Lubelska prokuratura umorzyła śledztwo przeciwko byłemu szefowi Centralnego Biura Antykorupcyjnego Pawłowi Wojtunikowi w sprawie wyłudzenia prawie 12 tysięcy złotych zwrotu podatku VAT. Według ustaleń śledczych do przestępstwa nie doszło.
Rzeczniczka Prokuratury Regionalnej w Lublinie Beata Syk-Jankowska poinformowała w poniedziałek w komunikacie, że według ustaleń prokuratury Wojtunik "nie zrealizował znamion przestępstw, o jakich mowa w zarzutach", więc prokuratura 30 sierpnia 2024 roku umorzyła śledztwo przeciwko niemu.
Postępowanie dotyczyło procedury tax free. Wojtunikowi zarzucano, że w okresie od 1 listopada 2016 r. do 5 lipca 2020 r. miał wprowadzić w błąd funkcjonariuszy służby celno-skarbowej w Warszawie, Hrebennem (Lubelskie) i Korczowej (Podkarpackie) poprzez podanie się za osobę niemającą stałego zamieszkania na terytorium Unii Europejskiej, a przez to uprawnioną do skorzystania z procedury służącej zwrotowi podatku od towarów i usług (VAT) w ramach procedury tax free.
Wojtunik zadeklarował wywóz poza granicę Unii Europejskiej towarów o wartości ponad 64 tysiące złotych i – według ówczesnych ustaleń śledczych – wyłudził od skarbu państwa prawie 11,7 tysiąca złotych z tytułu bezpodstawnego zwrotu podatku VAT. Przesłuchany w charakterze podejrzanego nie przyznał się do przedstawionych zarzutów i złożył wyjaśnienia.
Prokuratura: Wojtunik spełnił też pozostałe przesłanki umożliwiające zwrot podatku VAT
Według ustaleń śledztwa Wojtunik (już po formalnym zakończeniu służby w CBA, której szefem był w latach 2009-2015) 1 czerwca 2016 roku rozpoczął pracę na terytorium Mołdawii na stanowisku Wysokiego Doradcy Unii Europejskiej przy Rządzie Republiki Mołdawii. Miejscem jego pracy był Kiszyniów (stolica Mołdawii), gdzie także mieszkał i uzyskał status rezydenta podatkowego – w Mołdawii uiszczał podatek dochodowy. Kiedy korzystał z procedury tax free, każdorazowo podawał adres zamieszkania w Mołdawii.
"Jak ustalono w toku śledztwa, w okresie objętym zarzutem Paweł W. miał stałe miejsce zamieszkania poza granicami kraju i Unii Europejskiej, to jest w Mołdawii, i spełnił też pozostałe przesłanki umożliwiające zwrot podatku VAT w ramach procedury tax free" – podała rzeczniczka.
Dodała, że osoby fizyczne niemające stałego miejsca zamieszkania na terytorium Unii Europejskiej mają prawo do otrzymania zwrotu podatku zapłaconego przy nabyciu towarów na przykład w Polsce, które w stanie nienaruszonym zostały wywiezione przez te osoby poza terytorium Unii Europejskiej w bagażu osobistym, w terminie nie później niż trzy miesiące od ich nabycia.
Syk-Jankowska zaznaczyła, że prokuratura umorzyła również śledztwo w sprawie czterech innych osób, które miały wyłudzić podatek VAT w ramach procedury tax free przy przekraczaniu granicy RP, a które w okresie objętym postępowaniem zamieszkiwały poza granicami Polski i Unii Europejskiej. Osobom tym w toku śledztwa nie przedstawiono zarzutów.
Wojtunik: nieprawdziwe zarzuty
Były szef CBA po przedstawieniu mu zarzutów podkreślał w rozmowie z mediami, że są one "nieprawdziwe i niepoparte materiałem dowodowym". Zapewniał, że nigdy nie wyłudził jakiegokolwiek podatku. Mówił, że zarzuty prokuratury uważa za "wynikające albo z pośpiechu, albo z niedbalstwa – chciałbym w to wierzyć – a nie z politycznej motywacji".
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Radek Pietruszka