Sejm odrzucił wniosek o odwołanie ministra Czarnka

Źródło:
TVN24, PAP
Czarnek zostaje na stanowisku. Za wnioskiem głosowało 205 posłów, przeciw 236 posłów, siedmiu wstrzymało się od głosu
Czarnek zostaje na stanowisku. Za wnioskiem głosowało 205 posłów, przeciw 236 posłów, siedmiu wstrzymało się od głosuTVN24
wideo 2/16
Czarnek zostaje na stanowisku. Za wnioskiem głosowało 205 posłów, przeciw 236 posłów, siedmiu wstrzymało się od głosuTVN24

Jestem tu w imieniu dziewczyn, które minister Przemysław Czarnek obraża i wpycha w kompleksy, i które chciałby nawet nie tyle wychować, ile wytresować na karne żony - powiedziała posłanka Lewicy Agnieszka Dziemianowicz-Bąk podczas debaty nad wnioskiem o odwołanie szefa MEiN. Urszula Rusecka z PiS przekonywała, że wniosek "nie może być potraktowany w poważny sposób, ponieważ pozbawiony jest merytorycznych, sensownych zarzutów". Sejm ostatecznie odrzucił w środę wieczorem wniosek o wotum nieufności dla ministra edukacji i nauki.

W środę w Sejmie parlamentarzyści zajmowali się wnioskiem o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka. Złożyli go w czerwcu posłowie Koalicji Obywatelskiej.

Późnym wieczorem Sejm odrzucił wniosek. Głosowało 448 posłów. Przeciw odwołaniu było 236, za - 205, a 7 wstrzymało się od głosu.

OGLĄDAJ DEBATĘ W SEJMIE W INTERNECIE W TVN24 GO

ZOBACZ NASZĄ RELACJĘ Z DEBATY NAD WNIOSKIEM O ODWOŁANIE MINISTRA CZARNKA >>>

Wniosek o odwołanie szefa MEiN poparło 125 posłów Koalicji Obywatelskiej (1 nie głosował), 46 posłów Lewicy (1 nie głosował), 22 posłów Koalicji Polskiej - Polskiego Stronnictwa Ludowego (2 nie głosowało), 6 posłów Polski 2050 (1 nie głosował), 4 posłów koła Polskie Sprawy oraz 2 posłów niezrzeszonych (Ryszard Galla i Paweł Zalewski). Przeciwko odwołaniu Czarnka głosowało 230 posłów PiS (2 nie głosowało), 3 posłów Kukiz'15 (1 nie głosował) oraz 3 posłów niezrzeszonych (Zbigniew Ajchler, Łuksza Mejza i Monika Pawłowska).

Od głosu wstrzymało się 7 posłów Konfederacji (4 nie wzięło udziału).

ZOBACZ WYNIKI INDYWIDUALNE >>>

"Z takim ministrem polska szkoła dalej nie pojedzie"

Jeszcze przed głosowaniem odbyła się burzliwa debata. Przedstawiciel wnioskodawców poseł Rafał Grupiński (KO) ocenił, że "z takim ministrem polska szkoła dalej nie pojedzie". Mówił, że Czarnek został szefem MEiN, ponieważ "kiedy kruszy się poparcie, kiedy kończą się pieniądze, pozostaje tylko polskiej partii rządzącej jedno: zaostrzenie wojny ideologicznej".

- Byliśmy o krok, by przerwać fatalizm naszej historii, ale przyszedł pan Kaczyński z PiS-em i dosiadł się do was minister Czarnek. I zaczęło się blokowanie i demolowanie praw obywatelskich, niezawisłości sądów, wolności słowa w kulturze i nauce, a także światłej zasady tolerancji dla wszelkich mniejszości, o czym coraz częściej mówiło się na szczęście w polskich szkołach. Problem w tym, że pojawił się minister Czarnek i postanowił w polskiej edukacji i nauce wygasić światło - kontynuował Grupiński.

- Waszą stolicą jest Ciemnogród, nie Warszawa. Znakiem wstecznictwo, nie postęp. A językiem mizoginizm, nie solidarność ze słabszymi - wyliczał poseł, zwracając się do rządzących. - Panie ministrze, zamiast bawić się w Herostratesa polskiej edukacji i nauki, może wykaże się pan choć w części męską cnotą, po prostu się spakuje i odejdzie? Będziemy pana odwoływać - dodał Grupiński.

Grupiński: kiedy kruszy się poparcie, kiedy kończą się pieniądze, sposobem jest podgrzanie walki ideologicznej
Grupiński: kiedy kruszy się poparcie, kiedy kończą się pieniądze, sposobem jest podgrzanie walki ideologicznejTVN24

"Być może są jakieś niespełnione marzenia antyoświatowe wnioskodawców"

Posłanka Agnieszka Górska (PiS) przedstawiła zaś sprawozdanie z wtorkowego posiedzenia sejmowej komisja edukacji, nauki i młodzieży, która negatywnie zaopiniowała wniosek Koalicji Obywatelskiej.

Jak mówiła, podczas posiedzenia komisji główne zarzuty pod adresem Czarnka wysuwała była minister edukacji z rządu PO-PSL, a to właśnie za czasów rządu PO-PSL zlikwidowano tysiące szkół.

Oceniła też, że "okaleczono szkolnictwo". - Być może są jakieś niespełnione marzenia antyoświatowe wnioskodawców, których nie zdążyli dzięki Bogu jeszcze wprowadzić, bo już nie rządzą państwem - kontynuowała.

Górska: w czasie rządów PO-PSL okaleczono szkolnictwo, likwidowano szkolnictwo zawodowe
Górska: w czasie rządów PO-PSL okaleczono szkolnictwo, likwidowano szkolnictwo zawodoweTVN24

Posłanka PiS: wniosek nie może być potraktowany w poważny sposób

W sejmowej dyskusji głos zabrali również przedstawiciele klubów i kół. Prezentująca stanowisko PiS Urszula Rusecka oskarżała opozycję o manipulowanie informacjami o ministrze edukacji. - Wniosek, który procedujemy, nie powinien i nie może być potraktowany w poważny sposób, ponieważ pozbawiony jest merytorycznych, sensownych zarzutów, a jedynym jego efektem ma być podgrzewanie złych emocji - przekonywała.

Mówiła, że "Czarnek postawił na tradycyjne wartości - etykę, wychowanie w duchu patriotyzmu i przywiązania do rodziny". - Tym naraził się lewicy i tym niby wielce oświeconym liberałom - mówiła posłanka PiS. Według niej opozycja chciała "seksualizować małe dzieci", a rodziców pozbawić prawa do decydowania, kto, kiedy i jakie treści przekaże dzieciom.

- PiS wnioskuje o odrzucenie tego haniebnego, politycznego wniosku o wotum nieufności - powiedziała Rusecka.

Rusecka: minister Czarnek postawił na konserwatywne wartości i tym się naraził
Rusecka: minister Czarnek postawił na konserwatywne wartości i tym się naraziłTVN24

Szumilas: jest biegły w obrażaniu nauczycieli, ale brakuje mu pomysłu na dobrą i nowoczesną edukację

Krystyna Szumilas (KO) na wstępie swojego wystąpienia zapowiedziała złożenie wniosku do sejmowej komisji etyki o ukaranie posłanki PiS Agnieszki Górskiej, która była sprawozdawcą komisji edukacji, nauki i młodzieży, która we wtorek zarekomendowała odrzucenie wniosku. - To, co tutaj zostało powiedziane, nie było przedmiotem debaty na komisji - uzasadniała.

- Pycha i arogancja, nieliczenie się ze zdaniem innych, obrażanie i dzielenie ludzi, kłamstwo - to nie są cnoty ani niewieście, ani męskie. To są wady. I ludzie obciążeni takimi wadami nie powinni mieć wpływu na wychowanie w szkołach następnego pokolenia Polek i Polaków - mówiła była minister edukacji w rządzie PO-PSL. Nawiązała tym do słów doradcy ministra Czarnka, Pawła Skrzydlewskiego, który mówił o tym, że dziewczęta należy "ugruntować do cnót niewieścich".

Czy "cnoty niewieście" są priorytetem ministerstwa edukacji? Zaglądamy do dokumentów >>>

Mówiła też o prawie rodziców do wychowania dzieci zgodnie ze swoimi poglądami. - Chce pan potraktować rodziców, jak prezes (Jarosław - red.) Kaczyński traktuje premiera. Teoretycznie premier (Mateusz - red.) Morawiecki może podjąć każdą decyzję samodzielnie, ale pod warunkiem, że uzyska zgodę prezesa. Prezes robi to nieformalnie. To, co robicie w swojej partii, nas nie interesuje, ale w przypadku rodziców nadzór kuratora nad ich decyzjami będzie wynikał z ustawy, bo taki projekt przygotował pan minister Czarnek - podkreśliła.

Szumilas zarzuciła szefowi resortu edukacji i nauki również, że "zajmuje się wszystkim, poza tym, czym powinien się zajmować". - Jest biegły w obrażaniu nauczycieli, uczniów, rodziców i samorządów, w centralizowaniu i ideologizowaniu szkoły, w mówieniu, kto jest normalny, a kto nie. Ale brakuje mu pomysłu na dobrą i nowoczesną edukację - powiedziała posłanka.

Szumilas: złożymy wniosek do komisji etyki w sprawie wypowiedzi posłanki Górskiej
Szumilas: złożymy wniosek do komisji etyki w sprawie wypowiedzi posłanki GórskiejTVN24

"Jestem tu w imieniu dziewczyn, które minister Czarnek obraża i wpycha w kompleksy"

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk (Lewica) stwierdziła, że zbierając podpisy za odwołaniem ministra edukacji, spotkała 16-letnią Magdę, która mówiła, że boi się wracać do szkoły po pandemii COVID-19, ale jeszcze bardziej boi się wracać "do szkoły Czarnka". Według relacji posłanki dziewczyna mówiła, że obawia się szykan m.in. za udział w pokojowej demonstracji, a do jej szkoły we wrześniu wejdą "fanatycy z Ordo Iuris". - Stoję tu w imieniu takich dziewczyn, jak Magda. W obronie młodych, którym Przemysław Czarnek chce zniszczyć dzieciństwo i ukraść przyszłość, którym chce zohydzić szkołę - oświadczyła.

Mówiła, że uczniowie chcieliby dowiedzieć się w szkołach, jak walczyć z katastrofą klimatyczną, poradzić sobie w pierwszej pracy, jak budować zdrowe relacje z innymi. - Zamiast tego minister Czarnek chce zafundować im jeszcze więcej historii, jeszcze więcej żołnierzy wyklętych a na dokładkę przymusową religię - przekonywała.

- Jestem tu w imieniu dziewczyn, które minister Czarnek obraża i wpycha w kompleksy, i które chciałby nawet nie tyle wychować, ile wytresować na karne żony, które bez szemrania znoszą wszystko, nawet domową przemoc. Nie, panie ministrze, cnoty niewieście to nie posłuszeństwo i skromność. To odwaga i siła, to umiejętność decydowania o sobie, o swojej przyszłości, swoim ciele, macierzyństwie, o swojej pracy, po prostu o swoim życiu - mówiła posłanka Lewicy. Dziemianowicz-Bąk przekonywała też, że "szkoła Czarnka" nie udziela skutecznej pomocy psychologicznej.

Dziemianowicz-Bąk: stoję tu w obronie młodych, którym minister Czarnek chce ukraść dzieciństwo i zohydzić przyszłość
Dziemianowicz-Bąk: stoję tu w obronie młodych, którym minister Czarnek chce ukraść dzieciństwo i zohydzić przyszłośćTVN24

Podczas debaty na pulpitach posłów Lewicy stały kartony mające zawierać 100 tysięcy podpisów obywateli popierających odwołanie ministra Czarnka, zebrane przez ten klub.

Komentując to prowadzący obrady wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki (PiS) przypuszczał, że być może te pudła są puste. W reakcji na to posłowie Lewicy zaczęli otwierać pudła i pokazywać kartki z podpisami.

Na pulpitach posłów Lewicy stały kartony z listami podpisów obywateli popierających odwołanie ministra CzarnkaTVN24

"Ręce precz od naszych dzieci"

Urszula Pasławska (KP-PSL) mówiła, że reprezentuje dziś rodziców, którzy marzą, aby ich dzieci miały dobre wykształcenie i dobrą przyszłość. - Niestety tego typu ideologiczne wrzutki i destrukcja, która towarzyszy nie tylko ostatnim miesiącom, ale ostatnim latom polskiej edukacji, na to nie pozwolą - stwierdziła.

Według niej "minister Czarnek nie chce uczyć dzieci, tylko wychowywać w duchu cnót niewieścich, a szkołę zmienia w szkółkę niedzielną". - Potrzebujemy ministra edukacji, który wie, że najlepszą inwestycją jest inwestycja w dziecko - podkreśliła posłanka PSL. - Powiem panu, co mówią rodzice: nie pozwolimy na to, aby PiS-owski jaskiniowiec wychowywał nasze dzieci. Panie ministrze, ręce precz od naszych dzieci – dodała Pasławska.

Pasławska: wyniki wśród maturzystów są coraz gorsze, jest naprawdę co robić
Pasławska: wyniki wśród maturzystów są coraz gorsze, jest naprawdę co robićTVN24

Bosak: zasługuje pan na krytykę za to, co pan robi i za to, czego pan nie robi

Poseł Konfederacji Krzysztof Bosak zwrócił się bezpośrednio do Czarnka. - Zasługuje pan na krytykę, ale nie za to, co pan mówi i jakie ma pan poglądy. Zasługuje pan na krytykę za to, co pan robi i za to, czego pan nie robi – powiedział. - Zapowiadana ustawa o wolności akademickiej - nie ma jej, postawienie jakiejkolwiek tamy poprawności politycznej - nie ma czegoś takiego – wyliczał.

Krytykował rząd za brak pomocy dla szkół chrześcijańskich i konserwatywnych. Mówił także, że polscy naukowcy upokarzani są obowiązkiem pisania wniosków o granty do polskiego państwa w obcym języku.

Bosak: naukowcy są przez wasz rząd upokarzani, bo muszą składać wnioski o granty
Bosak: naukowcy są przez wasz rząd upokarzani, bo muszą składać wnioski o grantyTVN24

Artur Dziambor (Konfederacja) mówił, że nie ma poważnej dyskusji o sensowych zmianach w szkole, o bonie oświatowym, o tym, jak będzie wyglądała szkoła w przyszłości. Ocenił też, że Koalicji Obywatelskiej po prostu nie podoba się publicystyka Czarnka i nie lubi ministra edukacji. - Wniosku tak sformułowanego nie da się poprzeć – oświadczył.

Poseł Artur Dziambor z Konfederacji: nie ma żadnej poważnej dyskusji o zmianach w polskiej szkole
Poseł Artur Dziambor z Konfederacji: nie ma żadnej poważnej dyskusji o zmianach w polskiej szkoleTVN24

"Cywilizacyjnie i kulturowo cofacie nas do wieków ciemnych"

Posłanka Polski 2050 Hanna Gill-Piątek stwierdziła, że "po jeździe bez trzymanki, jaką zafundowaliście polskiej szkole, zostaną po niej zgliszcza". - Cywilizacyjnie i kulturowo cofacie nas do wieków ciemnych. Wydaliście wojnę nauczycielom, organizacjom pozarządowym, rodzicom i uczniom – mówiła.

- Dajecie naszym dzieciom płomień fanatyzmu zamiast kaganka oświaty. Zafundowaliście im podróż do kulturowych peryferiów Europy przez człowieka, któremu myli się rola inkwizytora z funkcją ministra - dodała. Zapowiedziała, że koło Polska 2050 poprze wniosek o odwołanie Czarnka "dla ochrony dzieci przed patologią i indoktrynacją".

Gill-Piątek: dajecie naszym dzieciom płomień fanatyzmu zamiast kaganka oświaty
Gill-Piątek: dajecie naszym dzieciom płomień fanatyzmu zamiast kaganka oświatyTVN24

Posłanka koła Polskie Sprawy Agnieszka Ścigaj oceniła, że działania Czarnka i jego doradców są zaprzeczeniem wartości chrześcijańskich i patriotycznych. Zarzuciła ministrowi edukacji i nauki między innymi brak strategii zarządzania oświatą w kryzysie spowodowanym pandemią COVID-19.

- Powinien pan się zająć poważną reformą, sposobem finansowania i zarządzania w oświacie. Nawet pan tego nie ruszył, a tylko rozpętuje pan wojny ideologiczne - oceniła Ścigaj.

Ścigaj: wartości nie można nakazać, wartości trzeba pokazywać, szanować
Ścigaj: wartości nie można nakazać, wartości trzeba pokazywać, szanowaćTVN24

"Musimy zrobić tak, żeby te lewackie bojówki na uniwersytetach przestały terroryzować naszą młodzież"

Z sejmowej mównicy przemawiał także minister Przemysław Czarnek. Ocenił, że opozycja kłamie, mówiąc, że teraz kurator będzie wybierał dyrektora szkoły. - Zaczęliście straszyć dyrektorów, że kurator będzie ich zwalniał, kiedy będzie chciał. Nie. Kurator musi mieć narzędzie w ręku, żeby w niektórych przypadkach, ale zdarzających się, kiedy nie są wykonywanie zalecenia pokontrolne, wymóc na dyrektorze szkoły wykonanie zaleceń pokontrolnych. Tylko tyle - przekonywał.

Szef MEiN mówił także o wolnościach akademickich. - Musimy rzeczywiście zrobić tak, żeby te lewackie bojówki na uniwersytetach przestały terroryzować naszą młodzież, naszych naukowców - powiedział.

Czarnek: musimy zrobić tak, żeby te lewackie bojówki na uniwersytetach przestały terroryzować naszą młodzież
Czarnek: musimy zrobić tak, żeby te lewackie bojówki na uniwersytetach przestały terroryzować naszą młodzieżTVN24

Minister nazwał też wniosek o jego odwołanie skandalicznym. Mówił, że przedstawiciel wnioskodawców, którym był Rafał Grupiński (KO), przedstawił "wykład na temat kawałka jego publikacji sprzed 10 lat", podczas gdy on jest ministrem edukacji od 19 października 2020 roku.

Wyliczał "szereg dużych rzeczy, które udało się zrobić w ciągu dziewięciu miesięcy - od weryfikacji wymogów egzaminacyjnych po to, by dzieci i młodzież mogły spokojnie zdawać te matury i egzaminy ośmioklasistów".

Czarnek do opozycji: skompromitowaliście siebie i ten wniosek
Czarnek do opozycji: skompromitowaliście siebie i ten wniosekTVN24

Premier: będziemy bronić prawa naszej młodzieży do nauki bez lewackiej indoktrynacji

Głos zabrał także szef rządu. - Dzisiaj będziemy bronić nie tylko pana ministra przed odwołaniem. Będziemy bronić w tej debacie czegoś jeszcze ważniejszego. Będziemy bronić prawa naszych dzieci do normalnej szkoły, będziemy bronić prawa naszej młodzieży do nauki bez lewackiej indoktrynacji - powiedział Mateusz Morawiecki.

Zwracając się do polityków opozycji, powiedział, że chcą oni szkoły "pełnej różnego rodzaju indoktrynacji". - Dlatego zasady, które wdrażamy, pozostawiają w rękach rodziców i pod nadzorem kuratora to, kto może wejść do tej szkoły, kto może dzieci próbować ideologizować, indoktrynować – mówił.

Zdaniem premiera, szkoła musi być miejscem nie tylko pozyskiwania wiedzy i zdobywania umiejętności, ale także "uszlachetniania dusz". - Chcemy takiej polskiej szkoły, która uczy współczesnych, potrzebnych dzisiaj umiejętności i wychowuje do patriotyzmu - powiedział Morawiecki.

Premier: będziemy bronić prawa naszej młodzieży do nauki bez lewackiej indoktrynacji
Premier: będziemy bronić prawa naszej młodzieży do nauki bez lewackiej indoktrynacjiTVN24

- Padło wcześniej w debacie kilka danych dotyczących poziomu nauczania. Otóż ja przytoczę ostatnie badania z tak zwanego międzynarodowego programu oceny umiejętności PISA. To badania, które są miarodajne dla siedemdziesięciu kilku krajów – stwierdził premier Mateusz Morawiecki. – We wszystkich trzech głównych kategoriach polskie dzieci wypadły lepiej niż w poprzednim badaniu – dodał.

- W badaniach dotyczących czytania ze zrozumieniem byliśmy na szóstym, siódmym miejscu. Wyprzedzaliśmy Czechów, Niemców, Francuzów. W badaniu dotyczącym rozumowania matematycznego wyprzedziliśmy 66 krajów na 79. A w badaniach rozumienia nauk przyrodniczych byliśmy na trzecim miejscu na siedemdziesiąt kilka krajów – wyliczał premier.

W najbardziej aktualnym badaniu PISA (Programme for International Student Assesment) opublikowanym w 2019 roku po raz ostatni udział brali gimnazjaliści. Brak jest wyników badań PISA po likwidacji gimnazjów przeprowadzonej przez PiS.

Mateusz Morawiecki o badaniu PISA
Mateusz Morawiecki o badaniu PISATVN24

Autorka/Autor:akr/tr

Źródło: TVN24, PAP

Pozostałe wiadomości

"Fundamentalne jest to, żeby wyglądało, że rzeczywiście było zrealizowane w sposób niebędący promocją kogokolwiek z Solidarnej Polski... W jakiej formie to zrobicie, to już..." - między innymi takie słowa padają z ust Marcina Romanowskiego na kolejnych ujawnionych w TVN24 taśmach. W specjalnym wydaniu "Czarno na białym" nagrania komentowali dziennikarze TVN24 i tvn24.pl, którzy od dawna zajmują się sprawą Funduszu Sprawiedliwości.

Nowe taśmy. "Żeby wyglądało, że było zrealizowane w sposób niebędący promocją Solidarnej Polski"

Nowe taśmy. "Żeby wyglądało, że było zrealizowane w sposób niebędący promocją Solidarnej Polski"

Źródło:
TVN24

Tragiczny wypadek na lotnisku Amsterdam-Schiphol. Do pracującego silnika samolotu linii KLM wpadł człowiek, zginął na miejscu. Tożsamość i płeć ofiary nie są na razie znane.

Wpadł do pracującego silnika samolotu, zginął na miejscu

Wpadł do pracującego silnika samolotu, zginął na miejscu

Źródło:
NH Nieuws

- Z taśm Tomasza Mraza wynika głęboka patologia, jeżeli chodzi o funkcjonowanie Funduszu Sprawiedliwości - powiedział minister sprawiedliwości, prokurator generalny Adam Bodnar w "Kropce nad i". Pytany o unikanie komisji śledczej przez Daniela Obajtka, odpowiedział, że "ten się śmieje, kto się śmieje ostatni". Mówił również o kolejnych wnioskach o uchylenie immunitetów posłom Suwerennej Polski.

"Głęboka patologia". Minister Bodnar o Funduszu Sprawiedliwości

"Głęboka patologia". Minister Bodnar o Funduszu Sprawiedliwości

Źródło:
TVN24

"Powiedziałbym po śląsku, panie prezydencie, co myślę o pańskim wecie, ale publicznie nie wypada" - napisał premier Donald Tusk po niepodpisaniu ustawy w sprawie uznania języka śląskiego za regionalny. "Różnorodność to siła Polski, nie zagrożenie dla niej" - komentował marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Borys Budka nazwał tę decyzję "haniebnym ruchem". Profesor Jolanta Tambor uważa z kolei, że uzasadnienie weta jest ubliżające. W oświadczeniu prezydenta zaznaczono, że "działania hybrydowe" za wschodnią granicą "nakazują szczególną dbałość o zachowanie tożsamości narodowej".

Fala komentarzy po decyzji Dudy. "Ubliżające"

Fala komentarzy po decyzji Dudy. "Ubliżające"

Źródło:
TVN24, PAP

W najnowszym sondażu poparcia dla partii politycznych Prawo i Sprawiedliwość oraz Koalicja Obywatelska zdobyły odpowiednio 29,8 i 29,7 procent głosów. Dalej uplasowały się, również z niemal identycznym wynikiem, Konfederacja (11,6 proc.) i Trzecia Droga (11,2 proc.). Badanie pracowni Opinia24 zostało przeprowadzone po pierwszych publikacjach w sprawie Funduszu Sprawiedliwości.

Najnowszy sondaż partyjny, już po publikacjach taśm w sprawie Funduszu Sprawiedliwości

Najnowszy sondaż partyjny, już po publikacjach taśm w sprawie Funduszu Sprawiedliwości

Źródło:
tvn24.pl

Zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta niektórzy klienci sieci sklepów Biedronka zostali wprowadzeni w błąd przy okazji akcji promocyjnej. UOKiK nałożył na właściciela sieci obowiązek przyznania im środków finansowych. Do klientów trafiają już SMS-y z informacją o przyznaniu im vouchera w kwocie 150 złotych.

SMS od Biedronki. "Voucher o wartości 150 zł"

SMS od Biedronki. "Voucher o wartości 150 zł"

Źródło:
tvn24.pl

Poseł Krzysztof Szczucki w "Tak jest" tłumaczył, że wszystkie delegacje, które prowadził w województwie kujawsko-pomorskim, "miały charakter służbowy" i odbywały się, zanim wiedział, że będzie kandydatem na posła z tamtego okręgu. - Trzeba być bardzo naiwnym, żeby liczyć na to, że ktoś uwierzy, że to jest kompletny przypadek - mówił z kolei Maciej Berek, minister - członek Rady Ministrów.

"Trzeba być bardzo naiwnym, żeby liczyć na to, że ktoś uwierzy, że to przypadek"

"Trzeba być bardzo naiwnym, żeby liczyć na to, że ktoś uwierzy, że to przypadek"

Źródło:
TVN24

Ława przysięgłych sądu stanowego na nowojorskim Manhattanie rozpoczęła w środę obrady, podczas których zdecyduje o winie lub niewinności Donalda Trumpa. Chodzi o zarzuty dotyczące zapłacenia aktorce porno Stormy Daniels 130 tysięcy dolarów, by ta nie ujawniła w mediach informacji o ich rzekomym romansie.

Trwają zamknięte obrady ławy przysięgłych. Decyduje o winie lub niewinności Donalda Trumpa

Trwają zamknięte obrady ławy przysięgłych. Decyduje o winie lub niewinności Donalda Trumpa

Źródło:
Reuters, tvn24.pl, PAP

Poseł Sebastian Kaleta, który kandyduje w wyborach do Parlamentu Europejskiego, miał problem z plastikową nakrętką. Z tym, że jest połączona z butelką, i z tym, że to pomysł Unii Europejskiej. Umknęło mu tylko to, że sam ten pomysł poparł w polskim parlamencie.

Poseł Sebastian Kaleta sam głosował za "kaletką", żeby potem się z nią siłować. Być może o tym zapomniał

Poseł Sebastian Kaleta sam głosował za "kaletką", żeby potem się z nią siłować. Być może o tym zapomniał

Źródło:
Fakty TVN

Erupcja wulkaniczna na półwyspie Reykjanes może zniszczyć wszystkie drogi do Grindaviku. Jak przekazali geolodzy, to największa i najgroźniejsza erupcja w tym cyklu wulkanicznym. Wcześniej konieczna była ewakuacja mieszkańców Grindaviku oraz turystów odwiedzających pobliskie kąpielisko termalne Błękitna Laguna.

Tej nocy lawa może odciąć miasto od świata

Tej nocy lawa może odciąć miasto od świata

Aktualizacja:
Źródło:
Reuters, RUV, PAP

Wyraźny, jasny punkt był widoczny w nocy z wtorku na środę na polskim niebie. Jak się okazuje, był on powiązany z początkiem bardzo ważnej misji Europejskiej Agencji Kosmicznej. Materiał otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Tajemnicze światło przemknęło po polskim niebie. Czym było?

Tajemnicze światło przemknęło po polskim niebie. Czym było?

Źródło:
O kosmosie i astronautyce, tvnmeteo.pl

Złoty w środę po południu słabnie wobec głównych walut. To reakcja na najnowsze informacje dotyczące inflacji w Polsce. Zdaniem ekonomistów dane mogą wywierać presję na Radę Polityki Pieniężnej, by ta zastanowiła się nad obniżką stóp procentowych.

Złoty reaguje na dane o inflacji w Polsce

Złoty reaguje na dane o inflacji w Polsce

Źródło:
PAP

Pod koniec maja ceny paliw są niższe niż w ubiegłym tygodniu - informują analitycy e-petrol. Jak dodali, obniżka wyniosła około 4-5 groszy zarówno na litrze benzyny 95-oktanowej, jak i diesla. Gdzie tankowanie przed długim weekendem będzie najtańsze?

Dobre wieści dla kierowców przed długim weekendem

Dobre wieści dla kierowców przed długim weekendem

Źródło:
PAP

Jacek Kurski, startujący w eurowyborach z list PiS były prezes TVP, pochwalił się w mediach społecznościowych poparciem od byłej premier Beaty Szydło. "Obrzydliwe" - skomentował sytuację szef gabinetu prezydenta Marcin Mastalerek. W mediach społecznościowych wywiązała się dyskusja.

Wymiana zdań w sieci między Beatą Szydło a Marcinem Mastalerkiem. W tle Jacek Kurski

Wymiana zdań w sieci między Beatą Szydło a Marcinem Mastalerkiem. W tle Jacek Kurski

Źródło:
tvn24.pl

Po 800 dniach zarząd województwa małopolskiego zakończył procedurę odwołania Krzysztofa Głuchowskiego, dyrektora Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Pozostaje on na stanowisku. Jego kadencja kończy się 31 sierpnia. Nie został jeszcze rozpisany konkurs na nowego szefa placówki.

800 dni trwała procedura odwołania dyrektora teatru

800 dni trwała procedura odwołania dyrektora teatru

Źródło:
PAP

Nieprzytomna kobieta leżała na chodniku w centrum Warszawy. Ratownicy medyczni, których wezwali piesi, szybko zorientowali się, że nie dolega jej nic poza zatruciem alkoholowym. Strażnicy znaleźli jednak w kieszeni kobiety dokumenty należące do mężczyzny.

Leżała nieprzytomna na chodniku w centrum miasta, miała dokumenty należące do mężczyzny

Leżała nieprzytomna na chodniku w centrum miasta, miała dokumenty należące do mężczyzny

Źródło:
tvnwarszawa.pl

26-letni Ukrainiec zatrzymany w marcu przez polskie służby miał zachęcać Polaka, by ten "udostępnił zdjęcia pojazdów wojskowych, które przeznaczone były na pomoc dla Ukrainy i przekraczały granicę polsko-ukraińską". Został oskarżony o prowokację i podżeganie do szpiegostwa oraz kierowanie gróźb karalnych.

26-latek oskarżony o podżeganie do szpiegostwa. Chodziło o zdjęcia pojazdów wojskowych z granicy

26-latek oskarżony o podżeganie do szpiegostwa. Chodziło o zdjęcia pojazdów wojskowych z granicy

Źródło:
tvn24.pl

Już ponad 40 milionów użytkowników mediów społecznościowych przekazało zdjęcie, na którym - wśród namiotów dla uchodźców - widać układający się napis: "All Eyes on Rafah" ("Wszystkie oczy na Rafah").

Dziesiątki milionów użytkowników pokazują od wczoraj ten obraz w sieci. "Wszystkie oczy na Rafah"

Dziesiątki milionów użytkowników pokazują od wczoraj ten obraz w sieci. "Wszystkie oczy na Rafah"

Źródło:
NYT.com, NBC News, tvn24.pl

Zapowiadając swoje pojawienie się w przyszłym tygodniu na posiedzeniu komisji badającej aferę wizową, prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział, że w tej sprawie nie było żadnej wielkiej afery, a jedynie "niewielkie przestępcze przedsięwzięcie". Dziś przed komisją zeznawał były premier Mateusz Morawiecki.

"Niewielkie przestępcze przedsięwzięcie". Kaczyński o aferze

"Niewielkie przestępcze przedsięwzięcie". Kaczyński o aferze

Źródło:
PAP

Amerykański miliarder Larry Connor ogłosił plan budowy łodzi podwodnej zdolnej do wielokrotnych podróży w okolice wraku Titanica. W ubiegłym roku podczas podobnej wyprawy zginęło pięć osób. 74-latek chce udowodnić, że ekspedycje na oceaniczne dno mogą być bezpieczne.

Kolejny miliarder chce zanurkować do wraku Titanica. "Nie jesteśmy poszukiwaczami mocnych wrażeń"

Kolejny miliarder chce zanurkować do wraku Titanica. "Nie jesteśmy poszukiwaczami mocnych wrażeń"

Źródło:
The New York Times, BBC, TVN24.pl

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymała trzech mężczyzn - obywatela Polski oraz dwóch obywateli Białorusi - podejrzanych o dokonywanie podpaleń obiektów w różnych częściach kraju i działanie na zlecenie obcego wywiadu - przekazano w komunikacie. Zostali oni tymczasowo aresztowani, grozi im dożywocie.

Dwaj Białorusini i Polak podejrzani o podpalenia i działanie na rzecz obcego wywiadu

Dwaj Białorusini i Polak podejrzani o podpalenia i działanie na rzecz obcego wywiadu

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Gdzie jest burza? W środę 29.05 nad Polską pojawiły się wyładowania atmosferyczne. Czekają nas burzowe godziny w połowie kraju. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Wieczorem wciąż lokalnie grzmi

Gdzie jest burza? Wieczorem wciąż lokalnie grzmi

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Maszerujących po krakowskim rynku żołnierzy spotkał nietypowy widok: 33-letnia kobieta rozebrała się i zaczęła robić sobie zdjęcia topless na tle mundurowych. Kilka dni później policjanci odnaleźli ją na terenie Nowej Huty.

Obnażyła się przed maszerującymi żołnierzami. Stanie przed sądem

Obnażyła się przed maszerującymi żołnierzami. Stanie przed sądem

Źródło:
tvn24.pl / kr24.pl

W czerwcu na wielu polskich uczelniach rozpoczyna się rekrutacja na studia wyższe. Część kandydatów zapewne nie podjęła jeszcze ostatecznej decyzji. Przedstawiamy te kierunki, na które jest najwięcej chętnych osób na jedno miejsce.

Nawet 30 kandydatów na jedno miejsce. Te kierunki studiów są najbardziej oblegane

Nawet 30 kandydatów na jedno miejsce. Te kierunki studiów są najbardziej oblegane

Źródło:
tvn24.pl, rekrutacja.uw.edu.pl, rekrutacja.uj.edu.pl, studia.gov.pl

Na jednym z poznańskich osiedli zauważono rzadki gatunek ptaka - orłosępa brodatego. Ptak ten zazwyczaj nie występuje w Polsce. Dzięki specjalnemu nadajnikowi wiemy, że ten osobnik wykluł się dwa lata temu we Francji, skąd też przyleciał. Gatunek ten jest wpisany do Czerwonej księgi gatunków zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody.

Potężny ptak wylądował nagle na parapecie. Wiadomo, skąd przyleciał. Nagranie

Potężny ptak wylądował nagle na parapecie. Wiadomo, skąd przyleciał. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl, ptakipolski.pl
"Sport dla wszystkich", a dla kogo dotacja? "Szokujące" zeznania urzędników ministerstwa

"Sport dla wszystkich", a dla kogo dotacja? "Szokujące" zeznania urzędników ministerstwa

Źródło:
tvn24.pl
Premium
Do śmierci. Nikt nie odpowie za dramat małego Jasia

Do śmierci. Nikt nie odpowie za dramat małego Jasia

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Mirosław Lech wybory na wójta Korycina wygrał jednym głosem. Jego kontrkandydatka, Beata Matyskiel, złożyła do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Śledztwo zostało wszczęte.

Wójt wygrał jednym głosem. Prokuratura sprawdzi, czy zgodnie z prawem

Wójt wygrał jednym głosem. Prokuratura sprawdzi, czy zgodnie z prawem

Źródło:
PAP

W wyborach europejskich Polacy wybiorą 53 europosłów na kolejną kadencję Parlamentu Europejskiego. Co warto wiedzieć przed głosowaniem? Oto przewodnik, który w prosty sposób wyjaśnia, jak przebiegają wybory w Unii Europejskiej.

Przewodnik po eurowyborach w siedmiu infografikach. To warto wiedzieć

Przewodnik po eurowyborach w siedmiu infografikach. To warto wiedzieć

Źródło:
tvn24.pl

Jeśli wyborcy z okręgu numer trzy (obejmuje woj. podlaskie oraz warmińsko-mazurskie) zagłosują podobnie, jak pięć lat temu, startujący z pierwszych pozycji na listach KO i PiS – odpowiednio Jacek Protas i Maciej Wąsik – mają mandaty w kieszeni. Na plecach czują jednak oddech obecnych europosłów Tomasza Frankowskiego (KO) i Karola Karskiego (PiS), którzy walczą o reelekcję. Możliwe, że w tym okręgu do wzięcia będzie też trzeci mandat. Największe szanse ma na niego kandydat PiS, chociaż może dojść do niespodzianki. 

Wybory do europarlamentu 2024. Maciej Wąsik i Jacek Protas jako "jedynki" mogą pozbawić mandatów obecnych europosłów 

Wybory do europarlamentu 2024. Maciej Wąsik i Jacek Protas jako "jedynki" mogą pozbawić mandatów obecnych europosłów 

Źródło:
tvn24.pl

Wybieramy polską delegację do Brukseli. Za niespełna dwa tygodnie wybory do europarlamentu. To bardzo ważne wybory, biorąc pod uwagę sytuację w Europie, inwazję Rosji i prowokacje Białorusi. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Artyści zachęcają do udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Artyści zachęcają do udziału w wyborach do Parlamentu Europejskiego

Źródło:
TVN24

Jedni żołnierze wbiegają na zbocze, a inni stojący u góry rzucają w nich kamieniami. Potem wszyscy walczą wręcz, okładając się metalowymi pałkami. Opublikowane w sieci nagranie z takiej bitwy wzbudza zainteresowanie i pytania internautów. Nie wszyscy wierzą, że to starcie wojsk dwóch atomowych mocarstw - czyli "czwarta wojna światowa". Wyjaśniamy.

Chiny i Indie walczą o granice "na pałki, kije i kamienie"? Co to za historia

Chiny i Indie walczą o granice "na pałki, kije i kamienie"? Co to za historia

Źródło:
Konkret24

Chaber z organizacji ILGA-Europe zwrócił uwagę, że środowiska LGBT boją się o sytuację w Europie w obliczu zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego. Zaznaczył też, że widać rosnącą przemoc i mowę nienawiści wobec społeczności LGBT.

Środowiska LGBT boją się wygranej prawicy w eurowyborach

Środowiska LGBT boją się wygranej prawicy w eurowyborach

Źródło:
PAP

Pierwszy Samodzielny Batalion Szturmowy "Da Vinci" rozpoczął werbowanie więźniów do walk na froncie. Władze w Kijowie szacują, że liczba osadzonych w ukraińskich zakładach karnych, którzy mogliby zostać zmobilizowani na wojnę z Rosją, sięga 20 tysięcy.

Ukraina rekrutuje więźniów do walk z Rosjanami. "Wskoczyliśmy w ten proces"

Ukraina rekrutuje więźniów do walk z Rosjanami. "Wskoczyliśmy w ten proces"

Źródło:
Novynarnia, Ukraińska Prawda, tvn24.pl, PAP