Dziś mija rok od zwycięstwa wyborczego koalicji 15 października. Zbigniew Ziobro nie przyszedł na posiedzenie sejmowej komisji śledczej do spraw inwigilacji Pegasusem. Sojusz Północnoatlantycki rozpoczął coroczne ćwiczenia nuklearne Steadfast Noon. Oto siedem rzeczy, które warto wiedzieć we wtorek 15 października.
1. Rok temu opozycja wygrała wybory
Dziś mija rok od zwycięstwa wyborczego koalicji 15 października. Od kilku tygodni liderzy i ich doradcy zastanawiali się, jak można wykorzystać tę datę i przywrócić atmosferę tamtych dni.
Żadnej wielkiej fety ma nie być. - Każdy chwaliłby się, co zrobiła jego partia, ale nikt nie chwaliłby całej koalicji - powiedział reporterce "Faktów" TVN Arlecie Zalewskiej polityk koalicji. Planowane jest dodatkowe posiedzenie rządu z wystąpieniem premiera.
2. Informacja o strategii migracyjnej w wykazie prac rządu
W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów zamieszczono w poniedziałek wieczorem informację o rządowej strategii migracyjnej Polski na lata 2025-2030.
Jej efektem - jak wskazano - ma być stworzenie przejrzystych, transparentnych i bezpiecznych zasad imigracji do Polski. Rząd ma zająć się dokumentem we wtorek.
Wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Duszczyk będzie gościem wtorkowej "Rozmowy Piaseckiego" w TVN24 o 7.30. Oglądaj w TVN24 i w TVN24 GO.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Informacja o strategii migracyjnej w wykazie prac rządu
3. Zmiany w specustawie powodziowej
Po dziewięciu dniach od wejścia w życie rząd przedstawia projekt nowelizacji specustawy powodziowej. Dokument liczy blisko 60 stron.
Do katalogu zmian wchodzą nowe regulacje dotyczące ochrony zdrowia, edukacji, szkolnictwa wyższego, programów pomocowych dla przedsiębiorców, administracji, infrastruktury komunikacyjnej i zabezpieczenia społecznego.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zmiany w specustawie. Szybsze inwestycje, zwolnienia z opłat i kary za dezinformację
4. Ziobro nie stawił się na posiedzeniu komisji
Zbigniew Ziobro miał stawić się w poniedziałek przed sejmową komisją śledczą do spraw inwigilacji systemem Pegasus, ale nie pojawił się.
Zdecydowano o złożeniu do Sądu Okręgowego w Warszawie wniosku o nałożenie kary grzywny na byłego ministra sprawiedliwości. Kolejny termin przesłuchania wyznaczono na 4 listopada.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Ziobro się nie stawił. Będzie wniosek do sądu w jego sprawie
5. Budda zatrzymany
Kamil L., youtuber posługujący się pseudonimem Budda, został zatrzymany przez Centralne Biuro Śledcze Policji. Wraz z nim funkcjonariusze zatrzymali dziewięć innych osób. Dzień wcześniej celebryta poinformował o zakończeniu swojej internetowej kariery.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Youtuber Budda zatrzymany przez CBŚP
6. NATO pręży muskuły
Sojusz Północnoatlantycki rozpoczął w poniedziałek coroczne ćwiczenia nuklearne Steadfast Noon z udziałem ponad 60 samolotów, które będą odbywały loty nad Europą Zachodnią.
Ćwiczenia odbywają się kilka tygodni po tym, gdy dyktator Rosji Władimir Putin ogłosił zmiany w jej doktrynie nuklearnej, aby zniechęcić zachodnich sojuszników do wspierania Ukrainy.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: NATO pręży muskuły. "Jasny sygnał dla każdego przeciwnika"
7. Nobel z ekonomii przyznany
Daron Acemoglu, Simon Johnson i James A. Robinson to laureaci Nagrody Nobla z ekonomii w 2024 roku - ogłosiła Królewska Szwedzka Akademia Nauk.
W uzasadnieniu wskazano, że naukowcy otrzymali nagrodę za "badania nad tym, jak powstają instytucje i jak wpływają na dobrobyt".
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Nobel z ekonomii przyznany
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Albert Zawada/PAP/EPA