej. Posłowie zapoznają się także z programem polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej oraz zagłosują nad poprawkami Senatu do ustawy budżetowej.
W środę rano Sejm zapozna się z "Programem Polskiej Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej (1 stycznia - 30 czerwca 2025 r.)", przedłożonym przez ministra ds. Unii Europejskiej Adama Szłapkę. Nad dokumentem odbędzie się dyskusja.
W dokumencie podkreślono, że "Polska obejmuje przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej w okresie niepewności i niepokoju. Europa mierzy się ze skutkami trwającej trzeci rok agresji zbrojnej Rosji na Ukrainę i koniecznością wzmocnienia własnego potencjału obronnego".
"Obserwujemy rosnące napięcia geopolityczne, erozję porządku międzynarodowego opartego na zasadach i ataki hybrydowe wymierzone w europejską demokrację i bezpieczeństwo. Europejczyków dotykają skutki presji migracyjnej, transformacji energetycznej, malejącej konkurencyjności europejskiej gospodarki i zmian klimatu" - czytamy.
Sejm zajmie się projektem tzw. ustawy incydentalnej
Po tym punkcie w Sejmie odbędzie się pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie rozpoznawania przez Sąd Najwyższy spraw, związanych z wyborami Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej oraz wyborami uzupełniającymi do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, zarządzonymi w 2025 roku.
Projekt tzw. ustawy incydentalnej złożony przez Polskę2050-TD odnosi się do rozstrzygania przez Sąd Najwyższy spraw dot. tegorocznych wyborów prezydenckich.
W projekcie przewidziano, że ważność tych wyborów miałyby orzec trzy izby Sądu Najwyższego: Karna, Cywilna i Pracy, a nie Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego, która - jak stwierdziły m.in. europejskie trybunały - nie jest niezależnym sądem w rozumieniu prawa UE.
W grudniu marszałek Sejmu i lider Polski 2050 Szymon Hołownia informował, że spotkał się z przewodniczącymi klubów i kół parlamentarnych, którym przedstawił projekt tzw. ustawy incydentalnej, dotyczącej wyborów prezydenckich.
Jeszcze tego samego dnia Hołownia spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą, aby przedstawić mu ten projekt. Duda powiedział wtedy po spotkaniu, że jest "otwarty na dyskusję na temat różnych idei legislacyjnych, także jeżeli chodzi o Sąd Najwyższy, tym bardziej, że generalnie jest powiedziane w konstytucji, że rozstrzyga Sąd Najwyższy, więc tutaj można różnie dokonać oczywiście prawnej modyfikacji".
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Hołownia był u prezydenta, pokazał mu swój projekt. "Stoimy u progu potencjalnego chaosu"
Ustawa sankcyjna w Sejmie
Posłowie zapoznają się też ze sprawozdaniem komisji o rządowym projekcie tzw. ustawy sankcyjnej, czyli nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach w zakresie przeciwdziałania wspieraniu agresji na Ukrainę oraz służących ochronie bezpieczeństwa narodowego, ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowania terroryzmu.
W projekcie proponuje się dostosowanie obowiązującego brzmienia przepisów prawa krajowego do zmian wprowadzonych w rozporządzeniach unijnych, "z jednej strony w zakresie uzupełnienia katalogu odstępstw od sankcji unijnych, z drugiej zaś w zakresie uzupełnienia katalogu zakazów, które podlegają karom administracyjnym (ustawa o KAS) oraz sankcjom karnym (ustawa sankcyjna)".
Środa w Sejmie
W środę odbędzie się też II czytanie projektu ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej. Autorzy projektu proponują ustanowienie 14 lutego Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Armii Krajowej.
Sejm wysłucha sprawozdania komisji do Spraw Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych o projekcie nowelizacji ustawy o rynku mocy. Dotyczy on wprowadzenia aukcji uzupełniających na rynku mocy od drugiej połowy 2025 roku do 2028 roku. W aukcjach nabywana będzie dodatkowa moc na potrzeby zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego w naszym kraju.
W środę Sejm przeprowadzi pierwsze czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Projekt dotyczy wprowadzenia możliwości czasowego ograniczenia prawa do złożenia wniosku o azyl oraz wprowadzenia dodatkowych przesłanek, które umożliwią pozbawianie statusu uchodźcy.
Nowe przepisy mają na celu wzmocnienie ochrony granicy poprzez przeciwdziałanie zjawisku wykorzystywania migracji przez Białoruś, która w kooperacji z Rosją i międzynarodowymi grupami przestępczymi organizuje przerzut migrantów do Unii Europejskiej.
Posłowie wysłuchają też sprawozdania komisji kultury o projekcie uchwały w sprawie upamiętnienia 80. rocznicy Tragedii Górnośląskiej.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Rafał Guz/PAP/EPA