Przesmyk suwalski. Dlaczego jest tak ważny dla NATO

Źródło:
tvn24.pl
"Rosja jest potęgą jądrową, dlatego też nie możemy dopuścić do pełnoskalowej wojny"
"Rosja jest potęgą jądrową, dlatego też nie możemy dopuścić do pełnoskalowej wojny"TVN24
wideo 2/5
"Rosja jest potęgą jądrową, dlatego też nie możemy dopuścić do pełnoskalowej wojny"TVN24

Przesmyk suwalski to jedyna lądowa droga łącząca Litwę, Łotwę i Estonię z pozostałymi państwami NATO. Granica polsko-litewska liczy 104 kilometry, ale w linii prostej między jej skrajnymi punktami jest około 65 kilometrów. Na tej szerokości przez granicę wiedzie kilkanaście szlaków drogowych, w tym dwa o statusie dróg krajowych, linia kolejowa i linia wysokiego napięcia. Intensywny ruch panuje także w przestrzeni powietrznej nad przesmykiem.

Sojusz Północnoatlantycki, czyli NATO powstał na mocy traktatu waszyngtońskiego z 1949 roku. Po zakończeniu zimnej wojny przystępowały do niego kolejne państwa dawnego Układu Warszawskiego, czyli bloku wschodniego. W 1999 roku członkami NATO zostały Polska, Czechy i Węgry. W 2004 roku przystąpiło siedem kolejnych państw, tym trzy kraje bałtyckie: Litwa, Łotwa i Estonia. W tym samym roku i Polska, i Litwa stały się członkami Unii Europejskiej.

Jedyne połączenie lądowe między Litwą a Polską, a tym samym między państwami bałtyckimi a pozostałymi członkami NATO i UE to granica polsko-litewska. Liczy ona około 104 kilometrów. Na północny zachód od niej znajduje się obwód kaliningradzki, rosyjska eksklawa nad Bałtykiem, na południowy wschód – Białoruś, która wraz z Rosją tworzy obecnie tak zwane Państwo Związkowe, a pod względem wojskowym jest coraz bardziej związana z Zachodnim Okręgiem Wojskowym Rosji. Ostatnio udostępniła Moskwie swoje terytorium do dokonania agresji przeciwko Ukrainie.

Największym miastem przy granicy polsko-litewskiej są Suwałki, liczące niecałe 70 tysięcy mieszkańców. Granica biegnie łukiem wygiętym na północny wschód. Między stykiem granic Polski, Rosji i Litwy a trójstykiem polsko-litewsko-białoruskim w linii prostej jest około 65 kilometrów.

Ruch lotniczy nad przesmykiem suwalskim

Ten pas ma strategiczne znaczenie przede wszystkim dla ruchu lądowego, ale w ostatnich miesiącach wzrosła jego rola także dla pasażerskiego ruchu lotniczego. Odkąd 24 lutego Rosja zaatakowała Ukrainę, nad tym ostatnim państwem nie latają samoloty cywilne. Już wcześniej, w maju 2021 roku większość linii pasażerskich zaczęła omijać Białoruś. Stało się to po tym, jak reżim Alaksandra Łukaszenki zmusił do lądowania w Mińsku pasażerski samolot, na pokładzie którego znajdował się opozycyjny dziennikarz Raman Pratasiewicz i jego partnerka Sofia Sapiega.

Od tego czasu nad przesmykiem suwalskim odbywają się rejsy łączące państwa bałtyckie lub Finlandię na przykład z Grecją, Turcją lub Egiptem, popularnymi kierunkami turystycznymi. Przez granicę polsko-litewską, omijając obwód kaliningradzki, wiodą też trasy lotnicze łączące Wilno z zachodnią Europą.

Pod Suwałkami, w rejonie Szypliszek, znajduje się także wojskowy radar dalekiego zasięgu. Należy do sieci posterunków radiolokacyjnych, które są rozstawione wzdłuż granic państw wschodniej flanki NATO, w tym Polski.

Przez przesmyk suwalski biegnie LitPol Link, czyli jedyne połączenie elektroenergetyczne między państwami bałtyckimi a Polską i resztą UE i NATO.

SuwałkiŁukasz Paweł Szczepański/Shutterstock

Przesmyk suwalski - kolej

Największe znaczenie przesmyk suwalski ma jednak w transporcie lądowym – zarówno drogowym, jak i kolejowym. Przez granicę biegnie jedna linia kolejowa. Jest ona jednotorowa i niezelektryfikowana. Po polskiej stronie graniczną stacją są Trakiszki, po litewskiej – Szostaków (lit. Šeštokai). Po litewskiej stronie bez przesiadki, po torach o standardowym rozstawie, można dojechać do Kowna, potem trzeba się przesiąść na inny pociąg. Na całej długości kolei litewskich 115 kilometrów torów jest w rozstawie standardowym, stosowanym na przykład w Polsce. Prawie 1800 kilometrów to tory w rozstawie rosyjskim.

Po polskiej stronie granicy ze stacji Trakiszki można dojechać do Suwałk. Stamtąd szlak wiedzie albo do Białegostoku przez Augustów i Sokółkę po jednotorowej, niezelektryfikowanej linii, albo na Mazury, do Olecka, również po jednym torze i bez trakcji elektrycznej. Ta linia od ponad dekady nie jest wykorzystywana w ruchu pasażerskim. Jeżdżą nią tylko pociągi towarowe.

Przesmyk suwalski - drogi

Jeśli chodzi o transport drogowy, to przez przesmyk suwalski biegnie kilkanaście szlaków. Tylko dwa z nich po polskiej stronie mają status dróg krajowych. Wiodą one na Litwę przez Budzisko (droga krajowa numer 8) i Ogrodniki (droga krajowa numer 16). Obie drogi wprawdzie rozszerzają się w pobliżu granicy, ale przez większość swego biegu na Suwalszczyźnie są po prostu szosami z jedną jezdnią i dwoma pasami ruchu – po jednym w każdym kierunku.

Taka szerokość jezdni bierze się po prostu z ukształtowania terenu. Drogi wiodą bowiem między pagórkami i jeziorami, raz po raz napotykając na wąskie przesmyki. Gdyby NATO musiało szybko przerzucić wojska przez granicę, nie byłoby łatwo. Z drugiej strony – jak przed laty tłumaczył niżej podpisanemu jeden z polskich emerytowanych generałów – nie jest to także teren, który ułatwiałby natarcie Rosjanom, gdyby chcieli tam wkroczyć, szczególnie po litewskiej stronie granicy.

Prócz wymienionych dwóch dróg krajowych przez granicę polsko-litewską wiedzie kilkanaście dróg lokalnych. Na dziesięciu z nich polska Straż Graniczna jest gotowa w razie potrzeby przywrócić kontrolę graniczną, zniesioną po tym, jak pod koniec 2007 roku i Polska, i Litwa znalazły się w strefie Schengen. To już drogi o ograniczonej przydatności z wojskowego punktu widzenia. Niejednokrotnie po jednej stronie granicy jest asfalt, po drugiej – droga szutrowa. Prawie wszędzie znajdują się znaki wskazujące na ograniczenie dopuszczalnej masy całkowitej pojazdów do 8, 10 lub 20 ton. Co to znaczy z wojskowego punktu widzenia? Masa całkowita kołowego transportera opancerzonego Rosomak przekracza 20 ton, posowieckich czołgów Wojska Polskiego T-72 i PT-91 Twardy – wynosi poniżej 50 ton, a czołgów zachodnich, np. najnowszych wersji Leoparda 2 lub M1A2 Abrams – powyżej 60 ton.

Wyrzutnia 9P133 Malutka z 14. Pułku Przeciwpancernego14pppanc.wp.mil.pl

Wojsko Polskie i siły NATO w pobliżu przesmyku suwalskiego

Po polskiej stronie najbliżej granicy z Litwą znajduje się garnizon w Suwałkach, gdzie stacjonuje 14. Pułk Przeciwpancerny. Podstawową bronią jednostki są jednak samobieżne wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych 9P133 Malutka na podwoziu BRDM-2. To konstrukcja sowiecka pamiętająca jeszcze lata 60. XX wieku. Z powodu starzenia się sprzętu i braku nowego suwalska jednostka w 2010 roku została zredukowana do poziomu dywizjonu (dla porównania w oddalonym o 90 kilometrów Węgorzewie stacjonuje pułk złożony z czterech dywizjonów artylerii). Jednak w 2019 roku szef MON Mariusz Błaszczak, który podkreśla, że jego priorytetem jest odbudowa jednostek na wschodzie kraju, podpisał decyzję przeformowującą dywizjon z powrotem w pułk. W planach wojska jest zakup dla suwalskiej jednostki kilkudziesięciu niszczycieli czołgów, ale umowa nie została do tej pory podpisana. W 2020 roku żołnierze z Suwałk otrzymali wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike-LR.

90 kilometrów na południowy zachód od Suwałk, na poligonie koło Orzysza stacjonuje z kolei batalionowa grupa bojowa NATO, która na co dzień współpracuje z 15. Brygadą Zmechanizowaną w Giżycku. Grupa bojowa NATO liczy nieco ponad tysiąc żołnierzy, w tym prawie 800 Amerykanów. W skład jednostki wchodzą też Brytyjczycy (kompania rozpoznawcza), Rumuni (bateria przeciwlotnicza) i Chorwaci (w przeszłości bateria artylerii rakietowej, obecnie kilku oficerów w sztabie). Podstawą grupy bojowej jest batalion amerykańskiej piechoty zmotoryzowanej na kołowych transporterach opancerzonych Stryker.

Amerykanie z kołowym transporterem opancerzonym Stryker na wspólnych ćwiczeniach z Polakami, rok 20181st Lt. Erica Mitchell/dvidshub.net

To pojazdy stosunkowo lekko opancerzone i uzbrojone, za to szybkie. Batalionowa grupa bojowa NATO jest więc jednostką, która może w krótkim czasie zareagować na zagrożenie, na przykład na przesmyku suwalskim, dokąd ma ponad godzinę drogi.

Przed Suwałkami była Fulda

Samo pojęcie "przesmyk suwalski" zostało spopularyzowane przez generała broni Bena Hodgesa, który w latach 2014-18 dowodził amerykańskimi siłami lądowymi w Europie. Angielska wersja, czyli "Suwałki gap", jest nawiązaniem do terminu "Fulda gap", który funkcjonował w czasie zimnej wojny. Określano w ten sposób dwa korytarze nizin, przez które wiodła najkrótsza droga z NRD w kierunku Frankfurtu nad Menem i Zagłębia Ruhry, gdzie wojska Układu Warszawskiego mogły starać się o uchwycenie przeprawy przez Ren.

Dlatego w rejonie miasta Fulda w Hesji, po obu stronach granicy między RFN a NRD, skoncentrowane były znaczne siły NATO i Układu Warszawskiego, a planiści wojskowi obu stron szykowali się do wielkiej bitwy pancernej, w której mogły się rozstrzygnąć losy III wojny światowej. W czasie zimnej wojny po stronie NATO za obronę przesmyku Fuldy odpowiadał V Korpus US Army. Jego dowództwo zostało reaktywowane w 2020 roku i mieści w Fort Knox w Kentucky. Wysunięte stanowisko dowodzenia korpusu znajduje się od 2021 roku w Poznaniu. Polski generał dywizji, aktualnie Adam Joks, zajmuje też stanowisko zastępcy dowódcy V Korpusu w sztabie w Fort Knox.

Autorka/Autor:Rafał Lesiecki

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Łukasz Paweł Szczepański/Shutterstock

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Stany Zjednoczone będą chciały przejąć kontrolę nad Kanałem Panamskim, jeśli uznają, że Panama nie przestrzega warunków traktatu z 1977 roku o statusie prawnym tego szlaku wodnego - ostrzegł na platformie Truth Social prezydent elekt Donald Trump. Chodzi między innymi o pobieranie przez władze Panamy zbyt wysokich opłat za korzystanie z kanału.

Trump grozi i przywołuje traktat z 1977 roku 

Trump grozi i przywołuje traktat z 1977 roku 

Źródło:
PAP, Voice of America 

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW
Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Nie ma demokracji bez czytania. To w języku znajdziemy odtrutkę na populizm

Źródło:
tvn24.pl
Premium

1032 dni temu rozpoczęła się rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę. Organizacja Narodów Zjednoczonych podała, że od początku wojny zginęło ponad 12 tysięcy cywili. W tym roku zginęło ponad 340 cywili, a ponad 1800 zostało rannych.

ONZ o tragicznym bilansie wojny w Ukrainie

ONZ o tragicznym bilansie wojny w Ukrainie

Źródło:
TVN24, PAP, Reuters

Premier Słowacji Robert Fico może w poniedziałek pojechać do Moskwy, żeby spotkać się z Władimirem Putinem - przekazał w piątek prezydent Serbii Aleksandar Vuczić na antenie jednej z serbskich stacji radiowych. Tematem rozmów ma być kwestia gazu i kończącej się umowy na tranzyt tego surowca z Rosji przez Ukrainę.

Problemy Słowacji po decyzji Ukrainy. Prezydent Serbii zapowiada spotkanie Ficy z Putinem

Problemy Słowacji po decyzji Ukrainy. Prezydent Serbii zapowiada spotkanie Ficy z Putinem

Źródło:
PAP

Po miesiącu oczekiwania chiński statek Yi Peng wypłynął z duńskiej cieśniny Kattegat. Załoga tego statku jest podejrzana o przerwanie kabli telekomunikacyjnych na Bałtyku w połowie listopada. Trwa śledztwo w sprawie możliwego sabotażu. "Udało się porozmawiać z załogą i sprawdzić kwestie techniczne" - przekazał szef szwedzkiej Komisji do spraw Wypadków.

"Udało się porozmawiać z załogą". "Znamienne" działanie chińskich władz

"Udało się porozmawiać z załogą". "Znamienne" działanie chińskich władz

Źródło:
PAP

Wieczorem na placu budowy nowej stacji metra zapadła się ziemia. - Zobaczyliśmy zapadlisko w ziemi na około trzy metry - mówił redakcji Kontakt24 aspirant Mariusz Kapsa ze stołecznej straży pożarnej. Jolanta Maliszewska z MPWiK przekazała, że w niedzielę rano została przywrócona woda do bloków przy ulicy Rayskiego.

Awaria na budowie nowej stacji metra. "Zobaczyliśmy zapadlisko na trzy metry"

Awaria na budowie nowej stacji metra. "Zobaczyliśmy zapadlisko na trzy metry"

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, Kontakt24

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

Wielki mufti Libii, szejk Sadik al-Ghariani wezwał w piątek wszystkich Libijczyków do zjednoczenia się i walki z Rosjanami, którzy przybyli do wschodniej części kraju z Syrii, skąd uciekli po obaleniu reżimu Baszara el-Asada.

Wielki mufti wzywa do walki z Rosjanami    

Wielki mufti wzywa do walki z Rosjanami    

Źródło:
PAP

Fedor Szandor brał udział w walkach w Ukrainie i z bronią w ręku prowadził z okopów wykłady dla swoich studentów. Teraz prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski mianował go nowym ambasadorem w Budapeszcie.

Prowadził wykłady z okopów. Zełenski mianował go ambasadorem

Prowadził wykłady z okopów. Zełenski mianował go ambasadorem

Źródło:
PAP

Papież Franciszek jest przeziębiony i nie spotka się z wiernymi w niedzielę przed świętami Bożego Narodzenia. Watykan tłumaczy, że decyzja ma też związek z obowiązkami papieża w przyszłym tygodniu.

Papież nie spotka się z wiernymi. Watykan tłumaczy

Papież nie spotka się z wiernymi. Watykan tłumaczy

Źródło:
PAP

Jak informuje rzeczniczka prasowa policji w Brzesku asp. sztab. Ewelina Buda, w sobotę na oświetlonym przejściu dla pieszych została potrącona 10-letnia dziewczynka. Dziecko trafiło do szpitala, a razem z nim jego matka, która została zahaczona przez lusterko pojazdu.

Na przejściu dla pieszych została potrącona 10-letnia dziewczynka. Trafiła do szpitala

Na przejściu dla pieszych została potrącona 10-letnia dziewczynka. Trafiła do szpitala

Źródło:
TVN24

Na portugalskiej Maderze wieje silny wiatr. Przez wichury odwołano ponad 30 połączeń lotniczych. Wstrzymano też połączenia morskie z wyspą Porto Santo, wchodzącą w skład tego położonego na Atlantyku archipelagu.

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Odwołane loty i rejsy na Maderę   

Źródło:
PAP, madeira.rtp.pt

Pierwszy dzień astronomicznej zimy nie jest w tym roku rekordowo ciepły, ale jak zaznaczyła synoptyczka IMGW Ewa Łapińska, widać tendencję do tego, że temperatura w tym okresie jest coraz wyższa. Po odwilży w tym tygodniu śnieg w górach zdążył już spaść, ale i tak jest go mało. W Zakopanem w sobotę leżały cztery centymetry białego puchu.

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl

22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Rosnące temperatury sprawiają, że liczba dni, w których możemy cieszyć się opadami śniegu, zmniejszają się z roku na rok. Nie zmienia to jednak faktu, że gdy taki dzień nadchodzi, cieszymy się z każdego płatka śniegu. Można wtedy lepić bałwana, pójść na sanki czy na narty. A wy lubicie gdy otacza nas biała pokrywa śniegu czy raczej preferujecie jesienną aurę? Pokażcie nam wasze zimowe dni! Czekamy na wasze filmy i zdjęcia.

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Źródło:
Kontakt24

W niedzielę 22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Astronomiczną powitaliśmy dzień wcześniej - w sobotę. Zimowe niebo będzie pełne ciekawych zjawisk astronomicznych.

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Pijani rodzice, którzy "opiekowali się" trójką dzieci, pogryźli interweniujących policjantów. Odpowiedzą za narażenie nieletnich na niebezpieczeństwo oraz za naruszenie nietykalności mundurowych.

Pijani rodzice pogryźli interweniujących  policjantów

Pijani rodzice pogryźli interweniujących policjantów

Źródło:
KMP Lublin/tvn24.pl

50-letniemu lekarzowi z Arabii Saudyjskiej zarzuca się pięciokrotne morderstwo i usiłowanie zabójstwa ponad 200 osób na jarmarku bożonarodzeniowym w Magdeburgu. Premier Donald Tusk po ataku w Niemczech apeluje do prezydenta i posłów PiS. 38 osób zginęło w wypadku autobusu w Brazylii. Viktor Orban, odnosząc się do sprawy Marcina Romanowskiego zasugerował, że na Węgrzech "może dochodzić do przypadków udzielania azylu" innym osobom. IMGW wydało ostrzeżenia w związku z niebezpieczną pogodą. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 22 grudnia.

Zarzuty dla sprawcy zamachu, apel Tuska, tragiczny wypadek w Brazylii

Zarzuty dla sprawcy zamachu, apel Tuska, tragiczny wypadek w Brazylii

Źródło:
TVN24, PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

Prezydent elekt USA Donald Trump ogłosił, że zamierza powołać producenta telewizyjnego Marka Burnetta na stanowisko specjalnego wysłannika do Wielkiej Brytanii w swojej nowej administracji. Burnett jest laureatem 13 nagród Emmy.

Laureat nagród Emmy w administracji Trumpa

Laureat nagród Emmy w administracji Trumpa

Źródło:
PAP

Służby nie odkryły żadnych powiązań sprawcy zamachu w Magdebugu z islamskimi radykałami. Przeciwnie, mężczyzna miał być islamofobem i w dodatku sympatykiem skrajnie prawicowej partii AfD. - Prawdopodobnie stopniowo, być może w sposób niezauważony przez nikogo, radykalizował się - ocenił Łukasz Jasiński z PISM. Napastnik to pochodzący z Arabii Saudyjskiej lekarz psychiatra legalnie mieszkający i pracujący w Niemczech. Według Agencji Reuters, saudyjskie władze miały ostrzegać wcześniej Niemcy przed mężczyzną, który publikował ekstremistyczne wpisy.

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, Reuters

Premier Węgier Viktor Orban nie lubi rozliczeń. Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu dla Marcina Romanowskiego - napisał w sobotę w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com
Kiedyś von Herbersteinowie, dziś powodzianie. O mapie wspomnień i bigosie w pałacu

Kiedyś von Herbersteinowie, dziś powodzianie. O mapie wspomnień i bigosie w pałacu

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl