Prokurator Ewa Wrzosek otrzymała pismo o zawieszeniu na pół roku. "Na pewno tę decyzję zaskarżę"

Autor:
akr//now
Źródło:
TVN24
Wrzosek: na pewno tę decyzję zaskarżę
Wrzosek: na pewno tę decyzję zaskarżęTVN24
wideo 2/15
TVN24Wrzosek: na pewno tę decyzję zaskarżę

Prokurator Ewa Wrzosek otrzymała w piątek rano oficjalne pismo, z którego wynika, że została zawieszona na pół roku. Dokument datowany jest na czwartek 1 grudnia. - Nie wiem, dlaczego wczoraj mi tej decyzji nie przekazano - przyznała Wrzosek. - Na pewno tę decyzję zaskarżę - zapewniła, dodając, że "nie wie, czym ona jest spowodowana".

EWA WRZOSEK BĘDZIE GOŚCIEM "FAKTÓW PO FAKTACH". ZAPRASZAMY W PIĄTEK O GODZ. 19.25 DO TVN24 I TVN24 GO

Prokuratura Regionalna w Szczecinie skierowała do Sądu Najwyższego wnioski o uchylenie immunitetów dwóm warszawskim prokuratorom, w tym Ewie Wrzosek z rejonu Warszawa-Mokotów. Prokurator Okręgowy w Warszawie podjął decyzję o zawieszeniu ich w czynnościach służbowych na sześć miesięcy. Śledztwo - jak podano - jest związane z "ujawnianiem osobom nieuprawnionym informacji z prowadzonych postępowań karnych". Wrzosek już w czwartek, komentując oświadczenie śledczych i cytaty z wiadomości, które w nim umieszczono, a które miały - według prokuratorów - zostać przez nią napisane, powiedziała, że wiąże te treści "ze sprawą nielegalnej inwigilacji Pegasusem, i możliwościami technicznymi tego oprogramowania".

Wcześniej, w środę, w biurze prokurator doszło do przeszukania i zabezpieczenia sprzętu. Jak przekazała, przeszukanie odbyło się pod jej nieobecność - gdy została oddelegowana na cały dzień do sądu - choć miała prawo przy tym być.

Prokurator Ewa Wrzosek otrzymała decyzję o zawieszeniuTVN24

Prokurator Wrzosek zawieszona. Otrzymała oficjalne pismo

W piątek rano Wrzosek przyszła do pracy. Tam otrzymała oficjalne pismo w sprawie zawieszenia. Dokument datowany jest na 1 grudnia 2022 roku.

- Prokurator Okręgowy w Warszawie pan Mariusz Dubowski uznał, że charakter formułowanych wobec mnie zarzutów nosi znamiona uchybienia godności urzędu bezpośrednio związanych z wykonywanym zawodem prokuratora i przemawia za natychmiastowym odsunięciem mnie od wykonywania obowiązków służbowych - poinformowała Wrzosek po wyjściu z prokuratury.

- Tę decyzję wręczyła mi pani prokurator rejonowa dzisiaj, ona nosi datę wczorajszą. Nie wiem, dlaczego wczoraj mi tej decyzji nie przekazano. Zwłaszcza, że zwracałam się również do prokuratora Dubowskiego o doręczenie mi kopii decyzji, na podstawie której przeprowadzono przeszukanie mojego pokoju - dodała.

Prokurator Ewa Wrzosek otrzymała pismo o zawieszeniuTVN24

Wrzosek o zawieszeniu: na pewno tę decyzję zaskarżę

Wyjaśniała, że z zarządzenia wynika, iż od czwartku jest "zawieszona w czynnościach służbowych na okres sześciu miesięcy". - Od tego zarządzenia przysługuje mi zażalenie do sądu dyscyplinarnego działającego przy prokuratorze generalnym, więc tak naprawdę jakby pisać do tej samej instancji o to samo, ale zamierzam korzystać - oświadczyła.

- Na pewno tę decyzję zaskarżę - zapewniła, dodając, że "nie wie, czym ona jest spowodowana". Przekazała też, że "została zobowiązana do pilnego opuszczenia prokuratury".

Wrzosek o decyzji o zawieszeniu: przysługuje mi prawo jej zaskarżenia
Wrzosek o decyzji o zawieszeniu: przysługuje mi prawo jej zaskarżeniaTVN24
Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:akr//now

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości