TVN24 | Polska

Przemysław Czarnek o przedmiocie historia i teraźniejszość: uczniowie poznają okoliczności "częściowej zdrady" z okresu obrad Okrągłego Stołu

TVN24 | Polska

Autor:
js/adso
Źródło:
Polskie Radio
Od września do szkół wchodzi nowy przedmiot historia i teraźniejszość (materiał "Faktów po południu")
Od września do szkół wchodzi nowy przedmiot historia i teraźniejszość (materiał "Faktów po południu")TVN24
wideo 2/3
TVN24Od września do szkół wchodzi nowy przedmiot historia i teraźniejszość (materiał "Faktów po południu")

Przedmiot historia i teraźniejszość wzbudza emocje tych, którzy żerowali na niewiedzy młodzieży o tym, co działo się w Polsce po 1989 roku - stwierdził minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Dodał, że teraz uczniowie będą się uczyli między innymi o "częściowej zdradzie" z okresu przełomowych obrad Okrągłego Stołu.

W następnym roku szkolnym, od września 2022 roku, w liceach i technikach pojawi się nowy przedmiot - historia i teraźniejszość. Zastąpi wiedzę o społeczeństwie na poziomie podstawowym.

CZYTAJ: Historia i teraźniejszość. Podstawa programowa >>>

Czarnek: wydaje mi się, że celowo nie uczono na taką skalę historii najnowszej

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek powiedział we wtorek w Polskim Radiu, że podstawy programowe są gotowe i zostały przekazane do konsultacji. 

- Musimy uczyć młodzież szkół ponadpodstawowych w 1 i 2 klasie, kiedy wszyscy się jeszcze tej historii uczą, a nie tylko maturzyści w ostatniej klasie, historii najnowszej - drugiej połowy XX wieku i pierwszych 15 lat XXI wieku, w tym wiedzy o społeczeństwie - mówił.

Dodał, że "wiedza o społeczeństwie nie będzie wyrugowana ze szkół". - Będzie w ramach przedmiotu historia i teraźniejszość. Będzie również jako przedmiot rozszerzony na maturze - mówił Czarnek.

Jego zdaniem "przedmiot wzbudza emocje tych, którzy żerowali na tym, że młodzież była nieświadoma przez co najmniej dwie dekady albo nawet dwie i pół dekady tego, jakie były procesy historyczne, które doprowadziły nas do wolnego państwa i co się działo również w tym wolnym państwie po 1989 roku".

- Wydaje mi się, że celowo nie uczono na taką skalę historii najnowszej, żeby można było manipulować młodzieżą - powiedział Czarnek. Dodał, że "to, że teraz nie będzie można manipulować, tylko młodzież będzie znała prawdę, boli co niektórych".

Czarnek o podstawie programowej historii i teraźniejszości

Minister edukacji i nauki mówił, że "dzieci poznają między innymi fakty dotyczące Żołnierzy Wyklętych, Żołnierzy Niezłomnych, traktowanych jak zwierzęta przez komunistycznych włodarzy z nadania Sowietów". Dodał, że "poznają nasze dążenia niepodległościowe poszczególnych lat, które miały ogromne znaczenie dla naszej historii", między innymi to, "jaką zbrodnią był stan wojenny i zdradą interesów państwa polskiego".

- Poznają okoliczności Okrągłego Stołu 1989 roku, także zdrady częściowej, która temu towarzyszyła, postkomunizmu lat 90., który zatrzymał rozwój naszego kraju - dodał.

- To trzeba wszystko wyjaśnić. Takie są okoliczności naszego dochodzenia do wolności i niepodległości czasów dzisiejszych - powiedział Czarnek.

Autor:js/adso

Źródło: Polskie Radio

Źródło zdjęcia głównego: PAP/Mateusz Marek

Pozostałe wiadomości