Prokurator podjął na nowo śledztwo w sprawie antysemickiego wpisu zamieszczonego w internecie w 2015 roku przez osobę o nicku "jorry123" - poinformował rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej Przemysław Nowak. W kontekście tego postępowania w mediach, a także w wypowiedziach przedstawicieli ówczesnej Prokuratury Krajowej i KRS, wymieniane było nazwisko sędziego Jarosława Dudzicza, wówczas członka nowej Krajowej Rady Sądownictwa i wicerzecznika Rady.
Jak przekazał prokurator Nowak, podjęte postępowanie dotyczy "publicznego nawoływania 29 sierpnia 2015 r. w Słubicach do nienawiści na tle różnic narodowościowych, wyznaniowych oraz publicznego znieważenia narodu żydowskiego, grupy ludności albo poszczególnych osób narodowości żydowskiej z powodu przynależności narodowej, wyznaniowej przez osobę posługującą się nickiem 'jorry123', która w sieci internet, na stronie dziennik.pl zamieściła pod artykułem 'Światowy Kongres Żydów zgłasza pretensje do złotego pociągu' komentarz o treści 'podły parszywy i pazerny naród, nic im się nie należy'".
"Postępowanie w tej sprawie zostało umorzone w październiku 2022 roku. Prowadzone było przez trzy lata i siedem miesięcy i dotyczyło wyłącznie jednego wpisu. Nie ustalano autorstwa i nie poddano karnoprawnej ocenie innych wpisów mogących mieć znaczenie w sprawie" - przekazał prokurator Nowak w komunikacie na stronie PK.
Komentarz miał charakter "znieważający Żydów'"
W lutym tego roku prokuratura zapowiadała, że "nowe kierownictwo Wydziału Spraw Wewnętrznych Prokuratury Krajowej ponownie przeanalizuje tę sprawę, w szczególności celem oceny zasadności podjętej w 2022 roku decyzji o umorzeniu śledztwa". Jak przypomniała we wtorek PK, śledztwo pierwotnie wszczęte zostało 23 października 2018 roku przez Prokuraturę Rejonową dla Wrocławia-Stare Miasto. Wydział Spraw Wewnętrznych PK przejął sprawę do dalszego prowadzenia 18 grudnia 2018 roku.
Wtedy w toku postępowania ustalono konkretny adres w Słubicach, z którego dokonano wpisu. "Ponadto uzyskano opinie biegłych różnych specjalności, m.in. z zakresu językoznawstwa i komunikowania społecznego, z których wynika, iż przedmiotowy komentarz zawiera 'uogólnioną, negatywną opinię o narodzie żydowskim i ma charakter znieważający Żydów'" - poinformował rzecznik PK.
Na początku października 2022 roku - jak przypomniał Nowak - "prokurator delegowany do WSW PK Sylwester Noch umorzył powyższe śledztwo wobec stwierdzenia, iż 'czyn nie zawiera znamion czynu zabronionego'". "Decyzję podjęto m.in. na podstawie zeznań świadka Jarosława D., który wyjaśnił, iż jego zamiarem nie było znieważenie któregokolwiek z narodów ani nawoływanie do nienawiści" - zaznaczył rzecznik PK.
CZYTAJ TEŻ: "Podły, parszywy naród". Sędzia Dudzicz "nie pamięta" antysemickiego wpisu, śledztwo trwa
Postanowienie o umorzeniu "ponownie przeanalizowane"
Rzecznik PK wskazał, że obecnie "postanowienie o umorzeniu oraz akta sprawy zostały ponownie przeanalizowane". "Nadto wykonano również inne czynności zmierzające do ustalenia, czy postępowanie należy kontynuować. Na tej podstawie prokurator ustalił również inne wpisy, które powinny być przedmiotem niniejszego postępowania, w tym karnoprawnej oceny" - podkreślił.
Po tej analizie - dodał rzecznik PK - prokurator zdecydował o podjęciu śledztwa na nowo, co nastąpiło 16 września. Wyjaśnił, że zgodnie z Kodeksem postępowania karnego "umorzone postępowanie przygotowawcze może być w każdym czasie podjęte na nowo, jeżeli nie będzie się toczyć przeciw osobie, która w poprzednim postępowaniu występowała w charakterze podejrzanego". "W niniejszej sprawie nikomu zarzutów nie postawiono" - zwrócił uwagę Nowak.
W sprawie przewija się nazwisko sędziego Jarosława Dudzicza
W kontekście tego postępowania w mediach, a także w wypowiedziach przedstawicieli ówczesnej PK i KRS, wymieniane było nazwisko sędziego Jarosława Dudzicza - wówczas (do 2022 r.) członka nowej Krajowej Rady Sądownictwa i wicerzecznika Rady. Dudzicz oświadczył w 2019 roku, gdy pisano o tej sprawie: "W związku z doniesieniami prasowymi dotyczącymi informacji o moim rzekomym udziale w internetowych wypowiedziach, które - jak zostało przedstawione - mogą nosić cechy antysemityzmu, wyrażam z tego powodu stanowczy sprzeciw i ubolewanie".
W sierpniu tego roku Krajowa Rada Sądownictwa poparła kandydaturę sędziego Dudzicza w konkursie do Izby Karnej Sądu Najwyższego. Uchwała KRS w tej sprawie zostanie przekazana prezydentowi Andrzejowi Dudzie - informowała wtedy KRS. "Kandydat ze wszech miar godny objęcia urzędu sędziego Sądu Najwyższego" - skomentował wówczas na platformie X wyłonioną kandydaturę członek prezydium KRS sędzia Maciej Nawacki.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24