TVN24 | Polska

Sędzia Paweł Juszczyszyn wygrał sprawę o ochronę dóbr osobistych

TVN24 | Polska

Autor:
ads
Źródło:
PAP
Juszczyszyn: to KRS decyduje o tym, jakie osoby i o jakich kwalifikacjach trafiają na stanowiska sędziów
Juszczyszyn: to KRS decyduje o tym, jakie osoby i o jakich kwalifikacjach trafiają na stanowiska sędziówTVN24
wideo 2/6
TVN24Juszczyszyn: to KRS decyduje o tym, jakie osoby i o jakich kwalifikacjach trafiają na stanowiska sędziów

Sąd Okręgowy w Olsztynie wydał wyrok w sprawie, którą Paweł Juszczyszyn wytoczył Skarbowi Państwa - Sądowi Najwyższemu. Dotyczy on uchwały nieuznawanej Izby Dyscyplinarnej, która - jak twierdzi Juszczyszyn i potwierdził sąd - "narusza jego dobre imię i godność".

Sędzia Paweł Juszczyszyn wytoczył sprawę o ochronę dóbr osobistych Skarbowi Państwa - Sądowi Najwyższemu. Wyrok zapadł zaocznie. Stało się tak, ponieważ odpowiedź na pozew w tej sprawie wpłynęła po upływie wyznaczonego przez sąd terminu. "Sąd może wydać wyrok zaoczny na posiedzeniu niejawnym, gdy pozwany w wyznaczonym terminie nie złożył odpowiedzi na pozew. W takim przypadku przyjmuje się za prawdziwe twierdzenia powoda o faktach zawarte w pozwie" - poinformowała w komunikacie sędzia Agnieszka Żegarska zastępująca rzecznika prasowego Sądu Okręgowego w Olsztynie.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

Paweł Juszczyszyn wytoczył sprawę Sądowi Najwyższemu. Zapadł wyrok

Sędzia Paweł Juszczyszyn został zawieszony w orzekaniu przez nieuznawaną Izbę Dyscyplinarną Sądu Najwyższego w lutym 2020 roku. Od tamtej pory nie orzeka, mimo iż wielokrotnie wnosił do prezesa macierzystego sądu o przywrócenie go do pracy, a jego uposażenie jest obniżone o 40 procent. Na początku czerwca bieżącego roku Juszczyszyn wniósł do Sądu Okręgowego w Olsztynie pozew, w którym twierdził, że zamieszczona na stronie internetowej Sądu Najwyższego uchwała Izby Dyscyplinarnej godzi w jego dobre imię. Domagał się też stwierdzenia, że decyzji o jego zawieszeniu nie podjął Sąd Najwyższy.

Sąd w Olsztynie podzielił zdanie Juszczyszyna. Sędzia Żegarska poinformowała, że w pierwszej kolejności sąd stwierdził, że jednostką organizacyjną Skarbu Państwa, której dotyczy pozew Juszczyszyna jest Sąd Najwyższy w Warszawie.

>>> CAŁY WYROK SO W OLSZTYNIE

"Sąd ustalił, że uchwała (o zawieszeniu Juszczyszyna - red.) nie jest orzeczeniem Sądu Najwyższego. Sąd nakazał pozwanemu zaniechania naruszania dobrego imienia i godności Pawła Juszczyszyna przez nakazanie pozwanemu usunięcia wskazanej wyżej uchwały ze strony internetowej Sądu Najwyższego oraz zakazał pozwanemu podawania tej uchwały do publicznej wiadomości w przyszłości, a w szczególności na stronie Sądu Najwyższego" - poinformowała sędzia Agnieszka Żegarska.

Wyrok zaoczny w sprawie sędziego Juszczyszyna nie jest prawomocny.

Maciej Nawacki nie zgadza się z wyrokiem

Maciej Nawacki, prezes Sądu Rejonowego w Olsztynie, w którym orzeka Juszczyszyn, powiedział Polskiej Agencji Prasowej, że wyrok ten nie zmieni jego podejścia do sprawy zawieszenia Juszczyszyna. - Nie jestem adresatem tego rozstrzygnięcia, ale diametralnie się z nim nie zgadzam. W sprawach dyscyplinarnych sędziów decyduje sąd dyscyplinarny, a nie sądy cywilne - powiedział.

Autor:ads

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości